Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ολιγωορη χιονόστρωση το βράδυ της 14ης Φεβρουαρίου 2004 έστω κ με θετικές δεν αποκλείεται στη Μονεμβασιά συμφωνώ απόλυτα, το έχω χιλιοπει άλλωστε 😆

Η Γλυφάδα συγκεκριμένα πρέπει να είναι οριακά στο 10α ζώνη φυτών η όπως το λες ...αφού είναι πιο κάτω απ όλα τα νπ σχεδόν εκτός από το Ελληνικό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, KapelosG said:

Κακές συγκρίσεις λόγω κάλυψης περιοχών, κανείς δεν ασχολείται με την Μονεμβασιά γιατί είναι πολύ μικρή περιοχή χωρίς ουσιαστικό πληθυσμό, ενώ το Λος Άντζελες είναι τεράστια πόλη που έχουμε πολύ καλύτερη κάλυψη. Εγώ πιστεύω ότι έστω οριακά παρά την δορυφορική Μονεμβασιά οριακά πρέπει να στρώθηκε το 2004 για λίγη ωρα, αφού υετό έστω και λίγο σίγουρα είχε και η Τ θα ταν κοντά στο 0 στο πικ, το αν ανέβηκε η Τ μετά 2-3 βαθμούς και έλιωσε δεν μας αφορά, η δορυφορική άλλωστε είναι τουλάχιστον ένα 24ωρο μετά την πιθανή χιονοστρωση. Επίσης Κάσος και Κάρπαθος πολύ κακη κάλυψη αλλά εκεί πιστεύω όντως δεν το χει στρώσει 

Δεν προκύπτει οτι είχε υετό το 2004 από 2 πηγές τόσο από την δορυφορική όσο και από την μαρτυρία του παππού. Εξάλλου και άλλες μέρες που σου έδωσε ο παίος υετό στο εξελ που έφτιαξες θα πρόσεξες οτι ο σταθμός δεν κατέγραψε τπτ πραγματικά.Πέραν τούτου όμως το 2004 δεν είναι τόσο μακριά. Δεν έχουμε καμία αξιόπιστη αναφορά ή φωτό για στρωμένη τη Μονεμβασιά και τα έχω ψάξει όλα. 

Το θέμα είναι να καταφέρουμε αιώνα άστρωτη την Μονεμβασάρα μας 😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Μια ολιγωορη χιονόστρωση το βράδυ της 14ης Φεβρουαρίου 2004 έστω κ με θετικές δεν αποκλείεται στη Μονεμβασιά συμφωνώ απόλυτα, το έχω χιλιοπει άλλωστε 😆

Η Γλυφάδα συγκεκριμένα πρέπει να είναι οριακά στο 10α ζώνη φυτών η όπως το λες ...αφού είναι πιο κάτω απ όλα τα νπ σχεδόν εκτός από το Ελληνικό!

Δεν αποκλείεται να είχε και 52 το 1977 με αυτή τη λογική η Μονεμβασάρα μας τι λες? λολ

Για Γλυφάδα στο κέντρο και γενικά σε μη αναστροφικές περιοχές είμαστε 10b δαγκωτό μι θινκς!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δεν προκύπτει οτι είχε υετό το 2004 από 2 πηγές τόσο από την δορυφορική όσο και από την μαρτυρία του παππού. Εξάλλου και άλλες μέρες που σου έδωσε ο παίος υετό στο εξελ που έφτιαξες θα πρόσεξες οτι ο σταθμός δεν κατέγραψε τπτ πραγματικά.Πέραν τούτου όμως το 2004 δεν είναι τόσο μακριά. Δεν έχουμε καμία αξιόπιστη αναφορά ή φωτό για στρωμένη τη Μονεμβασιά και τα έχω ψάξει όλα. 

