Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 hours ago, KapelosG said:

Ισχύει στον βοριά τα πάνε καλά, στον νότια τον γκάζι ξεφεύγει στις ελάχιστες και έχει και λόγο χαμηλότερες μέγιστες που είναι πιο λογικό ίσως λόγω θέσης, αλλά οι ελάχιστες είναι απ' τις χαμηλότερες εντός λεκανοπεδίου ξαφνικά...γενικά εγώ θα πρότεινα να τσεκαριστουν και οι δύο σταθμοί κάποια στιγμή με έναν άλλο Ντέιβις δίπλα αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουν, στην περιοχή του Θησείου έπρεπε να υπάρχει πολλά χρόνια κατ εμέ ένας Ντέιβις για συγκριση

Δε μπορούν να βάλουν Davis στο Θησείο επίσημα γιατί εκεί είναι το άκρον άωτον της επισημότητας και οι Davis σταθμοί θεωρούνται σύμφωνα με τον WMO ερασιτεχνικοί. Ο αυτόματος του Θησείου που είναι online πχ είναι επαγγελματικός αυτόματος από εκείνους που γίνονται outsourcing σε πολλές ΜΥ παγκοσμίως.

Θα μπορούσαν για ερευνητικούς σκοπούς φυσικά να έβαζαν έναν Davis, ιδανικά στο έδαφος δίπλα από τον ιστορικό αλλά κάτι μου λέει οτι ένας Davis σε αυτό το σημείο θα έγραφε υψηλότερες ελάχιστες Τ σε σχέση με τον ιστορικό. Τώρα για τις μέγιστες πρέπει ο άνεμος στο Θησείο να παίζει μεγάλο ρόλο. Φαίνεται από τις αποκλίσεις που βλέπουμε και σε σχέση με το Γκάζι. Γενικά το γεγονός οτι βρίσκεται σε λόφο στο καρακέντρο καθιστά πολύ δύσκολη εξίσωση την εξαγωγή συμπερασμάτων. Είναι εξαιρετικά πολύπλοκη ορογραφία, γεωμορφολογία, γειτνίαση με τη χαβούζα του κέντρου κτλ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 19/2/2023 at 11:27 ΠΜ, South καυσωνάκιας είπε:

Δε μπορούν να βάλουν Davis στο Θησείο επίσημα γιατί εκεί είναι το άκρον άωτον της επισημότητας και οι Davis σταθμοί θεωρούνται σύμφωνα με τον WMO ερασιτεχνικοί. Ο αυτόματος του Θησείου που είναι online πχ είναι επαγγελματικός αυτόματος από εκείνους που γίνονται outsourcing σε πολλές ΜΥ παγκοσμίως.

Θα μπορούσαν για ερευνητικούς σκοπούς φυσικά να έβαζαν έναν Davis, ιδανικά στο έδαφος δίπλα από τον ιστορικό αλλά κάτι μου λέει οτι ένας Davis σε αυτό το σημείο θα έγραφε υψηλότερες ελάχιστες Τ σε σχέση με τον ιστορικό. Τώρα για τις μέγιστες πρέπει ο άνεμος στο Θησείο να παίζει μεγάλο ρόλο. Φαίνεται από τις αποκλίσεις που βλέπουμε και σε σχέση με το Γκάζι. Γενικά το γεγονός οτι βρίσκεται σε λόφο στο καρακέντρο καθιστά πολύ δύσκολη εξίσωση την εξαγωγή συμπερασμάτων. Είναι εξαιρετικά πολύπλοκη ορογραφία, γεωμορφολογία, γειτνίαση με τη χαβούζα του κέντρου κτλ. 

Επειδή ως φοιτητής έβγαινα καμιά φορά Γκάζι, τότε που ήταν ακόμη της μόδας, θυμάμαι εμπειρικά ότι ψοφούσες στο κρύο κατά τις 5 - 5.30 το πρωί, εκεί στην αναμονή με το σουβλάκι στο χέρι μέχρι να ανοίξει το μετρό. Το έχω κάνει κάποιες φορές με τα πόδια μέχρι Θησείο και Ομόνοια και ήταν αισθητή η διαφορά. Είχα διαβάσει παλαιότερα ότι το ρεκόρ απόλυτης ελάχιστης μέσα στον Δήμο Αθηναίων το κατέχει ο Βοτανικός με -10,4 από το 1934, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση η δυναμική της περιοχής. Το οξύμωρο είναι ότι, ταυτοχρόνως, το Γκάζι και ο Βοτανικός, ειδικά όσο πας προς Κηφισό, συγκαταλέγονται στα πιο δύσκολα σημεία του Δήμου Αθηναίων για σοβαρές χιονοστρώσεις, σε σχέση με τις ανατολικές περιοχές και τα πέριξ Λυκαβηττού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Χιονοσκεπής Έχω ακριβώς την ίδια εμπειρία από το Γκάζι, το κρύο που τρως 5.00-5.30 μόλις βγεις από το μαγαζί/κλαμπ/μπαρ είναι πραγματικά διαπεραστικό ειδικά όταν υπάρχει αναστροφή, και όσο ανεβαίνεις από την Ερμού προς Θησείο το κρύο αρχίζει και μετριάζεται σημαντικά.

