Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Kosmas34 said:

Ας ελπίσουμε να υπάρξει και συνδυασμός με ικανό ψύχος έστω μια φορά για κάθε περιοχή 

Το ψυχος θα ειναι αρκετο για ολα τα ημιορεινα και κατα τοπους πεδινα απο Κεντρικη Ελλαδα και πανω με λιγη τυχη.

για την περιοχη μου πχ θα ειμαι ικανοποιημενος αν δω Παρνηθα ασπρη και βλεπουμε. 
 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Στη καρδιά πάντα προσήνεμος και το ξέρεις αλλά το 50άρι δεν έρχεται εύκολα.

Θέλεις στρατηγικές συνεργασίες αλλιώς δε πας μπροστά στη παλιοζωή 🤣

Προδωσες τον τοπο σου,προδωσες και την καρδια σου.Συνεχισε με τις συνεργασιες σου.Οσο πιο πολλοι ειστε τοσο πιο πολυ με εξιταρει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν κάποια φοβερά σενάρια στα ανσάμπλ, γρήγορα γρήγορα το σενάριο 1 με χαμηλό από κεντροβόρεια αφρική να ανεβαίνει ΒΑ προς το κεντροβόρειο αιγαίο. Ορισμός καμήλας

gens-1-1-132.png

gens-1-1-150.png

 

και συνδυάζεται και με κρύο

gens-1-0-132.png

gens-1-0-150.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Στη καρδιά πάντα προσήνεμος και το ξέρεις αλλά το 50άρι δεν έρχεται εύκολα.

Θέλεις στρατηγικές συνεργασίες αλλιώς δε πας μπροστά στη παλιοζωή 🤣

Ξέρεις ότι θα στο φέρω...😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε να φέρουμε έστω ένα ημιορεινό χιόνι στα προσήνεμα!! Νομίζω οτι ο στόχος είναι εφικτός και παράλληλα είναι επιβεβλημένο να γίνει!

Υπάρχει μια παρανόηση: Οτι έρχονται αυλώνες στα προσηνεμα, παραπάνω απο το αναμενόμενο. Αυτό δεν ισχύει. Πώς νομίζετε οτι χιονίζονται τα βουνά της Αττικής και της Ευβοιας? Με νοτιάδες?? Δειτε σήμερα Πάρνηθα Διρφυ και αντιδιαστολή με το Μέτσοβο. Τα βουνά εδώ πέρα ποτίζονται/χιονίζονται με τέτοιους αυλώνες, δλδ αυλώνες απο το βορρά!! Είναι κάτι πολύ συνηθισμένο. Και ναι!! Μακάρι να σκάσει ένας τέτοιος εδώ, κι ας είναι καθαρά προσήνεμος ώστε να πέσει χιόνι στα βουνά μας. Και ας βρέχει στην Αθήνα με 7 βαθμούς. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Προδωσες τον τοπο σου,προδωσες και την καρδια σου.Συνεχισε με τις συνεργασιες σου.Οσο πιο πολλοι ειστε τοσο πιο πολυ με εξιταρει.

image.png.386e4fba82b89177f4abfcc76498c8c4.png...ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΓΡΙΟ ΣΚΥΛΟ....ΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τα ανσάμπλ η μεγάλη πλειοψηφία δείχνει αυλώνα ή υπολείμματά του σε μορφή λίμνης να καταλήγει στην ιταλία και από εκεί χαμηλό από τα δυτικά. Σε πολλά από αυτά ο "αυλώνας" καταλήγει τόσο νότια στην περιοχή της ιταλίας που το χαμηλό βγαίνει στην αφρική και γι αυτό έχει αρκετές καμήλες στα υποσενάρια του 6αριου. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε και την πορεία βέβαια γιατί το πρώτο αν και μπορεί να κάτσει καλά για τα βόρεια, είναι δύσκολο και θέλει δουλειά ακόμα, οπότε θα πρέπει να ελπίζουμε και σε δεύτερη κατεβασιά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα 'προβλημα' στην μακροπροθεσμη μου ηταν η παρακατω εικονα. Αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι με προβληματιζει ο ρυθμος μεταβολης της ταχυτητας των ανεμων και ποσο γρηγορα επηρρεαζει καθ'υψος την 'κινηση'. Υπαρχει ακομη αυτος ο φοβος,να προλαβει να ισχυροποιηθει το ατλαντικο χαμηλο και να περασει ταχυτατα βορειοτερα του αζορικου. Υπαρχουν αρκετα μελη και στον ευρωπαιο,και λγιοτερα στον τζιφο,που δδειχνουν αυτο το σεναριο. Για σιγουρια,Δευτερα βραδυ,βαζω λουκετα και κλειδωνω ιστορικες καταστασεις για κεντροβορεια. Για τους νοτιους και ανατολικοπροσηνεμους,λιγη υπομονη. Κι εκει υπαρχει κατι δυνατο αλλα μετα τις 6-7 Φεβρουαριου. Συγνωμη για την διακοπη,συνεχιστε το τσατινγκ! gfs-0-258.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Προδωσες τον τοπο σου,προδωσες και την καρδια σου.Συνεχισε με τις συνεργασιες σου.Οσο πιο πολλοι ειστε τοσο πιο πολυ με εξιταρει.

