Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Η αλήθεια είναι πως όταν λένε ότι θα χιονίσει ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας δεν θα έπρεπε να μας κάνει τόσο εντύπωση ακριβώς γιατί δεν είναι και μια πόλη σαν την Πάτρα που δεν χιονίζει σχεδόν ποτέ. Τώρα για τις περιοχές του δήμου Αθηναίων που λες όπως στις εστίες του ΕΚΠΑ είναι μεν κέντρο αλλά υπάρχει σαφής υψομετρική διαφορά με την Ομόνοια πχ και άμεση γειτνίαση με τον Υμηττό

Αλίμονο, προφανώς και υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ περιοχών του κέντρου. Γενικός κανόνας είναι ότι πρώτον όσο ανατολικότερα τόσο καλύτερα, και δευτερευόντως παίζει ρόλο το υψόμετρο. Αλλά κυρίως παίζει ρόλο το πρώτο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ πάντώς ήδη ξέρω ποιο είναι το χειρότερο διάστημα έβερ χειμώνων, και στα Γιάννενα ισχύει αυτό.. Αυτό που διανύουμε μέχρι να σπάσει, ελπίζω εκκωφαντικά. Τα τελευταία 4 χρόνια, η συνολική χιονόστρωση στα Γιάννενα δεν ξεπερνάει τα 15 εκατοστά. ΣΥΝΟΛΟ.

Αν προσθέσoυμε δηλαδή όλο το χιόνι των τελευταίων χειμώνων, 19-20 20-21, 21-22, 22-23, αυτό είναι το αποτέλεσμα. Δηλαδή λιγότερο από έναν τυπικό χιονιά Ιωαννίνων. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Αλίμονο, προφανώς και υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ περιοχών του κέντρου. Γενικός κανόνας είναι ότι πρώτον όσο ανατολικότερα τόσο καλύτερα, και δευτερευόντως παίζει ρόλο το υψόμετρο. Αλλά κυρίως παίζει ρόλο το πρώτο.

Γι'αυτο και οι Αμπελόκηποι είναι λογικά η τοπ περιοχή του δήμου Αθηναίων για χιόνια. Και Πολύγωνο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Δεκαετία '70 χιόνισε έστω μια φορα κάθε χρόνο στο Κέντρο; 

Έψαξα και βρήκα με λίγη δυσκολία την εξαιρετική δουλειά του antisimvatikos.blogspot, με τις ημέρες χιονόπτωσης ανά έτος στο ευρύτερο Κέντρο των Αθηνών. Γενικά είναι αρκετά αξιόπιστη μελέτη, αν και θεωρώ ότι στα 00's έχει σίγουρα ''φάει'' κάποιες μέρες χιονόπτωσης, συγκεκριμένα στα έτη 2003, 2004, 2007 νομίζω λείπουν συνολικά 3 μέρες χιονόπτωσης τουλάχιστον. Εν πάση περιπτώσει.

 

Φαίνεται πως τα 70's ήταν μια φυσιολογική δεκαετία, σίγουρα όχι από τις δυνατότερες αλλά όχι αδύναμη, ως προς τις μέρες χιονόπτωσης. Με μια ματιά στα αρχεία του NCEP φαίνεται ότι υπήρξαν πολλές ψυχρές εισβολές που μπόρεσαν να δώσουν χιονόπτωση στο Κέντρο, αλλά ήταν είτε ξώφαλτσες είτε με υψηλές Τ, οπότε έλλειψαν γενικά οι σημαντικές χιονοστρώσεις. Πλην του Φλεβάρη 1976 και, λόγω εποχής, του Νοέμβρη του ίδιου έτους, δεν ξέρω ποια άλλη εισβολή μπορεί να θεωρηθεί ''ιστορική''. Δεν έψαξα και ενδελεχώς βέβαια. Υπήρχε και μια πολύ καλή μελέτη στο προηγούμενο φόρουμ, ''Χιονοπτώσεις και χιονοστρώσεις στα πεδινά της Αττικής τον 20ο αίωνα'', την οποία έχω φάει τον τόπο να τη βρω έκτοτε, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά πλέον.

