Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, alkis91_2.0 said:

Kai εγώ αυτο πιστεύω. Το συζητάγαμε με τον σαουθ πριν κάνα 2 μήνες στο ίδιο θρεντ. Φαίνεται και από τη βλάστηση άλλωστε λίγο νότια της Αναβύσσου ότι υπάρχουν περιοχές που θυμίζουν τοπία νότιας Ισπανίας η Κυκλάδων. Η Ανάβυσσος απ τη μεριά της Σαρωνίδας τουλάχιστον μέχρι και πευκοδάσος έχει, και για να διατηρείται δύσκολα να έχει κάτω από 300μμ ετησίως διαχρονικά...

Έχει σημεία η νότια Αττική που φαίνονται ακόμα ξηρότερα πχ από Αλικάντε που έχει και αυτό τον ίδιο υετό με την Ανάβυσσο. Να δούμε και το Σούνιο πως θα διαμορφωθεί γιατί έχει μόλις λίγα χρόνια δεδομένων και μέσα το 2019 το οποίο κάνει τεράστιο inflate στους χειμερινούς μήνες. 

Προσωπικά πιστεύω πως τοπικά υπάρχουν περιοχές στην Αττική με 2 μπροστά στο μέσο ετήσιο υετό. Το θέμα είναι να τις βρούμε. Προς το παρόν η Ανάβυσσος η δυνατότερη υποψήφια αλλά όλη η ζώνη από εκεί μέχρι Σούνιο θέλει μεγάλη προσοχή. Λογικά κάπου εκεί είναι. Το επόμενο ερώτημα είναι πόσο κάτω από 300 θα μπορούσε να φτάσει το πραγματικά ξηρότερο σημείο της Αττικής. 

Κάνοντας μια γενική προβολή των στοιχείων της Αναβύσσου θα έλεγα πως το μεγαλύτερο/ξηρότερο outlier της Αττικής θα μπορούσε πάντα θεωρητικά να είναι μέχρι και 10% πιο κάτω. Ίσως οριακά στα 270 με 280 μμ. Στατιστικά δηλαδή δεν είναι απίθανο. Το θέμα είναι να βρούμε αυτό το σημείο. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Παλαιότερα είχε συζητηθεί στο θέμα η μείωση ημερών υετού και η αύξηση ημερών με μεγάλα ύψη βροχής (10+ mm) στο Θησείο. Το τελευταίο δίμηνο θα το χαρακτήριζα "παλιακό", αφού έχουμε αρκετές ημέρες μετρήσιμου υετού στο Κέντρο της Αθήνας, χωρίς να ξεπερνάμε σχεδόν ποτέ τα 2-3, άντε 5 mm.

Ναι αυτή η τάση στο πλαίσιο της κλιματικής αλλαγής έχει συζητηθεί πολλές φορές. Όσες φορές έχω ακούσει επιστήμονες από το ΕΑΑ στη τηλεόραση αναφέρουν αυτό που λες. Μείωση ημερών υετού αλλά αύξηση υετού. Ε τους τελευταίους μήνες είναι το πιο κλασικό μοτίβο κέντρου, πιο πολλές μέρες υετού αλλά της πλάκας υετός.  

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Σε γενικές γραμμές δεν έχει καμία σχέση το κλίμα στο λόφο Νυμφών στο κέντρο της Αθήνας με αυτό της Αναβύσσου στις νότιες παραλιακές εσχατιές της Αττικής. Είναι επισφαλές να γίνεται προβολή των δεδομένων του ενός στον άλλο, για οποιοδήποτε σταθμό βασικά σε τόσο μεγάλη απόσταση. 