Έχω σκεφτεί μάλιστα μια φορά που θα βρεθώ εκεί ξημέρωμα, να πάρω το δικό μου αισθητήρα και να συγκρίνω Γκάζι με Θησείο μόνος μου 😂

Αυτό που είναι επίσης ενδιαφέρον, είναι ότι ο αισθητήρας Τ στο Γκάζι πρέπει να είναι ανεβασμένος σε μια οροφή 8-9 μέτρων, που σημαίνει ότι εάν ήταν στα 2-3 μέτρα από το έδαφος, όπως πρέπει κανονικά, θα κατέγραφε ακόμη χαμηλότερες Τ σε αναστροφές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεσες και ακραιες τιμες ημερησιων τιμων Τ850 Αθηνας για 50ετια 1973-2022 (μεσημεριανες ραδιοβολησεις)

image.png.c6caa1d5208ccb1396bfe66bae0fa60c.png

Μακραν το πιο ακραιο διαστημα ολης της 50ετιας σε αποκλιση απ τα κανονικα ειναι ο καυσωνας του Μαιου 2020 αφου τα 850 που επιασε τα συνανταμε σαν ακραιες τιμες ξανα μετα τις 15/6!!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίο διάγραμμα!

Προς τα κάτω ξεχωρίζει έντονα η εισβολή στις 4/11 του 2006, αν δεν κάνω λάθος η πρωιμότερη χιονόπτωση έβερ στην Αθήνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Πολύ ωραίο διάγραμμα!

Προς τα κάτω ξεχωρίζει έντονα η εισβολή στις 4/11 του 2006, αν δεν κάνω λάθος η πρωιμότερη χιονόπτωση έβερ στην Αθήνα

Ναι εκείνη η μέρα είναι με μεσημεριανή ραδιοβοληση -6.9 αλλά έπιασε και λίγο χαμηλότερα μέσα στην μέρα, ήταν αρκετά εκτός στατιστικής και αυτή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/23/2023 at 5:59 PM, KapelosG said:

Μεσες και ακραιες τιμες ημερησιων τιμων Τ850 Αθηνας για 50ετια 1973-2022 (μεσημεριανες ραδιοβολησεις)

image.png.c6caa1d5208ccb1396bfe66bae0fa60c.png

Μακραν το πιο ακραιο διαστημα ολης της 50ετιας σε αποκλιση απ τα κανονικα ειναι ο καυσωνας του Μαιου 2020 αφου τα 850 που επιασε τα συνανταμε σαν ακραιες τιμες ξανα μετα τις 15/6!!

Λογικά το 1973 (17-20/7) θα είχε την υψηλότερη τιμή. Δε υπήρξε άλλος ακραίος καύσωνας εκείνη την περίοδο

Επίσης αυτό το 15,5 31 Δεκέμβρη τι φάση, πλησιάζει ακραίες τιμές Οκτώβρη. (Του 2009 είναι μαντεύω)

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Yata είπε:

Λογικά το 1973 (17-20/7) θα είχε την υψηλότερη τιμή. Δε υπήρξε άλλος ακραίος καύσωνας εκείνη την περίοδο

Επίσης αυτό το 15,5 31 Δεκέμβρη τι φάση, πλησιάζει ακραίες τιμές Οκτώβρη. (Του 2009 είναι μαντεύω)

Ναι εκείνος ο καύσωνας είναι, εύκολα στο ίδιο επίπεδο με εκείνον του 2007 και λίγο ισχυρότερος στις 19/7...ναι 31/12/2009 είχε 15.6 στα 850 (συνήθως συναντάται 15 Ιουνίου ή 30 Αυγούστου σε μέση τιμή!!)...επίσης έχει υπάρξει και έτος στην δεκαετία του 70 με ραδιοβοληση 15.6 στα 850 αρχές Φεβρουαρίου (όχι 1977 που είναι το ρεκόρ Φεβρουαρίου όμως!!)

