Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, yiannis_volos said:

ούτε μετά από 3 μέρες δεν είναι σωστά όταν πρόκειται για κακοκαιρία, χαχα. Βέβαια σε αυτό ίσως φταίει και το μέγεθος της χώρας μας και η πολύ διαφορετική κατανομή φαινομένων σε τόσο μικρή έκταση λόγω ορεογραφίας που τα παγκόσμια μοντέλα λόγω ανάλυσης δεν μπορούν να πιάσουν σωστά.

Αυτό χρόνια το αναρωτιέμαι και γω. Αφού ξέρουμε τα παγκόσμια μοντέλα έχουν δυσκολία ακριβής πρόβλεψης και ανάλυσης τότε γιατί η ΕΜΥ και το ΕΑΑ κοιμούνται?

Γιατί δεν κάνουν ένα πρωτοπόρο μοντέλο που θα πιάνει ακριβώς τις τοπικότητες της Ελλάδας? Βασικά η ΕΜΥ που είναι και ο εθνικός φορέας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Αυτό χρόνια το αναρωτιέμαι και γω. Αφού ξέρουμε τα παγκόσμια μοντέλα έχουν δυσκολία ακριβής πρόβλεψης και ανάλυσης τότε γιατί η ΕΜΥ και το ΕΑΑ κοιμούνται?

Γιατί δεν κάνουν ένα πρωτοπόρο μοντέλο που θα πιάνει ακριβώς τις τοπικότητες της Ελλάδας? Βασικά η ΕΜΥ που είναι και ο εθνικός φορέας.

υπάρχουν τα περιοχικά που τα πάνε καλά σε γενικές γραμμές στις κακοκαιρίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

ούτε μετά από 3 μέρες δεν είναι σωστά όταν πρόκειται για κακοκαιρία, χαχα. Βέβαια σε αυτό ίσως φταίει και το μέγεθος της χώρας μας και η πολύ διαφορετική κατανομή φαινομένων σε τόσο μικρή έκταση λόγω ορεογραφίας που τα παγκόσμια μοντέλα λόγω ανάλυσης δεν μπορούν να πιάσουν σωστά.

Προφανως και φταει αυτο! Αν το καλοσκεφτει καποιος, τις κινησεις χαμηλων κτλ για τις επομενες 3 ημερες τις πιανουν πολυ καλα, τωρα το οτι εμεις παρολο που μενουμε σε μια χωρα τοσο δυσκολη στην προγνωση και  ψαχνουμε να βρουμε τι ανεμο θα εχει στην οδο ταδε 5 μερες μετα στις 12:05 ειναι αλλο θεμα 😛 Αλλα ακομα και στον λεανδρο πχ που ηταν τρομερη μουφα για βολο αφου ολα επεσαν εξω 30 χιλιοστα + (αφου ολα διναν 30+ και επεσε 1) οκ πεσαν λιγο εξω στην κινηση του χαμηλου αλλα οχι τραγικα...δηλαδη ακομα και αυτο ηταν δικαιολογημενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αυτό χρόνια το αναρωτιέμαι και γω. Αφού ξέρουμε τα παγκόσμια μοντέλα έχουν δυσκολία ακριβής πρόβλεψης και ανάλυσης τότε γιατί η ΕΜΥ και το ΕΑΑ κοιμούνται?

Γιατί δεν κάνουν ένα πρωτοπόρο μοντέλο που θα πιάνει ακριβώς τις τοπικότητες της Ελλάδας? Βασικά η ΕΜΥ που είναι και ο εθνικός φορέας.

Υπαρχουν τα περιοχικα και το ΕΑΑ κανει προσπαθειες παντως...αλλα γενικα δεν ειναι τοσο ευκολο αυτο που λεμε

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ένα καλό πήγε να κάνει το 6αρι, αλλά το χάλασε κατευθείαν. Ένα χιόνι ρεε....