Ναι ειναι επισφαλες αλλα ειναι η ορθοτερη μεθοδος εκτιμησης υετου σε βαθος χρονου, αν για παραδειγμα το Θησειο εγραφε αρκετα πανω απο το μο πχ 450mm θα υπηρχαν πολυ μεγαλες πιθανοτητες η Αναβυσσος να πεφτει κατω απο 300mm σε βαθος χρονου. Στο κλιμα τους δε βλεπω καμια ιδιαιτερη διαφορα και οι δυο περιοχες βρεχονται κατα κυριο λογο με νοτια. Παρεμπιπτοντως με τις απωλειες η Αναβυσσος παιζει στα 320-330. Το Σουνιο φαινεται οτι ξεπερναει τα 350mm. Θεωρητικα απο Παλαια Φωκαια εως Χαρακα ισως και Λαγονησι θετουν υποψηφιοτητα για <300 με πολυ λιγες πιθανοτητες βεβαια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως η Ανάβυσσος τώρα χώνει καλά βλέπω. 15 mm έχει βάλει περίπου άρα δεν πέφτει κάτω από 310 mm προς το παρόν αν προσθέσουμε το κλιματικό δελτίο και του Ιουνίου από ΕΑΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ψυχρότερος Ιούνιος από το 2008 στο Γκάζι είναι αυτός του 2015 με 24.7 βαθμούς μέση Τ, λογικά ο φετινός θα καταφέρει να τον ''κερδίσει'' εάν βγουν οι νορμάλ ζέστες που φαίνονται τον υπόλοιπο μήνα. Μέχρι στιγμής έχει μέση Τ μόλις 23.5!

Ποιος είναι ο ψυχρότερος Ιούνιος στο Θησείο έβερ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ο ψυχρότερος Ιούνιος από το 2008 στο Γκάζι είναι αυτός του 2015 με 24.7 βαθμούς μέση Τ, λογικά ο φετινός θα καταφέρει να τον ''κερδίσει'' εάν βγουν οι νορμάλ ζέστες που φαίνονται τον υπόλοιπο μήνα. Μέχρι στιγμής έχει μέση Τ μόλις 23.5!

Ποιος είναι ο ψυχρότερος Ιούνιος στο Θησείο έβερ;

1921 με 21.2 μέση Τ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, alkis91_2.0 είπε:

Kαλα αυτος δεν φτανεται με τπτ..  Ποσα μμ ειχε ριξει τοτε? Η ειχε απλα κρυο

51.6μμ με ψηλότερη ελάχιστη μήνα 20.5, δεν γίνονται αυτά πλέον ότι και Ιούνη να κάνει, άλλη Αθήνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 minutes ago, KapelosG said:

51.6μμ με ψηλότερη ελάχιστη μήνα 20.5, δεν γίνονται αυτά πλέον ότι και Ιούνη να κάνει, άλλη Αθήνα 

H T σιγουρα απιαστη, τα μμ γινονται ομως! Το '17 στο Ελληνικο ειχε περισσοτερα! Κεντρο ποσα ειχε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, KapelosG said:

1921 με 21.2 μέση Τ!!

Και μόλις 26.1 μέση μέγιστη Ιουνίου ενώ 17.4 μέση ελάχιστη. Wow αυτά δεν γίνονται πλέον με τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Χθεσινή μέγιστη Αττικής τελικά 34.0 στη Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ.

Παλι τέρατα θα βλέπουμε απ' αυτούς τους σταθμούς, καλά μην συζητήσω τις μέγιστες που χει φέτος το ελληνικό, πάει για μεση μέγιστη Αττικής 😂.Με 29.6 μέση μέγιστη ως χθες και κλιματική τιμή 29.2 θέλει να μας πείσει ότι μέχρι χθες ο μήνας ήταν κατά 0.4 θερμότερος απ' τα παλιά κλιματικά. Την ίδια στιγμή η Ελευσίνα ως χθες βγάζει 29 μέση μέγιστη με κλιματική 30.7, μιλάμε για κατάντια του ελληνικού!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Παλι τέρατα θα βλέπουμε απ' αυτούς τους σταθμούς, καλά μην συζητήσω τις μέγιστες που χει φέτος το ελληνικό, πάει για μεση μέγιστη Αττικής 😂.Με 29.6 μέση μέγιστη ως χθες και κλιματική τιμή 29.2 θέλει να μας πείσει ότι μέχρι χθες ο μήνας ήταν κατά 0.4 θερμότερος απ' τα παλιά κλιματικά. Την ίδια στιγμή η Ελευσίνα ως χθες βγάζει 29 μέση μέγιστη με κλιματική 30.7, μιλάμε για κατάντια του ελληνικού!

Eχειν καταντησει αηδία να λαμβάνουμε υπόψιν σταθμούς που καταγράφουν καταφανώς ότι να ναι.....και δεν είναι ένας και δύο.....

