Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, south coast είπε:

Δεν εχει πατο το βαρέλι.Οσο περνανε οι μερες ζεσταίνουν και αλλο τα ens του Ευρωπαίου.Οι πιθανοτητες για κατι χειμωνιάτικο…πλεον και για το τριτο δεκαημερο του Γεναρη ειναι ελάχιστες.Καλημερες

Ναι δυστυχώς έτσι είναι, καιρικός εφιάλτης αυτό που ζούμε φέτος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως συμφωνα με τον τζιφο ισως ριξει μια πασπαλα στον βορειο Εβρο ενω δινει 10-25εκ στην κορφη της Διρφης και σε καποιες κορφες της Πινδου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ρε αδερφουλη τι σου ειπα χθες στο τηλ..??286mm ετησιο εκλεισα..Απο 1 Σεπτεμβρη 2 καταιγιδες και ουτε 70mm...Σπανιο ειδος θα εποτελουν και οι καταιγιδακηδες σε λιγο....Εγω κι ο Μιχαηλ ισως επιβιωσουμε σαν τις κατσαριδες...🤣

Με τετοιες συνθηκες ουτε χιονοφιλος ουτε καταιγιδακιας επιβιωνει...Χρονια πολλα απο την ομορφη Καλλιθεα..

1_64900.jpg

Λοιπον...Ωρα για βολτα,καβουροσαλατες,χταποδακι και αλλους εκλεκτους μεζεδες..Δε θα πεθανουμε κιολας...Καλη συνεχεια σε ολους!!

Ναι σακη μου τα παμε..χρονια πολλα κιολας..καλες βολτες και καλα μπανια για σημερα🤣...υπομονη τπτ αλλο και ελπιζουμε σε ενα θαυμα...αντε η επομενη εξορμηση μαλλον καλοκαιρινη θα ειναι σε μενα για κανα πανηγυρι...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@DIMITRIS 

Οσο ειναι ετσι η κυκλοφορια στον Β ατλαντικό με τοςο μεγαλη κυκλογεννηση χανουν την μπαλα τα μοντελα γι αυτο εχεις τοσες αλλαγες.Ο αζορικος παντα ανεβαινει στις 240+ ωρες στα μοντελα και όταν πεφτουν οι ωρες δεν ανεβαινει ποτε γιατι δεν υπολογίζουν τα χαμηλα του ατλαντικού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπίζω να μην γίνει το κλασσικό "μία κακοκαιρία των 1-2 ημερών" και μετά πάλι ήλιος και βαρεμάρα για 1 μήνα. Και άντε να έριχνε πεδινό χιόνι, πάει στο καλό. Πάλι στα 1000μ+ θα ψάχνουμε τα χιόνια, τα νεύρα μου!! Περνάνε οι μέρες και τίποτα.

Υ.Γ. Χρονιά Πολλά παιδιά σε όσους γιορτάζετε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

bachelor-eisaikala.gif

Οχι κοριτσι μου..Τα παμε και χθες..Δεν ειμαι καλααααα...Καποιος να με μπαναρει ρεεεεεε....

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους 

Ας κρατήσουμε ότι ψυχραίνει ο καιρός και θα κρυφτεί ο βρωμιάρης. 
ας κρατήσουμε ότι θα βραχεί επιτέλους η γη και θα βάλουν χιόνια τα βουνά. 
και για πιο μετά βλέπουμε…

 

υγ:και τα ένς πάντως μετά από 5-7 μέρες δεν εχουν δυνατή ισχύ πρόγνωσης σύμφωνα με τους επαγγελματίες μετεωρολόγους, όποτε προσωπικά για μετά τις 17 του μήνα θα τρελενομαι από την επόμενη εβδομάδα 

Επεξεργάστηκε από Panagiotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το επερχόμενο χαμηλό πιστεύω θα βγει Π χωρίς το καπέλο....Υγ δεν με απασχολεί αυτό το χαμηλό βέβαια αλλά όσο να πεις το νερό το χρειαζόμαστε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, yiannis_volos said:

Εγώ έχω την αίσθηση ότι θα βγει φιάσκο πάντως. Δεν μου αρέσει το χαμηλό, η κίνηση του..

Ελάχιστος ειναι ο υετος που δινουν τα μοντελα σαν μέσος ορος για τα πεδινα αλλα και στα 2000μ.θα πεσουν 5-10χιλ αν θα πεσουν και θα πουμε και ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά βροχές έρχονται! Και φαίνεται να έχει και συνέχεια με βάση τα ensembles. Βάσει αυτών που έχουμε περάσει φέτος, το πεδινό χιόνι θεωρείται πολυτέλεια. Ας έρθει πρώτα  μια ηρεμία στη φύση με χιόνια στα βουνά και στα ημιορεινά ώστε να μην καούμε το καλοκαίρι και πούμε το νερό νεράκι και μετά βλέπουμε για πεδινό χιόνι....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίο χαμηλό Νοεμβριατικο φυσικά αφού δεν έχει θερμοκρασίες διήμερη τουλάχιστον κακοκαιρία ..στις 240 φυσικά(άρα στη φαντασία του ακόμα) .... αλλά έχει πολλά νερά σχεδόν σε όλη τη χώρα το κοντρολ του ευρωπαίου

gens-0-1-234.png

gens-0-1-246.png

gens-0-2-234.png

gens-0-2-240.png

gens-0-2-246.png

gens-0-2-252.png

gens-0-2-258.png

gens-0-2-264.png

gens-0-2-270.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά, καλή φώτιση σε όλους!

