Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συνήθεια που έγινε λατρεία...όλες οι σωστές διατάξεις σε λάθος εποχή...η νέα πραγματικότητα...όλο το χειμώνα μαμιεται ο Ατλαντικός ο πιο  άχρηστος ωκεανός...

Screenshot_2023-01-06-13-18-14-79_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Έτσι! Το χιόνι στο βουνό είναι να πας μια Κυριακή μετά την χιονόπτωση, να είναι όλα καθαρά, για βόλτα και κοψίδια. Αλλά την ώρα της μάχης πρέπει να είσαι στην γειτονιά. Ειδικά κάτι μεταμεσονύκτιες βόλτες σε στούπες όπως το 2014 που ήταν σαν μέρα έξω είναι όνειρο.

Υ.Γ. Ίδιο αυτοκίνητο έχει ο πατέρας μου, χαχαχ. Του 2004 όμως.

Καλα, δεν ειναι μονο αυτο...και εγω που ειμαι ερωτευμενος με τα βουνα και ανεβαινω με καθε ευκαιρια (σκεψου ανεβαινω ακομα και σε κακοκαιριες τυπου 11/1/2022,23-24/2/2019) και εχω δει απιστευτα φαινομενα σε ενταση οσο αφορα τα χιονια, ειδικα στα χανια εχω δει χιονοπτωσεις απο αυτες που βαζουν 2 μετρα σε ενα βραδυ , παλι προτιμαω το χιονι στο σπιτι μου....ειναι πολυ διαφορετικη χαρα...Στο βουνο δεν μπορεις να εισαι χαλαρος...πρεπει καποια στιγμη να φυγεις και να γυρισεις σπιτι σου...ενω οταν χιονιζει στην πορτα σου μπορεις να καθεσαι εξω ωρες χωρις να εχεις στο μυαλο σου οτι πρεπει να φυγεις αφου οποτε θες μπαινεις μεσα ....θυμαμαι το 2014 που ημουν εξω απειρες ωρες, εβλεπα την χιονοστρωση να αυξανεται και δεν θα ξεχασω 31/12/2014 στις 6.30 το πρωι με απιστευτη χιονοθυελλα και -3 περιπου νακανω βολτα στα πευκακια που ειχαν >30 εκ και δεν υπηρχε ουτε ενας δρομος καθαρος....ουτε καν ροδιες δεν ειχαν οι δρομοι.....εε αυτο το συναισθημα δεν θα το αλλαζα για καμια απο τις χιονοπτωσεις που εχω δει στο πηλιο (ακομα και στην ελπιδα σκεφτομουν  να παρω το αμαξι να ανεβω πηλιο αλλα τελικα εμεινα σπιτι για να απολαυσω το 5ποντο που θα εριχνε)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

δε χαλαρωνει λιγο αυτο το PV θα την θαψει την Σκανδιναβια! προσπαθει ο αζορ αλλα καμια τυχη δε φαινεται να εχει. Μετα απο αλλεπαλληλες κακοκαιριες κ τρελη χιονοκαλυψη δε μπορει καπου θα εμφανιστει Σκανδιναβικος!

Οτι εγινε με τη γροιλανδια το φθινοπωρο..που φαγε τρελο χιονι για την εποχη κ μετα εμφανιστηκε ο γροιλανδικουλης..το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε ποτε θα εμφανιστει ο σκανδιναβικος..μεσα στο φλεβαρη ναι αλλα αν ειναι να φτασουμε απριλη και να κανει παγωνιες το πασχα καλυτερα οχι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Ακόμα και το 2006-2007 δεν ήταν τόσο χάλια 

Το τοσο χαλια μου αρεσε..

Μεχρι στιγμης το 2006 - 2007 ειναι σαν υπερ χειμωνας Ελλαδας σε σχεση με αυτο που ζουμε απο την αρχη του χειμωνα φετος.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Το τοσο χαλια μου αρεσε..

