Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Petros21 said:

Ακριβως οπως τα λες. Οι Τ αυτες βεβαια ειναι παντα με την σωστη διαταξη, πχ για να εχω εγω χιονοστρωση με -5, θελουμε πολυ καλη διαταξη, με ΒΔ επιφανειας οπωσδηποτε. Αλλιως παμε στον εμπερικο κανονα

-10 για τα 0 μετρα

Στο περιπου παντα. Πχ για την περιοχη μου, ναι με -5 ειμαστε μεσα με την σωστη διαταξη. Με -6.5/-7 οτι και να γινει, οτι ανεμο και να εχουμε, οτι διαταξη, θα εχουμε αρνητικες.

Προσωπικά για τα παραλιακά και μηδενικά υψόμετρα της νότιας και νοτιοδυτικής Αθήνας, ουσιαστικά για τη ζώνη Περάματος μέχρι Καβούρι σε μηδενικά υψόμετρο έχω μια άλλη εμπειρική προσέγγιση.

-10.5 με -11 Πέραμα μέχρι Πειραιάς 0 μέτρα

-10.5 με -11.5 Παλαιό Φάληρο μέχρι Ελληνικό 0 μέτρα

-11.5 με -12.0 Παραλία Γλυφάδας μέχρι Καβούρι 0 μέτρα

Προσοχή δίνω τα παραπάνω για σίγουρη τουλάχιστον χιονόπτωση και πάνω από 50% για αρνητική Τ αέρα. Αυτό διότι στα πολύ νότια έχουμε δει και -10 και να παλεύουμε με χιονόνερα. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Ωραια τα λες αν και λίγο υπεραισιοδοξος όσον αφορά τα ΚΒ. Τι σας έχει κάνει φέτος όλους ο Βαγγέλης; Τι σας έχει τάξει; 😂

Ειναι αμαθος ο μικρος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Προσωπικά για τα παραλιακά και μηδενικά υψόμετρα της νότιας και νοτιοδυτικής Αθήνας, ουσιαστικά για τη ζώνη Περάματος μέχρι Καβούρι σε μηδενικά υψόμετρο έχω μια άλλη εμπειρική προσέγγιση.

-10.5 με -11 Πέραμα μέχρι Πειραιάς 0 μέτρα

-10.5 με -11.5 Παλαιό Φάληρο μέχρι Ελληνικό 0 μέτρα

-11.5 με -12.0 Παραλία Γλυφάδας μέχρι Καβούρι 0 μέτρα

Προσοχή δίνω τα παραπάνω για σίγουρη τουλάχιστον χιονόπτωση και πάνω από 50% για αρνητική Τ αέρα. Αυτό διότι στα πολύ νότια έχουμε δει και -10 και να παλεύουμε με χιονόνερα. 

Σίγα μη χρειάζεται και -15. Αν υπάρχουν φαινόμενα, όλες αυτές οι περιοχές μηδενίζουν με -10 στα 850. Δες τον Μάρτη του 11 που με σκάρτο -9 αν θυμάμαι καλά έπεσαν κοντά στο μηδέν την ώρα των φαινομένων. Απλά για να είμαστε σίγουροι λέμε πάντα να έχουμε γεμάτο -10 στα 850. Αν δεν έχει φαινόμενα και με -12 πάνε θετικές οι θερμοκρασίες σε αυτά τα μέρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μια σειρά, μακριά από χαβαλε, όσο πιο σοβαρά γίνεται. Θα κάνω μια προσπάθεια αν και δεν το κατέχω πολύ, μακριά από ευχολόγια. 

1. image.png.d582a9454acb6f2cdafd65e0620c867c.png

 

 

Τι βλέπουμε εδώ. Έναν Αυλώνα με πολύ καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά. Σε πρώτη φάση όλα θα κριθούν εδώ. Το ποσό νότια ή βόρεια θα κινηθεί ο Αυλώνας. Αν κινηθεί πιο βόρεια θα κάνει πολύ καλό χαμηλό για τα βόρεια με ιστορικό χιόνι. Αν πάει 200 χμ πιο νότια, τα ανατολικά προσήνεμα βάζουν υποψηφιότητα για 3/3 χωρίς ακρότητες. Απλά 3/3. Όλα κρέμονται από μια κλωστή. Είναι ακριβώς αυτό το σημείο. Ποιος είναι πιο κοντά στο ονειρο; Τα κεντροβόρεια φυσικά, γιατί ήδη έχουν το κρύο απλά λείπει ο πολύ καλός υετός, κάτι το οποίο θα παίζει και στο ναουκαστ. Άρα, μέχρι στιγμής πάμε με πιθανότητες: 

65% ικανοποιητικός χιονιάς στα Κ.Β. με Μαξ 10ποντο σε μεγάλες πόλεις. 