Το θέμα είναι να καταφέρουμε αιώνα άστρωτη την Μονεμβασάρα μας 😇

Οταν ο υετος ειναι σε μορφη νιφαδας δεν καταγραφεται ο υετος με ορθο τροπο, ειναι πολυ κλασικο σε σταθμους χωρις χιονοκουβερτα (η Μονεμβασια δεν διαθετει). Ολοι οι σταθμοι υποκαταγραφουν τον υετο σε Τ μεταξυ 0-1 βαθμου κελσιου. Δεν εχουμε αναφορα γιατι κανεις εκει δεν θα σχοληθει με μια λεπτη γανουδα για μια ωρα, μονο εμεις τα αρρωστακια εδω μεσα. Εγω πιστευω οτι σιγουρα ειχε στιγμες με χιονοπτωση, το ερωτημα ειναι ομως αν το εστρωσε εστω και λιγο, προφανως δεν θα το μαθουμε ποτε αλλα οι πιθανοτητες ειναι μεγαλυτερες να το εκανε εστω για λιγο παρα να μην. Και στο λεω εγω που με τα χιονια εχω ασχοληθει επισταμενα. Τωρα για τον παππου και να το εστρωσε για λιγο το 2004 σιγα μην ηταν στο παραθυρο να περιμενει 80 χρονων ανθρωπος οπως εμεις που εχουμε προβλημα🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι λέτε να στείλω τρολαριστικό email στο Δήμο Μονεμβασιάς και να τους προτείνω για μότο:

''Ελάτε στη Μονεμβασιά. Εδώ που δεν έχει στρώσει χιόνι σχεδόν 1 αιώνα όταν ακόμα και Λος Άντζελες την ίδια περίοδο έχει καραθαυτεί'' 

😇

Σοβαρά τώρα όμως από όσα βρήκα ο σημερινός αντιδήμαρχος της Μονεμβασιάς ήταν ο πρώτος υπεύθυνος του μετ. σταθμού της Μονεμβασιάς. Από μια γρήγορη ψαχτική που έκανα και τον είδα να μιλάει σε κάποια κανάλια από κάποια video στο youtube φαίνεται πολύ σοβαρός άνθρωπος. Σίγουρα θα μπορούσε και εκείνος να μας επιβεβαιώσει οτι το 2004 δεν είχε στρωθεί η Μονεμβασιά, πέρα από την μαρτυρία που έχουμε από το 2019 στον τύπο. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, KapelosG said:

Εγω πιστευω οτι σιγουρα ειχε στιγμες με χιονοπτωση, το ερωτημα ειναι ομως αν το εστρωσε εστω και λιγο, προφανως δεν θα το μαθουμε ποτε αλλα οι πιθανοτητες ειναι μεγαλυτερες να το εκανε εστω για λιγο παρα να μην.

Στιγμές χιονόπτωσης μπορεί να είχε σχεδόν όλα τα χρόνια με τις χαμηλότερες Τ στα 850. Παρακάτω το original link της μαρτυρίας του κατοίκου. Η συνέντευξη είχε παραχωρηθεί το 2019 ο άνθρωπος το 2004 πρέπει να ήταν γύρω στα 75. Δεδομένου οτι είχε την οξυδέρκεια το 2019 να μας περιγράψει τόσο γλαφυρά την Μονεμβασιά μέσα από το πέρασμα των χρόνων δεν έχω λόγο να είμαι σκεπτικός.

Οι πιθανότητες βάσει των στοιχειών at hand είναι περισσότερες να μην έστρωσε το 2004 η Μονεμβασιά. Δε μπορεί ρε σεις να μη το αποθανάτισε κάποιος. Έχει 1000 κατοίκους και εκείνοι πρώτοι ξέρουν πόσο σπάνιο είναι να στρωθεί η Μονεμβασιά. Έστω και για λίγο να ήταν κάποιοι θα το είδαν και για ιστορικούς λόγους θα το αποθανάτιζαν και σίγουρα θα γινόταν θέμα στον τύπο το 2004. Δε μιλάμε για προιστορία με πενιχρά τεχνολογικά μέσα και δύσκολη κάλυψη από τον τύπο. Αυτό λέει η λογική. Έχω ψάξει σε όλα τα μέσα της εποχής ...κάτι παρωχημένα flikr, λίστες yahoo, όλο τον Τύπο που είναι πολύ πλούσιος το 2004, στο παλιό φόρουμ κοκ. Νάδα

https://www.i-diakopes.gr/toyrismos/toyristikoi-proorismoi/ata-christoygenna-sti-monemvasia-einai-vgalmena-apo-ta-oraiotera-paramythia/

