Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως από αυτά που έχω δει, ναι θεωρώ ότι ο @South καυσωνάκιας έχει αυτό περί εμμονικότητας [όπως έχω εγώ με τους δυτικούς χιονιάδες μέχρι να βγει έστω ένας], και όντως σίγουρα υπάρχει μια τάση να αγκαλιάζει τα θερμά ρεκόρ, αλλά εδώ θα είμαστε να  συζητάμε ρεαλιστικά τι είναι και τι δεν είναι σωστό.

Στο προηγούμενο φόρουμ δεν είχα δει τι έγινε. Έτυχε να μπω παλιά και είδα ότι είχε γίνει χαμός με τον Μεσογειακό-καυσωνάκια, αλλά σε όλους αξίζει η δεύτερη ευκαιρία. Εκτος αυτού μιλάμε για πόσα χρόνια μετά. Μετά από 15 χρόνια οι άνθρωποι είναι πολύ διαφορετικοί, και προσωπικά μου αρέσει να σε διαβάζω south! Η μόνη διαφωνία θα ήταν τα θερμά ρεκόρ πχ σε ένα ποστ κακοκαιρίας.

Όσο αφορά την Έφη, ο south δεν έχει καμία σχέση. και το ξέρω γιατί η Efi μου έχει πει κάτι πράγματα πολύ πολύ άσχημα, που ξέρω ότι ο south δεν λέει, με τον οποίο έχω εξαιρετικές σχέσεις : )

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά καθίστε τώρα που θα βγάλω τα updated στατιστικά της Κάσου μη κάνω σύγκριση με καμιά Αφροδίτη και τρέχουμε 😂

Προφανώς χιούμορ κάνω χαλαρώστε. Πάμε για άλλα. Μίλησα και με πμ με τον korfalona και το λήξαμε!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλιματικά Νέας Σμύρνης ΕΑΑ μέχρι Φεβ 2024.

Τσίμπησε το 16+ σε μέση μέγιστη ο Φλεβάρης ενώ κοντεύει 10άρι η μέση ελάχιστη. Εμφανέστατη πλέον η θέρμανση χειμώνων

49127509_Screenshot2024-03-01at12_13_22AM.png.b2810f9ec30dae28cbff05599ca14585.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν το ξαναλέμε και εδώ...λέγεται weather club που σημαίνει ότι έχει τα πάντα μέσα...ναι η βάση είναι το χιόνι προφανος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας δεν μπορεί να ψάξει αυτό που του αρέσει περισσότερο...υγ το μόνο που μου την "σπάει " καυσωνακια είναι σε σχολιασμό επικείμενου χιόνια να μου ψάχνεις θερμό ρεκόρ..😋...αλλά ακόμη και αυτό όταν κάποιος το κάνει με στυλ με χιούμορ κτλ περναει ωραία.Προσωπικα το ότι ένας άνθρωπος ο οποίος πιθανά να έγραφε όπως έγραφε κάπου αλλού και εδώ μέσα προσφέρει και σε γνώση σε στατιστικά σε παρειστικο και όχι άρρωστο κλίμα κάνει και την πλάκα του και το χαβαλε του ,το θεωρώ κατόρθωμα και εκφράζοντας την προσωπική μου γνώμη είμαι υπερήφανος που ίσως να συμβάλλαμε στο να βγει αυτός ο εαυτος από τον καυσωνακια ..αυτά από μένα και σας χερετω πάω στο δικό μου αγαπημένο εμμονικο θέμα του σχολιασμού χαρτών ψαχνωντας στις 8000 ώρες τον ΚΒ χιόνια..😋😋🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Ρε @South καυσωνάκιας εσύ ήσουν η Έφη

Όχι καμία σχέση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμωνες Τ850 Αθηνα βαση ραδιοβολησεων ελληνικου. Σε ισοβαθμια στα 850 με 2015-16 ο θερμοτερος χειμωνας 52 ετων 

image.png.2fafb8cc99a793085b6aeb1f35e54edb.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, vorios_polos said:

που ίσως να συμβάλλαμε στο να βγει αυτός ο εαυτος από τον καυσωνακια

πάντα ήμουν χιουμορίστας και φουλ αυτοσαρκαστικός. Από κοντά είμαι σοκαριστικά αυτοσαρκαστικός τόσο που οι μισοί φίλοι μου ντρέπονται να με κυκλοφορούν όταν τα τσούξω λολ.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Χειμωνες Τ850 Αθηνα βαση ραδιοβολησεων ελληνικου. Σε ισοβαθμια στα 850 με 2015-16 ο θερμοτερος χειμωνας 52 ετων 

image.png.2fafb8cc99a793085b6aeb1f35e54edb.png

Thanks! Aν είχαμε σταθερές reliable ραδιολήσεις από Ηράκλειο που θα μας επετρέπαν συγκρίσεις σε βάθος χρόνου πιστεύω ίσως ο φετινός χειμώνας εκεί στα πολύ νότια θα έβγαινε ο θερμότερος έβερ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Thanks! Aν είχαμε σταθερές reliable ραδιολήσεις από Ηράκλειο που θα μας επετρέπαν συγκρίσεις σε βάθος χρόνου πιστεύω ίσως ο φετινός χειμώνας εκεί στα πολύ νότια θα έβγαινε ο θερμότερος έβερ. 

Εκει στα 850 σχεδον με βεβαιοτητα ειναι νουμερο 1. Αθηνα παντως τρομερη διαφορα φεβρουαριου 2016 με φετος, που εβγαλε τοτε 6,7 μεση Τ και φετος 4!, ειχαν γινει απιστευτες αναστροφες σε εκεινη την ισοβαρικη σταθμη τον φεβρουαριο 2016 λογω ξηρου καιρου. Φετος με τις συννεφιες ηταν κορεσμενο το στρωμα στα 850 οδηγωντας σε χαμηλοτερες Τ εκει ενω στα χαμηλα οι διαφορες ηταν πιο μικρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

Εκει στα 850 σχεδον με βεβαιοτητα ειναι νουμερο 1. Αθηνα παντως τρομερη διαφορα φεβρουαριου 2016 με φετος, που εβγαλε τοτε 6,7 μεση Τ και φετος 4!, ειχαν γινει απιστευτες αναστροφες σε εκεινη την ισοβαρικη σταθμη τον φεβρουαριο 2016 λογω ξηρου καιρου. Φετος με τις συννεφιες ηταν κορεσμενο το στρωμα στα 850 οδηγωντας σε χαμηλοτερες Τ εκει ενω στα χαμηλα οι διαφορες ηταν πιο μικρες

Ναι για Αθήνα το 2016 δεν πιάνεται αν κ κάπου περίπου στη μέση του μήνα υπήρξε μια αναλαμπή οτι ίσως θα απειληθεί το 2016 αλλά τελικά δεν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι για Αθήνα το 2016 δεν πιάνεται αν κ κάπου περίπου στη μέση του μήνα υπήρξε μια αναλαμπή οτι ίσως θα απειληθεί το 2016 αλλά τελικά δεν. 

ο φεβρουαριος 2016 παραμενει ο στατιστικα πιο ανωμαλος μηνας απο 2000 και μετα μαζι με φεβρουαριο 2003 για τους αντιθετους λογους. Οι δυο αυτοι μηνες στα 850 εχουν διαφορα 11,5 βαθμων κελσιου!

image.png.d2accf408ebc5a439b46a271c91eb981.png

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

ο φεβρουαριος 2016 παραμενει ο στατιστικα πιο ανωμαλος μηνας απο 2000 και μετα μαζι με φεβρουαριο 2003 για τους αντιθετους λογους. Οι δυο αυτοι μηνες στα 850 εχουν διαφορα 11,5 βαθμων κελσιου!

Το 2003 μόλις είχα φύγει από την Ελλάδα αλλά θυμάμαι που μίλαγα με τους δικούς μου ότι γινόταν πανικός από το κρύο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Το 2003 μόλις είχα φύγει από την Ελλάδα αλλά θυμάμαι που μίλαγα με τους δικούς μου ότι γινόταν πανικός από το κρύο. 