Μόνη χρονιά χωρίς χιονόπτωση ήταν πάντως το 1970,ενώ ο μ.ο. ημερών χιονόπτωσηε βγαίνει στο 3,8 ανά έτος.

Θυμίζει αρκετά θα έλεγα τα 10's, μια άνευρη δεκαετία με αρκετά μικρά έως μέτρια χιονοεπεισόδια μεν, χωρίς ιδιαίτερα σημαντικές χιονοτρώσεις δε, η οποία ακολούθησε μια ιστορική δεκαετία (60's,  00's) και προηγήθηκε μιας πολύ δυνατής ιστορικής χιονοπεριόδου (80's, 2021-2023(?)]

 

 

61860_535605459785153_895386264_n.jpg.e5e6c1624ea2af9a2afc2651438ab3e6.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Ερώτηση : Ποιο κατά την γνώμη σας είναι το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα εντελώς αδιάφορο καιρικά για τον ελλαδικό χώρο, με άχιονους χειμώνες; Πιστεύω ότι η δεκαετία του '70 θα έθετε σοβαρή υποψηφιότητα, ίσως και η περίοδος 2012 - 2015 ή 2008 - 2012

Πανελλαδικά είναι δυσκολο να απαντηθεί. Για Μακεδονία (πεδινα) η περίοδος 1969-1978 ήταν σχετικά άχρηστη με μόνο μικρούς χιονιαδες. Ακόμα πιο άχρηστη η περίοδος 2007-2016. Για προσηνεμα/Κρήτη ήταν εύκολα η 1993-2001 και ίσως και κάποιες περίοδοι της δεκαετιων '1910 και '1920.

Και τότε όμως η συνολική χιονοκαλυψη στην Ελλάδα πρέπει να ήταν υψηλότερη σε σχέση με τα τελευταία 10 χρόνια λόγο των περισσότερων "μετρίων" ψυχρών εισβολων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Χιών είπε:

Έψαξα και βρήκα με λίγη δυσκολία την εξαιρετική δουλειά του antisimvatikos.blogspot, με τις ημέρες χιονόπτωσης ανά έτος στο ευρύτερο Κέντρο των Αθηνών. Γενικά είναι αρκετά αξιόπιστη μελέτη, αν και θεωρώ ότι στα 00's έχει σίγουρα ''φάει'' κάποιες μέρες χιονόπτωσης, συγκεκριμένα στα έτη 2003, 2004, 2007 νομίζω λείπουν συνολικά 3 μέρες χιονόπτωσης τουλάχιστον. Εν πάση περιπτώσει.

 

Φαίνεται πως τα 70's ήταν μια φυσιολογική δεκαετία, σίγουρα όχι από τις δυνατότερες αλλά όχι αδύναμη, ως προς τις μέρες χιονόπτωσης. Με μια ματιά στα αρχεία του NCEP φαίνεται ότι υπήρξαν πολλές ψυχρές εισβολές που μπόρεσαν να δώσουν χιονόπτωση στο Κέντρο, αλλά ήταν είτε ξώφαλτσες είτε με υψηλές Τ, οπότε έλλειψαν γενικά οι σημαντικές χιονοστρώσεις. Πλην του Φλεβάρη 1976 και, λόγω εποχής, του Νοέμβρη του ίδιου έτους, δεν ξέρω ποια άλλη εισβολή μπορεί να θεωρηθεί ''ιστορική''. Δεν έψαξα και ενδελεχώς βέβαια. Υπήρχε και μια πολύ καλή μελέτη στο προηγούμενο φόρουμ, ''Χιονοπτώσεις και χιονοστρώσεις στα πεδινά της Αττικής τον 20ο αίωνα'', την οποία έχω φάει τον τόπο να τη βρω έκτοτε, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά πλέον.