Εδώ πριν λίγα χρόνια θυμάμαι ένα σταθμό στο Λαγονήσι που έγραφε τέρατα μέχρι που πήρα ένα δικο μου αισθητήρα  στήθηκα στα 200μ απόσταση και την ίδια ώρα έγραφα 2-3 βαθμούς κάτω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, KapelosG said:

Παλι τέρατα θα βλέπουμε απ' αυτούς τους σταθμούς, καλά μην συζητήσω τις μέγιστες που χει φέτος το ελληνικό, πάει για μεση μέγιστη Αττικής 😂.Με 29.6 μέση μέγιστη ως χθες και κλιματική τιμή 29.2 θέλει να μας πείσει ότι μέχρι χθες ο μήνας ήταν κατά 0.4 θερμότερος απ' τα παλιά κλιματικά. Την ίδια στιγμή η Ελευσίνα ως χθες βγάζει 29 μέση μέγιστη με κλιματική 30.7, μιλάμε για κατάντια του ελληνικού!

Πάντως τόσο ο σταθμός της Νέας Φιλαδέλφειας τόσο και του Ελληνικού είναι διαφορετικοί σταθμοί από τους Davis που συγκρίνεις. Εξάλλου το Ελληνικό παραδοσιακά με μελτεμόκαιρο τα σπάει και ειδικά φέτος για Ιούνιο η νότια Αττική είχε σημαντικά περισσότερη ηλιοφάνεια και λιγότερο επηρεάστηκε από τις αστάθειες. Για μένα ειδικά τα τελευταία χρόνια όλοι οι σταθμοί της ΕΜΥ στην Αττική είναι αρκετά αξιόπιστοι και όποιες διαφορές προκύπτουν από το γεγονός οτι συγκρίνουμε διαφορετικού τύπου σταθμούς.

Κανένα τέρας για τη Νέα Φιλαδέλφεια επίσης. Η ίδια είναι παραδοσιακά τέρας ζέστης και μαζί με Σαλαμίνα έχουν τις υψηλότερες καλοκαιρινές μέσες μέγιστες. Το κεντρικό λεκανοπέδιο και ειδικότερα η Νέα Φιλαδέλφεια δε θέλει κάποια επεξήγηση για να τα σπάει στη ζέστη. Είναι το γεωγραφικό κέντρο του λεκανοπεδίου 15 χιλιόμετρα από τη θάλασσα από όλες τις πλευρές σε χαμηλό υψόμετρο. Αυτό έλειπε να μη τα έσπαγε στη ζέστη μια τέτοια τοποθεσία!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως τόσο ο σταθμός της Νέας Φιλαδέλφειας τόσο και του Ελληνικού είναι διαφορετικοί σταθμοί από τους Davis που συγκρίνεις. Εξάλλου το Ελληνικό παραδοσιακά με μελτεμόκαιρο τα σπάει και ειδικά φέτος για Ιούνιο η νότια Αττική είχε σημαντικά περισσότερη ηλιοφάνεια και λιγότερο επηρεάστηκε από τις αστάθειες. Για μένα ειδικά τα τελευταία χρόνια όλοι οι σταθμοί της ΕΜΥ στην Αττική είναι αρκετά αξιόπιστοι και όποιες διαφορές προκύπτουν από το γεγονός οτι συγκρίνουμε διαφορετικού τύπου σταθμούς.

Κανένα τέρας για τη Νέα Φιλαδέλφεια επίσης. Η ίδια είναι παραδοσιακά τέρας ζέστης και μαζί με Σαλαμίνα έχουν τις υψηλότερες καλοκαιρινές μέσες μέγιστες. Το κεντρικό λεκανοπέδιο και ειδικότερα η Νέα Φιλαδέλφεια δε θέλει κάποια επεξήγηση για να τα σπάει στη ζέστη. Είναι το γεωγραφικό κέντρο του λεκανοπεδίου 15 χιλιόμετρα από τη θάλασσα από όλες τις πλευρές σε χαμηλό υψόμετρο. Αυτό έλειπε να μη τα έσπαγε στη ζέστη μια τέτοια τοποθεσία!

