Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Και το gem ολοκληρωμένο αν εξαιρέσουμε γιάννενα,λάρισα,χαλκιδική και παραθαλάσσια ανατολικής μακεδονίας και θράκης όλοι έχουν πάνω από 15-20 εκατοστά

image.thumb.png.5c742e6dd93224a94bb5c32d646c9d3d.png

image.thumb.png.d5ea3f29d3fd254b5e5e2dadbc1fc58b.png

image.thumb.png.a7ac402ac893d05955edceb034e09087.png

 

Η Λάρισα βροχή;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Petros21 είπε:

Ακριβως οπως τα λες. Οι Τ αυτες βεβαια ειναι παντα με την σωστη διαταξη, πχ για να εχω εγω χιονοστρωση με -5, θελουμε πολυ καλη διαταξη, με ΒΔ επιφανειας οπωσδηποτε. Αλλιως παμε στον εμπερικο κανονα

-10 για τα 0 μετρα

-9 για τα 100

-8 για τα 200

-7 για τα 300

-6 για τα 400

Στο περιπου παντα. Πχ για την περιοχη μου, ναι με -5 ειμαστε μεσα με την σωστη διαταξη. Με -6.5/-7 οτι και να γινει, οτι ανεμο και να εχουμε, οτι διαταξη, θα εχουμε αρνητικες.

Ναι για χιονοπτωσεις ηταν αυτα που εβαλα, για χιονοστρωσεις 1 κατω περιπου με το κανονα που λες (κατα μεσο ορο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αδερφε μου,ακομα κι αν πεσουμε θα πεσουμε ωσαν ηρωες και ποτέ ωσαν λαγοί.

Εσυ αδερφέ εισαι στην καλύτερη μοίρα, χιονιζεσαι με ορθόδοξο κβ , με ανορθόδοξο, με τραφ, με των τριών νομών, με προσήνεμο, με ρεταλι προσηνεμο κλπ .. 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Η Λάρισα βροχή;

Μπα βανατολικο θα ειχε απλα....δεν νομιζω να εβρεχε καπου απο λαμια και πανω με αυτο το ραν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Μπα βανατολικο θα ειχε απλα....δεν νομιζω να εβρεχε καπου απο λαμια και πανω με αυτο το ραν

Χαλιαμπαλια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Μετράω ριψάσπιδες.2 χρόνια "στρατηγε μου" και "αρχηγε μου" και στην πρώτη δυσκολη "run rabbit,run"..🤣🤣🤣 Που πηγε ωρε κλεφτοπουλα η αντρειοσύνη σας ???😂😂

Το απογευμα κοψε ολες τις αδειες του στρατεύματος και να ειναι ολοι σε επιφυλακή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω οτι η κατάσταση είναι πολύ ρευστή με διάφορα ενδεχόμενα:

  • ιστορικό ΚΒ με τελειώμα ημιορεινό προσήνεμο,
  • σκέτο ημιορεινό προσήνεμο 
  •  καλό χιονιά  ΒΠ Αθήνας και ίσως και γενικότερης πεδινής - ημιπεδινής ανατολικής Ελλάδας απο Αθήνα και πάνω. 

Είναι πολύ νωρίς για ενθουσιασμούς, για όλους και δεν πρέπει οι επιθυμίες μας να θολώνουν την κρίση μας γιατί μετά η απογοήτευση και ο εκνευρισμός γιγαντώνονται. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, larissa_mare είπε:

Ο Ευρωπαίος θα δειξει λιγο το δρομο το βράδυ, μην πω αύριο βράδυ 

Δευτέρα βράδυ. Θέλει 3 μέρες ακόμα. Λίγο πιο νότια, λίγο πιο δυτικά ή ανατολικά αλλάζει όλος ο χιονιάς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εγώ βλέπω οτι η κατάσταση είναι πολύ ρευστή με διάφορα ενδεχόμενα:

  • ιστορικό ΚΒ με τελειώμα ημιορεινό προσήνεμο,
  • σκέτο ημιορεινό προσήνεμο 
  •  καλό χιονιά  ΒΠ Αθήνας και ίσως και γενικότερης πεδινής - ημιπεδινής ανατολικής Ελλάδας απο Αθήνα και πάνω. 

Είναι πολύ νωρίς για ενθουσιασμούς, για όλους και δεν πρέπει οι επιθυμίες μας να θολώνουν την κρίση μας γιατί μετά η απογοήτευση και ο εκνευρισμός γιγαντώνονται. 

Εγω περνάω καλά ότι κι αν γίνει.....η έχω δίκιο...η θα χιονιστω 😂😂😂😂

Πάντως η ημιορεινη Αττική είναι σίγουρη σε όλα 😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μια σειρά, μακριά από χαβαλε, όσο πιο σοβαρά γίνεται. Θα κάνω μια προσπάθεια αν και δεν το κατέχω πολύ, μακριά από ευχολόγια. 