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, KapelosG said:

Ναι εκείνος ο καύσωνας είναι, εύκολα στο ίδιο επίπεδο με εκείνον του 2007 και λίγο ισχυρότερος στις 19/7...ναι 31/12/2009 είχε 15.6 στα 850 (συνήθως συναντάται 15 Ιουνίου ή 30 Αυγούστου σε μέση τιμή!!)...επίσης έχει υπάρξει και έτος στην δεκαετία του 70 με ραδιοβοληση 15.6 στα 850 αρχές Φεβρουαρίου (όχι 1977 που είναι το ρεκόρ Φεβρουαρίου όμως!!)

Πιθανότατα αυτό θα είναι

archives-1979-2-12-0-1.png.0d2a810acbf2b8fcc27fd6a1c2d368f3.png

Φοβερά ανώμαλος εκείνος ο χειμώνας γενικώς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Yata είπε:

Πιθανότατα αυτό θα είναι

archives-1979-2-12-0-1.png.0d2a810acbf2b8fcc27fd6a1c2d368f3.png

Φοβερά ανώμαλος εκείνος ο χειμώνας γενικώς

Εκεί είναι ναι, σχεδόν 20 στα 850 η Κρήτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κλιματικη πραγματικοτητα Μαρτιου στην Αθηνα για την νεα χιλιετια 2000-2021

Μεση μεγιστη 17,5

Μεση Τ 13,1

Μεση ελαχιστη 9,8

1961-1990 ειχαμε 16-11,7-8,4 αντιστοιχα (χοντρικα θερμανση 1,5 βαθμου)

image.png.072978f09a93106a95a0fd8582f70ffa.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Η κλιματικη πραγματικοτητα Μαρτιου στην Αθηνα για την νεα χιλιετια 2000-2021

Μεση μεγιστη 17,5

Μεση Τ 13,1

Μεση ελαχιστη 9,8

1961-1990 ειχαμε 16-11,7-8,4 αντιστοιχα (χοντρικα θερμανση 1,5 βαθμου)

image.png.072978f09a93106a95a0fd8582f70ffa.png

Γιωργη το αντιστοιχο διαγραμμα στα 850 πως ειναι?Δηλαδη 2000-2021 vs 61-90?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γιωργη το αντιστοιχο διαγραμμα στα 850 πως ειναι?Δηλαδη 2000-2021 vs 61-90?

Δυστυχώς δεν υπάρχουν ραδιοβολησεις πριν το 1973, αλλά εμπειρικά περίπου 0.8-1 κάτω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Δυστυχώς δεν υπάρχουν ραδιοβολησεις πριν το 1973, αλλά εμπειρικά περίπου 0.8-1 κάτω 

Μπορεις τοτε 73-99 vs 00-21??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μπορεις τοτε 73-99 vs 00-21??

Μόλις γυρίσω σπίτι θα σου φτιάξω πίνακι για όλους του μήνες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μπορεις τοτε 73-99 vs 00-21??

Λοιπον εδω ολοι οι μηνες

image.png.ea1f4c058f8af361af7a50eed63caebd.png

Περα απο θερμανση στα 850 σε ολους τους μηνες εκτος Ιουνιου (γενικα δεν ειναι τεραστια η θερμανση αλλα απο 2007+ ειναι πιο εντονη), εχουμε και σημαντικη επιφανειακη θερμανση λογω αστικου περιβαλλοντος (μεγαλυτερη θετικη αποκλιση καλοκαιρι απο χειμωνα ανεξαρτητα απο Τ850)

Η συνολικη θερμανση στο θησειο οφειλεται πιο πολυ στην αυξηση ελαχιστων παρα μεγιστων Τ

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουμε στοιχεια απο αλλo στοoαθμο εντος Αττικης και εκτος αστικου ιστου για τις ιδιες ημερομηνιες με τον πρασινο πινακα πανω? πχ Τατοι.. Ειμαι περιεργος αν η αυξηση στα 850 συμπιπτει με την αυξηση στην επιφανεια εκει που η αστικη θερμονισηδα δεν παιζει ρολο @KapelosG

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, alkis91_2.0 είπε:

Εχουμε στοιχεια απο αλλo στοoαθμο εντος Αττικης και εκτος αστικου ιστου για τις ιδιες ημερομηνιες με τον πρασινο πινακα πανω? πχ Τατοι.. Ειμαι περιεργος αν η αυξηση στα 850 συμπιπτει με την αυξηση στην επιφανεια εκει που η αστικη θερμονισηδα δεν παιζει ρολο @KapelosG

Δυστυχώς δεν έχω δεδομένα για Τατόι αν και θα το θελα πολύ, είναι δυσεύρετα τα αρχεία της ΕΜΥ σαν κρατικα μυστικά😂...θα το ψάξω όμως μήπως βρω κατι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Δυστυχώς δεν έχω δεδομένα για Τατόι αν και θα το θελα πολύ, είναι δυσεύρετα τα αρχεία της ΕΜΥ σαν κρατικα μυστικά😂...θα το ψάξω όμως μήπως βρω κατι

από πότε λειτουργούσε το Τατόι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάντως νομίζω ότι η χαμηλότερη επίσημη θερμοκρασία για σταθμό εντός της Αθήνας ήταν η 16.2.1934 με το περίφημο -10,4c στο σταθμό του Βοτανικού με αναστροφάρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, geornik said:

πάντως νομίζω ότι η χαμηλότερη επίσημη θερμοκρασία για σταθμό εντός της Αθήνας ήταν η 16.2.1934 με το περίφημο -10,4c στο σταθμό του Βοτανικού με αναστροφάρα...

To οποίο είναι πολύ debatable όταν το Θησείο είχε -5 φάση και μιλάμε για 1934 με non standard όργανα. 

Ουρμπανιά καθαρά το έχω αυτό 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

To οποίο είναι πολύ debatable όταν το Θησείο είχε -5 φάση και μιλάμε για 1934 με non standard όργανα. 

Ουρμπανιά καθαρά το έχω αυτό 

Ειχε -5,7c το Θησειο με μηδεν αναστροφη λογω θεσης.  Ο Βοτανικος ειναι χαμηλοτερα και σε απολυτα επιπεδο σημειο αρα θεωρω δικαιολογειται...εντωμεταξυ στους καυσωνες οκ ενας σταθμος να τσιμπαει στις μεγιστες λογω "δυσλειτουργιας"...οι ελαχιστες πώς ειναι δυνατον να ειναι παρακατω απο την πραγματικη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, geornik said:

Ειχε -5,7c το Θησειο με μηδεν αναστροφη λογω θεσης.  Ο Βοτανικος ειναι χαμηλοτερα και σε απολυτα επιπεδο σημειο αρα θεωρω δικαιολογειται...εντωμεταξυ στους καυσωνες οκ ενας σταθμος να τσιμπαει στις μεγιστες λογω "δυσλειτουργιας"...οι ελαχιστες πώς ειναι δυνατον να ειναι παρακατω απο την πραγματικη?

Μεγάλη κουβέντα αυτή. Για να ξέρουμε στο σήμερα τι γίνεται θέλουμε ίδιου τύπου σταθμούς για συγκρίσεις. Ιδανικά στην ίδια κιόλας τοποθεσία που δήθεν σημειώθηκε το -10.

Για μένα είναι εντελώς junk επιπέδου η αναφορά μιας τέτοιας τιμής. Είτε κανας πάγος έπιασε και το μετρήσαν έτσι είτε της πλάκας τα όργανα που έκαναν αυτή τη μέτρηση το 1934 τη στιγμή που δεν είχαμε καν standardization διεθνώς. Μόνο τα όργανα του Θησείου μετά τον ποιοτικό έλεγχο των στοιχείων και την ομογενοποίηση της χρονοσειράς του είναι (χαριστικά εντωμεταξύ) μιας άλφα αξιοπιστίας λόγω του WMO.  Γενικά ότι είναι πριν τη δεκαετία του 50 αν δεν προέρχεται από σταθμό του Αστεροσκοπείου με WMO id για μένα είναι της πλάκας σε ότι αφορά την Ελλάδα. Άντε ως τρίβια στην καλύτερη.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισως εαν βραχει και παγωσει ενα θεμομετρο να αρχισει να δειχνει τιμες πιο κοντα στο dew point απ οτι τις πραγματικες, εξου και η χαμηλοτερη απ τη κανονικη Τ? Φανταζομαι με -5 και κανεναν βδ ανεμο ισως το dp να ηταν κοντα στο -10 στην περιοχη τη δεδομενη στιγμη, δεν μπορω να ξερω ομως μια υποθεση κανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...