Μόνη χρονιά χωρίς χιονόπτωση ήταν πάντως το 1970,ενώ ο μ.ο. ημερών χιονόπτωσηε βγαίνει στο 3,8 ανά έτος.

Θυμίζει αρκετά θα έλεγα τα 10's, μια άνευρη δεκαετία με αρκετά μικρά έως μέτρια χιονοεπεισόδια μεν, χωρίς ιδιαίτερα σημαντικές χιονοτρώσεις δε, η οποία ακολούθησε μια ιστορική δεκαετία (60's,  00's) και προηγήθηκε μιας πολύ δυνατής ιστορικής χιονοπεριόδου (80's, 2021-2023(?)]

 

 

61860_535605459785153_895386264_n.jpg.e5e6c1624ea2af9a2afc2651438ab3e6.jpg

Σε συνεχεια αυτων και με βαση αυτα που εχω συλλεξει 

image.png.f8519393fb7542c9a53f51ae8cc1491e.png

Και εδω οι συνθηκες στην κατωτερη ως μεση τροποσφαιρα ανα κατηγορια

image.png.bf6d85408724a60f5756323be3ec5d42.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτώντας λίγο χάρτες από το αρχέιο του ευρωπαικού, θεωρώ ότι το διάστημα 20/12/1941 - 5/01/1942 πρέπει να ήταν ένα από τα ψυχρότερα δεκαπενθήμερα στην ιστορία της χώρας. Έχουμε στατιστικά στοιχεία σχετικά με δεκαπενθήμερα;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 1/10/2023 at 5:51 ΜΜ, Χιονοσκεπής είπε:

Δεκαετία '70 χιόνισε έστω μια φορα κάθε χρόνο στο Κέντρο; 

Χοντρικά νομίζω αρχές δεκαετίας '70 πρέπει να ήταν μούφα...14.1.1973 χιόνισε και ειχε ολική χιονόστρωση στην Αθήνα...9.2.1975 επίσης νομίζω ειχε χιονόστρωση παντού με βάση αυτά που έχω δει...το 1976 είχε χιονόστρωση και στις 8-9 Φλεβάρη και στις 26 Νοέμβρη...επίσης χιονόστρωση είχε 2 Μάρτη 1977, 9.1.1978 και 3.1.1979...αλλά γενικά δεν θεωρούνται ιστορικά χιόνια κανένα από αυτά...ίσως μόνο 8-9.2.1976 ήταν σχετικά δυνατή κατάσταση...με απλές χιονοπτώσεις-νιφαδοπτώσεις δεν έχω ασχοληθεί...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, geornik είπε:

Χοντρικά νομίζω αρχές δεκαετίας '70 πρέπει να ήταν μούφα...14.1.1973 χιόνισε και ειχε ολική χιονόστρωση στην Αθήνα...9.2.1975 επίσης νομίζω ειχε χιονόστρωση παντού με βάση αυτά που έχω δει...το 1976 είχε χιονόστρωση και στις 8-9 Φλεβάρη και στις 26 Νοέμβρη...επίσης χιονόστρωση είχε 2 Μάρτη 1977, 9.1.1978 και 3.1.1979...αλλά γενικά δεν θεωρούνται ιστορικά χιόνια κανένα από αυτά...ίσως μόνο 8-9.2.1976 ήταν σχετικά δυνατή κατάσταση...με απλές χιονοπτώσεις-νιφαδοπτώσεις δεν έχω ασχοληθεί...