Μεχρι στιγμης το 2006 - 2007 ειναι σαν υπερ χειμωνας Ελλαδας σε σχεση με αυτο που ζουμε απο την αρχη του χειμωνα φετος.

 

 

Το 2006-2007 είχε βαρύ καιρό 20-28/12 και κατά διαστήματα μέσα στο Φλεβάρη και αρχές Μάρτη. Ναι δεν είχε κρύο (17-18αρια μέσα Γενάρη και αλκυονίδες 20 Γενάρη - στην καρδιά δλδ του χειμώνα - δεν το λες χειμώνα) αλλά θύμισε χειμώνα συν το βαρύ κρύο 26-27 Δεκέμβρη με το βοριά και τον ήλιο. Εκείνες τις μέρες η νεογέννητη αδερφή μου μπήκε στο νοσοκομείο με βρογχίτιδα. Θυμάμαι που 25/12/2006 έβλεπα με τη γιαγιά μου (ο θεός να την έχει καλά εκεί που είναι) το Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο του παρά 5. Όποτε βλέπω εκείνο το επεισόδιο τα συναισθήματα τα ίδια (ακόμη και σήμερα, 16 χρόνια μετά). Ο Γενάρης ήταν ανοιξιάτικος από 7 μέχρι 23 αλλά ο Φλεβάρης 3-6, 8-10, 15-20, 23-26 ήταν βροχερός και κρύος (ειδικά τέλος Φλεβάρη μας βίασε την ψυχολογία). Επίσης πολύ βροχερός ο Φλεβάρης 2007. Μάρτης ανοιξιάτικη η 1η βδομάδα, κρύα και βροχερή η 2η. Δεκέμβρη είχε κρύο 1-3 και τέλος Νοέμβρη.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυξάνεται η πιθανότητα για νέα θερμη εισβολή στα μέσα του μήνα.Επισης αρκετά μεγάλη πιθανότητα να καεί και όλος ο Γενάρης.Ολα αυτά βάσει ensembles και μακρο Ευρωπαίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κατάσταση είναι κάτι παραπάνω από τραγική εδώ.Αν δεν αλλάξει κάτι θα έχουμε θέμα με την υδροδότηση καθώς δεν είμαστε στο δίκτυο ευδαπ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Καλα, δεν ειναι μονο αυτο...και εγω που ειμαι ερωτευμενος με τα βουνα και ανεβαινω με καθε ευκαιρια (σκεψου ανεβαινω ακομα και σε κακοκαιριες τυπου 11/1/2022,23-24/2/2019) και εχω δει απιστευτα φαινομενα σε ενταση οσο αφορα τα χιονια, ειδικα στα χανια εχω δει χιονοπτωσεις απο αυτες που βαζουν 2 μετρα σε ενα βραδυ , παλι προτιμαω το χιονι στο σπιτι μου....ειναι πολυ διαφορετικη χαρα...Στο βουνο δεν μπορεις να εισαι χαλαρος...πρεπει καποια στιγμη να φυγεις και να γυρισεις σπιτι σου...ενω οταν χιονιζει στην πορτα σου μπορεις να καθεσαι εξω ωρες χωρις να εχεις στο μυαλο σου οτι πρεπει να φυγεις αφου οποτε θες μπαινεις μεσα ....θυμαμαι το 2014 που ημουν εξω απειρες ωρες, εβλεπα την χιονοστρωση να αυξανεται και δεν θα ξεχασω 31/12/2014 στις 6.30 το πρωι με απιστευτη χιονοθυελλα και -3 περιπου νακανω βολτα στα πευκακια που ειχαν >30 εκ και δεν υπηρχε ουτε ενας δρομος καθαρος....ουτε καν ροδιες δεν ειχαν οι δρομοι.....εε αυτο το συναισθημα δεν θα το αλλαζα για καμια απο τις χιονοπτωσεις που εχω δει στο πηλιο (ακομα και στην ελπιδα σκεφτομουν  να παρω το αμαξι να ανεβω πηλιο αλλα τελικα εμεινα σπιτι για να απολαυσω το 5ποντο που θα εριχνε)