Ελα Αθηνα ραιαιαιαι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Προφανως και φταει αυτο! Αν το καλοσκεφτει καποιος, τις κινησεις χαμηλων κτλ για τις επομενες 3 ημερες τις πιανουν πολυ καλα, τωρα το οτι εμεις παρολο που μενουμε σε μια χωρα τοσο δυσκολη στην προγνωση και  ψαχνουμε να βρουμε τι ανεμο θα εχει στην οδο ταδε 5 μερες μετα στις 12:05 ειναι αλλο θεμα 😛 Αλλα ακομα και στον λεανδρο πχ που ηταν τρομερη μουφα για βολο αφου ολα επεσαν εξω 30 χιλιοστα + (αφου ολα διναν 30+ και επεσε 1) οκ πεσαν λιγο εξω στην κινηση του χαμηλου αλλα οχι τραγικα...δηλαδη ακομα και αυτο ηταν δικαιολογημενο

Αυτό. Έστω και 50-100 χιλιόμετρα νοτιότερη-βορειότερη κίνηση του χαμηλού ή έστω λίγα mb παραπάνω μπορούν να χαλάσουν τη φάση ή να την μειώσουν πολύ. Και τέτοιες αλλαγές σε ένα παγκόσμιο μοντέλο τις λες και στα όρια του στατιστικού λάθους. Αλλά σε τόσο μικρή χώρα με τα όρια παίζουμε, ειδικά με το πεδινό ιστορικό χιόνι που είναι πολύ δύσκολο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Ελα Αθηνα ραιαιαιαι!!!

Στην πόρτα μου το θέλω. Αρκετά χρησιμοποιήσα τα ΚΤΕΛ😗

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δούμε τι θα κάνει το 6αράκι, καθώς εκεί που πήγε να χαλάσει ο Αζορικός από το χαμλό της Αμερικής, αυτό δεν άντεξε, και αποκόπηκε εκ νέου... Προσωπικά σε αυτή την αναδίπλωση εστιάζω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δε χαλαρωνει λιγο αυτο το PV θα την θαψει την Σκανδιναβια! προσπαθει ο αζορ αλλα καμια τυχη δε φαινεται να εχει. Μετα απο αλλεπαλληλες κακοκαιριες κ τρελη χιονοκαλυψη δε μπορει καπου θα εμφανιστει Σκανδιναβικος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειμαστε λουτσα...Ο ηλιος καιει..Ο κοσμος κανει μπανιο..Παιρνουμε βιταμινη d με την Βιβη αλλα πραγματικα πρωτογια θυμιζει..

Λοιπον τρεις συμβουλες απο το  παππου...Πρωτον..Να κανετε τον σταυρο σας συχνα..Δευτερον..Να σκεφτεστε θετικα και τριτον..Να πινετε κανα ποτηρακι που και που...Εαν το αλκοολ κυλισει στο αιμα,ειστε σε καλο δρομο...

Ο sakis 13 ο γιαμπανακιας σας χαιρετα..

 

20230106_125631.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγιασμος πραγματοποιηθηκε στα κεντρικα των προγνωστικων μοντελων...και με την ελπιδα για χιονιαδες στην ελλαδα...εδω βλεπουμε στα κεντρικα του τζιφου...

Screenshot_20230106_125721_Facebook.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στην πόρτα μου το θέλω. Αρκετά χρησιμοποιήσα τα ΚΤΕΛ😗

Ο λόγος που επιμένω και εγώ με το χιόνι στην πόρτα μου και ίσως κάποιες φορές ακούγομαι σαν να απαξιώ τα χιόνια στα βουνά είναι γιατί για τους περισσότερους είναι πρακτικά δύσκολο να απολαύσεις το χιόνι στο βουνό την ώρα που πέφτει. Εγώ δεν έχω καμιά εμπειρία οδήγησης σε χιόνι, δεν έχω καν αλυσίδες. Και άντε πες και αγοράζω αλυσίδες, που να πάει το καημενάκι το i10; χαχαχα. Άσε που μπορεί απλά ο δρόμος να είναι κλειστός απ' την τροχαία την ώρα του χαμού οπότε δεν μπορείς να πας καν. Ειδικά αν χιονίζει μέσα στην νύχτα εκεί είναι που δεν παίζει να επιχειρήσω να ανέβω Πήλιο με τίποτα. Και είναι και λόγω δουλειάς. Αν δουλεύω την ώρα που ρίχνει προφανώς και δεν μπορώ να ανέβω Πήλιο, αλλά μια βόλτα έστω 10-15 λεπτά έξω στο δρόμο γίνεται.

