Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Απιστευτοοο αχχαχαχα ακούστηκε ένα μπαμ και κάηκε η γνωστή λάμπα για το χιονι.....ευτυχώς που δεν χιονίζει 😂😂

Ουτε η λαμπα δεν αντεξε το φετινο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, oldboy332 said:

Καπως ετσι Κώστα . Εκανα αυτο το σχολιο γιατι ειναι τόσο υψηλη η ταχυτητα των ανεμων που οταν πέφτουν προς τον μεσο ορο στο γράφημα νομίζουμε οτι εχουμε καποιο σημαντικο φρενάρισμα. Κοιταμε όμως τους χαρτες και "παραδόξως" το spin πάει σφαιρα .

Έτσι ακριβως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Galanto said:

Απιστευτοοο αχχαχαχα ακούστηκε ένα μπαμ και κάηκε η γνωστή λάμπα για το χιονι.....ευτυχώς που δεν χιονίζει 😂😂

Κλαμα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Galanto said:

Απιστευτοοο αχχαχαχα ακούστηκε ένα μπαμ και κάηκε η γνωστή λάμπα για το χιονι.....ευτυχώς που δεν χιονίζει 😂😂

Σου λεει και η λαμπα "τσαμπα καιω, νισαφι.πια!" 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τσάμπα έκαιγε η λάμπα ,

Επειδή χιονι δεν ερχόταν στην Ελλάδα 

Έκανε ένα μπαμ και κάηκε ,

Αφού ο πισίνος μας από τον ήλιο πια συγκαηκε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, nikolas 2365 said:

Καθόμουν και διάβαζα σχολιασμό χαρτών Ιανουαρίου 2022. Το μέρος Β. ΕΠΟΣ!!!

Φετος ρε συ ειναι πιο κατανοητό μια σεζον και τελος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, nikolas 2365 said:

Καθόμουν και διάβαζα σχολιασμό χαρτών Ιανουαρίου 2022. Το μέρος Β. ΕΠΟΣ!!!

μια απτά ίδια, δεν χορταίνω να τα διαβάζω ξανά και ξανά.. και τώρα εκτιμάω  και τις απανωτές ξερες εισβολές που τρώγαμε  μέχρι που ηρθε ο ιστορικός.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

Εγώ δεν τα πολυακούω τα στρατοσφαιρικά. Με ισχυρό p.v στην στρατόσφαιρα τον Δεκέμβρη είχαμε έναν γιγαντιαιο αντικυκλώνα από την Αμερική μέχρι εδώ

Μία μικρή ανάλυση από μέλος του forum μας στην Αγγλία:

EC42 support for a SSW hasn’t totally gone but has reduced from about 20% of the pack to near 12%.

I expect it’s highly sensitive to just how long high pressure remains across Barents/Kara with some coverage of adjacent lands to drive cross-mountain flow hence vertical wave activity flux.

The faster it gets pushed east, the sooner that flux subsided and the less likely the warming is to be sufficient for fully displacing the polar vortex and triggering a SSW.

Theres also uncertainty regarding the Aleutian low, just how long that persists for. The longer it continues the better the odds of a very large wave-1 (displacement) or even a wave-2 (split type) event.

There’s a reason why SSWs aren’t reliably picked up on at over two weeks lead time.

The possible one for early Feb seems a coin-toss to me, we can only guess which way it will actually go.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Νομίζω ότι η ελεύθερη πρόσβαση σε τόσες λεπτομέρειες πλέον έχει μετατρέψει το όλο πράγμα από χόμπι σε επιστημονικό φόρουμ...λατρεύω τις εποχές των 180 ωρών του σκυρωνα και του mrf...άσχετο ποστ αλλά Μ έχει κουράσει η τόση πληροφορία.Οπιτε ενγώ βλέπω έναν αζορικο σε βολική θέση κι... έναν πιθανό Αυλώνα από βόρειο δυτικά και μέχρι εκεί...άραγε δεν έχει έρθει ποτέ χιονιάς σ αυτή την χώρα με ταχύτητα ανέμων στον Θεό?μόνο και μόνο επειδή έτυχε να υπάρχει την δεδομένη χρονική στιγμή κάποιος σωστός εμποδισμος...τέλος πάντων βαδίζω με τον αζορικο που είναι καλός παραμασχαλα και συνεχιζω..

