Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Μα για Αττική η διάταξη αυτή δεν είναι καλή,αυτή είναι ότι πρέπει για Εύβοια Κυκλάδες και Κρήτη,κάτι σαν τον Φίλιππο σκεψου

Φιλιππαρας 40ποντο εδωσε εδω Μαρτη μηνα και 6 σερι μερες χιονοπτωσης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Το 06-07 ήταν επικό. Ούτε πάχνη δεν είχα δει όπως ανέφερα πρόσφατα σε άλλο θέμα. Φέτος είδα τουλάχιστον 😁

Το 2007 αφησε κ ενα τετοιο...φετος τετοια δορυφορικη φανταζει ουτοπία

Screenshot_20221227-232306_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Μα για Αττική η διάταξη αυτή δεν είναι καλή,αυτή είναι ότι πρέπει για Εύβοια Κυκλάδες και Κρήτη,κάτι σαν τον Φίλιππο σκεψου

Εντάξει δεν πειράζει, μια χαρά ήταν ο Φιλιππακος εδώ. Ας μου έκανε έναν ολικό παγετό κι ας μη χιόνιζε πολύ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Φιλιππαρας 40ποντο εδωσε εδω Μαρτη μηνα και 6 σερι μερες χιονοπτωσης.

Ίσως το έγραψα λάθος για Αθήνα δεν είναι καλή,μόνο κάτι μπούκες τις πλάκας έκανε ενώ όλη η Εύβοια χιονιζοταν συνέχεια(αν είχα Τέμπ θα έβαζα πάνω από μισό μέτρο,γύρω στα 60 μμ είχα όλη την κακοκαιρία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το 2007 αφησε κ ενα τετοιο...φετος τετοια δορυφορικη φανταζει ουτοπία

Screenshot_20221227-232306_Chrome.jpg

Το θυμάμαι εκείνο το πρωί, είχαμε πάει στο αυτοκίνητο και είχε χιόνι επάνω. Τότε εμένα ακόμη πιο ψηλά, κοντά στα 250 μέτρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το 2007 αφησε κ ενα τετοιο...φετος τετοια δορυφορικη φανταζει ουτοπία

Screenshot_20221227-232306_Chrome.jpg

Και πάλι τραγικό είναι γιατί φαίνεται ότι δεν είχε τίποτα αυτό τον χειμώνα,το πηλιο ούτε λίγο ασπρακι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Χιόνια έχουν?

Ναι ρε θα ρίξει κι από αυτό το  το το πώς το λένε αυτκ με το χρώμα το το το που πεφτει απο τον ουρανό 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bill24 είπε:

μπορει να ακουγεται αβασιμο αλλά ας παραθεσω τους σημαντικοτερες χιοναδες της περιοχης μου[φαρσαλα λαρισας] της τελευταιας 10ετιας:[εξαιρεση ο τελευταιος του 2022 που δε εκανε τιποτα εδω αλλά ειναι πολυ ιστορικος για την αθηνα για τον αφησω εκτος]

gfs-1-6.png

archives-2021-2-14-0-1.png

archives-2019-1-4-0-1.png

archives-2017-1-7-0-1.png

archives-2014-12-30-0-1.png

archives-2012-2-2-0-1.png

σε ολους λοιπον τους χιοναδες παρατηρουμαι την σωσσωρευση κρυου που υπαρχει κυριως στα βορειοανατολικα.επομενως ναι για να κατεβει ενα -7 με -8 που θα ειναι ικανο να δωσει αξιολογα χιονια μεχρι τα κεντροβορεια πεδινα-παραθαλασσια πρεπει απο καπου να κατεβει..απο καποια δεξαμενη ψυχους που εχει σχηματιστει.επομενως ναι πρεπει η μοσχα να βιωνει ψυχος να παρουμε και εμεις μια ικανοποιητικη ¨μεριδα¨

 Μεσος ορος στη Μόσχα ει αι απο 8 του μηνός και μετα μειον 8 και αυτό γιατί καποια δε βγαζουν κρυο αν βγουν  τα κρυα  θα πάει γυρω στο μειον 15

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

320708418_1150050955645220_6506263216542

Καιρο ευρωπης και οι αμερικανοι για το επομενο διαστημα

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, bill24 είπε:

μπορει να ακουγεται αβασιμο αλλά ας παραθεσω τους σημαντικοτερες χιοναδες της περιοχης μου[φαρσαλα λαρισας] της τελευταιας 10ετιας:[εξαιρεση ο τελευταιος του 2022 που δε εκανε τιποτα εδω αλλά ειναι πολυ ιστορικος για την αθηνα για τον αφησω εκτος]

gfs-1-6.png

archives-2021-2-14-0-1.png

archives-2019-1-4-0-1.png

archives-2017-1-7-0-1.png

archives-2014-12-30-0-1.png

archives-2012-2-2-0-1.png

σε ολους λοιπον τους χιοναδες παρατηρουμαι την σωσσωρευση κρυου που υπαρχει κυριως στα βορειοανατολικα.επομενως ναι για να κατεβει ενα -7 με -8 που θα ειναι ικανο να δωσει αξιολογα χιονια μεχρι τα κεντροβορεια πεδινα-παραθαλασσια πρεπει απο καπου να κατεβει..απο καποια δεξαμενη ψυχους που εχει σχηματιστει.επομενως ναι πρεπει η μοσχα να βιωνει ψυχος να παρουμε και εμεις μια ικανοποιητικη ¨μεριδα¨

Το κρυο με την καταλληλη διαταξη κατεβαινει με συνοπτικες διαδικασιες.Μια βδομαδα πριν τον μεγαλο χιονια του 2004 η Μοσχα ειχε -5.Σε μια βδομαδα ειχε κατεβει το -13 σχεδον στην Αττικη και το -20 στη Μοσχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bill24 είπε:

 

μολις κοιταξα τα ensembles του ευρωπαικου για τις 11 γεναρη για μοσχα.εχουμε λοιπον τα εξης 8/50 εχουν απο -15 και κατω στα 850 και 26/50 εχουν πανω απο -8 οποτε με βαση την σταστιστικη ειναι πολυ πιθανο να προκυψει σεναριο ακομα και κατω απο το -8.η απαισιοδοξια συνεχιζει να με διακατεχει.......

