Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Σίγουρα θα παίζει και αυτό το ρόλο του αν όντως είναι γρασίδι/δάσος vs αυτοκινητόδρομο!

Σίγουρα. Να σου δώσω πόσο? 0.5 άντε μέχρι 1 βαθμό. Αλλά 2 βαθμοί διαφορά?

Αυτός ο ένας βαθμός διαφορά είναι αρκετός για να υπερκεράσει την Κόρδοβα αν κάνουμε μια μπακαλίστικη προβολή των στοιχείων της Σπάρτης..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Επίσης κράτα και ότι το φοένιασμα προϋποθέτει σχεδόν πάντα μέτριους έως δυνατούς ανέμους..στην κορντοβα τα ρεκόρ σπάνε με "brute force " αποκλειστικά από ακραία 850ρια.. οπότε δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο το τι σταθμό έχουμε στη Σπάρτη τουλάχιστον..

Ναι αλλά πρόσεχε. Εδώ μιλάμε για μέσες μέγιστες πολλών ετών. Δηλαδή πάμπολες ημέρες με φυσιολογικές Τ και για τις 2 πόλεις. Όχι καύσωνες και τα λοιπά. Που σημαίνει οτι ακόμα  τα θερμότερα σημεία της Κοιλάδας Ευρώτα/Σπάρτης θα μπορούσαν στο νήμα να φάνε Κόρδοβα με ίδιο τύπο σταθμού...Λέω εγώ τώρα...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Ναι αλλά πρόσεχε. Εδώ μιλάμε για μέσες μέγιστες πολλών ετών. Δηλαδή πάμπολες ημέρες με φυσιολογικές Τ και για τις 2 πόλεις. Όχι καύσωνες και τα λοιπά. Που σημαίνει οτι ακόμα στα σημεία τα θερμότερα σημεία της Κοιλάδας Ευρώτα/Σπάρτης θα μπορούσαν στο νήμα να φάνε Κόρδοβα...Λέω εγώ τώρα...

Θέλουμε κι άλλα στοιχεία για να καταλήξουμε καπου...μόνο η Τ κ ο τύπος σταθμού σίγουρα δεν αρκεί. Ας αρχίσουμε με το να βρούμε τη μέση ένταση και κατεύθυνση ανέμου στις 2 περιοχές τους καλοκαιρινούς μήνες. 

Χωρίς να έχω δει στοιχεία θα πόνταρα ότι η Σπάρτη είναι μέτρια ως αρκετά πιο ανεμωδης από την κορντομπα..εκμηδενιζοντας το εφεκτ του τεχνητού αερισμού!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Θέλουμε κι άλλα στοιχεία για να καταλήξουμε καπου...μόνο η Τ κ ο τύπος σταθμού σίγουρα δεν αρκεί. Ας αρχίσουμε με το να βρούμε τη μέση ένταση και κατεύθυνση ανέμου στις 2 περιοχές τους καλοκαιρινούς μήνες. 

Χωρίς να έχω δει στοιχεία θα πόνταρα ότι η Σπάρτη είναι μέτρια ως αρκετά πιο ανεμωδης από την κορντομπα..εκμηδενιζοντας το εφεκτ του τεχνητού αερισμού!

Ναι αλλά το εφέκτ του φοενιάσματος μπορεί να είναι δυνατότερο/σημαντικότερο στη Βόρεια Σπάρτη που είναι ακόμα πιο κοντά ειδικά στις παρυφές του Πάρνωνα...Είναι πολύ λεπτές οι γραμμές. Εγώ επιμένω οτι ένας σταθμός ακόμα πιο μέσα στο εσωτερικό της κοιλάδας του Ευρώτα μπορεί αν όχι να νικήσει σίγουρα να φτάσει πολύ κοντά στην Κόρδοβα αν μιλάμε για ίδιους τύπους σταθμών...

@Μεσσήνιος εσύ που επίσης προσέχεις εμπειρικά το σταθμό της Σπάρτης τι πιστεύεις?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ναι αλλά το εφέκτ του φοενιάσματος μπορεί να είναι δυνατότερο/σημαντικότερο στη Βόρεια Σπάρτη που είναι ακόμα πιο κοντά ειδικά στις παρυφές του Πάρνωνα...Είναι πολύ λεπτές οι γραμμές. Εγώ επιμένω οτι ένας σταθμός ακόμα πιο μέσα στο εσωτερικό της κοιλάδας του Ευρώτα μπορεί αν όχι να νικήσει σίγουρα να φτάσει πολύ κοντά στην Κόρδοβα αν μιλάμε για ίδιους τύπους σταθμών...

@Μεσσήνιος εσύ που επίσης προσέχεις εμπειρικά το σταθμό της Σπάρτης τι πιστεύεις?

Δεν θα διαφωνήσω αλλά το ίδιο μπορούμε να πούμε και για την Κόρδοβα..άλλωστε και το δίκτυο της Ισπανίας είναι πολύ αραιό...το ελληνικό υπερέχει κατά πολύ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Δεν θα διαφωνήσω αλλά το ίδιο μπορούμε να πούμε και για την Κόρδοβα..άλλωστε και το δίκτυο της Ισπανίας είναι πολύ αραιό...το ελληνικό υπερέχει κατά πολύ!