Συμφωνώ 10000%. Αυτό υποννούσα κι εγώ το πρωί περι αναλύσεων και πολυπλοκότητας για να χιονίσει στη χώρα . Αλλα το είπα με πολύ έμμεσο και ευγενικό - θέλω να πιστεύω -  τρόπο. Εχουμε φτάσει σε κάποια υπερανάλυση θαρρώ. Γνώμη μου πάντα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Μην φευγετε ειναι ΚΡΙΣΙΜΟ ΤΟ 18ΑΡΙ μπορει να ξαναβγαλει θερμη ράχη

Στου Αζορ την ολόθερμη ραχη, ξεγλιστρά η "Αρκούδα" μονάχη......

ΕΡΧΕΤΑΙ!!!!! ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ απο όσο νομίζετε!! Μπακντορίσια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Μία μικρή ανάλυση από μέλος του forum μας στην Αγγλία:

EC42 support for a SSW hasn’t totally gone but has reduced from about 20% of the pack to near 12%.

I expect it’s highly sensitive to just how long high pressure remains across Barents/Kara with some coverage of adjacent lands to drive cross-mountain flow hence vertical wave activity flux.

The faster it gets pushed east, the sooner that flux subsided and the less likely the warming is to be sufficient for fully displacing the polar vortex and triggering a SSW.

Theres also uncertainty regarding the Aleutian low, just how long that persists for. The longer it continues the better the odds of a very large wave-1 (displacement) or even a wave-2 (split type) event.

There’s a reason why SSWs aren’t reliably picked up on at over two weeks lead time.

The possible one for early Feb seems a coin-toss to me, we can only guess which way it will actually go.

για να είμαι ειλικρινής δεν έχω τέτοιο βάθος γνώσεων, αλλά εδώ καταλαβαίνω πως συμβαίνει το αντίθετο, δηλαδή τα χαμηλά στρώματα επηρεάζουν την στρατόσφαιρα, και όχι τοσο το αντίστροφο.  Το χαμηλό στην περιοχή του βορειου ειρηνικού το παρακολουθώ και εγώ και μου κάνει εντύπωση πόσο ισχυρό /επίμονο είναι, ενώ σε περίπτώσεις χειμώνα με λα νινα έχουμε αντικυκλώνα εκεί., ή μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα με αντικυκλώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, OLYMPUS MONS είπε:

μια απτά ίδια, δεν χορταίνω να τα διαβάζω ξανά και ξανά.. και τώρα εκτιμάω  και τις απανωτές ξερες εισβολές που τρώγαμε  μέχρι που ηρθε ο ιστορικός.. 

Κι εγώ διαβάζω Μήδεια και Ελπίδα τακτικά, αναφορές - χάρτες και τούμπαλιν. Δυστυχώς έχει χαθεί αρχείο του άλλου φορουμ γιατί κι εκεί υπήρχαν τρομερά διαμάντια (2008 αλλά και σε άλλες χρονιές έστω και χωρίς ιστορικό).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντίθετα φυσικά βήματα από ευρωπαίο/ούκμο κτλ ο τζίφος στο 18αρι στην Αποκοπή, το χαμηλό φεύγει πολύ πιο γρήγορα, αλλά μένει η ουρά του εκεί, οπότε θα βγάλει λογικά καλό τρέξιμο.. Αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι. Μάλλον δεν έχει σημασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγαλύτερη η αποκοπή από πριν με λιγότερο επικίνδυνο τρόπο. Σίγουρα βελτιωμένο τρέξιμο, και σίγουρα δεν έχει καμία απολύτως σημασία! Αφού μιλάμε για τζίφο!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-13-108.png?18

Τι βλεπανε τα ματια μας περυσι τετοιο καιρο στους χαρτες

Ειναι αυτο που λενε, ο φτωχος  καρβελια ονειρευετε.Τεσπα

 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

gfs-13-108.png?18

Τι βλεπανε τα ματια μας περυσι τετοιο καιρο στους χαρτες

 

 

Μη τα βάζεις έτσι απότομα αυτά, προς στιγμή νόμιζα ότι το τωρινό 18αρι έβγαλε κάτι τέτοιο 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

gfs-13-108.png?18

Τι βλεπανε τα ματια μας περυσι τετοιο καιρο στους χαρτες

Ειναι αυτο που λενε, ο φτωχος  καρβελια ονειρευετε.Τεσπα

 

 

Και τι βλέπανε μετά από λίγες μέρες...

 

IMG_20220125_134927.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, xeneize είπε:

Μη τα βάζεις έτσι απότομα αυτά, προς στιγμή νόμιζα ότι το τωρινό 18αρι έβγαλε κάτι τέτοιο 😂

Προσπαθω να σπασω την  φετινη καταρα με περσινους χαρτες,μπας και μπερδεψω τον τζιφο,και αλλαξει ροτα😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...