Δεν συμφωνω αλλα δεν θα επιμεινω, δες μεσες τιμες μεγιστων τα τελευταια ετη ελληνικο σε σχεση με παλια και θα διαπιστωσεις οτι καποτε δεν ηταν μελτεμοδυναμη σε βαθμο να γραφει μεγιστες Αττικης σχεδον, ενω δεν εχει θερμονησιδα οποτε δεν δικαιολογειται η ραγδαια αυξηση της Τ, η τοποθετηση και αλλαγη οργανων διαδραματιζει καθοριστικο ρολο στην περιπτωση αυτη οπως ανεφερε και ο ιδιος ο Κολυδας. Η φιλαδελφια μονιμα 1-1,5 πανω λογω αλλαγης κλωβου. Μπορεις να πιστευεις οτι θελεις αλλα τα νουμερα συχνα μιλανε απο μονα τους και ειναι αυταποδεικτα οτι κατι δεν παει καλα, εσυ κρατα τα θερμα ρεκορ και παμε παρακατω αφου ειναι η γνωμη σου και ειναι σεβαστη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, KapelosG said:

 Η φιλαδελφια μονιμα 1-1,5 πανω λογω αλλαγης κλωβου. Μπορεις να πιστευεις οτι θελεις αλλα τα νουμερα συχνα μιλανε απο μονα τους και ειναι αυταποδεικτα οτι κατι δεν παει καλα, εσυ κρατα τα θερμα ρεκορ και παμε παρακατω αφου ειναι η γνωμη σου και ειναι σεβαστη!

Μάλλον δε τα προσέχεις όσο εγώ. Αυτό είναι ένα ξεκάθαρο κατάλοιπο που έχει μείνει επι εποχής 47.5 το 2007. Ο σταθμός της ΕΜΥ στη Νέα Φιλαδέλφεια τα τελευταία 5 τουλάχιστον χρόνια έχει μικρότερες αποκλίσεις που για μένα θα εξηγούνταν άνετα αν είχαμε head on σύγκριση με έναν κλασικό κλωβό επί τόπου στο Άλσος της Νέας Φιλαδέλφειας. Φαίνεται οτι πλέον η ΕΜΥ τουλάχιστον τον σταθμό της Φιλαδέλφειας τον έχει προσέξει πολύ περισσότερο και μάλιστα έχω δει πως αν κάποια τιμή δε τους αρέσει δεν τη δημοσιεύουν καν την επόμενη μέρα. Φαίνεται μάλιστα περίτρανα οτι αυτό το κατάλοιπο έχει διοθρωθεί και στις μεγάλες θερμές εισβολές του 2017 και 2021 όπου μιλάμε μόλις για 0.3-0.4 απόκλιση στις απόλυτα μέγιστες των θερμότερων Davis (0.1 μόλις πχ από την Ελευσίνα ΕΑΑ). Κάτι που εξηγείται από το απλό γεγονός οτι μιλάμε για διαφορετικού τύπου σταθμών.

Εξάλλου επί εποχής κλασικού κλωβού η Νέα Φιλαδέλφεια πέρναγε και μάλιστα σημαντικά το κλασικό κλωβό της ΕΜΥ στο Αεροδρόμιο της Λάρισας το καλοκαιρινό τρίμηνο (που είναι πολύ πιο μακριά από τη θάλασσα btw). Τι να λέμε τώρα, είναι μια πραγματικά πολύ ζεστή περιοχή για τα δεδομένα της Ελλάδας από όπου και να το πιάσεις. 

Επίσης βλέπω είναι η δεύτερη φορά που χρησιμοποιείς την αγάπη μου για τα θερμά ρεκόρ ως μια γενίκευση για τι ακριβώς? Οτι δηλαδή θα είμαι biased στο scrutiny που κάνω? Θα σε παρακαλούσα να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στο πως κάνεις αυτή τη σύνδεση για εμένα. Ναι, προφανώς δε κρύβω οτι μου αρέσει η ζέστη αλλά όπως βλέπεις και γω με νούμερα μιλάω και μάλιστα κάνω πολλαπλή προσπάθεια verification των τιμών και μέχρι τέλους. Οτι γουστάρω ζέστες δεν νομίζω αλλάζει σημαντικά τη κριτική μου ικανότητα. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, KapelosG said:

Δεν συμφωνω αλλα δεν θα επιμεινω, δες μεσες τιμες μεγιστων τα τελευταια ετη ελληνικο σε σχεση με παλια και θα διαπιστωσεις οτι καποτε δεν ηταν μελτεμοδυναμη 

Πάντα ήταν μελτεμοδύναμη το Ελληνικό...Δηλαδή η μνήμη μου δεν είναι τόσο σάπια. Θυμάμαι με τα μελτέμια ήδη από αρχές 2000's τα έσπαγε. Που τα παρακολουθούσα πιο κοντά. Τώρα προφανώς αν μιλάμε για passive σταθμό συγκρινόμενο με τους αεριζόμενους Davis λογικό είναι να έχουμε αποκλίσεις και ίσως για αυτό χτυπάνε πιο πολύ σήμερα. Λόγω του πολύ πλούσιου δικτύου σε Davis που έχουμε σήμερα. Αλλά νομίζω παραμένει οτι ο σημαντικός παράγοντας είναι οτι μιλάμε για διαφορετικού τύπου σταθμών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μάλλον δε τα προσέχεις όσο εγώ. Αυτό είναι ένα ξεκάθαρο κατάλοιπο που έχει μείνει επι εποχής 47.5 το 2007. Ο σταθμός της ΕΜΥ στη Νέα Φιλαδέλφεια τα τελευταία 5 τουλάχιστον χρόνια έχει μικρότερες αποκλίσεις που για μένα θα εξηγούνταν άνετα αν είχαμε head on σύγκριση με έναν κλασικό κλωβό επί τόπου στο Άλσος της Νέας Φιλαδέλφειας. Φαίνεται οτι πλέον η ΕΜΥ τουλάχιστον τον σταθμό της Φιλαδέλφειας τον έχει προσέξει πολύ περισσότερο και μάλιστα έχω δει πως αν κάποια τιμή δε τους αρέσει δεν τη δημοσιεύουν καν την επόμενη μέρα. Φαίνεται μάλιστα περίτρανα οτι αυτό το κατάλοιπο έχει διοθρωθεί και στις μεγάλες θερμές εισβολές του 2017 και 2021 όπου μιλάμε μόλις για 0.3-0.4 απόκλιση στις απόλυτα μέγιστες των θερμότερων Davis (0.1 μόλις πχ από την Ελευσίνα ΕΑΑ). Κάτι που εξηγείται από το απλό γεγονός οτι μιλάμε για διαφορετικού τύπου σταθμών.

Εξάλλου επί εποχής κλασικού κλωβού η Νέα Φιλαδέλφεια πέρναγε και μάλιστα σημαντικά το κλασικό κλωβό της ΕΜΥ στο Αεροδρόμιο της Λάρισας το καλοκαιρινό τρίμηνο (που είναι πολύ πιο μακριά από τη θάλασσα btw). Τι να λέμε τώρα, είναι μια πραγματικά πολύ ζεστή περιοχή για τα δεδομένα της Ελλάδας από όπου και να το πιάσεις. 

Επίσης βλέπω είναι η δεύτερη φορά που χρησιμοποιείς την αγάπη μου για τα θερμά ρεκόρ ως μια γενίκευση για τι ακριβώς? Οτι δηλαδή θα είμαι biased στο scrutiny που κάνω? Θα σε παρακαλούσα να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στο πως κάνεις αυτή τη σύνδεση για εμένα. Ναι, προφανώς δε κρύβω οτι μου αρέσει η ζέστη αλλά όπως βλέπεις και γω με νούμερα μιλάω και μάλιστα κάνω πολλαπλή προσπάθεια verification των τιμών και μέχρι τέλους. Οτι οτι γουστάρω ζέστες δεν νομίζω αλλάζει σημαντικά τη κριτική μου ικανότητα. 

Γιατί δεν συγκρίνεις αφού είσαι τόσο σίγουρος τότε τις μέσες μέγιστες Λάρισας ΕΜΥ και Φιλαδελφείας ΕΜΥ προ αλλαγής κλωβού και μετά την αλλαγή για να δεις αν υπάρχει διαφορά σε συμπεριφορά των δύο σταθμών! 