25% χιονιάς Τηλέμαχος ή Μήδεια στα προσήνεμα 

10% ιστορικός χιονιάς σε ένα από τα δύο μέρη. 

 

2. 

image.thumb.png.f0efb7b2255a382efebb30d28513e275.png

 

 

Πάμε στις 192 ώρες. Εδώ τώρα εξαρτάται από τις 168 ώρες. Εδώ και οι δύο περιοχές θα ήταν κοντά στο ιστορικό. Τα μεν Κεντροβόρεια με το χαμηλό 200 χμ πιο βόρεια τα μεν προσήνεμα με τον Αυλώνα 150 με 200 χμ πιο νότια. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι πιο κοντά. Νομίζω το χαμηλό είναι πιο εύκολο να πάει πιο βόρεια. Οι θερμοκρασίες για Αττική θα έφταναν μεχρι το κύμα με ένα -6 καθώς με τέτοιο χαμηλό θα έστρωνε παντού. 

Πιθανή εξέλιξη: Με βάση τα ανσαμπλς τα Κεντροβόρεια πάνε για ικανοποιητικό χιόνι με πολύ κοντά στο όνειρο για μίνι ιστορικό. Τα μεν προσήνεμα ελπίζουν σε αλλαγές μέχρι Κυριακή κυρίως στο θέμα θερμοκρασιών. Τα σημερινά 12ζ από Ουκμο, Τζεμ και ευρωπαϊκό στις 168 ώρες θα δείξουν τον δρόμο. Όχι οι 192 ώρες, αλλά οι 168. 

Συγγνωμη αν κούρασα, είναι μια πρώτη προσπάθεια. 

υγ. Για να βάλω και ευχολόγια μέσα, εννοείται θέλω το ευρωπαϊκό με 995 χαμηλό και -7 στα 850. Τίποτα άλλο. 

Νικόλα ,μια μικρή προσθήκη/διόρθωση  το 3/3 αφορά το Σύνταγμα , την Χαλκίδα και παραθαλλάσια μέρη, οχι τα Ανατολικά προσήνεμα γενικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Santa snow said:

Αν δεν έχει φαινόμενα και με -12 πάνε θετικές οι θερμοκρασίες σε αυτά τα μέρη.

Περίπου αυτό λέω, αν είναι ασθενή τα φαινόμενα και με -12 μπορούμε να παίζουμε οριακά σε θετικές Τ κάτι που θα εμποδίσει χιονόπτωση.

Όχι οτι οι θετικές Τ σημαίνουν κάτι από μόνες τους. Δες πχ τον σταθμό της Νέας Σμύρνης από ΕΑΑ έχει καταγράψει μόλις 2 φορές τα τελευταία 10 χρόνια αρνητική ελάχιστη (με ρεκόρ μόλις -0.4) αλλά προφανώς έχει χιονίσει πιο συχνά. 

Αλλά για το γκαραντί στη νότια παραλιακή Αθήνα θέλεις -12 τουλάχιστον για να ισοσταθμίσεις τη πιθανότητα ασθενών φαινομένων. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

image.png.caf9154eb3feeb76ed29d7bf021650fb.png

 Νομίζεις ότι είμαι εύκολος στόχος. Εγώ κυνηγάω το χιόνι Θήβα, Στενή, Ασωπία και Τανάγρα και μετά Χαλκίδα. Άρα, με βάση το ευρωπαϊκό είμαι κοντά κυριε Βαγγέλη. Περίμενε τα 12ζ. 😎 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χωρίς φαινόμενα τι μας νοιάζει τι θερμοκρασία έχει ρε παιδιά ; Αν είναι κανονικός χιονιάς, με -10 στα 850 μηδενίζει και στρώνει παντού. Με -11 πάντως το 2008 δεν έκανε ολικό παγετό στον Πειραιά ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

Γενικα η Αθηνα για να δει ολικο παγετο θελει -12 ή -13 στα 850hp ...σπανια βεβαια κ λογω ειδικων συνθηκων εχει γινει και με -9

Πάντως για να είμαι ειλικρινής δε πιστεύω οτι αντικειμενικά εμείς εδώ από παραλία Γλυφάδας και νοτιότερα έχουμε δει πραγματικά ολικό παγετό τα τελευταία 50 χρόνια. Ούτε εκείνη τη μια και μοναδική ημέρα που έδωσε το Ελληνικό από ΕΜΥ το 2004 ημέρα ολικού παγετού δεν πείθομαι οτι η παραλία της Γλυφάδας, της Βουλιαγμένης ή το Καβούρι είχαν ολικό παγετό. 