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Στιγμές χιονόπτωσεις μπορεί να είχε σχεδόν όλα τα χρόνια με τις χαμηλότερες Τ στα 850. Παρακάτω το original link της μαρτυρίας του κατοίκου. Η συνέντευξη είχε παραχωρηθεί το 2019 ο άνθρωπος το 2004 πρέπει να ήταν γύρω στα 75. Δεδομένου οτι είχε την οξυδέρκεια το 2019 να μας περιγράψει τόσο γλαφυρά την Μονεμβασιά μέσα από το πέρασμα των χρόνων δεν έχω λόγο να είμαι σκεπτικός.

Οι πιθανότητες βάσει των στοιχειών at hand είναι περισσότερες να μην έστρωσε το 2004 η Μονεμβασιά. Δε μπορεί ρε σεις να μη το αποθανάτισε κάποιος. Έχει 1000 κατοίκους και εκείνοι πρώτοι ξέρουν πόσο σπάνιο είναι να στρωθεί η Μονεμβασιά. Έστω και για λίγο να ήταν κάποιοι θα το είδαν και για ιστορικούς λόγους θα το αποθανάτιζαν και σίγουρα θα γινόταν θέμα στον τύπο το 2004. Δε μιλάμε για προιστορία με πενιχρά τεχνολογικά μέσα και δύσκολη κάλυψη από τον τύπο. Αυτό λέει η λογική. Έχω ψάξει σε όλα τα μέσα της εποχής ...κάτι παρωχημένα flikr, λίστες yahoo, όλο τον Τύπο που είναι πολύ πλούσιος το 2004, στο παλιό φόρουμ κοκ. Νάδα

https://www.i-diakopes.gr/toyrismos/toyristikoi-proorismoi/ata-christoygenna-sti-monemvasia-einai-vgalmena-apo-ta-oraiotera-paramythia/

Λεει η τελευταια φορα που θυμαται μια σπιθαμη (15+ εκατοστα) ειναι το 41-42, αυτο δεν λεει τιποτα για το 2004 που μπορει να βαλε 2-3 ποντακια σε μια εξαρση. Ρωτα αν γινεται μια και αντιδημαρχο μηπως αυτος αφου ασχολειται και λιγο με τα μετεωρολογικα δωσει ψωμακι, ποτε δεν ξερεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέτοιες μέρες το 1983 ο περιβόητος ρεταλοχιονιάς με χάλια 850αρια και το χαμηλό πολύ κοντά μας, σε μια πολύ περίεργη διάταξη. Πατήσια - Κυψέλη κλπ. κατάφερε να στρώσει 10 εκ. με ολική και στους δρόμους, ενώ στα ψηλά του Κέντρου σημειώθηκαν μεγάλα ύψη χιονιού άνω των 20-25 εκ. Με καρμπόν διάταξη σήμερα αμφιβάλλω αν η θερμική δυναμική του Κέντρου θα επέτρεπε καθολικές χιονοστρώσεις μέχρι το Σύνταγμα και την Ομόνοια, πιθανότατα θα παλεύαμε με τα χιονόνερα και τις υγρές νιφάδες.

FB_IMG_1707057387038.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Λεει η τελευταια φορα που θυμαται μια σπιθαμη (15+ εκατοστα) ειναι το 41-42, αυτο δεν λεει τιποτα για το 2004 που μπορει να βαλε 2-3 ποντακια σε μια εξαρση. Ρωτα αν γινεται μια και αντιδημαρχο μηπως αυτος αφου ασχολειται και λιγο με τα μετεωρολογικα δωσει ψωμακι, ποτε δεν ξερεις

Ναι, αλλά είναι ταυτόχρονα η μόνη αναφορά για στρωμένο χιόνι έβερ εδώ και 80 χρόνια και αναφέρει μάλιστα και το κάστρο. Κάτι που τουλάχιστον η δική μου λογική με παραπέμπει στη λειτουργία της ανθρώπινης μνήμης. Γενικά τείνουμε να θυμόμαστε τα πιο σημαντικά. Η παραλία τότε το 42 μάλλον δεν είχε στρωθεί.