Μαλλον δεν βλέπεις καιρο διαγράμματα....Εσύ νομίζεις ότι πρπειε για 12 μέρες μπροστά να δειχνουν μεσο ορο μειον 15 ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

επομενως οι συζητησεις για χιονοεισβολες στην χωρα μας ειναι ακραια θεωρητικες στην παρουσα φαση

Οταν μιλαμε για τις 10 του Γεναρη μονο θεωρητικες μπορουν να ειναι φιλε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θυμάμαι πάμπολες φορές η Μόσχα να έχει -15 στα 850 και στην Ελλάδα είχαμε φουλ της καμήλας με 17άρια+. Που κολλάει η Μόσχα με το τι θα κάνει στην Ελλάδα. Ναι οκ θεωρητικά μαζεύεται κρύο που μπορεί/ίσως να κατέβει αλλά δεν αποτελεί εχέγγυο τι θα κάνει η Μόσχα για τον καιρό της Ελλάδας

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καληνεσπέραν μόρτες απαντχού της Ελλάδος...

Κάθε μέρα που περνάει μου μπαίνει το καρφί πιο βαθιά στην καρδιά όταν βλέπω αυτούς τους χάρτες... Πάλι καλά που έχουμε και το φόρουμ γιατί αλλιώς δεν ξέρω και γω που θα βρίσκαμε να πούμε τον πονο μας... Πως θα εκτονώνονταν όλοι;;; 

Αντε να δούμε τι θα γίνει εκεί γύρω στις 9 Γενάρη και μετά... Ήδη έχουμε αρχίσει να χάνουμε πολλές μέρες χειμώνα αλλά ελπίζω το δράμα να μη συνεχίζεται αδιάκοπα... Που είναι το νερό ρε παιδιά!!! Τι ξηρασία είναι αυτή... Αισχος ο Δεκέμβρης χωρίς καμία εξαίρεση... Ο Γενάρης ελπίζω να μας κάνει να αναθεωρήσουμε και αν δεν προλάβει και αυτός (🤡) τότε ας μας κάνει ο Φλεβάρης ή ο Μάρτης... Αν πάει ο χειμώνας όλος έτσι όπως είναι τώρα, με βλέπω του χρόνου να μεταναστεύω στον Βόρειο Πόλο παρέα με τις πολικές αρκούδες... Α και ένα καλάμι για ψάρεμα στον πάγο...

 

 

IMG_20221228_000328.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bill24 είπε:

φιλε μου διαγραμματα επι λεπτομερους βασεως βλεπω τα τελευταια χρονια ανελλιπως τουλαχιστον τα χειμερινα...εχω μαθει να διακρινω τι ψιθυριζεται και τι οχι πως κινειται η κυκλοφορια και τι προοπτικες υπαρχουν...εχω δει να ταζουν παπαδες και να ειμαστε με το φτυαρι στο χερι και να τρωμε αγαπη.αλλά να σου πω την αληθεια το αντιθετο δεν εχω δει ποτε...ποτε δεν ειδα να μην διαφαινεται τιποτα απο τα ensembles γιατι για να μην κοροιδευομαστε τωρα δεν υπαρχει και ξαφνικα σε 5,6 θες 10 οκ μερες να εμφανιζεται απο το πουθενα χιονιας.επι μηδειας γκαριζαν 12 μερες πριν με κατι τρελους μεσους ορους...και στο τελος τα μαζεψε γιατι ερχοταν ο αρμαγεδων συμφωνα με τα δεδομενα 4-5 μερες πριν...ναι πρεπει ο μεσος ορος να ηταν -15 στην μοσχα και σε μας -5 για να υπηρχε πιθανοτητα να παμε σε κατι δυνατο...το +5 μπορει να γινει -10 μονο στα παραμυθια ενω το αντιθετο εχει αποδειχτει οτι μπορει να γινει και πραγματικοτητα

Χαχαχαχα οκ φίλε ενταξει σταμάτησα να διαβάζω στο μειον 5 12 μέρες μπροστά....Καλή υπομονή ...αν το δεις ποτε σφύρα  μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τραγικά μεγάλες αλλαγές ο τζίφος στο 18αρι ειδικά στην Αμερική. Να δούμε τι θα βγάλει.

animqqy4.gif

Παραπλήσιο με ευρωπαίο σε λογική από ότι βλέπω, αλλά προφανώς θα βγει άλλο αποτέλεσμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τραγικά μεγάλες αλλαγές ο τζίφος στο 18αρι ειδικά στην Αμερική.

Το αξιοσημείωτο θα ήταν αν δεν έκανε μεγάλες αλλαγές 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε για μεγάλο προσήνεμο Σαμψούντας στο 18αρι 😂

Επίσης, βλέποντας το 18αρι νιώθω κάπως έτσι: 

 

kyr-thanos-pethane-gkletsos.gif

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...