είναι πιο dramatic το χιόνι στην πόλη. Στο βουνό είναι πανέμορφο και γραφικό αλλά αυτό το post-apocalyptic που συμβαίνει μέσα στις πόλεις όταν το χιόνι είναι πολύ (30-40cm και πάνω) δεν συγκρίνεται. Βράδυ, ησυχία, χιονοθύελλα και να μην κινείται τίποτα. Αυτό μόνο. Αυτό ζητάω κάθε χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

είναι πιο dramatic το χιόνι στην πόλη. Στο βουνό είναι πανέμορφο και γραφικό αλλά αυτό το post-apocalyptic που συμβαίνει μέσα στις πόλεις όταν το χιόνι είναι πολύ (30-40cm και πάνω) δεν συγκρίνεται. Βράδυ, ησυχία, χιονοθύελλα και να μην κινείται τίποτα. Αυτό μόνο. Αυτό ζητάω κάθε χρόνο.

θα το φερω βολο φετος το φεβρουαριο μολις γυρισω ελλαδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάγραμμα Νοεμβρίου ,και μάλιστα όχι απ' τους καλούς, μέχρι όσο πάει το ματι.Μια έκπληξη μια αλλαγή ξαφνική κάτι που να ταράξει τα νερά και να μας ευννοει κάτω από τις 200 ώρες ...που?ποτέ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και χρονια πολλα παιδια.


Σε συνεχεια της παραπανω κουβεντουλας για τα μοντελα..

Για να επαληθευθει στο ακριβες σε βαθος 3-4 ημερων ενα μοντελο χρειαζονται 2 σημαντικα πραγματα. Να εχει πλεγμα αναλυσης στα 1-2χλμ και να αποτυπωνεται ορθα η γεωμορφολογια-τοπογραφια οπως θελετε πεστε το,της εκαστοτε περιοχης. Το πλεονεκτημα των τοπικων αυτων μοντελων ειναι οτι η υψηλοτερη αναλυση, τους δινει τη δυνατοτητα να ‘’σκαναρουν’’ καλυτερα τα ορη,τις πεδιαδες,και τις λιμνες οπου ένα παγκοσμιο μοντελο χαμηλοτερης αναλυσης δε θα εβλεπε.
Όταν η αναλυση είναι στα 9χλμ σε Ευρωπαικο πχ η στα 10-15-20-30χλμ στα αλλα και τους ορεινους ογκους τους βλεπουν κατά πολλες εκατονταδες μετρα χαμηλοτερα τοτε θα υπαρχουν διαφορες ακομα και στο nowcast.


Παραδειγμα to Eυρωπαικο.

image.png.5f382d230cfd57d55d01ac7b9bc6e6b3.png

image.png.00ec33fce35a17dd23d553c48a9b4b35.png

Και το Ελβετικο

image.png.002d6a8fd7eba520a49fed7247b0b584.png

Το ποσο ψηλο θεωρειτε ενα βουνο παιζει μεγαλο ρολο στο περασμα των υετοφωρων νεφωσεων απο αυτο,αλλα και στη αποτυπωση των ανοδικων ρευματων που μπορουν να υπαρξουν και να δημιουργηθει τοπικη ασταθεια.Παμπολες φορες τα μοντελα δεν μπορουν να πιασουν μια ασταθεια σε πλαγιες των ορεινων μας ογκων.