Ακραία κατεβασιά το 1979

archives-1979-1-4-0-1.png

 

Το 1976 μπορεί να πασπάλισε και 25 Φλεβάρη, γενικά ακραία χρονιά κι εκείνη

archives-1976-2-25-12-0.png

archives-1976-2-25-12-2.png

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ακραία κατεβασιά το 1979

archives-1979-1-4-0-1.png

 

Το 1976 μπορεί να πασπάλισε και 25 Φλεβάρη, γενικά ακραία χρονιά κι εκείνη

archives-1976-2-25-12-0.png

archives-1976-2-25-12-2.png

και 17 Γενάρη 1976 φαινεται κάτι δυνατό .. βλέπω 1c-5c διακύμανση στο Ελληνικό  εκείνη τη μέρα  ...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

Χοντρικά νομίζω αρχές δεκαετίας '70 πρέπει να ήταν μούφα...14.1.1973 χιόνισε και ειχε ολική χιονόστρωση στην Αθήνα...9.2.1975 επίσης νομίζω ειχε χιονόστρωση παντού με βάση αυτά που έχω δει...το 1976 είχε χιονόστρωση και στις 8-9 Φλεβάρη και στις 26 Νοέμβρη...επίσης χιονόστρωση είχε 2 Μάρτη 1977, 9.1.1978 και 3.1.1979...αλλά γενικά δεν θεωρούνται ιστορικά χιόνια κανένα από αυτά...ίσως μόνο 8-9.2.1976 ήταν σχετικά δυνατή κατάσταση...με απλές χιονοπτώσεις-νιφαδοπτώσεις δεν έχω ασχοληθεί...

Από όσο έχω ψάξει, θυμίζει πολύ δεκαετία του '10, αλλά με ψυχρά καλοκαίρια. 2012, 2015, 2017 κατέβασαν βαρβάτο ψύχος στα νότια, ειδικά τα δύο πρώτα έτη πολλές φορές μέσα στον ίδιο χειμώνα, αλλά την χάλαγε συχνά ο υετός με τον αυλώνα στο Κουρδιστάν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θερμοκρασιακη αποκλιση 2023 στα 850hpa στην Αθηνα σε σχεση με την κλιματικη τιμη 1973-2022...3ος σερι μηνας πανω απ τα κλιματικα μετα απο ενα καλο διαστημα (Απριλιου-Ιουνιου)

image.png.f9265671647457a5012d38aa6c1a0887.png

Και μια πιο εκτενης εικονα για το 2010 ως σημερα

image.png.0bc9dddedef31d2c1c35b7c56d798bc4.png

Απο 165 μηνες στο διαστημα Ιανουαριο 2010-Σεπεμβριο 2023:

οι 86 ειναι θερμοι (θετικη αποκλιση>=0,5) ητοι 52%,

44 κανονικοι (-0,5<αποκλισης<0,5) ητοι 27% και

35 ψυχροι (αρνητικη αποκλιση<=-0,5) ητοι 21%

Τελος παρουσιαζω και τα ετη, 6μηνα και 3μηνα με τις μεγαλυτερες αποκλισεις στο διαστημα 2010-2023 σε σχεση με την κανονικη τιμη...χαρακτηριστικα κρυο το ετος 2011

image.png.b64d8c850303de07ea11bcf43efd4d46.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλάμε από τους ψυχρούς μήνες, ο Μάρτης 2022 βγάζει κυριολεκτικά μάτι... Τι έπος ήταν αυτό, πραγματικά τυχεροί που το ζήσαμε σε μία post-2020 εποχή, όπου τα πράγματα έχουν αρχίσει παγκοσμίως να ξεφεύγουν κατά πολύ προς τα πάνω. 1-24 Μαρτίου βαρυχειμωνιά, και εάν έλειπε αυτό το πολύ ζεστό για την εποχή διάστημα στο τέλος του θα χτύπαγε και τον Μάρτη 1987. Επίσης αν ο ''Φίλιππος'' έιχε κάτσει λίγο πιο καλά, θα είχαμε δεύτερο ιστορικό χιόνι μετά την Ελπίδα. Τέλος πάντων, με τα ΄΄αν'' δεν αλλάζει κάτι, αλλά και πάλι μιλάμε για μήνα - έπος.

Και φυσικά το έκτρωμα που λέγεται Φλεβάρης 2016 πρωταγωνιστεί ως (ελπίζω) στατιστική ανωμαλία. Δεν υπάρχουν λόγια γιαυτό το ολοκαύτωμα.