1. image.png.d582a9454acb6f2cdafd65e0620c867c.png

 

 

Τι βλέπουμε εδώ. Έναν Αυλώνα με πολύ καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά. Σε πρώτη φάση όλα θα κριθούν εδώ. Το ποσό νότια ή βόρεια θα κινηθεί ο Αυλώνας. Αν κινηθεί πιο βόρεια θα κάνει πολύ καλό χαμηλό για τα βόρεια με ιστορικό χιόνι. Αν πάει 200 χμ πιο νότια, τα ανατολικά προσήνεμα βάζουν υποψηφιότητα για 3/3 χωρίς ακρότητες. Απλά 3/3. Όλα κρέμονται από μια κλωστή. Είναι ακριβώς αυτό το σημείο. Ποιος είναι πιο κοντά στο ονειρο; Τα κεντροβόρεια φυσικά, γιατί ήδη έχουν το κρύο απλά λείπει ο πολύ καλός υετός, κάτι το οποίο θα παίζει και στο ναουκαστ. Άρα, μέχρι στιγμής πάμε με πιθανότητες: 

65% ικανοποιητικός χιονιάς στα Κ.Β. με Μαξ 10ποντο σε μεγάλες πόλεις. 

25% χιονιάς Τηλέμαχος ή Μήδεια στα προσήνεμα 

10% ιστορικός χιονιάς σε ένα από τα δύο μέρη. 

 

2. 

image.thumb.png.f0efb7b2255a382efebb30d28513e275.png

 

 

Πάμε στις 192 ώρες. Εδώ τώρα εξαρτάται από τις 168 ώρες. Εδώ και οι δύο περιοχές θα ήταν κοντά στο ιστορικό. Τα μεν Κεντροβόρεια με το χαμηλό 200 χμ πιο βόρεια τα μεν προσήνεμα με τον Αυλώνα 150 με 200 χμ πιο νότια. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι πιο κοντά. Νομίζω το χαμηλό είναι πιο εύκολο να πάει πιο βόρεια. Οι θερμοκρασίες για Αττική θα έφταναν μεχρι το κύμα με ένα -6 καθώς με τέτοιο χαμηλό θα έστρωνε παντού. 

Πιθανή εξέλιξη: Με βάση τα ανσαμπλς τα Κεντροβόρεια πάνε για ικανοποιητικό χιόνι με πολύ κοντά στο όνειρο για μίνι ιστορικό. Τα μεν προσήνεμα ελπίζουν σε αλλαγές μέχρι Κυριακή κυρίως στο θέμα θερμοκρασιών. Τα σημερινά 12ζ από Ουκμο, Τζεμ και ευρωπαϊκό στις 168 ώρες θα δείξουν τον δρόμο. Όχι οι 192 ώρες, αλλά οι 168. 

Συγγνωμη αν κούρασα, είναι μια πρώτη προσπάθεια. 

υγ. Για να βάλω και ευχολόγια μέσα, εννοείται θέλω το ευρωπαϊκό με 995 χαμηλό και -7 στα 850. Τίποτα άλλο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μια σειρά, μακριά από χαβαλε, όσο πιο σοβαρά γίνεται. Θα κάνω μια προσπάθεια αν και δεν το κατέχω πολύ, μακριά από ευχολόγια. 

1. image.png.d582a9454acb6f2cdafd65e0620c867c.png

 

 

Τι βλέπουμε εδώ. Έναν Αυλώνα με πολύ καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά. Σε πρώτη φάση όλα θα κριθούν εδώ. Το ποσό νότια ή βόρεια θα κινηθεί ο Αυλώνας. Αν κινηθεί πιο βόρεια θα κάνει πολύ καλό χαμηλό για τα βόρεια με ιστορικό χιόνι. Αν πάει 200 χμ πιο νότια, τα ανατολικά προσήνεμα βάζουν υποψηφιότητα για 3/3 χωρίς ακρότητες. Απλά 3/3. Όλα κρέμονται από μια κλωστή. Είναι ακριβώς αυτό το σημείο. Ποιος είναι πιο κοντά στο ονειρο; Τα κεντροβόρεια φυσικά, γιατί ήδη έχουν το κρύο απλά λείπει ο πολύ καλός υετός, κάτι το οποίο θα παίζει και στο ναουκαστ. Άρα, μέχρι στιγμής πάμε με πιθανότητες: 

65% ικανοποιητικός χιονιάς στα Κ.Β. με Μαξ 10ποντο σε μεγάλες πόλεις. 

