Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αποκοπή απελευρώθηκε και καταρρέει ο αντικυκλώνας.. Να μην πω τίποτα.. Ευτυχώς έχουμε χρόνο, αλλά δεν θέλω να βλέπω σενάρια που να χαλάνε μια ευκαιρία ιστορικών διαστάσεων....

 

Άρα και ττο ούκμο που είναι σχεδόν ίδιο, αυτόματ είναι κακό.....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Αν εννοείς πάντως τον meteocharnes φιλε catha, θεωρώ οτι χάνει σε μμ.

 Μπορεί αλλά δεν νομίζω οτι ψάχνουμε τα απόλυτα νούμερα... την διαφορά κοιτάμε σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές.

2022 Καστρί 298

Βαρυμπόμπη 330

Κηφισιά Αλώνια 330

Τατόι 365

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

 Μπορεί αλλά δεν νομίζω οτι ψάχνουμε τα απόλυτα νούμερα... την διαφορά κοιτάμε σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές.

2022 Καστρί 298

Βαρυμπόμπη 330

Κηφισιά Αλώνια 330

Τατόι 365

Εντάξει ναι!! Εχουμε κινηθεί κάπως χαμηλα. Ισχυει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, menidi said:

Εντάξει ναι!! Εχουμε κινηθεί κάπως χαμηλα. Ισχυει

Εάν δεν είχαμε μαζέψει κάπου 70μμ τον Αύγουστο τα συνολικά νούμερα θα ήταν τραγικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ναι ναι ξερω εχω ψαξει παρα πολυ τις χιονοπτωσεις στα γιαννενα....δυστυχως απο το 2005 και μετα μειωθηκαν παρα πολυ....ενω αν κοιταξουμε την 20ετια 1980-2000 τα 20ποντα δεν ηταν καθολου σπανια

1980 - 2000 ναι θυμαμαι και εγω..δεκαετια του 80 - 90 τα 20+ εκατοστα ηταν περισσοτερα στα Γιαννενα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ψαχνουμε τις προηγουμενες χρονιες να συγκρινουμε,αλλα ποσο απεχουμε απο την μεση κλιματικη τιμη. Οι προηγουμενες χρονιες ειχαν περισσοτερο υετο!! Αυτο που θελω να πω,ειναι οσο μεχρι και τον Αυγουστο ειχαμε παραπανω απο τα 'συνηθισμενα',καποια στιγμη επρεπε να κανει και μια περιοδο ανομβριας. Δεν μπόρει να σε πηγαινει σερι 6 χρονια!!! Εξαλλου,συμφωνα με το Γκαζι,τελευταιος υετος ειναι στις 11 Δεκεμβριου με 4χιλιοστα!! Επισης ,αγαπητε τζιφε,συμφουριτη,εχω δει πολλους χειμωνες χωρις συννεφο για 20 μερες με αντικυκλωνικο κρυο και ξεροβορι!! και συνηθως ειχε κοντα μια δυνατη κακοκαιρια!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, antinod said:

Δεν ψαχνουμε τις προηγουμενες χρονιες να συγκρινουμε,αλλα ποσο απεχουμε απο την μεση κλιματικη τιμη. Οι προηγουμενες χρονιες ειχαν περισσοτερο υετο!! Αυτο που θελω να πω,ειναι οσο μεχρι και τον Αυγουστο ειχαμε παραπανω απο τα 'συνηθισμενα',καποια στιγμη επρεπε να κανει και μια περιοδο ανομβριας. Δεν μπόρει να σε πηγαινει σερι 6 χρονια!!! Εξαλλου,συμφωνα με το Γκαζι,τελευταιος υετος ειναι στις 11 Δεκεμβριου με 4χιλιοστα!! Επισης ,αγαπητε τζιφε,συμφουριτη,εχω δει πολλους χειμωνες χωρις συννεφο για 20 μερες με αντικυκλωνικο κρυο και ξεροβορι!! και συνηθως ειχε κοντα μια δυνατη κακοκαιρια!! 