-4,8 μεση Τ 850 στο Ελληνικο. Ανηκουστο για τα συγχρονα δεδομενα, στο παρελθον ισως εχει ξαναγινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Χειμωνες Τ850 Αθηνα βαση ραδιοβολησεων ελληνικου. Σε ισοβαθμια στα 850 με 2015-16 ο θερμοτερος χειμωνας 52 ετων 

image.png.2fafb8cc99a793085b6aeb1f35e54edb.png

Τι αθώες εκείνες οι εποχές που σιχτηρίζαμε ομαδικώς το...2007 ως τον απόλυτο χειμώνα - μπαμπούλα, ενώ ήταν ένας τυπικά θερμός χειμώνας που σήμερα θα περνούσε στατιστικά απαρατήρητος; Μην σου πω ότι θα τον βγάζαμε και τίμιο, επειδή έδωσε την πρωιμότερη χιονόπτωση όλων των εποχών στην Αθήνα. Ήταν πριν 17 χρόνια και φαίνεται σαν να πέρασαν 40.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, KapelosG said:

ο φεβρουαριος 2016 παραμενει ο στατιστικα πιο ανωμαλος μηνας απο 2000 και μετα μαζι με φεβρουαριο 2003 για τους αντιθετους λογους. Οι δυο αυτοι μηνες στα 850 εχουν διαφορα 11,5 βαθμων κελσιου!

image.png.d2accf408ebc5a439b46a271c91eb981.png

Καποια στιγμη θα σου ελεγα πως μπορεις να πας την συγκεκριμενη ερευνα σε αλλο επιπεδο μιας και σου αρεσει. Να παρεις την μεση Τ στα 850 ολοκληρου του 24ωρου ολων των ημερων ενος μηνα απο ERA5. Η να παρεις την ελαχιστη/μεγιστη παρατηρησιμη Τ στα 850 ολων των ημερων και να συγκρινεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Καποια στιγμη θα σου ελεγα πως μπορεις να πας την συγκεκριμενη ερευνα σε αλλο επιπεδο μιας και σου αρεσει. Να παρεις την μεση Τ στα 850 ολοκληρου του 24ωρου ολων των ημερων ενος μηνα απο ERA5. Η να παρεις την ελαχιστη/μεγιστη παρατηρησιμη Τ στα 850 ολων των ημερων και να συγκρινεις.

Τα χω κάνει και τα δυο απλά λόγω όγκου δεδομένων δεν τα χω ανεβάσει!!! Για Αθήνα έχω μέγιστη και ελάχιστη τιμή μέρας Τ850 της εκάστοτε ημερας από 1973-2023 που γίνονται ραδιοβολησεις. Το είχα ανεβάσει κάποτε σε ένα διάγραμμα για την πενηνταετια 1973-2022 όταν ολοκληρώθηκε. Πχ η πιο θερμή 1/3 είναι του 2010 με 16.2 στα 850 και η πιο κρύα του 1977 με -7.7 στα 850! Επίσης έχω μέσες ημερήσιες 24ωρου από ERA5 για Αθήνα Θεσσαλονίκη Λάρισα Ηράκλειο στα έτη 1950-2023!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Τι αθώες εκείνες οι εποχές που σιχτηρίζαμε ομαδικώς το...2007 ως τον απόλυτο χειμώνα - μπαμπούλα, ενώ ήταν ένας τυπικά θερμός χειμώνας που σήμερα θα περνούσε στατιστικά απαρατήρητος; Μην σου πω ότι θα τον βγάζαμε και τίμιο, επειδή έδωσε την πρωιμότερη χιονόπτωση όλων των εποχών στην Αθήνα. Ήταν πριν 17 χρόνια και φαίνεται σαν να πέρασαν 40.

Ναι άστα γελάνε και οι πέτρες με τι θεωρούσαμε ακραία θερμό μιας και είχαμε ζήσει χειμώνες έπη από 2001-02 ως 2005-06. Σε 20 χρόνια ίσως γελάμε με αυτά που γράφουμε τώρα βέβαια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σαν σήμερα το 1977 ξεκινάει προσήνεμος χιονιάς με πέτσα ως το Κέντρο της Αθήνας. Σημειώθηκαν 3 ημέρες χιονόπτωσης. Και οι δύο χιονιάδες εκείνου του έτους σημειώθηκαν εκτός των 3 μηνών του χειμώνα, με την γνωστή νοεμβριάτικη κακοκαιρία που προηγήθηκε στις 25-26/11/76 να στρώνει χιόνι στο λιμάνι του Πειραιά (!!!)