Επίσης το σπιθαμή στα Ελληνικά σπάνια το χρησιμοποιούμε ως αυστηρή μορφή μέτρησης. Συνήθως το χρησιμοποιούμε στην καθομιλουμένη για να τονίσουμε το πόσο μικρό/λίγο είναι κάτι εν συγκρίση. Ο άνθρωπος αυτός διαβάζοντας την συνέντευξη του μου φαίνεται ένας απλός καθημερινός κύριος όχι επιστήμονας να μας δώσει αυστηρή μορφή μέτρησης. 

Σε κάθε περίπτωση. Τπτ δεν αποκλείεται σε κάποια έξαρση αλλά δεδομένης της σπανιότητας του φαινομένου όλο και κάποιος θα το αποθανάτιζε. Που μου θυμίζει αυτό που είχα βρει πριν μερικές μέρες όταν έκανα την αντίστοιχη έρευνα για την Αλμερία όπου ένας κάτοικος σε ένα μικρό παραλιακό χωριό της Αλμερίας είχε ανεβάσει μια φώτο με το παρμπριτζ του αυτοκινήτου του με απειροελάχιστο χιονόλυτο το 2012. Καλά δεν ασχολήθηκα καν να το αναφέρω και γέλαγα. Που δείχνει οτι οι άνθρωποι που μένουν σε πολύ δύσκολες στο χιόνι περιοχές θα εντυπωσιαστούν και θα αποθανατίσουν (με τον κίνδυνο να γελειοποιηθούν μάλιστα) ακόμα και μη σημαντικά πράγματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι, αλλά είναι ταυτόχρονα η μόνη αναφορά για στρωμένο χιόνι έβερ εδώ και 80 χρόνια και αναφέρει μάλιστα και το κάστρο. Κάτι που τουλάχιστον η δική μου λογική με παραπέμπει στη λειτουργία της ανθρώπινης μνήμης. Γενικά τείνουμε να θυμόμαστε τα πιο σημαντικά. Η παραλία τότε το 42 μάλλον δεν είχε στρωθεί.

Επίσης το σπιθαμή στα Ελληνικά σπάνια το χρησιμοποιούμε ως αυστηρή μορφή μέτρησης. Συνήθως το χρησιμοποιούμε στην καθομιλουμένη για να τονίσουμε το πόσο μικρό/λίγο είναι κάτι εν συγκρίση. Ο άνθρωπος αυτός διαβάζοντας την συνέντευξη του μου φαίνεται ένας απλός καθημερινός κύριος όχι επιστήμονας να μας δώσει αυστηρή μορφή μέτρησης. 

Σε κάθε περίπτωση. Τπτ δεν αποκλείεται σε κάποια έξαρση αλλά δεδομένης της σπανιότητας του φαινομένου όλο και κάποιος θα το αποθανάτιζε. Που μου θυμίζει αυτό που είχα βρει πριν μερικές μέρες όταν έκανα την αντίστοιχη έρευνα για την Αλμερία όπου ένας κάτοικος σε ένα μικρό παραλιακό χωριό της Αλμερίας είχε ανεβάσει μια φώτο με το παρμπριτζ του αυτοκινήτου του με απειροελάχιστο χιονόλυτο το 2012. Καλά δεν ασχολήθηκα καν να το αναφέρω και γέλαγα. Που δείχνει οτι οι άνθρωποι που μένουν σε πολύ δύσκολες στο χιόνι περιοχές θα εντυπωσιαστούν και θα αποθανατίσουν (με τον κίνδυνο να γελειοποιηθούν μάλιστα) ακόμα και μη σημαντικά πράγματα. 

Ειναι οριακη η φαση του 2004 ειδικα υετικα, αν ειχε εστω για λιγο υετο θα τα καταφερε. Θα ταν ωραιο να μαθουμε απο ντοπιους τι εγινε και αν καταφερε να το στρωσει για λιγο αλλα εμενα μου περνα και καπως αδιαφορο να πω την αληθεια χαχαχα, μονο εσυ εχεις τρελα με αυτα. Το 1942 με την μαρτυρια ειναι σχεδον σιγουρη η χιονοστρωση μαλλον 1-3/1/1942

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

 Το 1942 με την μαρτυρια ειναι σχεδον σιγουρη η χιονοστρωση μαλλον 1-3/1/1942

Ναι και γω από τους χάρτες που είδαμε απέκλεισα το 1941. Μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε και την ακριβή ημερομηνία στην οποία αναφέρεται ο παππούς...Καθαρά για ιστορικούς λόγους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι και γω από τους χάρτες που είδαμε απέκλεισα το 1941. Μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε και την ακριβή ημερομηνία στην οποία αναφέρεται ο παππούς...Καθαρά για ιστορικούς λόγους.