25% χιονιάς Τηλέμαχος ή Μήδεια στα προσήνεμα 

10% ιστορικός χιονιάς σε ένα από τα δύο μέρη. 

 

2. 

image.thumb.png.f0efb7b2255a382efebb30d28513e275.png

 

 

Πάμε στις 192 ώρες. Εδώ τώρα εξαρτάται από τις 168 ώρες. Εδώ και οι δύο περιοχές θα ήταν κοντά στο ιστορικό. Τα μεν Κεντροβόρεια με το χαμηλό 200 χμ πιο βόρεια τα μεν προσήνεμα με τον Αυλώνα 150 με 200 χμ πιο νότια. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι πιο κοντά. Νομίζω το χαμηλό είναι πιο εύκολο να πάει πιο βόρεια. Οι θερμοκρασίες για Αττική θα έφταναν μεχρι το κύμα με ένα -6 καθώς με τέτοιο χαμηλό θα έστρωνε παντού. 

Πιθανή εξέλιξη: Με βάση τα ανσαμπλς τα Κεντροβόρεια πάνε για ικανοποιητικό χιόνι με πολύ κοντά στο όνειρο για μίνι ιστορικό. Τα μεν προσήνεμα ελπίζουν σε αλλαγές μέχρι Κυριακή κυρίως στο θέμα θερμοκρασιών. Τα σημερινά 12ζ από Ουκμο, Τζεμ και ευρωπαϊκό στις 168 ώρες θα δείξουν τον δρόμο. Όχι οι 192 ώρες, αλλά οι 168. 

Συγγνωμη αν κούρασα, είναι μια πρώτη προσπάθεια. 

υγ. Για να βάλω και ευχολόγια μέσα, εννοείται θέλω το ευρωπαϊκό με 995 χαμηλό και -7 στα 850. Τίποτα άλλο. 

Ωραια τα λες αν και λίγο υπεραισιοδοξος όσον αφορά τα ΚΒ. Τι σας έχει κάνει φέτος όλους ο Βαγγέλης; Τι σας έχει τάξει; 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μια σειρά, μακριά από χαβαλε, όσο πιο σοβαρά γίνεται. Θα κάνω μια προσπάθεια αν και δεν το κατέχω πολύ, μακριά από ευχολόγια. 

1. image.png.d582a9454acb6f2cdafd65e0620c867c.png

 

 

Τι βλέπουμε εδώ. Έναν Αυλώνα με πολύ καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά. Σε πρώτη φάση όλα θα κριθούν εδώ. Το ποσό νότια ή βόρεια θα κινηθεί ο Αυλώνας. Αν κινηθεί πιο βόρεια θα κάνει πολύ καλό χαμηλό για τα βόρεια με ιστορικό χιόνι. Αν πάει 200 χμ πιο νότια, τα ανατολικά προσήνεμα βάζουν υποψηφιότητα για 3/3 χωρίς ακρότητες. Απλά 3/3. Όλα κρέμονται από μια κλωστή. Είναι ακριβώς αυτό το σημείο. Ποιος είναι πιο κοντά στο ονειρο; Τα κεντροβόρεια φυσικά, γιατί ήδη έχουν το κρύο απλά λείπει ο πολύ καλός υετός, κάτι το οποίο θα παίζει και στο ναουκαστ. Άρα, μέχρι στιγμής πάμε με πιθανότητες: 

65% ικανοποιητικός χιονιάς στα Κ.Β. με Μαξ 10ποντο σε μεγάλες πόλεις. 

25% χιονιάς Τηλέμαχος ή Μήδεια στα προσήνεμα 

10% ιστορικός χιονιάς σε ένα από τα δύο μέρη. 

 

2. 

image.thumb.png.f0efb7b2255a382efebb30d28513e275.png

 

 

Πάμε στις 192 ώρες. Εδώ τώρα εξαρτάται από τις 168 ώρες. Εδώ και οι δύο περιοχές θα ήταν κοντά στο ιστορικό. Τα μεν Κεντροβόρεια με το χαμηλό 200 χμ πιο βόρεια τα μεν προσήνεμα με τον Αυλώνα 150 με 200 χμ πιο νότια. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι πιο κοντά. Νομίζω το χαμηλό είναι πιο εύκολο να πάει πιο βόρεια. Οι θερμοκρασίες για Αττική θα έφταναν μεχρι το κύμα με ένα -6 καθώς με τέτοιο χαμηλό θα έστρωνε παντού. 

