Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την πρώτη προσπάθεια θα πάρουμε μάλλον το μέγιστο δυνατό που είναι βροχές παντού και χιόνια στα ορεινά...να δούμε από την δεύτερη ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε τζιφο ειλικρινα...Ληγμενα μελομακαρονα τρως???Τουλαχιστον κανε μου τη χαρη ρε ανωμαλε και βγαλε χαμηλο στις 11 του μηνα που γιορταζω....Μια φορα ρε...Παραμυθα..

gfs-2-156.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, sakis13 said:

Θα ρθει το χαμηλο των 36 ωρων και επιτελους μετα παμε σε Αλκυονιδες.. 🤣

Πολυ ειναι 36 ωρες. Εγω εχω αρχισει να φτιαχνω επιταφιο και να δενω το αρνι στη σουβλα με τετοιο καιρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εβλεπα τον βρυκολακα απ τη μια...τον αζορ να μπαλατζαρει απ την αλλη, ελεγα δεν μπορει , κατι θα κατεβει......που να φανταστω οτι θα τους ενωσει να πανε για παρτι !!!! σαν να μην υπαρχει η ευρωπη......δεν γινονται αυτα

gfs-0-186.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται ότι πάμε για χιόνια σε πολύ υψηλά υψόμετρα στις αρχές της επόμενης εβδομάδας με αρκετές ποσότητες βροχής χαμηλότερα. Από εκεί και πέρα η παρουσία Σιβηρικού μειώνει τις πιθανότητες για κάτι ιστορικό στο λεκανοπέδιο από άποψη διάταξης τουλάχιστον με τα μέχρι τώρα δεδομένα αλλά ίσως ευνοήσει κεντροβόρεια ή και ευρύτερα προσήνεμα σε μεταγενέστερο στάδιο. Οι αποθήκες ψύχους μοιάζουν άδειες για κάτι πραγματικά καλό σε πεδινά αλλά όλα αυτά αλλάζουν, εξακολουθώ να πιστεύω ότι η πρώτη (;) καλή (;) ευκαιρία θα παιχτεί στο τελευταίο δεκαήμερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα, το 6ρι ειναι καλυτερο σαν γενικη εικονα, στο 00 δεν υπηρχε απλα τιποτα μετα τις βροχες στις 12 του μηνα που λογικα λιγο η πολυ εχουν κλειδωσει για καποιες περιοχες... Ειναι ομως απλα ενα τρεξιμο, δεν υπαρχει ακομα καμια κουβεντα για πεδινα χιονια πρις τις 15 Γεναρη, αν και οι πιθανοτητες λενε οτι εστω και προσκαιρα ευκαιριες θα υπαρξουν, το θεμα ειναι να γινουν και γκολ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν όλα πάνε κατ ευχήν θα έχουμε μια ευκαιρία 15 με 20 καθώς ο αζορικος τουλάχιστον στην βάση του δεν δείχνει σημάδια να υποχωρεί η να τρυπιεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλό είναι ότι Παρ ότι το τρελλο ψύχος με τα μωβ υποχωρεί θα μείνει ψύχος που με μια καλή διάταξη τουλάχιστον για τα βόρεια είναι υπεραρκετό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με πολυ μικρες βελτιωσες μπορει ανετα να βγει γενικευμενη χειμωνιατικη κακοκαιρια μετα τις 15 με τα χιονια ως πολυ χαμηλα στα κ.β. και πολλες βροχες στα υπολοιπα με χιονια στα ορεινα. 

Εστιαζουμε α)στην βροχοκαιρια στις 10-12 και β)σε χειμρινη κακοκαιρια μετα τις 15-16.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως ο Ευρωπαίος δίνει πιο ψηλές Τ από τζίφο όλο το διάστημα 10-18. Το ερώτημα είναι ποιός θα νικήσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως ο Ευρωπαίος δίνει πιο ψηλές Τ από τζίφο όλο το διάστημα 10-18. Το ερώτημα είναι ποιός θα νικήσει. 