Καλά η αγάπη σου για τα θερμά ρεκόρ είναι γνωστή, δηλαδή είναι κακο να πούμε ότι κυνηγάς το θερμό ακόμα και αν δεν γνωρίζεις την αξιοπιστία του όταν όντως συμβαίνει. Δεν νομίζω ότι σε εθιξα ως άνθρωπο αλλά απλά λέω ότι οποίο θερμό ρεκόρ υπάρχει το αποδέχεσαι με μεγάλη ευκολία και αν σου πει κάποιος το αντίθετο αντιδρας! Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Καλή συνέχεια

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντα ήταν μελτεμοδύναμη το Ελληνικό...Δηλαδή η μνήμη μου δεν είναι τόσο σάπια. Θυμάμαι με τα μελτέμια ήδη από αρχές 2000's τα έσπαγε. Που τα παρακολουθούσα πιο κοντά. Τώρα προφανώς αν μιλάμε για passive σταθμό συγκρινόμενο με τους αεριζόμενους Davis λογικό είναι να έχουμε αποκλίσεις και ίσως για αυτό χτυπάνε πιο πολύ σήμερα. Λόγω του πολύ πλούσιου δικτύου σε Davis που έχουμε σήμερα. Αλλά νομίζω παραμένει οτι ο σημαντικός παράγοντας είναι οτι μιλάμε για διαφορετικού τύπου σταθμών. 

Όσο για αυτό σου είπα 31/5 συζήτησα με κολυδα τι άλλο να σου πω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Γιατί δεν συγκρίνεις αφού είσαι τόσο σίγουρος τότε τις μέσες μέγιστες Λάρισας ΕΜΥ και Φιλαδελφείας ΕΜΥ προ αλλαγής κλωβού και μετά την αλλαγή για να δεις αν υπάρχει διαφορά σε συμπεριφορά των δύο σταθμών! 

Μα γιατί είναι διαφορετικοί σταθμοί. Άλλο ο κλασικός κλωβός άλλο ο αυτόματος. Η μόνη δυναμική σύγκριση που έχει νόημα είναι αυτή μεταξύ των κλασικών κλωβών Ν.Φιλαδέλφειας-Λάρισας και το γεγονός οτι η Νέα Φιλαδέλφεια ήταν συστηματικά θερμότερη από τη Λάρισα δείχνει οτι το κεντρικό λεκανοπέδιο χωρίς πολλές διατυπώσεις είναι από τις θερμότερες περιοχές της Ελλάδας το καλοκαίρι. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, KapelosG said:

Δεν νομίζω ότι σε εθιξα ως άνθρωπο αλλά απλά λέω ότι οποίο θερμό ρεκόρ υπάρχει το αποδέχεσαι με μεγάλη ευκολία και αν σου πει κάποιος το αντίθετο αντιδρας!

Δεν έχεις απόλυτο δίκιο εδώ. Μπορείς να το θέσεις οτι ξετινάζω τους άλλους στις ερωτήσεις αλλά αν κάτι δεν στέκει το αναγνωρίζω. Μπορεί να μου πάρει πιο πολύ καιρό μέχρι να το αποδεχτώ μέσω της έρευνας μου αλλά δεν είμαι χθεσινός. Θα το απορρίψω και εγώ εφόσον έχω πειστεί οτι όντως έχει θέμα και δεν είναι απλά αυτοματισμός της κοινής γνώμης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μα γιατί είναι διαφορετικοί σταθμοί. Άλλο ο κλασικός κλωβός άλλο ο αυτόματος. Η μόνη δυναμική σύγκριση που έχει νόημα είναι αυτή μεταξύ των κλασικών κλωβών Ν.Φιλαδέλφειας-Λάρισας και το γεγονός οτι η Νέα Φιλαδέλφεια ήταν συστηματικά θερμότερη από τη Λάρισα δείχνει οτι το κεντρικό λεκανοπέδιο χωρίς πολλές διατυπώσεις είναι από τις θερμότερες περιοχές της Ελλάδας το καλοκαίρι. 

 

Εεε τότε μην το παραθέτεις ως μέγιστη Αττικής τι νόημα έχει αυτό σου εξηγώ, προφανώς είναι μια θερμή περιοχή αλλά σε κλασικό κλωβό ή Ντέιβις 34 χθες η νέα Φιλαδέλφεια δεν είχε. 