Η Κόρδοβα όμως δεν έχει δυναμικό αίτιο φοενιάσματος..Μια φλατ πεδιάδα είναι που βασίζεται στη μεγάλη απόσταση της από τη θάλασσα και στα δυνατά 850 για να πιάνει σταθερά τόσο υψηλές μέσες μέγιστες...

Επίσης θυμήθηκα και το άλλο legendary. Το περίφημο 47.5 της Νέας Φιλαδέλφειας από τον Vaisala vs του 46.2 από τον κλασικό κλωβό. Σε 2 σταθμούς που απείχαν μερικά μετρά μέσα στον περιφραγμένο χώρο της ΕΜΥ σε μια καραφοενιαστική ημέρα. Που σημαίνει ο τύπος του σταθμού παίζει ρόλο και κατα τη διάρκεια φοενιάσματος...

Στα χαρτιά εγώ λέω οτι αν είχαμε Vaisala πχ στο στάδιο της Σπάρτης θα βλέπαμε ίσως να ξεπέρναγε και την Λευκωσία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Η Κόρδοβα όμως δεν έχει δυναμικό αίτιο φοενιάσματος..Μια φλατ πεδιάδα είναι που βασίζεται στη μεγάλη απόσταση της από τη θάλασσα και στα δυνατά 850 για να πιάνει σταθερά τόσο υψηλές μέσες μέγιστες...

Επίσης θυμήθηκα και το άλλο legendary. Το περίφημο 47.5 της Νέας Φιλαδέλφειας από τον Vaisala vs του 46.2 από τον κλασικό κλωβό. Σε 2 σταθμούς που απείχαν μερικά μετρά μέσα στον περιφραγμένο χώρο της ΕΜΥ σε μια καραφοενιαστική ημέρα. Που σημαίνει ο τύπος του σταθμού παίζει ρόλο και κατα τη διάρκεια φοενιάσματος...

Στα χαρτιά εγώ λέω οτι αν είχαμε Vaisala πχ στο στάδιο της Σπάρτης θα βλέπαμε ίσως να ξεπέρναγε και την Λευκωσία...

Και πάλι δεν ξέρουμε αν όλες τις μέρες είχε τέτοια διαφορά η νέα Φιλαδέλφεια, ούτε αν η Κόρδοβα στην επαρχία που βρίσκεται έχει άλλα σημεία η κοιλάδες που μπορούν να πιάνουν μεγαλύτερες Τ ακόμα και χωρίς φοένιασμα...είναι αυτό που λέμε, pics or didn't happen 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Και πάλι δεν ξέρουμε αν όλες τις μέρες είχε τέτοια διαφορά η νέα Φιλαδέλφεια, ούτε αν η Κόρδοβα στην επαρχία που βρίσκεται έχει άλλα σημεία η κοιλάδες που μπορούν να πιάνουν μεγαλύτερες Τ ακόμα και χωρίς φοένιασμα...είναι αυτό που λέμε, pics or didn't happen 😄

Ξέρουμε όμως οτι η διαφορά μεταξύ των 2 σταθμών της Νέας Φιλαδέλφειας είναι περίπου 0.7 βαθμοί κατα τη διάρκεια παράλληλης λειτουργίας τους (το έχουμε συζητήσει στο παρελθόν μερικές σελίδες πίσω)....και μιλάμε για την ίδια περιοχή. Φαντάσου τώρα 3-4 χιλιόμετρα βορειότερα στη Σπάρτη πιο μέσα στο εσωτερικό της Κοιλάδας σε μια περιοχή που σταθερά καραφοενιάζει!

Σίγουρα μπορεί άλλα σημεία της περιφέρειας της Κόρδοβας να χτυπάνε μεγαλύτερες Τ αλλά το pics or didn't happen έχει εφαρμογή ανάλογη και εδώ. Μπορεί απλά να μην υπάρχουν... Με τα δεδομένα που έχουμε Ι am drawing a parallel που πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψιν: Eίναι πιο πιθανό μια περιοχή όπως η Κόρδοβα χωρίς δυναμικό αίτιο φοενιάσματος να εξαντλεί το δυναμικό της κάπου στο ταβάνι που πιάνει ο σταθμός στη πόλη της Κόρδοβα (σχεδόν ιδανική θέση σε όλη την Ανδαλουσία καθώς όλες οι άλλες περιοχές χαμηλού υψομέτρου είναι νοτιότερα και πολύ πιο κοντά στην επιρροή του Ατλαντικού καθώς οι βορειότερες έχουν πολύ μεγάλα υψόμετρα) μιας και οι Τ είναι uniform pretty much σε φλατ πεδιάδες. 