Μαζί σου Γιώργο. Μέχρι τέλους που έλεγαν και οι Αγγελοπουλοι. Θα το φέρουμε στα μέτρα μας. Έστω Θήβα να χιονιστει και ημιορεινά προσήνεμα. Είναι θέμα γοήτρου και ρεταλι το θέλω προσήνεμα για πολλούς λόγους. 12ζ βραδινά πολύ κρίσιμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βρε μαζι σου,αλλα δεν απαντας στο συγκεκριμενο διλλημα που σου εθεσα.😉

Κι εγω το πρωτο θα ψηφιζα, γιατι δεν εχω ζησει εναν πραγματικα ιστορικο ΚΒ χιονια, και ακομα και αν δεν ειμαι εκει θελω να ζησω την ολη φαση ειδικα στα πλαισια του φορουμ. Εκτος αν οριζουμε ημιορεινα, λεμε τωρα τυχαια απο τα 370 και πανω, με μια νοητη γραμμη -παλι τυχαια- απο τον Αγ Στεφανο και πανω.. Εκει αλλαζει το πραγμα🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΣΕΝΑΡΙΟ 27

Απίθανο σενάριο επίσης με χαμηλό που βγάζει τρελό υετό στη μακεδονία κι ας βρίσκεται στην αλεξάνδρεια (της αιγύπτου) με πολλά χιόνια πανελλαδικά, από χαμηλά ξεκινώντας στα βόρεια και όσο πηγαίνουμε προς νότια σε πιο μεγάλα υψόμετρα, αλλά απαραίτητα για τον υδροφόρο ορίζοντα μιας και τα χιόνια των πόλεων είναι ωραία για το μάτι και τις φωτογραφίες, αλλά τα χιόνια των βουνών είναι αυτά που είναι απαραίτητα ενόψει αντιπυρικής σεζόν 2023

gens-27-1-174.png

gens-27-1-180.png

gens-27-1-186.png

gens-27-0-174.png

gens-27-0-180.png

gens-27-0-186.png

gens-27-2-174.png

gens-27-2-180.png

gens-27-2-186.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλός μέσος όρος!!!και πλέον μπαίνουμε στην πρώτη καρτέλα...ένας μόνο μικρό κίνδυνος ,αλλά οκ προς το παρόν ,είναι ο δεύτερος Αυλώνας να μην δώσει αυτά που μπορεί γιατί μπορεί να υπάρχει και τρίτος στα καπάκια...image.png.d2f8a6d1732dad14e75986a379e24a74.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το gem ολοκληρωμένο αν εξαιρέσουμε γιάννενα,λάρισα,χαλκιδική και παραθαλάσσια ανατολικής μακεδονίας και θράκης όλοι έχουν πάνω από 15-20 εκατοστά

image.thumb.png.5c742e6dd93224a94bb5c32d646c9d3d.png

image.thumb.png.d5ea3f29d3fd254b5e5e2dadbc1fc58b.png

image.thumb.png.a7ac402ac893d05955edceb034e09087.png

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

To 27 ακόμα μας χιονίζει απίστευτο, κατάφερε έφτασε το χαμηλό στη σαμοθράκη. ΕΠΟΣ

gens-27-1-192.png

gens-27-1-204.png

gens-27-2-192.png

gens-27-2-204.png

φανταστικο αλλα που να βγει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλως η κακως ο καθενας ξερει με τι χιονιζεται η περιοχη του, ο Τζορτζ στα ψηλα με -3,5 αρχιζει να ειναι εντος παιχνιδιου, ο Πετρος απο Αγιο στεφανο απο -5, ο Κωστας απο Μελισσια -5,5 εγω εδω -6,5, τα παιδια στο κεντρο -7,5 και γλυφαδα πειραιας και λοιπα παραθαλλασια -8 (ολα αυτα κατα μεσο όρο γιατι καθε διαταξη διαφερει), οποτε λογικο ειναι ο καθενας να ψαχνεται αναλογα με τα δεδομενα της περιοχης του...μια κακοκαιρια με -5 δεν θα κανει καμια αισθηση στον Αθηναιο των 100 μετρων (πλην εξαιρετικων περιστασεων) αφου ή θα βρεχεται με 4 στην καλη περιπτωση ή θα βρεχεται με 7 στην κακη, ομως για τον Γιωργο πχ η διαταξη αναλογα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα μπορει να φερει απο τιποτα ως 30+ποντους, και καλα κανει και το κυνηγαει και οποιος αλλος θελει να το κυνηγησει...εγω προσωπικα ξεροντας την περιοχη μου εχω ελαχιστες πιθανοτητες για κατι αξιολογο, οποτε προτιμω να γινει κατι καλο για τα βορεια και κεντρικα που και αυτοι προς το παρον λιγες εχουν αλλα αυξημενες σε σχεση με μενα, αφου ξερω οτι απο τετοιες διαταξεις ευνοουμαι υετικα (τρελαινομαι για το χιονι αλλα αν δεν μπορω τουλαχιστον ας βρεξει)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τα λίγα που είδα ο δεύτερος Αυλώνας κατεβαίνει μόνο αν πάει δυτικά, η κυρίως έτσι κατεβαίνει πιο εύκολα. Οπότε ο πρωινός Καναδός δείχνει τον δρόμο για να μην πάει χαμενος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετράω ριψάσπιδες.2 χρόνια "στρατηγε μου" και "αρχηγε μου" και στην πρώτη δυσκολη "run rabbit,run"..🤣🤣🤣 Που πηγε ωρε κλεφτοπουλα η αντρειοσύνη σας ???😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μετράω ριψάσπιδες.2 χρόνια "στρατηγε μου" και "αρχηγε μου" και στην πρώτη δυσκολη "run rabbit,run"..🤣🤣🤣 Που πηγε ωρε κλεφτοπουλα η αντρειοσύνη σας ???😂😂