Στα πρωινά εξαιρετικό το γεγονός ότι τα περισσότερα μοντέλα δείχνουν τάση για παρέλαση χαμηλών τις επόμενες ημέρες για τις πολυπόθητες βροχές στα πεδινά και για χιόνι στα βουνά μας.

Στα μοντέλα τώρα έκανα σύγκριση του χθεσινού τζέμ με το σημερινό και γελάω:

0Ζ 5/1/23

gemeu-0-138.png?0

και σήμερα...

gemeu-0-114.png?0

Δυστυχώς και το συγκεκριμένο μοντέλο τα έχει παίξει. Οι αλλαγές αυτές είναι στη ζώνη των 100 - 120 ώρων...άλλο ένα άλλο άχρηστο μοντέλο προστέθηκε στη λίστα μου.

τα βγαζουμε αχρηστα επειδη το PREDICTION MODEL δεν βγαζει αυτα που θελουμε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

τα βγαζουμε αχρηστα επειδη το PREDICTION MODEL δεν βγαζει αυτα που θελουμε?

Στο συγκεκριμένο σημείο έχει δίκαιο ο Δημήτρης φίλε...αφού τα μοντέλα πλέον ειδικά μερικά από αυτά είναι άχρηστα πέραν των 90 ωρών πράγμα που παλαιότερα δεν συνέβαινε τόσο συχνά και ειδικά από τα μεγάλα και μεσαία μοντέλα όπως το gem που αναφέρεται ο φίλος...οι αλλαγές από τρέξιμο σε τρέξιμο είναι χαοτικές για τόσο κοντινές ώρες..... δεν αναφέρεται σε τυχόν χιονιάδες στο υπερπέραν .... μιλάει για το βροχοχαμηλό από βδομάδα στις 120 μόλις ώρες και πόσο τεράστιες διαφορές έχει από τρέξιμο σε τρέξιμο το συγκεκριμένο μοντέλο και φυσικά έχει απόλυτο δίκαιο καμία απολύτως αξιοπιστία φέτος για το κάκιστο gem και όχι μόνο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

τα βγαζουμε αχρηστα επειδη το PREDICTION MODEL δεν βγαζει αυτα που θελουμε?

αυτό κατάλαβες από το πόστ μου, δηλαδή ότι έβγαλε σενάριο που δε μου αρέσει και όχι τι αλλαγές έκανε στις 100 ώρες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ίσως μόνο λόγω για το γιουκμο σώζεται κάπως και αυτό γιατί δεν έχει ανσμπλ τρέχει μέχρι μέχρι 168 ώρες οπότε δεν χτυπάνε στο μάτι οι όποιες αλλαγές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Χρόνια πολλά με φώτιση σε όλον τον κόσμο, υγεία και ευτυχία. Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες/εορτάζουσες. 

Στα καιρικά βράστα. Καμένο το διάστημα μέχρι τις 20/1. Πάμε για τελευταίο δεκαήμερο και ελπίζουμε σε έναν παλιακό Φλεβάρη. Hopecasting!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

τα βγαζουμε αχρηστα επειδη το PREDICTION MODEL δεν βγαζει αυτα που θελουμε?

Ειδικά ο Δημήτρης ...απλά καμία σχέση.απο τα πιο προσεχτικά άτομα στον λόγο και στα θέλω τους.λαθος το κατάλαβες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουσιαστικά έχουμε πρόβλεψη για καύσωνες (και για αυτούς όχι πάντα αξιόπιστη) και καλοκαιρίες μόνο. Για βροχές/χιόνια ουσιαστικά στο nowcast τα βρίσκουν, και πολλές φορές ούτε καν τότε. Ε αυτό το κάνουμε και εμείς με την δορυφορική, τι χρειάζονται μοντέλα εκατομμυρίων; Απλά μας δείχνουν ότι θα έρθει κάτι, κάπου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαφωνω με τη συνεχη απαξιωση των μοντελων.Τωρα αν θελει καποιος να του δειξει με ακριβεια τι θα κανει μετα απο 20 μερες ας παει σε κανα μεντιουμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Διαφωνω με τη συνεχη απαξιωση των μοντελων.Τωρα αν θελει καποιος να του δειξει με ακριβεια τι θα κανει μετα απο 20 μερες ας παει σε κανα μεντιουμ

ούτε μετά από 3 μέρες δεν είναι σωστά όταν πρόκειται για κακοκαιρία, χαχα. Βέβαια σε αυτό ίσως φταίει και το μέγεθος της χώρας μας και η πολύ διαφορετική κατανομή φαινομένων σε τόσο μικρή έκταση λόγω ορεογραφίας που τα παγκόσμια μοντέλα λόγω ανάλυσης δεν μπορούν να πιάσουν σωστά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

 τι θα κανει μετα απο 20 μερες ας παει σε κανα μεντιουμ

Το αντίστοιχο για τον καιρό δεν είναι τα μερομήνια? 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...