Το Ελληνικό έχω προσέξει οτι πέφτει πολύ πιο κάτω σε σχέση με εμάς πιο νότια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Χωρίς φαινόμενα τι μας νοιάζει τι θερμοκρασία έχει ρε παιδιά ; Αν είναι κανονικός χιονιάς, με -10 στα 850 μηδενίζει και στρώνει παντού. Με -11 πάντως το 2008 δεν έκανε ολικό παγετό στον Πειραιά ; 

Όχι. Δεν έκανε. Το έριξε νύχτα και έπιασε -4. Το  επόμενο πρωί όμως είχε ήλιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μικρές αλλά πολύ σημαντικές προς το θετικό αλλαγές στο 06 του ευρωπαϊκού!!!πιο εξασθενημένο και πιο δυτικά το χαμηλό στον β.ανστολικο Καναδά πιο δυνατό και σε καλύτερη θέση το ισλανδικό χαμηλό που θα είναι η αιτία καθόδου του Αυλώνα και καλύτερη μύτη προς νότια Γροιλανδία ο αζορικος που θα βοηθήσει την αναδίπλωση....αυτά και τώρα διαλλειμα!!!!τα λέμε στα 12 άρια...😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Santa snow said:

Χωρίς φαινόμενα τι μας νοιάζει τι θερμοκρασία έχει ρε παιδιά ; Αν είναι κανονικός χιονιάς, με -10 στα 850 μηδενίζει και στρώνει παντού. Με -11 πάντως το 2008 δεν έκανε ολικό παγετό στον Πειραιά ; 

Στο λιμάνι του Πειραιά έκανε ολικό παγετό το 2008 είναι το ερώτημα? Εκεί βλέπεις πραγματικά που εξαντλείται το κρύο δυναμικό αυτών των περιοχών. Οι σταθμοί που έδωσαν ολικό παγετό στον Πειραιά το 2008 δεν ήταν σε μηδενικό υψόμετρο σίγουρα από όσο θυμάμαι.

Καλά σε γενικές γραμμές είναι προφανές οτι τον Πειραιά τον έχω πιο εύκολο σε αρνητικές Τ σε σχέση με εμάς. Απλά για smack bang πάνω στη παραλία ακόμα και για τον Πειραιά διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το αν έχει γίνει ολικός παγετός. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Και λιγο χιονι να ειχε πολυ ειναι. Χρωσταμε μια ρεβανς για το 2010

Κοίτα πρώτα να πάρεις απο την Πιερία (2012) και βλέπουμε  😉

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μικρές αλλά πολύ σημαντικές προς το θετικό αλλαγές στο 06 του ευρωπαϊκού!!!πιο εξασθενημένο και πιο δυτικά το χαμηλό στον β.ανστολικο Καναδά πιο δυνατό και σε καλύτερη θέση το ισλανδικό χαμηλό που θα είναι η αιτία καθόδου του Αυλώνα και καλύτερη μύτη προς νότια Γροιλανδία ο αζορικος που θα βοηθήσει την αναδίπλωση....αυτά και τώρα διαλλειμα!!!!τα λέμε στα 12 άρια...😁😁😁

αυτα και τωρα φασινα χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

Όχι. Δεν έκανε. Το έριξε νύχτα και έπιασε -4. Το  επόμενο πρωί όμως είχε ήλιο. 

Ο σταθμός της ΕΜΥ είχε δώσει οριακά ολικό παγετό στον Πειραιά το 2008 

σωστά δε θυμάμαι @geornik ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 18.2. 2008 δεν υπηρχε σταθμος στον Πειραια...νομιζω υπηρχαν ενας στη Νικαια κ ενας στο Κερατσινι που κατεγραψαν -6...0c μεγιστη το μεσημερι παρα τη λαμπρη λιακαδα..ολικο παγετο

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Ο σταθμός της ΕΜΥ είχε δώσει οριακά ολικό παγετό στον Πειραιά το 2008 

σωστά δε θυμάμαι @geornik ?