Υ.Γ. Φυσικά μακάρι να ρίξει 5 μέτρα στα βουνά, αυτό έλλειπε.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για να δούμε τι θα κάνει το 6αράκι, καθώς εκεί που πήγε να χαλάσει ο Αζορικός από το χαμλό της Αμερικής, αυτό δεν άντεξε, και αποκόπηκε εκ νέου... Προσωπικά σε αυτή την αναδίπλωση εστιάζω.

Ωκεανιος ξεωκεανιος ο Αυλώνας κουβαλά μπόλικο ψύχος.δεν είναι τζουφια αυτά τα φαμωβ image.png.a99088de23421b0682077ac712d636b9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ειμαστε λουτσα...Ο ηλιος καιει..Ο κοσμος κανει μπανιο..Παιρνουμε βιταμινη d με την Βιβη αλλα πραγματικα πρωτογια θυμιζει..

Λοιπον τρεις συμβουλες απο το  παππου...Πρωτον..Να κανετε τον σταυρο σας συχνα..Δευτερον..Να σκεφτεστε θετικα και τριτον..Να πινετε κανα ποτηρακι που και που...Εαν το αλκοολ κυλισει στο αιμα,ειστε σε καλο δρομο...

Ο sakis 13 ο γιαμπανακιας σας χαιρετα..

 

20230106_125631.jpg

Στην Λούτσα για λουτσους είμαστε φέτος...🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλεον βλεπεις τους χαρτες και προκαλει μεχρι και συγκινηση που θα ξαναδουμε να ασπριζει η βασιλιτσα στα 1850 και οι κορυφες τις πινδου μετα απο πολυ καιρο.Επιτελους χιονια εστω και στις κορυφες,

Το Μιτσικελι δυστυχως ατυχο μιας και θα φαει το μεγαλυτερο μερος του υετου σε βροχη μεχρι τιην κορυφη.Τουλαχιστον τα οροι τζουμερκα και λακμος με 2000+ μετρα υψομετρο κλειδωνουν καλα χιονια.

Πολυς υετος στο ξεκινημα αλλα με χιονια απο τα 1800+ 

Και παλι καλα ειναι αφου στο πρωτο μισο του δεκεμβριου εβρεχε μεχρι τα 2300 - 2400 μετρα υψομετρο.

90-574GR.thumb.gif.5877086aa6277d11d3f5662de5045b3f.gif

 

 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

δε χαλαρωνει λιγο αυτο το PV θα την θαψει την Σκανδιναβια! προσπαθει ο αζορ αλλα καμια τυχη δε φαινεται να εχει. Μετα απο αλλεπαλληλες κακοκαιριες κ τρελη χιονοκαλυψη δε μπορει καπου θα εμφανιστει Σκανδιναβικος!

Ακριβώς εάν δεν κυκλωθεί το Όσλο από εμποδισμο δουλειά δεν γίνεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ο λόγος που επιμένω και εγώ με το χιόνι στην πόρτα μου και ίσως κάποιες φορές ακούγομαι σαν να απαξιώ τα χιόνια στα βουνά είναι γιατί για τους περισσότερους είναι πρακτικά δύσκολο να απολαύσεις το χιόνι στο βουνό την ώρα που πέφτει. Εγώ δεν έχω καμιά εμπειρία οδήγησης σε χιόνι, δεν έχω καν αλυσίδες. Και άντε πες και αγοράζω αλυσίδες, που να πάει το καημενάκι το i10; χαχαχα. Άσε που μπορεί απλά ο δρόμος να είναι κλειστός απ' την τροχαία την ώρα του χαμού οπότε δεν μπορείς να πας καν. Και είναι και λόγω δουλειάς. Αν δουλεύω την ώρα που ρίχνει προφανώς και δεν μπορώ να ανέβω Πήλιο, αλλά μια βόλτα έστω 10-15 λεπτά έξω στο δρόμο γίνεται.