Οσο πιο flat και μεγαλη σε εκταση ειναι μια περιοχη τοσο πιο ευκολη ειναι η ακριβης προβλεψη απο τα μοντελα σε βαθος 2-4 ημερων.Ειδικα απο αυτα των 1-2χλμ grid. 

image.png.d985d25ea41a9f328582b43f2f47872f.png     image.png.262be4aca68a24026c0b5311e6f365a1.png

 

Εμεις εδω εχουμε τον Ερμη/WRF στα 2χλμ για τις επομενες 72ωρες το οποιο παιρνει αρχικα δεδομενα απο gfs.

image.png.2f534f5344ea24a0004c2e4390bf4d63.png

 

Το WRF-ARW στο οποιο  εχει αναλυση στα 9χλμ και 3χλμ για Αττικη  https://meteo3.geo.auth.gr/WRF/ αλλα και πολυ καλη τοπογραφια οπως φαινεται στον χαρτη.

image.png.a9e1d59f6a4158e39a6d07620ca129bf.png

 

Το Bolam (παιρνει δεδομενα απο gfs) στα 6χλμ, (2χλμ για Αττικη) το Cosmo της ΕΜΥ (με δεδομενα απο ΕCMWF στα 7χλμ, τον Σκυρωνα στα 10χλμ και τον Ποσειδωνα, που κυριως ειναι καλος στον κυματισμο και οτι εχει να κανει με το υγρο στοιχειο. Δεν ξερω αν εχει δικο του μοντελο αναλυσης,ουτε και το πλεγμα του.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κύριο του Τζιφου παντως τρεχει μόνο του πάλι στο 6αρι για μετά τις 15/01. Οχι οτι τα ensembles φερνουν νερά αλλα οσο να πεις παλεύονται καλυτερα. 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Το κύριο του Τζιφου παντως τρεχει μόνο του πάλι στο 6αρι για μετά τις 15/01. Οχι οτι τα ensembles φερνουν νερά αλλα οσο να πεις παλεύονται καλυτερα. 

Γενικά σαν προοπτική για κάτι πιο χειμερινό για πεδινά μέρη της χώρας θα έλεγα ότι δεν δίνουν και πολλές ευκαιρίες αλλά εκεί που φτάσαμε καλά θα ήταν έστω να ξεκίνησει να χιονίζει στα βουνά και να δούμε τίποτα βροχές γιατί το καλοκαίρι θα μας κλαίνε και οι ρέγγες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο το σενάριο 13 του τζιφου... Και το 8

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=6&date=2023-01-06&model=gfs&member=ENS&bw=1

Όπως και να το δεις δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Ούτε από Τ, ούτε από διάρκεια, ούτε από φαινόμενα. Σε κάθε τρέξιμο μειώνονται και επίσης το κύριο δεν δίνει τίποτα κάτι το οποίο με ανησυχεί καθώς δεν μιλάμε για 10 μέρες μπροστά αλλά για 5. Το μετά ασχολίαστο, τέρμα αβεβαιότητα. Θεωρώ πάντως ότι μέχρι και τις 20 του μήνα τουλάχιστον, δεν υπάρχει πεδινό χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλαμε για τρονερη καταστροφή στα χιονοδρομικά. Καμία προοπτική. Αξιοπρεπές και ασφαλές σκι γινεται με πάνω από 60εκ. Όποτε καληνύχτα έτσι που πάει..

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όποιος έχεις συγγραφική φλέβα. ας γράψει κανένα βιβλίο παίδες γιαυτό που ζούμε φέτος. Εγώ να δώσω τον τίτλο.....'Τότε που ο χειμώνας δεν ήρθε ποτέ'.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Μαμούθ είπε:

Όποιος έχεις συγγραφική φλέβα. ας γράψει κανένα βιβλίο παίδες γιαυτό που ζούμε φέτος. Εγώ να δώσω τον τίτλο.....'Τότε που ο χειμώνας δεν ήρθε ποτέ'.

"Τότε που γ@@@θηκε ο Δίας."

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιο πεδινό χιόνι ρε σεις παιδιά!! Χαχα. Καθίστε να ρίξει τίποτα στα βουνά και βλέπουμε!! Με τα χάλια που έχουμε φέτος, ας δούμε τι μπορούμε να πάρουμε όσον αφορά τα στοιχειώδη!!

Είναι σαν να περιμένεις να σου "καθίσει" η Μόνικα Μπελούτσι ενώ δεν σε κοιτάζει ούτε θηλυκή γάτα.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...