Αντίθετα όμως στην Σπάρτη τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά γιατί έχουμε 2 πολύ δυναμικούς παράγοντες που χρησιμοποιούμε προκειμένου να βγάλουμε συμπεράσματα:

  • Aρχικά ότι έχουμε στοιχεία ενός fan aspirated σταθμού που όπως έχουμε δει είναι τρομερός κόφτης ειδικά στις μέγιστες Τ τόσο έναντι των κλασικων πόσο μάλλον έναντι των Vaisala και μάλιστα τα στοιχεία είναι από περιοχή πιο κοντά στην επιρροή της θαλάσσιας αύρας. Τι θα γίνεται άραγε στη Βόρεια Σπάρτη?
  • Κυρίως όμως έχουμε το δυναμικό αίτιο του φοενιάσματος της Κοιλάδας του Ευρώτα όπου είναι ιδιαίτερα pronounced τόσο από Ταύγετο όσο και από Πάρνωνα όλη τη θερμή περίοδο. Εκεί λοιπόν και ειδικά από περιοχή σε περιοχή οι Τ διαφορές μπορεί να είναι τρομακτικές ανάλογα πως πιάνει τον κάθε σταθμό το φοένιασμα. Πόσο μάλλον σε μια περιοχή ακόμα περισσότερο στα ενδότερα της κοιλάδας όπως πχ στη Βόρεια Σπάρτη,  πιο μακριά από τη επιρροή της θαλάσσιας αύρας και ταυτόχρονα δίπλα από τις παρυφές του Πάρνωνα...

 It aint ovet until the fat lady sings λέω εγώ για την Σπαρτάρα μας 😇

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Ξέρουμε όμως οτι η διαφορά μεταξύ των 2 σταθμών της Νέας Φιλαδέλφειας είναι περίπου 0.7 βαθμοί κατα τη διάρκεια παράλληλης λειτουργίας τους (το έχουμε συζητήσει στο παρελθόν μερικές σελίδες πίσω)....και μιλάμε για την ίδια περιοχή. Φαντάσου τώρα 3-4 χιλιόμετρα βορειότερα στη Σπάρτη πιο μέσα στο εσωτερικό της Κοιλάδας σε μια περιοχή που σταθερά καραφοενιάζει!

Σίγουρα μπορεί άλλα σημεία της περιφέρειας της Κόρδοβας να χτυπάνε μεγαλύτερες Τ αλλά το pics or didn't happen έχει εφαρμογή ανάλογη και εδώ. Μπορεί απλά να μην υπάρχουν... Με τα δεδομένα που έχουμε Ι am drawing a parallel που πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψιν: Eίναι πιο πιθανό μια περιοχή όπως η Κόρδοβα χωρίς δυναμικό αίτιο φοενιάσματος να εξαντλεί το δυναμικό της κάπου στο ταβάνι που πιάνει ο σταθμός στη πόλη της Κόρδοβα (σχεδόν ιδανική θέση σε όλη την Ανδαλουσία καθώς όλες οι άλλες περιοχές χαμηλού υψομέτρου είναι νοτιότερα και πολύ πιο κοντά στην επιρροή του Ατλαντικού καθώς οι βορειότερες έχουν πολύ μεγάλα υψόμετρα) μιας και οι Τ είναι uniform pretty much σε φλατ πεδιάδες. 

Αντίθετα όμως στην Σπάρτη τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά γιατί έχουμε 2 πολύ δυναμικούς παράγοντες που χρησιμοποιούμε προκειμένου να βγάλουμε συμπεράσματα:

  • Aρχικά ότι έχουμε στοιχεία ενός fan aspirated σταθμού που όπως έχουμε δει είναι τρομερός κόφτης ειδικά στις μέγιστες Τ τόσο έναντι των κλασικων πόσο μάλλον έναντι των Vaisala και μάλιστα τα στοιχεία είναι από περιοχή πιο κοντά στην επιρροή της θαλάσσιας αύρας. Τι θα γίνεται άραγε στη Βόρεια Σπάρτη?
  • Κυρίως όμως έχουμε το δυναμικό αίτιο του φοενιάσματος της Κοιλάδας του Ευρώτα όπου είναι ιδιαίτερα pronounced τόσο από Ταύγετο όσο και από Πάρνωνα όλη τη θερμή περίοδο. Εκεί λοιπόν και ειδικά από περιοχή σε περιοχή οι Τ διαφορές μπορεί να είναι τρομακτικές ανάλογα πως πιάνει τον κάθε σταθμό το φοένιασμα. Πόσο μάλλον σε μια περιοχή ακόμα περισσότερο στα ενδότερα της κοιλάδας όπως πχ στη Βόρεια Σπάρτη,  πιο μακριά από τη επιρροή της θαλάσσιας αύρας και ταυτόχρονα δίπλα από τις παρυφές του Πάρνωνα...

 It aint ovet until the fat lady sings λέω εγώ για την Σπαρτάρα μας 😇

Όπως και η νέα Φιλαδέλφεια στο λεκανοπέδιο έτσι και μια αντίστοιχη περιοχή στην Κόρδοβα με ανάγλυφο γουβας μπορεί άνετα να κάνει τη διαφορά σε μια γενικά φλατ περιοχή ... πιστεύω το έχει.