Αποκλείεται ρε συ. Εδώ σε μένα είχε 0 το επόμενο μεσημέρι. Ο Πειραιάς θα είχε ολικό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geornik said:

Στις 18.2. 2008 δεν υπηρχε σταθμος στον Πειραια...νομιζω υπηρχαν ενας στη Νικαια κ ενας στο Κερατσινι που κατεγραψαν -6...0c μεγιστη το μεσημερι παρα τη λαμπρη λιακαδα..ολικο παγετο

O σταθμός της ΕΜΥ βρε συ  υπήρχε και είχε δώσει -5  ελάχιστη Πειραιά το 2008 αλλά θυμάμαι φευγαλέα οτι δεν κατάφερε οριακά να ανέβει πάνω από το μηδέν...Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

Αποκλείεται ρε συ. Εδώ σε μένα είχε 0 το επόμενο μεσημέρι. Ο Πειραιάς θα είχε ολικό?

Ίσως τι να πω. Απλά είχα κολλήσει με το εντυπωσιακό -5 που είχε δώσει ελάχιστη ο σταθμός της ΕΜΥ και ξέχασα πόσο είχε δώσει μέγιστη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

O σταθμός της ΕΜΥ βρε συ  υπήρχε και είχε δώσει -5  ελάχιστη Πειραιά το 2008 αλλά θυμάμαι φευγαλέα οτι δεν κατάφερε οριακά να ανέβει πάνω από το μηδέν...Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου.

Ναι...18.2.2008 κ 15.2.1934 εχω δει ειχε μεγιστη 0c ακριβως ο σταθμος που αναφεροταν ως Πειραιας. .παλιοτερα τα 1911 κ 1929 νομιζω δεν λειτουργουσε.  Απλα το 15.2. 1934 χιονιζε οποτε φαινεται νορμαλ...ενω 18.2.2008 ηταν ηλιολουστο μεσημερι...δεν ξερω τι εκανε 14.1.1968 κ 18.2.1983 κ 25.1.1963

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αποκλείεται ρε συ. Εδώ σε μένα είχε 0 το επόμενο μεσημέρι. Ο Πειραιάς θα είχε ολικό?

Παιζει ρολο που ειναι το θερμομετρο, αν ειναι κοντα στο εδαφος και υπαρχει χιονοστρωση ειναι πιο ευκολο να εδειξε ολικο.....Θυμαμαι 1/1/2015 στον βολο το μεσημερι το θερμομετρο μου εδινε +1,5 στα 10 μετρα υψος ενω στο στεγαστρο που εχουμε στην αυλη με υψος ~2,5 μετρα εκανε σταλακτιτες....Που σημαινει οτι στα 2,5 μετρα  η θερμοκρασια ηταν σιγουρα περι τους 0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, geornik said:

Στις 18.2. 2008 δεν υπηρχε σταθμος στον Πειραια...νομιζω υπηρχαν ενας στη Νικαια κ ενας στο Κερατσινι που κατεγραψαν -6...0c μεγιστη το μεσημερι παρα τη λαμπρη λιακαδα..ολικο παγετο

Αν υπήρχε τότε ο σταθμός που έχουμε σήμερα στο λιμάνι του Πειραιά πιστεύεις θα έδινε ολικό παγετό?

https://penteli.meteo.gr/stations/pireas-port/

Προσωπικά αμφιβάλω. Οκ Νίκαια, Κερατσίνι, ο σταθμός της ΕΜΥ κτλ πες οτι έδωσαν οριακά ολικό παγετό. Το λιμάνι όμως?

Επειδή τον προσέχω από περσι τον σταθμό στο λιμάνι του Πειραιά καταγράφει μακράν τις υψηλότερες ελάχιστες στην Αττική από όλους τους σταθμούς του ΕΑΑ. Χειμώνα-καλοκαίρι εντωμεταξύ όχι μόνο χειμώνα. Ο μόνος σταθμός στην Αττική που οριακά είναι πάνω από τις ελάχιστες του συγκεκριμένου σταθμού στο λιμάνι του Πειραιά είναι ο Davis στο Γκόλφ της Γλυφάδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω στο τοπικ αναλύουμε χάρτες η κάνω λαθος? Υπάρχει τοπικ αναφορων γραψτε το εκει να μην μπερδευομαστε ηηρεμα το λεω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...