Αν ξέρουμε ότι ένας διαφορετικού τύπου σταθμός γράφει συστηματικά παραπάνω πρέπει να εντάσσεται σε δίκη του κατηγορία για σύγκριση μόνο με ομοίους και όχι να μπαίνει στο τσουβάλι με τους άλλους

Το σταματάμε γιατί είναι άκυρο με το θέμα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Εεε τότε μην το παραθέτεις ως μέγιστη Αττικής τι νόημα έχει αυτό σου εξηγώ, προφανώς είναι μια θερμή περιοχή αλλά σε κλασικό κλωβό ή Ντέιβις 34 χθες η νέα Φιλαδέλφεια δεν είχε. 

Όχι δεν κατάλαβες τι είπα. Πλέον οι αποκλίσεις έχουν πέσει στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ειδικά τώρα είναι πολύ πιο πιθανόν ένας κλασικός κλωβός να έδινε πανομοιότυπα. Ίσως και πολύ κοντά με έναν Davis στο Άλσος. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Όχι δεν κατάλαβες τι είπα. Πλέον οι αποκλίσεις έχουν πέσει στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ειδικά τώρα είναι πολύ πιο πιθανόν ένας κλασικός κλωβός να έδινε πανομοιότυπα. Ίσως και πολύ κοντά με έναν Davis στο Άλσος. 

Και αυτό το πόρισμα βγήκε επειδή στις μεγάλες εισβολές του 2017 και 2021 έγραψε μέγιστη Αττικής για 0.2-0.3 δηλαδή σε σχέση με Ελευσίνα ΕΑΑ? Δεν βγαίνουν έτσι τα πορίσματα

Πρέπει όμως να σταματήσουμε γιατί είμαστε άκυροι!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Και αυτό το πόρισμα βγήκε επειδή στις μεγάλες εισβολές του 2017 και 2021 έγραψε μέγιστη Αττικής για 0.2-0.3 δηλαδή σε σχέση με Ελευσίνα ΕΑΑ? Δεν βγαίνουν έτσι τα πορίσματα

Πρέπει όμως να σταματήσουμε γιατί είμαστε άκυροι!

Βρε συ καθημερινό αρχείο κρατάω για τις καλοκαιρινές μέγιστες Νέας Φιλαδέλφειας. Το trend είναι πάνω κάτω όπως το είπα, με αλλαγές ανάλογα τη μέρα ή το ανεμολογικό. Είναι επιστήμη ολόκληρη η Αττική ειδικά το καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το Ελληνικό σε μεγάλο βαθμό η απόκλιση εξηγείται από την αλλαγή της τοποθεσίας του σταθμού εδώ και καμία 10ρια χρόνια( μπορεί κ λίγο παραπάνω)... Απ ότι φαίνεται παλιά ήταν πιο κοντά στην ακτή και έτσι η αύρα τον έπιανε πριν πιάσει μεγάλη μέγιστη. Τώρα εκεί που είναι κοντά στη λεωφόρο Βουλιαγμένης η αύρα του Σαρωνικού είναι σίγουρα πιο αδύναμη αλλά και πιο ζέστη. Στο βοριά εννοείται ότι είναι παραδοσιακά ψηλά και κοντράρει ακόμα και την Ελευσίνα αναλόγως την περίπτωση. Πάντως την ακραία μέγιστη του '21 μια χαρά την έπιασε σε λογικά πλαίσια αφού και οι σταθμοί του ΕΑΑ κάπου εκεί γύρω στο 43ρι ήταν.

Ον α Σάιντ νόουτ παίδες, μήπως έχει κανείς πινακακι με μέσες τιμές από Ηγουμενίτσα? Έχω πιάσει όλες τις μεγάλες-γνωστές πόλεις της Ελλάδας στο γουίκι κ επικαιροποιω τα κλίματα... αλλά για εκεί, πέρα από το σταθμό του Εαα δεν παίζει να υπάρχουν αλλά δεδομένα. Άμα κάποιος έχει ασχοληθεί ας το ποστάρει η ας το κάνει Εντίτ ο ίδιος! @South καυσωνάκιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...