Φυσικά να φανταστώ στην Κόρδοβα μιλάμε για μ.ο. 30ετιας, που ο αντίστοιχος στη Σπάρτη άμα υπήρχε σίγουρα θα ήταν πιο κάτω από αυτόν που έχουμε! Ενδιαφέρον θα είχε κ μια απευθείας σύγκριση μ.ο. Ντέιβις Κόρδοβας με αυτόν του ΕΑΑ για Σπάρτη την ίδια περίοδο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Όπως και η νέα Φιλαδέλφεια στο λεκανοπέδιο έτσι και μια αντίστοιχη περιοχή στην Κόρδοβα με ανάγλυφο γουβας μπορεί άνετα να κάνει τη διαφορά σε μια γενικά φλατ περιοχή ... πιστεύω το έχει.

Φυσικά να φανταστώ στην Κόρδοβα μιλάμε για μ.ο. 30ετιας, που ο αντίστοιχος στη Σπάρτη άμα υπήρχε σίγουρα θα ήταν πιο κάτω από αυτόν που έχουμε! Ενδιαφέρον θα είχε κ μια απευθείας σύγκριση μ.ο. Ντέιβις Κόρδοβας με αυτόν του ΕΑΑ για Σπάρτη την ίδια περίοδο!

Δεν υπάρχει fan aspirated Davis στην Κόρδοβα. Οι σπανιόλοι για κάποιο λόγο έχουν ένα αυτιστικό ζήτημα με έναν συγκεκριμένο τύπο παθητικού ντέιβις και όλοι είναι πολύ πρόσφατοι 2-3 χρόνια δεδομένων φάση. Η γεωμορφολογία της Αττικής είναι εξαιρετικά πολύπλοκη. Τι ικανή γούβα να βρείς στην Κόρδοβα? Για δες λίγο τον χάρτη. Χιλιόμετρα επί χιλιομέτρων είναι ένα φλάτ πράγμα μέσα και πέριξ της Κόρδοβας. 

Ναι 30ετίας είναι τα data της Κόρδοβας και 15ετίας τα data της Σπάρτης. Αλλά wait a minute, πως ξέρεις οτι της Σπάρτης θα είναι πιο κάτω στα 30 χρόνια? Αν μη τι άλλο τα τελευταία 3 χρόνια έχουν ανέβει 0.2 με 0.3 τόσο ο Ιούλιος όσο και ο Αύγουστος στην Σπάρτη. Επίσης τα 15 έτη δεδομένων είναι πολύ πολύ δυνατά. Είναι εξαιρετικά σπάνιο να υπάρχουν σοβαρές αλλαγές και αν υπάρχουν δεδομένου του πως έχει γίνει το κλίμα τώρα θα έλεγα πιο πάνω θα πήγαινε η Σπάρτη στην 30ετία. Όχι πιο κάτω. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω πάει Κόρδοβα Ιούλιο μήνα και μάλιστα έφτασα στην πόλη 3 η ώρα το μεσημέρι. Το υγρό όνειρο του κάθε καυσωνάκια. Ένιωθα να βράζουν μέχρι και τα πόδια μου μέσα στα παπούτσια, τα μάτια έτσουζαν. Ωμή, αφρικάνικη ζέστη που δεν έχω ζήσει ούτε στην Αθήνα ούτε στην Λάρισα. Πιστεύω ότι η άθλια αίσθηση οφείλεται στην υγρασία του Γουαδαλκιβίρ. Η Σεβίλλη έχει πιο "ευχάριστη" ζέστη και δροσίζει σημαντικά την νύχτα, αν και από αυτήν διέρχεται το ποτάμι. Αρχές Ιουλίου, ξημερώματα, ήθελε μια λεπτή ζακέτα στα περίχωρα της πόλης. Πιάνει άνετα 15-16 βαθμούς ελάχιστη τοπικά.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Έχω πάει Κόρδοβα Ιούλιο μήνα και μάλιστα έφτασα στην πόλη 3 η ώρα το μεσημέρι. Το υγρό όνειρο του κάθε καυσωνάκια. Ένιωθα να βράζουν μέχρι και τα πόδια μου μέσα στα παπούτσια, τα μάτια έτσουζαν. Ωμή, αφρικάνικη ζέστη που δεν έχω ζήσει ούτε στην Αθήνα ούτε στην Λάρισα. Πιστεύω ότι η άθλια αίσθηση οφείλεται στην υγρασία του Γουαδαλκιβίρ. Η Σεβίλλη έχει πιο "ευχάριστη" ζέστη και δροσίζει σημαντικά την νύχτα, αν και από αυτήν διέρχεται το ποτάμι. Αρχές Ιουλίου, ξημερώματα, ήθελε μια λεπτή ζακέτα στα περίχωρα της πόλης. Πιάνει άνετα 15-16 βαθμούς ελάχιστη τοπικά.

Ναι οι υγρασίες Κόρδοβα είναι ένα τσακ πιο πάνω από Αθήνα. Ακόμα και από Σεβίλλη. Στη Σεβίλλη έχω πάει εγώ Ιούλιο πριν πολλά χρόνια αλλά ήμουν γκαντέμης, έβρεχε την μέρα που πέρασα λολ. 