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
13 hours ago, KapelosG said:

ο φεβρουαριος 2016 παραμενει ο στατιστικα πιο ανωμαλος μηνας απο 2000 και μετα μαζι με φεβρουαριο 2003 για τους αντιθετους λογους. Οι δυο αυτοι μηνες στα 850 εχουν διαφορα 11,5 βαθμων κελσιου!

image.png.d2accf408ebc5a439b46a271c91eb981.png

Το γεγονός που μέχρι και ο Γενάρης του '42 ήταν θερμότερος από τον Φεβρουάριο του '03 στο Θησειο τρομάζει, όπως και τα καθημερινά αρνητικά στην Αθήνα. Φοβερα εμμονικη η μεσημβρινή κυκλοφορία τότε. Στα βουνά της Κρήτης και της Εύβοιας πρεπει να έριξε μέτρα χιονιου

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
13 hours ago, KapelosG said:

-4,8 μεση Τ 850 στο Ελληνικο. Ανηκουστο για τα συγχρονα δεδομενα, στο παρελθον ισως εχει ξαναγινει

Ο Γενάρης του 1858 άνετα θα έσπαγε αυτό το ρεκόρ, αν οι χαρτες δεν ηταν  ότι ναναι.

Ο Φλεβάρης 1929 πολύ δύσκολα, τότε ειχε και μέρες με νοτιαδες, επίσης οι μέρες με πολύ κρυο ηταν με επιφανειακό ψύχος και όχι τόσο δυνατά 850.

Ίσως ποτέ να μην ξαναεγινε αυτό όλο τον 20ο αιωνα

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Τι αθώες εκείνες οι εποχές που σιχτηρίζαμε ομαδικώς το...2007 ως τον απόλυτο χειμώνα - μπαμπούλα, ενώ ήταν ένας τυπικά θερμός χειμώνας που σήμερα θα περνούσε στατιστικά απαρατήρητος; Μην σου πω ότι θα τον βγάζαμε και τίμιο, επειδή έδωσε την πρωιμότερη χιονόπτωση όλων των εποχών στην Αθήνα. Ήταν πριν 17 χρόνια και φαίνεται σαν να πέρασαν 40.

Εγώ μέχρι πρόσφατα πίστευα πως ο φετινός χειμώνας ήταν δυνατός επειδή το έστρωσε 5 φορές στην Φλώρινα και μια στην Θεσσαλονίκη. Τώρα που βλέπω τον Φεβρουάριο συνειδητοποιώ τι σάπιο (συνολικά) χειμώνα περάσαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, KapelosG said:

Τα χω κάνει και τα δυο απλά λόγω όγκου δεδομένων δεν τα χω ανεβάσει!!! Για Αθήνα έχω μέγιστη και ελάχιστη τιμή μέρας Τ850 της εκάστοτε ημερας από 1973-2023 που γίνονται ραδιοβολησεις. Το είχα ανεβάσει κάποτε σε ένα διάγραμμα για την πενηνταετια 1973-2022 όταν ολοκληρώθηκε. Πχ η πιο θερμή 1/3 είναι του 2010 με 16.2 στα 850 και η πιο κρύα του 1977 με -7.7 στα 850! Επίσης έχω μέσες ημερήσιες 24ωρου από ERA5 για Αθήνα Θεσσαλονίκη Λάρισα Ηράκλειο στα έτη 1950-2023!

Μονο ERA5 οχι ραδιοβολησεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Με την εκπνοή του χειμερινού τριμήνου λοιπόν παρακάτω τα κλιματικά της περιοχής με τους θερμότερους χειμώνες στην επικράτεια διαχρονικα. Το Φρυ της Κάσου. 

Καθώς πλέον έχουμε 15 έτη δεδομένων κάπου εδώ θα αρχίσουμε να φλατάρουμε είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω σε μέσες χειμερνές τιμές μιας και είναι ήδη στη μέση μια τυπικής 30ετούς χρονοσειράς.