Θα πονταρα πρωτοχρονια και ας μην δειχνει τοσο χαμηλα 850 ο χαρτης, ειχε πολυ καλο υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Θα πονταρα πρωτοχρονια και ας μην δειχνει τοσο χαμηλα 850 ο χαρτης, ειχε πολυ καλο υετο

Και αυτό θα εξηγούσε το 41-42. Θα ήταν πολύ κοντά στην αλλαγή του χρόνου και προφανώς δεν θα θυμόταν με σιγουριά ο άνθρωπος αν ήταν 1-2 μέρες πριν ή μετά πχ. Θα του ήταν θολό στη μνήμη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

METEO-ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024....

Ο πρώτος μήνας του έτους ήταν ολίγον θερμότερος μήνας, αλλά συνάμα και με πάνω κάτω στο μέσο όρο των βροχών. 

1. Στα ΜΕΛΙΣΣΙΑ είχαμε 8,5οC την μέση θερμοκρασία του μήνα δλδ +0,8οC  πάνω από τους μέσους όρους, Υετικώς αρκετά καλά, με 107,8mm βροχής σε 13 ημέρες (+50% πάνω από τον μέσο όρο στις βροχές και +5% στις ημέρες βροχής)....

Είχαμε συνολικά 4 ημέρες χιονιού με διάφορα χαρακτηριστικά (χιονοχάλαζο, παγοσφαιρίδια, χιονόνερο με νιφάδες, χιονόλυτο, στούπα για λίγο, χιονο-βόρισμα) και 1 ημέρα με το κλασσικό χιονόνερο....

Απόλυτα ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία μηνός: (1,3 - 17,7οC)....

=========================================================================

2. Στο ΑΓΡΙΝΙΟ είχαμε 10οC την μέση θερμοκρασιακή τιμή του μήνα, δλδ  θερμότερα κατά +0,5οC από τις μέσες τιμές....Υετικά φτάσαμε τα 86,7mm στο κέντρο της πόλης, σε 14 ημέρες βροχής (-20%% στις βροχές και +7% στις ημέρες βροχής)....

Απόλυτα ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία μηνός: (-0,0....19,7οC)....

=========================================================================

3. Στην ΧΟΧΛΙΑ Ευρυτανίας (940μ.), η μέση θερμοκρασία του μήνα, ήταν 3,8οC, δλδ  θερμότερα κατά +0,3οC πάνω από τις μέσες κλιματικές τιμές....Υετικά σημειώθηκαν 138mm βροχής, σε 17 ημέρες με φαινόμενα (κανονικά και σε τιμές υετού και σε ημέρες)....

Είχαμε επίσης 7 ημέρες χιονόπτωσης, 7 ημέρες χιονόστρωσης, 18 ημέρες παγετού (μια ημέρα με ολικό) και συνολικά 10-12cm χιονιού!!

Απόλυτα ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία μηνός: (-6,0 ... 13,5οC)....

 

 

ΑgTriada30Ian1.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Τέτοιες μέρες το 1983 ο περιβόητος ρεταλοχιονιάς με χάλια 850αρια και το χαμηλό πολύ κοντά μας, σε μια πολύ περίεργη διάταξη. Πατήσια - Κυψέλη κλπ. κατάφερε να στρώσει 10 εκ. με ολική και στους δρόμους, ενώ στα ψηλά του Κέντρου σημειώθηκαν μεγάλα ύψη χιονιού άνω των 20-25 εκ. Με καρμπόν διάταξη σήμερα αμφιβάλλω αν η θερμική δυναμική του Κέντρου θα επέτρεπε καθολικές χιονοστρώσεις μέχρι το Σύνταγμα και την Ομόνοια, πιθανότατα θα παλεύαμε με τα χιονόνερα και τις υγρές νιφάδες.