Ξεχωρίζει επίσης το διάστημα Ιαν. 2011 με Μάρτιο 2012, πολλοί ψυχροί μήνες μαζεμένοι τότε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Μιλάμε από τους ψυχρούς μήνες, ο Μάρτης 2022 βγάζει κυριολεκτικά μάτι... Τι έπος ήταν αυτό, πραγματικά τυχεροί που το ζήσαμε σε μία post-2020 εποχή, όπου τα πράγματα έχουν αρχίσει παγκοσμίως να ξεφεύγουν κατά πολύ προς τα πάνω. 1-24 Μαρτίου βαρυχειμωνιά, και εάν έλειπε αυτό το πολύ ζεστό για την εποχή διάστημα στο τέλος του θα χτύπαγε και τον Μάρτη 1987. Επίσης αν ο ''Φίλιππος'' έιχε κάτσει λίγο πιο καλά, θα είχαμε δεύτερο ιστορικό χιόνι μετά την Ελπίδα. Τέλος πάντων, με τα ΄΄αν'' δεν αλλάζει κάτι, αλλά και πάλι μιλάμε για μήνα - έπος.

Και φυσικά το έκτρωμα που λέγεται Φλεβάρης 2016 πρωταγωνιστεί ως (ελπίζω) στατιστική ανωμαλία. Δεν υπάρχουν λόγια γιαυτό το ολοκαύτωμα.

Ξεχωρίζει επίσης το διάστημα Ιαν. 2011 με Μάρτιο 2012, πολλοί ψυχροί μήνες μαζεμένοι τότε.

Και για να σοκαριστεις παρε αυτο, για να καταλαβουμε οτι τα πραγματα δεν ηταν ετσι, απλα ξεχασαμε με τα χρονια πως ηταν. Το τελευταιο πραγματικα ιστορικο διαστημα, 3 ετη επος! Εμεις οι νεοι δεν θα τα ξαναζησουμε αυτα, μονο αμυδρες αναμνησεις. Στην υγεια μας!

image.png.e0182f47fa01d773693c601744f17b22.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/7/2023 at 5:26 PM, Αντώνης Χιόνης said:

Πόσο κρύος παίζει να ήταν ο Φεβρουάριος 2003; Είχαμε κάποιο χιονοεπεισόδιο τότε στην Αθήνα;

Όχι άλλα είχε συνεχιζόμενο μέτριο ψυχος με πολλές μέρες  βροχής/χιονόνερου/ασθενής χιονόπτωσης.

Στα ημιορεινά και ορεινα της Μαγνησίας και της Εύβοιας σημειώθηκαν ύψη χιονιού πάνω από 2 μετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερευνα για πιθανες μερες χιονοπτωσεων στα πεδινα Ηπειρου στο διαστημα 1950-2021 με βαση αρχειου ecmwf...σαν συνθηκη εβαλα παχος 1000-500hpa<=530dam, υετος>=1mm και Τ850μερας<=-4...πιαθανοτατα να χουν μπει μερες που δεν χιονισε καν, ενω αλλες που χιονισε αλλα δεν μπηκαν. Εδω η λιστα

image.png.e82634051aab757103272f0871d93a38.png

 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλιματικές τιμές κέντρου Αθήνας τα τελευταία 30 χρόνια ακριβώς (μέχρι την έκδοση του τελευταίου κλιματικού δελτίου δλδ τον Αύγουστο) από τον ιστορικό σταθμό του Θησείου. 

Παρατηρούμε κλασικά Άφρικα/Τρόπικα τα καλοκαίρια και οτι ο υετός αρχίζει σταδιακά να υποχωρεί πλέον πιο κοντά στις νορμάλ τιμές. Υπενθυμίζω πως πριν από 4-5 χρόνια κόντευε να αγγίξει τα 450 mm. Πιστεύω μέχρι το 2030 που θα έχουμε τη νέα WMO χρονοσειρά τότε αυστηρά στατιστικά μπορεί να πιάσει κοντά στη διαχρονική του τιμή και να πέσει οριακά κάτω από τα 400 mm. Θα μπορούσε δηλαδή. 