Το 18αρι cfs

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάσαμε την ευκαιρία να πάμε σε χειμωνιάτικο μοτίβο αμέσως μετά την βαρετοκαιρία. Το κρύο ταξιδεύει για άλλες πολιτείες .Πάμε για βροχές και βλέπουμε. Ότι ρίξει κέρδος είναι έτσι που είμαστε. Εγώ βάζω στο στόχαστρο τις 24/01 έτσι για να έχω κάτι να πορεύομαι. Μεταξύ 12 & 24/01 ελπίζω κι εγώ να να βγάλει άλλη μια κακοκαιρία για να υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον. Είμαστε ακόμη σε μεταβατική κατάσταση οπότε υπάρχει περιθώριο για δημιουργική ασάφεια στα τρεξίματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς παρόλη την αισιοδοξία μου στα μέσα Δεκέμβρη για ουσιαστική αλλαγή της κυκλοφορίας, δεν υπάρχει φως στο τούνελ. Οι κακοκαιρίες και τα τρεξίματα παραπέμπουν σε κακοκαιρίες τέλη Νοέμβρη με θερμοκρασίες οριακά για δυτική Μακεδονία και χιονοδρομικά.

Μόνη μας ελπίδα μία φωτοβολίδα του Φλεβάρη. Προς το παρόν για το σύνολο της Ελλάδας είναι ο χειρότερος χειμώνας όλων των εποχών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Santa snow said:

Δυστυχώς παρόλη την αισιοδοξία μου στα μέσα Δεκέμβρη για ουσιαστική αλλαγή της κυκλοφορίας, δεν υπάρχει φως στο τούνελ. Οι κακοκαιρίες και τα τρεξίματα παραπέμπουν σε κακοκαιρίες τέλη Νοέμβρη με θερμοκρασίες οριακά για δυτική Μακεδονία και χιονοδρομικά.

Μόνη μας ελπίδα μία φωτοβολίδα του Φλεβάρη. Προς το παρόν για το σύνολο της Ελλάδας είναι ο χειρότερος χειμώνας όλων των εποχών.

χειροτερο και απο το 13-14 με μοναδικη ευκαιρια μια κατεβασια αρχη δεκεμβρη που κατεληξε λιβανο νομιχω δεν υπαρχει! Απο αποψη βροχων ηταν καλυτερος βεβαια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1)10-12 βροχες ορεινο χιονι

2)13-18 "αλκυονιδες" με κρυο το πρωι

3)3ο δεκαημερο πεδινο-ημιπεδινο-χιονι με φαβορι τα κεντρικα κ βορεια..

Το 2 αν γινει θα βοηθησει το 3..

Μακροπρο γεναρη

 

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε τι περιμένες, καλες θερμοκρασίες έχουμε μόνο όταν έχουμε ήλιο😭😅

Aυτο ακριβως.

Εδω να πω Μιχαηλ μιας και εχω διαβασει αρκετες φορες πως η θεση των Ιωαννινων δεν ευνοει το χιονι λογο πινδου που κοβει το χιονι που ερχεται απο ανατολικα η η θεση της Θεσσαλονικης - Λαρισας.Ανετα μπορουν να βγαινουν καλα χιονια σε αυτες τις περιοχες σε εναν normal χειμωνα ελλαδας.Δεν χρειαζονται κατι ακραιο δηλαδη.Τα Γιαννενα εχουν μεσο αριθμο χιονοπτωσης ανα ετος 6 ημερες αλλα αν πεφτουμε σε μουφοχειμωνες τι να περιμενουμε..εδω δεν μας φταιει καμια θεση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Παιδιά για να σας ευθυμήσω λίγο , δε ξέρω τι λέτε για μουφοχειμώνες.

Εδώ σάιτ του εξωτερικού μας λένε οτι ο πιο συνηθισμένος μήνας για να κάνεις σκι στο κέντρο του Πειραιά είναι ο Νοέμβριος. 🤣

 

https://championtraveler.com/dates/best-time-to-visit-piraeus-gr/

Quote

When can you find snow in Piraeus? Weather stations report moderate or seasonal snow likely to be deepest around November, especially close to early to mid February. The best time to ski (if at all) in Piraeus is often around around November 19th when fresh powder is deepest. Please note that a value of 0 for snow in the graph below may either mean there was no snow, or that snow is unreported.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...