FB_IMG_1707057387038.jpg

Μην το παίρνεις τοις μετρητοίς.. Αν είχε βδ έχουμε δει ότι -7 είναι υπεραρκετό! Και γενικά η θερμονισήδα πάει περίπατο σε ασταθή ατμόσφαιρα με ισχυρούς ανέμους!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Δεν αποκλείεται να είχε και 52 το 1977 με αυτή τη λογική η Μονεμβασάρα μας τι λες? λολ

Για Γλυφάδα στο κέντρο και γενικά σε μη αναστροφικές περιοχές είμαστε 10b δαγκωτό μι θινκς!

Έλα ρε τι 52 με φοένιασμα από τα λιντλ με κάτι λόφους λίγων χιλιομέτρων και άγνωστο ανεμολογιο! Και αυτά που έχει γράψει υπερτούμπανα είναι για τα δεδομένα της 

Εγώ στη Γλυφάδα με θερμόμετρο σε ταράτσα είμαι αναστροφικος πάντως, κοντά στο πάρκο για τα παιδάκια...ούτε χιλιόμετρο από το κέντρο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Μην το παίρνεις τοις μετρητοίς.. Αν είχε βδ έχουμε δει ότι -7 είναι υπεραρκετό! Και γενικά η θερμονισήδα πάει περίπατο σε ασταθή ατμόσφαιρα με ισχυρούς ανέμους!

Ολικές χιονοστρώσεις στο Κέντρο, σε σχεδόν μηδενικό υψόμετρο στην Ομόνοια και όχι στα 250 μ. των Άνω Ιλισίων, με -7 και κάτωδύο φορές έχουν υπάρξει, απ'όσο ξέρω, 1983 και 1957. Για απλή χιονόπτωση οκ. 

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Έλα ρε τι 52 με φοένιασμα από τα λιντλ με κάτι λόφους λίγων χιλιομέτρων και άγνωστο ανεμολογιο! Και αυτά που έχει γράψει υπερτούμπανα είναι για τα δεδομένα της 

Μπορεί να είναι εντελώς των άκρων. 80 χρόνια άστρωτη και σούπερ καυσωνοδύναμη με σωστές συνοπτικές συνθήκες. Ποτέ δεν ξέρεις. Την ορογραφία την έχει πάντως και για δυνατό φοένιασμα και για απόλυτη προστασία σε χιονιάδες. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/3/2024 at 4:11 PM, Χιονοσκεπής said:

Ψιλομούφα τελικά από ζέστη ο Ιανουάριος, έσωσε κάπως τα προσχήματα το δεύτερο μισό

Οι θετικές αποκλίσεις των μέσων μηνιαίων θερμοκρασιών εμφανίζονται πιο έντονες κυρίως στους θερινούς μήνες αλλά και στις μέσες ετήσιες.

Επιπλέον, σε κάποιους σταθμούς με μεγάλες χρονοσειρές που παρακολουθώ, ο περσινός Ιανουάριος ήταν ο θερμότερος στις επίσημες περιόδους λειτουργίας τους. Παρακάτω τα διαγράμματα δύο από αυτών.

MIKRA-JAN_AVG-GRAPH.png

ELLHN-JAN_AVG-GRAPH.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@alkis91_2.0

Update των ξηρότερων σταθμών της Αττικής μέχρι σήμερα.

1079589641_Screenshot2024-02-04at10_07_54PM.png.cabfbcf768d05bef1b4a5941a722fa00.png

1. Το Λιμάνι του Πειραιά λοιπόν ο πρώτος σταθμός που σπάει το φράγμα των 300 mm αν και μόλις για 2 χρόνια δεδομένων

2. Αισίως 8 σταθμοί με κάτω από 350 mm

3. H Ανάβυσσος για τα περισσότερα έτη παραμένει η ξηρότερη με 313 mm.

Για το Λιμάνι του Πειραιά εντωμεταξύ έχουμε το εξής εντυπωσιακό. Η μέση ετήσια T 24ώρου από την Davis δίνει το εντυπωσιακό 20.3C αλλά επειδή είναι μούφα στις μέσες μέγιστες δίνει μόλις 19.8C η μέση απλή. Παρόλα αυτά η 24ώρη μέτρηση που είναι και η πιο αντιπροσωπευτική μου λέει οτι το λιμάνι θα δυσκολέψει την Νέα Σμύρνη η οποία δίνει μέση ετήσια 24ώρου 20.1C , φυσικά όμως για περισσότερα έτη.  