1463398286_Screenshot2023-10-15at12_24_16AM.png.d7e6fd6660f95cf12cd8459fd960e09c.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Κλιματικές τιμές κέντρου Αθήνας τα τελευταία 30 χρόνια ακριβώς (μέχρι την έκδοση του τελευταίου κλιματικού δελτίου δλδ τον Αύγουστο) από τον ιστορικό σταθμό του Θησείου. 

Παρατηρούμε κλασικά Άφρικα/Τρόπικα τα καλοκαίρια και οτι ο υετός αρχίζει σταδιακά να υποχωρεί πλέον πιο κοντά στις νορμάλ τιμές. Υπενθυμίζω πως πριν από 4-5 χρόνια κόντευε να αγγίξει τα 450 mm. Πιστεύω μέχρι το 2030 που θα έχουμε τη νέα WMO χρονοσειρά τότε αυστηρά στατιστικά μπορεί να πιάσει κοντά στη διαχρονική του τιμή και να πέσει οριακά κάτω από τα 400 mm. Θα μπορούσε δηλαδή. 

1463398286_Screenshot2023-10-15at12_24_16AM.png.d7e6fd6660f95cf12cd8459fd960e09c.png

Ευτυχώς μπήκε η δεκαετία του '90 και σώζει κάπως την κατάσταση το καλοκαίρι. Πιστεύω στα μέσα του αιώνα, αν δεν αλλάξει εκπληκτικά κάτι, θα παίζουμε Ιούλιο - Αύγουστο γύρω στο 26+ ως προς μέσες ελάχιστες και 31+ ως προς μέσες απλές. Ήδη είμαστε κοντά στα κλιματικά της Λευκωσίας σε μέσες απλές, την οποία ανακουφίζουν όμως οι ψυχρότερες ελάχιστες, λόγω ηπειρωτικότητας. Αδιανόητο μέχρι πριν μερικές δεκαετίες.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Ερευνα για πιθανες μερες χιονοπτωσεων στα πεδινα Ηπειρου στο διαστημα 1950-2021 με βαση αρχειου ecmwf...σαν συνθηκη εβαλα παχος 1000-500hpa<=530dam, υετος>=1mm και Τ850μερας<=-4...πιαθανοτατα να χουν μπει μερες που δεν χιονισε καν, ενω αλλες που χιονισε αλλα δεν μπηκαν. Εδω η λιστα

image.png.e82634051aab757103272f0871d93a38.png

 

Χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα την περιοχή καιρικά, μου φαίνεται ''too much". Την πεδινή Ήπειρο και τα νησιά του Ιονίου τα έχω στο μυαλό μου πολύ πιο δυσκοίλια στο χιόνι π.χ. από Κυκλάδες, ίσως στα επίπεδα της Βόρειας Κρήτης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Ευτυχώς μπήκε η δεκαετία του '90 και σώζει κάπως την κατάσταση το καλοκαίρι. Πιστεύω στα μέσα του αιώνα, αν δεν αλλάξει εκπληκτικά κάτι, θα παίζουμε Ιούλιο - Αύγουστο γύρω στο 26+ ως προς μέσες ελάχιστες και 31+ ως προς μέσες απλές. Ήδη είμαστε κοντά στα κλιματικά της Λευκωσίας σε μέσες απλές, την οποία ανακουφίζουν όμως οι ψυχρότερες ελάχιστες, λόγω ηπειρωτικότητας. Αδιανόητο μέχρι πριν μερικές δεκαετίες.