Ηταν μία κακή υετικά χρονιά το 22... σώθηκε κάπως από τον αξέχαστο Αύγουστο. Συμφωνώ στα υπόλοιπα που γράφεις.

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κριμα που χαλασε αυτη η βδομαδα..απο την αλλη γυριζουμε στην κανονικοτητα...ζεστουλες και ηπιο καιρο...αυτααααα ειναι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Ηταν μία κακή υετικά χρονιά το 22... σώθηκε κάπως από τον αξέχαστο Αύγουστο. Συμφωνώ στα υπόλοιπα που γράφεις.

Αν δεν ειχε τις βροχες του Αυγουστου το Γκαζι θα εκλεινε με 199,1mm ετησιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, swthrhs είπε:

Δυο μέρες παλεύουμε να πέσει ο μέσος όρος σε ένα διάστημα στο μηδέν με -1 και μέσα σε ένα τρεξημο πάμε στο +2+3 

Και γίνεται συνεχεια φετος δεν ειμαι μονο τωρα ασταμάτητα καπιια στιγμη 8 με 10 μερες πριν καταφέρουν ολα τα σεναρια ταυτόχρονα χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Όχι άλλη θερμή εισβολη ευρωπαιε δε θα το αντέξουμε χχαχχααα

Δεν θα αντέξουμε να μην καίμε τόσο πετρέλαιο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 minutes ago, antinod said:

Κυριοι,το μεσημερι εκανα μια ερωτηση...δεν ξερει κανεις να απαντησει??? Απο τον πιο κοντινο του σταθμο εχει κανεις δει να μου πει ποσο εξω εχει πεσει η χρονια 2022 στον υετο?

Εδώ στα νότια πολύ ξηρό το 2022. Στο ΣΕΦ μόλις 203 χιλιοστά ενώ λίγο πιο κάτω από μένα Γλυφάδα, στην Ανάβυσσο έδειξε το πραγματικά ερημικό 178 χιλιοστά. Αντικειμενικά ερημική κατάταξη δίνει η Ανάβυσσος για το 2022.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακαρι να ερθει ο μεγαλυτερος αντικυκλωνας στην χωρα μας και να σπασει ολα τα ρεκορ και σε τ και διαρκεια..2 μηνες 5....1 χρονο 10 χρονια..Μακαρι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

guys αν βγει η θερμή εισβολή πρέπει να δούμε σοβαρά το ενδεχόμενο οτι ο Ιανουάριος ειδικά στα νότια μπορεί να βγει στους τοπ θερμότερους...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν νομίζω ότι αξίζει ν' ασχολείται κανείς πλέον. Ας ελπίσουμε να ρίξει αύριο όσο περισσότερο νερό γίνεται, να ξεδιψάσει λίγο η γη και να πέσουν χιόνια στα ψηλά, και ύστερα ραντεβού το Φεβρουάριο. A rivederci

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτώντας την εικόνα του β.πολου πάντως στον έμπιστο βασιλιά μας Ευρωπαίο , τα πραγματα συμβαδίζουν με την πρόβλεψη των ζωνικων ανέμων .... Από τις 19 και μετα που σταθεροποιείται η τάση και κυρίως στα μέσα του τελευταίου 10ημερου πρέπει να βλέπουμε για αρχή αλλα ένς και μετά άλλους χάρτες (βέβαια θα περιμένουμε και την επόμενη ανανέωση των ζωνικων) ... Αλλά δείχνει να υπάρχει συσχέτιση μιας και το κρύο όλο παραμένει σε πολύ βόρεια Πλάτη μην αφήνοντας και πολλά να του ξεφύγουν 

IMG_20230109_211613.thumb.jpg.04844751c8ce624fe67863d8df1b13e2.jpgECH1-216.thumb.gif.ef512d652b342169ced18f8fe6fde9f3.gifECH0-216.thumb.gif.0f0f2b5bbdb63c4c2c5d7d9c03c120d4.gif

Μακάρι η επόμενη ανανέωση να δείξει κάτι καλό γιατί θα παραταθεί το χάλι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...