Εσύ τι πιστεύεις? Η Σπάρτη μπορεί να πλησιάσει ακόμα πιο πολύ την Κόρδοβα ή και να την ξεπεράσει στο θερμότερο σημείο της με ίδιου τύπου σταθμό?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι οι υγρασίες Κόρδοβα είναι ένα τσακ πιο πάνω από Αθήνα. Ακόμα και από Σεβίλλη. Στη Σεβίλλη έχω πάει εγώ Ιούλιο πριν πολλά χρόνια αλλά ήμουν γκαντέμης, έβρεχε την μέρα που πέρασα λολ. 

Εσύ τι πιστεύεις? Η Σπάρτη μπορεί να πλησιάσει ακόμα πιο πολύ την Κόρδοβα ή και να την ξεπεράσει στο θερμότερο σημείο της με ίδιου τύπου σταθμό?

Είναι αρκετά υποθετικό το ερώτημα. Δεν γνωρίζω καλά καμία από τις δύο περιοχές και σε ποιο σημείο τους απαντάται η μέγιστη δυναμική τα καλοκαίρια. Επίσης, ο σταθμός της Σπάρτης δεν λειτουργεί πολλά χρόνια, εν αντιθέσει με Κόρδοβα, όπου ήδη από παλαιές ηπιότερες χρονοσειρές 1961-1990 είχαμε ακραίες τιμές τα καλοκαίρια. Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε την συμπεριφορά της Σπάρτης για 15-20 χρόνια ακόμα. Ένας σημαντικός παράγοντας είναι και το urban heat island, το οποίο "καίει" την Κόρδοβα, αλλά δεν επηρεάζει τόσο την μικρή επαρχιακή πόλη της Σπάρτης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Είναι αρκετά υποθετικό το ερώτημα. Δεν γνωρίζω καλά καμία από τις δύο περιοχές και σε ποιο σημείο τους απαντάται η μέγιστη δυναμική τα καλοκαίρια. Επίσης, ο σταθμός της Σπάρτης δεν λειτουργεί πολλά χρόνια, εν αντιθέσει με Κόρδοβα, όπου ήδη από παλαιές ηπιότερες χρονοσειρές 1961-1990 είχαμε ακραίες τιμές τα καλοκαίρια. Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε την συμπεριφορά της Σπάρτης για 15-20 χρόνια ακόμα. Ένας σημαντικός παράγοντας είναι και το urban heat island, το οποίο "καίει" την Κόρδοβα, αλλά δεν επηρεάζει τόσο την μικρή επαρχιακή πόλη της Σπάρτης.

Έχουμε 15 χρόνια ακριβώς δεδομένων για τη Σπάρτη. Στατιστικά η πιθανότητα σημαντικής μεταβολής είναι απειροελάχιστη. Λογικά είμαστε πάνω από το 90th percentile εμπιστοσύνης. Δηλαδή οτι θα μιλάμε για μια μέση μέγιστη θερμότερου μήνα στους 36 βαθμούς. Θα έδινα ένα στατιστικό περιθώριο από 35.7 ως 36.3 ως άκρα. 

Για την Κόρδοβα αν προσέξεις έχει φλατάρει μεταξύ 81-10 και 91-20. Έχει μείνει στο 36.9 τον θερμότερο μήνα της για δεδομένα 2 χρονοσειρών 30ετίας.

Το σημαντικό εδώ όμως είναι οτι τα δεδομένα της Κόρδοβας είναι από παθητικό σταθμό ενώ της Σπάρτης από fan aspirated...Αυτό εμένα μου τριβελίζει το μυαλό και μου δημιουργεί ερωτηματικά και προσδοκίες ακόμα οτι η Σπάρτη με ίδιου τύπου σταθμό στο θερμότερο της σημείο θα μπορούσε να απειλήσει και γιατί όχι να νικήσει την Κόρδοβα. Αυτό κυρίως λόγο του φοενιάσματος που είναι σαφές στη Σπάρτη και διαλείπει της Κόρδοβας.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έχουμε 15 χρόνια ακριβώς δεδομένων για τη Σπάρτη. Στατιστικά η πιθανότητα σημαντικής μεταβολής είναι απειροελάχιστη. Λογικά είμαστε πάνω από το 90th percentile εμπιστοσύνης. Δηλαδή οτι θα μιλάμε για μια μέση μέγιστη θερμότερου μήνα στους 36 βαθμούς. Θα έδινα ένα στατιστικό περιθώριο από 35.7 ως 36.3 ως άκρα. 

Για την Κόρδοβα αν προσέξεις έχει φλατάρει μεταξύ 81-10 και 91-20. Μόλις 0.2 άνοδο στο θερμότερο μήνα της. Από 36.7 στο 36.9 για δεδομένα 30ετίας φυσικά. 