Σταθατε ώρες συμπέθεροι και να γεννει ειρήνη μα είναι προίκα τούτη δω ο αυλών που δίνει;;;;; παρών Ζορζ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Καλως η κακως ο καθενας ξερει με τι χιονιζεται η περιοχη του, ο Τζορτζ στα ψηλα με -3,5 αρχιζει να ειναι εντος παιχνιδιου, ο Πετρος απο Αγιο στεφανο απο -5, ο Κωστας απο Μελισσια -5,5 εγω εδω -6,5, τα παιδια στο κεντρο -7,5 και γλυφαδα πειραιας και λοιπα παραθαλλασια -8 (ολα αυτα κατα μεσο όρο γιατι καθε διαταξη διαφερει), οποτε λογικο ειναι ο καθενας να ψαχνεται αναλογα με τα δεδομενα της περιοχης του...μια κακοκαιρια με -5 δεν θα κανει καμια αισθηση στον Αθηναιο των 100 μετρων (πλην εξαιρετικων περιστασεων) αφου ή θα βρεχεται με 4 στην καλη περιπτωση ή θα βρεχεται με 7 στην κακη, ομως για τον Γιωργο πχ η διαταξη αναλογα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα μπορει να φερει απο τιποτα ως 30+ποντους, και καλα κανει και το κυνηγαει και οποιος αλλος θελει να το κυνηγησει...εγω προσωπικα ξεροντας την περιοχη μου εχω ελαχιστες πιθανοτητες για κατι αξιολογο, οποτε προτιμω να γινει κατι καλο για τα βορεια και κεντρικα που και αυτοι προς το παρον λιγες εχουν αλλα αυξημενες σε σχεση με μενα, αφου ξερω οτι απο τετοιες διαταξεις ευνοουμαι υετικα (τρελαινομαι για το χιονι αλλα αν δεν μπορω τουλαχιστον ας βρεξει)

Ακριβως οπως τα λες. Οι Τ αυτες βεβαια ειναι παντα με την σωστη διαταξη, πχ για να εχω εγω χιονοστρωση με -5, θελουμε πολυ καλη διαταξη, με ΒΔ επιφανειας οπωσδηποτε. Αλλιως παμε στον εμπερικο κανονα

-10 για τα 0 μετρα

-9 για τα 100

-8 για τα 200

-7 για τα 300

-6 για τα 400

Στο περιπου παντα. Πχ για την περιοχη μου, ναι με -5 ειμαστε μεσα με την σωστη διαταξη. Με -6.5/-7 οτι και να γινει, οτι ανεμο και να εχουμε, οτι διαταξη, θα εχουμε αρνητικες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Δήμος είπε:

Σταθατε ώρες συμπέθεροι και να γεννει ειρήνη μα είναι προίκα τούτη δω ο αυλών που δίνει;;;;; παρών Ζορζ!!

Αδερφε μου,ακομα κι αν πεσουμε θα πεσουμε ωσαν ηρωες και ποτέ ωσαν λαγοί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Υπάρχουν κάποια φοβερά σενάρια στα ανσάμπλ, γρήγορα γρήγορα το σενάριο 1 με χαμηλό από κεντροβόρεια αφρική να ανεβαίνει ΒΑ προς το κεντροβόρειο αιγαίο. Ορισμός καμήλας

gens-1-1-132.png

gens-1-1-150.png

 

και συνδυάζεται και με κρύο

gens-1-0-132.png

gens-1-0-150.png

Πολλες καμηλες ετσι θα γίνουμε 

Screenshot_20230121-133721.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αδερφε μου,ακομα κι αν πεσουμε θα πεσουμε ωσαν ηρωες και ποτέ ωσαν λαγοί.

Μη πέσουμε σαν κουκουβάγιες ..και γουρλωνουμε τα μάτια μας να κοιτάμε καμερες να θαβεται η Ρώμη η το Μπακου 😂😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...