Πιθανή εξέλιξη: Με βάση τα ανσαμπλς τα Κεντροβόρεια πάνε για ικανοποιητικό χιόνι με πολύ κοντά στο όνειρο για μίνι ιστορικό. Τα μεν προσήνεμα ελπίζουν σε αλλαγές μέχρι Κυριακή κυρίως στο θέμα θερμοκρασιών. Τα σημερινά 12ζ από Ουκμο, Τζεμ και ευρωπαϊκό στις 168 ώρες θα δείξουν τον δρόμο. Όχι οι 192 ώρες, αλλά οι 168. 

Συγγνωμη αν κούρασα, είναι μια πρώτη προσπάθεια. 

υγ. Για να βάλω και ευχολόγια μέσα, εννοείται θέλω το ευρωπαϊκό με 995 χαμηλό και -7 στα 850. Τίποτα άλλο. 

Νικολα η προσπαθεια σου ξεκιναει λαθος....έπρεπε να ξεκινάει με το ,, αν ερθει αυλωνας...😊😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Και το gem ολοκληρωμένο αν εξαιρέσουμε γιάννενα,λάρισα,χαλκιδική και παραθαλάσσια ανατολικής μακεδονίας και θράκης όλοι έχουν πάνω από 15-20 εκατοστά

image.thumb.png.5c742e6dd93224a94bb5c32d646c9d3d.png

image.thumb.png.d5ea3f29d3fd254b5e5e2dadbc1fc58b.png

image.thumb.png.a7ac402ac893d05955edceb034e09087.png

 

Mακαρι να βγει τοσο μεγαλη χιονοκαλυψη και αs εχει και στρογγυλεs ασπρεs τρυπεs με 0 υετο ακριβωs πανω απο Γιαννενα - Λαρισα - χαλκιδικη χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Νικολα η προσπαθεια σου ξεκιναει λαθος....έπρεπε να ξεκινάει με το ,, αν ερθει αυλωνας...😊😂

Αυλώνας θα έρθει. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Kosmas34 είπε:

Ωραια τα λες αν και λίγο υπεραισιοδοξος όσον αφορά τα ΚΒ. Τι σας έχει κάνει φέτος όλους ο Βαγγέλης; Τι σας έχει τάξει; 😂

Είπαμε να τα βλέπουμε και λίγο αντικειμενικά. Τα κεντροβόρεια είναι πιο κοντά σε έναν καλό χιονιά στα πεδινά σε σχέση με τα προσήνεμα φίλε Κοσμά, θα δούμε και στα 12ζ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγρήγορση και μόνο...δεν χαλαρώνουμε ίσα ίσα φουλαρουμε τις μηχανές και γκαζωνουμε....τα πράγματα είναι θετικά και μπορεί ακόμη να μην έχει αποτυπωθεί τίποτα επί χάρτου.Μια ιτσρικα μεγάλη ευκαιρία είναι κοντά.Και για να θυμηθούμε και λίγο τα παλιά ,πάμε σαν άλλοτε με την ΣΟΦΙΑ...."ΠΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΕΜ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?"....😎😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Εγρήγορση και μόνο...δεν χαλαρώνουμε ίσα ίσα φουλαρουμε τις μηχανές και γκαζωνουμε....τα πράγματα είναι θετικά και μπορεί ακόμη να μην έχει αποτυπωθεί τίποτα επί χάρτου.Μια ιτσρικα μεγάλη ευκαιρία είναι κοντά.Και για να θυμηθούμε και λίγο τα παλιά ,πάμε σαν άλλοτε με την ΣΟΦΙΑ...."ΠΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΕΜ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?"....😎😎😎

Να εύχεσαι να τζεμισει ο παιος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Είπαμε να τα βλέπουμε και λίγο αντικειμενικά. Τα κεντροβόρεια είναι πιο κοντά σε έναν καλό χιονιά στα πεδινά σε σχέση με τα προσήνεμα φίλε Κοσμά, θα δούμε και στα 12ζ..

ΠΟΣΗ υπευθυνότητα πια?? Αν βάλεις βουλευτής σε ψηφιζω δαγκωτό!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Εγρήγορση και μόνο...δεν χαλαρώνουμε ίσα ίσα φουλαρουμε τις μηχανές και γκαζωνουμε....τα πράγματα είναι θετικά και μπορεί ακόμη να μην έχει αποτυπωθεί τίποτα επί χάρτου.Μια ιτσρικα μεγάλη ευκαιρία είναι κοντά.Και για να θυμηθούμε και λίγο τα παλιά ,πάμε σαν άλλοτε με την ΣΟΦΙΑ...."ΠΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΕΜ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?"....😎😎😎

Σε εγρήγορση φυσικά και με πολύ αγχος καθώς λιγοστεύει ο καιρός για τέτοιες ευκαιρίες και αν δεν βγει ούτε εδώ κάτι καλό πάμε καρφί για κατάθλιψη τους επόμενους 9 μηνες 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...