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Ολικές χιονοστρώσεις στο Κέντρο, σε σχεδόν μηδενικό υψόμετρο στην Ομόνοια και όχι στα 250 μ. των Άνω Ιλισίων, με -7 και κάτωδύο φορές έχουν υπάρξει, απ'όσο ξέρω, 1983 και 1957. Για απλή χιονόπτωση οκ. 

1981? Υπάρχουν πολλές αναφορές ακόμα και για νπ με -6.8/850...μήπως ήταν χιονιάς ανατολικού τόξου?!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@alkis91_2.0

Να δες τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στη Μονεμβασιά με το καραφοένιασμα. Δίνει μέγιστη Ελλάδας (τώρα στους 18 βαθμούς πήγε) και τεράστιες διαφορές με όλες τις γύρω περιοχές της ηπειρωτικής πελοποννήσου

517316798_Screenshot2024-02-04at11_52_19PM.png.fb75438a46244de5c4808d43aa85bca4.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

@alkis91_2.0

Update των ξηρότερων σταθμών της Αττικής μέχρι σήμερα.

1079589641_Screenshot2024-02-04at10_07_54PM.png.cabfbcf768d05bef1b4a5941a722fa00.png

1. Το Λιμάνι του Πειραιά λοιπόν ο πρώτος σταθμός που σπάει το φράγμα των 300 mm αν και μόλις για 2 χρόνια δεδομένων

2. Αισίως 8 σταθμοί με κάτω από 350 mm

3. H Ανάβυσσος για τα περισσότερα έτη παραμένει η ξηρότερη με 313 mm.

Για το Λιμάνι του Πειραιά εντωμεταξύ έχουμε το εξής εντυπωσιακό. Η μέση ετήσια T 24ώρου από την Davis δίνει το εντυπωσιακό 20.3C αλλά επειδή είναι μούφα στις μέσες μέγιστες δίνει μόλις 19.8C η μέση απλή. Παρόλα αυτά η 24ώρη μέτρηση που είναι και η πιο αντιπροσωπευτική μου λέει οτι το λιμάνι θα δυσκολέψει την Νέα Σμύρνη η οποία δίνει μέση ετήσια 24ώρου 20.1C , φυσικά όμως για περισσότερα έτη.  

Νέα Σμύρνη σε ταράτσα που χάνει τις όποιες αναστροφές, καραθερμονισήδα του κερατά και πολύ χαμηλό υψόμετρο είναι κίλλερ κόμπο για την πρωτιά!

Για τον Πειραιά στα 2 χρόνια εντάξει τι να σχολιάσουμε δεν έχει νόημα!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

@alkis91_2.0

Να δες τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στη Μονεμβασιά με το καραφοένιασμα. Δίνει μέγιστη Ελλάδας (τώρα στους 18 βαθμούς πήγε) και τεράστιες διαφορές με όλες τις γύρω περιοχές της ηπειρωτικής πελοποννήσου

517316798_Screenshot2024-02-04at11_52_19PM.png.fb75438a46244de5c4808d43aa85bca4.png

Έλα ρε συ σιγά και η Αττική της πλάκας ελάχιστες έχει σήμερα. Απλά οι άλλοι εκεί γύρω έχουν αναστροφή και εκεί έτυχε να σηκώσει αέρα και προφανώς έχει 2β πάνω στα 850ρια από Αττική αφού είναι πιο νότια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Νέα Σμύρνη σε ταράτσα που χάνει τις όποιες αναστροφές, καραθερμονισήδα του κερατά και πολύ χαμηλό υψόμετρο είναι κίλλερ κόμπο για την πρωτιά!

Πάντως το Λιμάνι την νικάει όλα τα χρόνια παράλληλης λειτουργίας στις μέσες ελάχιστες ειδικά τις χειμερινές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...