Το σημαντικό εδώ όμως είναι οτι τα δεδομένα της Κόρδοβας είναι από παθητικό σταθμό ενώ της Σπάρτης από fan aspirated...Αυτό εμένα μου τριβελίζει το μυαλό και μου δημιουργεί ερωτηματικά και προσδοκίες ακόμα οτι η Σπάρτη με ίδιου τύπου σταθμού στο θερμότερο της σημείο θα μπορούσε να απειλήσει και γιατί όχι να νικήσει την Κόρδοβα. Αυτό κυρίως λόγο του φοενιάσματος που είναι σαφές στη Σπάρτη και διαλείπει της Κόρδοβας.

Αυτό που λες για το "φλατάρισμα" το έχω παρατηρήσει και εγώ σε αρκετές περιοχές της δυτικής Μεσογείου γενικότερα. Στην Ελλάδα έχει θερμανθεί τρομακτικά το καλοκαίρι την τελευταία 25ετία χονδρικά. Οι ανδαλουσιάνικες πόλεις βιώνουν περίπου τα ίδια θερμά, μακριά καλοκαίρια με το 1960, τίγκα στα 40αρια, ενώ μια τυπική αθηναϊκή μέρα Ιουλίου των 60s θα έπαιζε στους 21 με 31 και μια λαρισαϊκή στους 16 με 33. Αν συνεχιστεί αυτή η τάση, ίσως απειλήσουμε την Κόρδοβα. Μην ξεχνάμε ότι τα νότια προάστια οριακά ισοφαρίζουν και ξεπερνάνε τις μέσες απλές της Λευκωσίας το καλοκαίρι (!!!)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Αυτό που λες για το "φλατάρισμα" το έχω παρατηρήσει και εγώ σε αρκετές περιοχές της δυτικής Μεσογείου γενικότερα. Στην Ελλάδα έχει θερμανθεί τρομακτικά το καλοκαίρι την τελευταία 25ετία χονδρικά. Οι ανδαλουσιάνικες πόλεις βιώνουν περίπου τα ίδια θερμά, μακριά καλοκαίρια με το 1960, τίγκα στα 40αρια, ενώ μια τυπική αθηναϊκή μέρα Ιουλίου των 60s θα έπαιζε στους 21 με 31 και μια λαρισαϊκή στους 16 με 33. Αν συνεχιστεί αυτή η τάση, ίσως απειλήσουμε την Κόρδοβα. Μην ξεχνάμε ότι τα νότια προάστια οριακά ισοφαρίζουν και ξεπερνάνε τις μέσες απλές της Λευκωσίας το καλοκαίρι (!!!)

Έκανα edit, τελικά μιλάμε για απόλυτο φλατάρισμα στην Κόρδοβα. 36.9 μέση μέγιστη θερμότερου μήνα  που είναι ο Ιούλιος για 2 χρονοσειρές 30έτιας. Είχα μπερδευτεί με τον Αύγουστο.

Την Λευκωσία σε μέσες απλές τοπικά την ξεπερνάει το καλοκαίρι η Αθήνα. Αλλά οκ μιλάμε για Αθήνα, εκεί το UHI είναι όντως δυναμικός παράγοντας γιατί μιλάμε για τεράστια πόλη και πιάνει όλο το φάσμα του 24ώρου η μέση θερμοκρασία ειδικά απέναντι σε μια σταλιά που είναι η Λευκωσία. Από την άλλη το UHI στην Κόρδοβα δεν έχει μετρήσιμο impact στις μέγιστες Τ. Γενικά στις ελάχιστες τα σπάει το UHI.

Δε ξέρω, πριν 5 χρόνια έλεγα αποκλείεται η Σπάρτη να ξεπεράσει την Κόρδοβα. Μόλις όμως είδα οτι ξεπέρασε σημαντικά την Σεβίλλη με ίδιου τύπου σταθμό (fan aspirated και η Σεβίλλη που συγκρίνω διαχρονικά τις 2 πόλεις) άρχισα να σκέφτομαι οτι εδώ κάτι παίζει. Ίσως η Κόρδοβα να μην είναι αήττητη τελικά απέναντι στην Σπάρτη. Εντωμεταξύ την Σεβίλλη την τρώει και η Γαβαλού σε μέσες μέγιστες καλοκαιρινές για περίοδο παράλληλης λειτουργίας και ίδιους σταθμούς...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακάτω η head on σύγκριση Σπάρτης-Σεβίλλης που έχουμε ίδιο τύπο σταθμού και για πολλά χρόνια παράλληλης λειτουργίας (14 έτη)

0.4C ρίχνει στη Σεβίλλη το θερινό τρίμηνο...

Κρίμα που δεν έχουμε γ@μ@το fan aspirated στην Κόρδοβα. Πολύ κρίμα.

998318594_Screenshot2023-11-29at4_03_35AM.png.7c618a850cd1db75808abc1d195f2ab8.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Η γεωμορφολογία της Αττικής είναι εξαιρετικά πολύπλοκη. Τι ικανή γούβα να βρείς στην Κόρδοβα? Για δες λίγο τον χάρτη. Χιλιόμετρα επί χιλιομέτρων είναι ένα φλάτ πράγμα μέσα και πέριξ της Κόρδοβας. 