Όντως 30.0 είναι η μέση απλή της Λευκωσίας για την αντίστοιχη περίοδο τον Ιούλιο όταν εμείς είμαστε το 29.6. Αν είχαμε δεδομένα για τα αντίστοιχα χρόνια από περιοχές στα ΝΠ όπως Νέα Σμύρνη κτλ πιστεύω θα επιβεβαίωναν πως είμαστε στα ίδια αν δεν είμαστε πιο πάνω από Λευκωσία. 

Σε κάθε περίπτωση οι καλοκαιρινές μέσες της Αθήνας είναι άπιαστες στην ηπειρωτική Ευρώπη. Διαλύουν κάθε περιοχή στον ηπειρωτικό κορμό της Ευρώπης. Οι θερμότερες περιοχές της Ανδαλουσίας είναι πολύ πιο πίσω από την Αθήνα. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Χιονοσκεπής

Σήκωσα το γάντι λοιπόν και έκανα μια σύγκριση για τις μέσες μηνιαίες Τ Ιουλίου και Αυγούστου μεταξύ Νέας Σμύρνης Ε.Α.Α και Λευκωσίας Ε.Α.Α.

Στη κατά μέτωπο σύγκριση μεταξύ των 2 σταθμών για τα 4 χρόνια κοινής λειτουργίας έχουμε τα εξής εντυπωσιακά:

1. Παρατηρούμε οτι η Λευκωσία στις απλές μέσες προηγείται με βραχεία κεφαλή και αυτό είναι φυσικό καθώς η Λευκωσία ΕΑΑ έχει τρελές μέσες μέγιστες (πχ 37.9 μέση μέγιστη Ιουλίου).

2. Στις μέσες όμως Davis που είναι ο πιο ακριβής δείκτης η Νέα Σμύρνη ΕΑΑ προηγείται με βραχεία κεφαλή.

1424191472_Screenshot2023-10-15at8_12_58AM.png.94d3ab2aeb581559cf214016db6ac115.png

Είναι εντυπωσιακό πως τα νότια προάστια της Αθήνας έχουν κατά μέσο όρο σε 24ωρες μετρήσεις θερμότερα καλοκαίρια από το ιερό τέρας της ζέστης που ακούει στο όνομα Λευκωσία.  Όλη η δουλειά γίνεται από τις αφόρητες καλοκαιρινές μέσες ελάχιστες της Αθήνας. Φυσικά αυτό δεν είναι από μόνο του ικανό να εξήγησει την υπεροχή της Νέας Σμύρνης όλο το 24ώρο.

Προφανώς το γεγονός οτι η Λευκωσία πολώνεται περισσότερο μέσα στο 24ώρο στις μέγιστες καλοκαιρινές Τ δεν είναι αρκετό για να ξεπεράσει την αντίστοιχη πόλωση των Τ της Νέας Σμύρνης μετά το μεσημέρι και μέχρι τα ξημερώματα οι οποίες παραμένουν σταθερά πολύ υψηλές. Τελικά όπως φαίνεται αυτή πόλωση εκτός των αυστηρά θερμών ωρών είναι μεγαλύτερη και δίνει οριακά τη νίκη στις 24ώρες μετρήσεις στη Νέα Σμύρνη κατά τη διάρκεια του θερμοτερου διμήνου του έτους. Πάντως πιστεύω αν κάτσω να κοιτάξω καμιά Νίκαια ή Νέο Κόσμο από ΕΑΑ ίσως έχουμε ακόμα μεγαλύτερες διαφορές υπερ των ΝΠ σε σχέση με τη Λευκωσία. 

Εντάξει το υπολόγιζα οτι ήμασταν πολύ κοντά με την Λευκωσία αλλά το γεγονός οτι την νικάμε τοπικά στα νότια προάστια δε το πίστευα. Μη με πείτε biased αλλά τώρα αν αυτό δεν είναι ενδεικτικό οτι η Αθήνα είναι αήττητο τέρας καλοκαιρινής ζέστης τότε τι είναι; 

ΥΓ. It goes without saying οτι σε Πανευρωπαϊκό επίπεδο η Λίνδος ΕΑΑ είναι άπιαστη.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...