Πρόκειται λοιπόν με μεγάλη ασφάλεια για τον σταθμό με τους ηπιότερους χειμώνες στην επικράτεια σε τόσο μεγάλο βάθος χρόνου.  Μαζί με την Κάσο ΕΜΥ δεν υπάρχει άλλη περιοχή στην Ελλάδα που εδώ και 15 χρόνια να μην έχει πέσει κάτω από 2.7C απόλυτα ελάχιστη Τ είτε μιλάμε για σταθμούς της ΕΜΥ είτε του ΕΑΑ (ακόμα και το Καστελόριζο από ΕΜΥ έπεσε στους 2.5C το 2022 υπενθυμίζω). Ουσιαστικά συνυπολογίζοντας και τα δεδομένα της Κάσου ΕΜΥ μιλάμε αισίως για 35 συναπτά έτη όπου η Τ δεν έχει πέσει στην παραλιακή Κάσο κάτω από 2.7C. Αντίστοιχα δεν υπάρχει περιοχή στην Ελλάδα με δεδομένα 15 ετών που να δίνει μέση των απόλυτα ελάχιστων Τ τους 6.1C και να εμπίπτει καθαρά σε ζώνη ανθεκτικότητας φυτών 11a. 

Ο υετός στα τάρταρα, έχει πέσει ακόμα πιο κάτω στα 257 mm μόλις και δεύτερη ξηρότερη περιοχή στην επικράτεια μετά τη Σχοινούσα. 

1456334223_Screenshot2024-03-01at7_08_43PM.png.4880ef9ba7402a69222b6da2572ffb1d.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

METEO-ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2024....ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2023-24.... 

Ο 2ος μήνας του έτους ήταν αρκετά θερμότερος μήνας, αλλά συνάμα και με πάνω κάτω στο μέσο όρο των βροχών. 

1. Στα ΜΕΛΙΣΣΙΑ είχαμε 10,8οC την μέση θερμοκρασία του μήνα δλδ +2,7οC  πάνω από τους μέσους όρους, Υετικώς αρκετά καλά, με 92,6mm βροχής σε 11 ημέρες (+45% πάνω από τον μέσο όρο στις βροχές και κανονικά στις ημέρες βροχής)....200,4mm (24) το έτος ως τέλος Φλεβάρη....

Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2023-24 συνολικά, ήταν θερμότερος κατά +1,92οC αλλά και πιο υετοφόρος κατά +50% στο ύψος βροχής και -15% στις ημέρες βροχής!!

Απόλυτα ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία μηνός: (-0,2 ... 19,8οC)....

=========================================================================

2. Στο ΑΓΡΙΝΙΟ είχαμε 12,1οC την μέση θερμοκρασιακή τιμή του μήνα, δλδ  θερμότερα κατά +2,5οC από τις μέσες τιμές....Υετικά φτάσαμε τα 62,1mm στο κέντρο της πόλης, σε 8 ημέρες βροχής (-60%% στις βροχές και -35% στις ημέρες βροχής)....148,8mm (22) ως τέλος Φλεβάρη....

Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2023-24 συνολικά, ήταν θερμότερος κατά +1,60οC λιγότερο υετοφόρος κατά -38% στο ύψος βροχής και -18% στις ημέρες βροχής!!

Απόλυτα ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία μηνός: (0 - 20,4οC)....

=========================================================================

3. Στην ΧΟΧΛΙΑ Ευρυτανίας (940μ.), η μέση θερμοκρασία του μήνα, ήταν 5,9οC, δλδ  θερμότερα κατά +2,8οC πάνω από τις μέσες κλιματικές τιμές....Υετικά σημειώθηκαν 107,5mm βροχής, σε 10 ημέρες με φαινόμενα (-25% στις βροχές και -30% στις ημέρες βροχής)....245mm (27) ως τέλη Φλεβάρη....

Είχαμε επίσης 2 ημέρες χιονόστρωσης και 9 ημέρες παγετού!!

Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2023-24 συνολικά, ήταν θερμότερος κατά +1,82οC λιγότερο υετοφόρος κατά -28% στο ύψος βροχής και -17% στις ημέρες βροχής!! Είχε ακόμη 9 ημέρες χιονόπτωσης, 10 ημέρες χιονόστρωσης (13-14cm) και 37 ημέρες παγετού (2 ολικός), από τις λιγότερες συγκομιδές των τελευταίων ετών!!

Απόλυτα ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία μηνός: (-5 ... 16οC)....

Μπορεί να είναι εικόνα βουνοπλαγιά µε χιόνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...