Ναι 30ετίας είναι τα data της Κόρδοβας και 15ετίας τα data της Σπάρτης. Αλλά wait a minute, πως ξέρεις οτι της Σπάρτης θα είναι πιο κάτω στα 30 χρόνια? Αν μη τι άλλο τα τελευταία 3 χρόνια έχουν ανέβει 0.2 με 0.3 τόσο ο Ιούλιος όσο και ο Αύγουστος στην Σπάρτη.

Δεν θέλει πολύ, δεν είναι και κάνα γκραν κανυον η νέα Φιλαδέλφεια, απλά είναι τόσο όσο για να κόβει τον άνεμο κι να τσουρουφλιζεται τοπικά, πολύ εύκολα μπορεί να υπάρχουν αντίστοιχες τοποθεσίες σε μια έκταση εκατοντάδων τετραγωνικών χιλιόμετρων γύρω απ τη Κόρδοβα! 

Για την αύξηση της Τ στη Σπάρτη το ίδιο λέμε, ότι την 15ετια των 90ς ο μ.ο. σίγουρα θα ήταν πιό κάτω σύμφωνα με τη γενική τάση στον ελλαδικό χώρο αντίθετα με το σχεδόν φλατάρισμα της Ανδαλουσίας...

Γενικά με την πυκνότητα του δικτύου της Ισπανίας δεν γίνεται δουλειά ... είναι σαν να λέμε ότι σε όλο το θεσσαλικό κάμπο βάζουμε 1 σταθμό και θεωρούμε ότι τον αντιπροσωπεύει ολόκληρο. Παρόμοια μορφολογία έχει και αυτός  φλατ είναι και όταν φοενιαζει με δυτικό φοενιαζει ολόκληρος.. όμως διαφορές υπάρχουν και όταν μιλάμε για ρεκόρ η λεπτομέρεια έχει τεράστια σημασία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Για την αύξηση της Τ στη Σπάρτη το ίδιο λέμε, ότι την 15ετια των 90ς ο μ.ο. σίγουρα θα ήταν πιό κάτω σύμφωνα με τη γενική τάση στον ελλαδικό χώρο αντίθετα με το σχεδόν φλατάρισμα της Ανδαλουσίας...

Κοίτα, το τι μπορεί να έκανε ή να μην έκανε η Σπάρτη στα 90's δεν μπορούμε να το ξέρουμε με σιγουριά και αυτό γιατί όσοι προσέχουμε τον σταθμό της Σπάρτης τα καλοκαίρια παρατηρούμε οτι σταθερά σιγοβράζει αθόρυβα όταν όλη η υπόλοιπη Ελλάδα ουσιαστικά κοιμάται. Είναι χαρακτηριστικό αυτό της Σπάρτης. 

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχουμε δεδομένα από τότε, αυτό όμως που μπορούμε να ελέγξουμε είναι το από εδώ και πέρα και να κάνουμε συγκρίσεις οι οποίες πάλι δυστυχώς δεν θα είναι ακριβείς γιατί δεν έχουμε γ@μ@το fan aspirated σταθμό σε ολόκληρη την Κόρδοβα (κατάντια γενικά αυτό με την Ισπανία να ψάχνεις με το δίκανο fan aspirated σταθμό). 

Ενδεχομένως να υπάρχει πιο θερμό κομμάτι στην Ανδαλουσία από την Κόρδοβα (πολύ χλωμό βασικά αλλά λέμε). Για μένα μέσα στην πόλη της Κόρδοβας θα βρούμε το πιο θερμό σημείο της Ανδαλουσίας, κάνει μπαμ αν προσέξεις στοιχειωδώς τον χάρτη της Ανδαλουσίας.  Ακόμα και για την ''μικρή'' γούβα τύπου Νέας Φιλαδέλφειας δεν βρίσκεις. Μιλάμε για απόλυτα φλατ περιοχή. Δες πανοραμική εικόνα της Κόρδοβας από ψηλά, τα φλατ λαγκάδια της Αγγλίας φαίνονται τέρατα αναγλύφου μπροστά στην Κόρδοβα 🤣 Δεν έχουν αυτές οι περιοχές τώρα τα ανάγλυφα της Αττικής, τι να λέμε. Πάντως ακόμα και μέσα στην πόλη της Κόρδοβας οι διαφορές θα είναι μικρές από το αεροδρόμιο της, πέρα από το ανάγλυφο δηλαδή το UHI δεν είναι καν μετρήσιμο σε μέγιστες Τ, αυτό φαίνεται και από το φλατάρισμα της μέσης μέγιστης θερμότερου μήνα για 2 χρονοσειρές.  Αλλά οκ ας βάλουμε και 10 fan aspirated σταθμούς Κόρδοβα και πέριξ, από που θα έρθει φόεν εκεί? Από τη Σιέρα Νεβάδα στα βόρεια όταν η ζέστη σκάει ντουγρού από Αφρική? Οι διαφορές θα είναι μικρές. 