Υ.Γ. Φυσικά μακάρι να ρίξει 5 μέτρα στα βουνά, αυτό έλλειπε.

Ετσι ακριβώς, και εμείς ένα focus c max του 2005 έχουμε, δεν είναι το οφ ροαντ του αιώνα χαχαχα. Και εκτός μπορεί να είναι επικίνδυνο, είναι άλλο να έχεις την ευκολία του σπιτιού σου α γίνει κάτιαι έχεις όσο χρόνο ΄θέλεις. Και πέρα από αυτό είναι άλλο να βλέπεις την γειτονιά σου χιονισμένη, και άλλο μια ξένη περιοχή. 

13 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ωκεανιος ξεωκεανιος ο Αυλώνας κουβαλά μπόλικο ψύχος.δεν είναι τζουφια αυτά τα φαμωβ image.png.a99088de23421b0682077ac712d636b9.png

Έτσι ακριβώς. Ευχής έργου θα είναι να βγει το 6αρι. Καμία σέ 00αου κατέβαζε αυλώνα μέσα στον Ατλαντικό πάλι...

gfseu-0-384.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

¨Ετσι ακριβώς, και εμείς ένα focus c max του 2005 έχουμε, δεν είναι το οφ οραντ του αιώνα χαχαχα. ΚΑι εκτός ΄μπορεί να είναι επικύκινδυνο, είναι άλλο να έχεις την ευκολία του σπιτιού σου α γίνει κάτιαι έχεις όσο χρόνο ΄θέλεις. Και πέρα από αυτό είναι άλλο να βλέπεις την γειτονιά σου χιονισμένη, και άλλο μια ξένη περιοχή.

Έτσι! Το χιόνι στο βουνό είναι να πας μια Κυριακή μετά την χιονόπτωση, να είναι όλα καθαρά, για βόλτα και κοψίδια. Αλλά την ώρα της μάχης πρέπει να είσαι στην γειτονιά. Ειδικά κάτι μεταμεσονύκτιες βόλτες σε στούπες όπως το 2014 που ήταν σαν μέρα έξω είναι όνειρο.

Υ.Γ. Ίδιο αυτοκίνητο έχει ο πατέρας μου, χαχαχ. Του 2004 όμως.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο που φαινεται ειναι απαλες διαταραχουλες με βροχουλες (μας κερναει Νοεμβριατικη κακοκαιρια) σε ολη την Ελλαδιτσα μεχρι το τελος του Γεναρη 😂. Το πως θα χιονισει δεν το γνωριζω, εχω ξεχασει και τον μηχανισμο. Καλημερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Έτσι! Το χιόνι στο βουνό είναι να πας μια Κυριακή μετά την χιονόπτωση, να είναι όλα καθαρά, για βόλτα και κοψίδια. Αλλά την ώρα της μάχης πρέπει να είσαι στην γειτονιά. Ειδικά κάτι μεταμεσονύκτιες βόλτες σε στούπες όπως το 2014 που ήταν σαν μέρα έξω είναι όνειρο.

Αχ αυτό θέλω να κάνω.. Συνήθως βόλτες κάνω το πρωί, αλλά θέλω να κάνω και το βράδυ, και με το ποδήλατο την ώρα της στούπας, ακόμα και αν είναι στρωμένο κάτω. Έχω XP, και πραγματικά δεν με νοιάζει καθόλου, κάθομαι και 8 ώρες μόνος μου αν χρειαστεί.🤣 Εγώ και το χιόνι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...