Το θέμα είναι η Σπάρτη. Εκεί έχουμε απτές ενδείξεις και για σταθερό φοένιασμα αλλά και για το οτι λόγικά καθαρά γεωγραφικά να το δεις θα υπάρχουν θερμότερες περιοχές ενδότερα στην Κοιλάδα του Ευρώτα από όσα ξέρουμε εμπειρικά πλέον από το δίκτυο του ΕΑΑ σε όλη την Ελλάδα...και ευτυχώς που έχουμε το δίκτυο του ΕΑΑ γιατί αλλιώς θα μέναμε με την εντύπωση πως το θερμό δυναμικό της Ελλάδας σε καλοκαιρινές μέσες μέγιστες εξαντλείται με 35άρι στο αεροδρόμιο της Σπάρτης (από παθητικό κλωβό) 17 χιλιόμετρα νοτιότερα, όταν ήδη ξέρουμε οτι πλέον παίζουμε στο 36 (από fan aspirated παρακαλώ) και ενδεχομένως να πάμε και πιο πάνω καθώς περνάνε τα χρόνια...και αυτό όχι από το θερμότερο σημείο της Κοιλάδας του Ευρώτα. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για δείτε και εδώ! Να κάνουμε και λίγο τζερτζελέ και στα διεθνή φόρα 😇

https://cdweather.boards.net/thread/4467/european-summer-monsters-sparta-cordoba

https://www.city-data.com/forum/weather/3447843-european-summer-heat-monsters-sparta-vs.html

btw το πρώτο λίνκ είναι από censored free καιρικό φόρουμ που μπορείς και να μπινελικώνεις (έχει πλάκα λολ)

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Για δείτε και εδώ! Να κάνουμε και λίγο τζερτζελέ και στα διεθνή φόρα 😇

https://cdweather.boards.net/thread/4467/european-summer-monsters-sparta-cordoba

https://www.city-data.com/forum/weather/3447843-european-summer-heat-monsters-sparta-vs.html

Μ αρέσει ο άλλος που έχει μείνει ακόμα με το αστείο του 2009 που λέγαν οτι οι Έλληνες κολ*βαρανε 😄

Η σύγκριση πάντως με τα δεδομένα που έχουμε και κυρίως που δεν έχουμε είναι inconclusive...για αυτό προτιμάω να πηγαίνω με μόνο το τι υπάρχει χωρίς υποθέσεις!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Μ αρέσει ο άλλος που έχει μείνει ακόμα με το αστείο του 2009 που λέγαν οτι οι Έλληνες κολ*βαρανε 😄

Μια Φιλανδέζα είναι αυτή. Της έχω ρίξει κάτι μπινελίκια που δεν λέγεται (επιτρέπεται σε αυτό το φόρουμ) 😂

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Ηahahahahahaha Κλαιω με τη συζητηση, νομιζω σιγουρα πρεπει να γινω μελος εκει... οποιος θελει γινεται με ενα email? Τι φαση? 😄

πρέπει με πρόσκληση. Μπορώ να σου κάνω εγώ αλλά πρώτα πρέπει να είσαι γραμμένος στο mother forum που είναι το δεύτερο λινκ που δίνω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 
Μέσες θερμοκρασίες (°C) σε επανδρωμένους σταθμούς της ΕΜΥ - Τα έτη με τις 5 υψηλότερες

Μίκρα ΕΜΥ (1959-2023)
2019 15.6
2010 14.8
2022 14.6
2000 14.6
2023 14.5 [Θετική απόκλιση 3.2-3.8]
1960 14.5
1962 14.4

Λάρισα ΕΜΥ (1955-2023)
2019 14.6
2022 13.5
2000 13.5
2010 13.4
1962 13.3
2023 12.8 [Θετική απόκλιση 1.9-2.5]

Κέρκυρα ΕΜΥ (1955-2023)
2019 17.4
2010 17.4
2021 17.1
2023 16.6 [Θετική απόκλιση 2.2-2.7]
2000 16.6
2022 16.4
2012 16.4
2018 16.2

Ελληνικό ΕΜΥ (1955-2012, 2015-2023) (*)
2023 18.7 [Θετική απόκλιση 3.3-3.7]
2019 18.4
2010 18.2
1960 18.1
1962 17.9

Καλαμάτα ΕΜΥ (1956-2023)
1962 17.7
1961 17.6
1960 17.5
1963 17.2
1969 16.9

Σούδα ΕΜΥ (1975-2023)
2023 18.8 [Θετική απόκλιση 2.7-3.5]
2010 18.5
2019 18.2
1985 18.1
2021 17.3
2012 17.3
2008 17.3

Ηράκλειο ΕΜΥ (1955-2023)
2023 19.8 [Θετική απόκλιση 3.0-3.5]
2019 19.7
1966 19.0
1962 18.9
2010 18.8


(*) Αλλαγή σταθμού το 2013

Οι παραπάνω τιμές του 2023 ενδέχεται να έχουν απόκλιση περίπου ±0.1°C από τις τελικές επίσημες τιμές οι οποίες θα δημοσιευθούν στο κλιματικό δελτίο του Νοεμβρίου 2023, στο site της ΕΜΥ.

ΠΗΓΕΣ: GHCN‐M version 3 (Noaa), ΕΜΥ (κλιματικά δελτία, κλιματικές τιμές) και ημερήσια SYNOP σταθμών

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...