Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 minutes ago, KapelosG said:

Για τον σταθμό στο Γκάζι μιλάμε, αυτός είχε ρεκόρ 14/6 αργότερο 30αρι που έσπασε χθες. Τώρα αυτός ο σταθμός επίσης δεν είναι καν ο επίσημος στο Θησείο είναι αυτός που έδινε μόνιμα 27αρια τον Απρίλιο χωρίς λόγο. Γενικά το κέντρο μέχρι στιγμής εκτεταμένο 30αρι δεν έχει δεί 

Έδινε μόνιμα 27άρια? wow hold your horses

Οι αποκλίσεις μεταξύ του αυτόματου του Θησείου και του ιστορικού δε φαίνονται σημαντικές διαχρονικά. Υπάρχουν μεν αλλά δεν έχω προσέξει να είναι τόσο μεγάλες. Μπορείς να κάνεις backup αυτού που είπες ? Πόσες μέρες ήταν αυτές με τα 27άρια και ποιές?

Έχεις κρατήσει κάποιο αρχείο ενώ παράλληλα ξέρουμε τι ακριβώς έδινε ο επίσημος του Θησείου για να κάνουμε συγκρίσεις?  διότι ο τρόπος που το έθεσες είναι σα να λες οτι υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ των 2 στο Θησείο. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, KapelosG said:

πόσο χάλια πάει ο αυτόματος στο Θησείο. 

Όπα, άλμα λογικής εδώ. Για να το πούμε αυτό πρέπει να ξέρουμε τι γράφει ο επίσημος. Σημαντικές αποκλίσεις μεταξύ των 2 δεν έχω προσέξει τόσα χρόνια. Please elaborate αν έχεις κάποια facts που μπορούν να μας βοηθήσουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Όπα, άλμα λογικής εδώ. Για να το πούμε αυτό πρέπει να ξέρουμε τι γράφει ο επίσημος. Σημαντικές αποκλίσεις μεταξύ των 2 δεν έχω προσέξει τόσα χρόνια. Please elaborate αν έχεις κάποια facts που μπορούν να μας βοηθήσουν. 

Σάουθ στις αναφορές Απριλίου που έλειπες επειδή δεν έκανε ζέστη στο διάστημα 15-30 Απριλίου ο σταθμός στο Θησείο έγραφε ύποπτες μέγιστες κατά τις 11 το πρωί του τύπου Γκάζι 20 και Θησείο 25, δυστυχώς δεν έχω φωτό αλλά έχει αναλυθεί πολύ εκείνες τις μέρες. Μιλάμε όχι απλά εκτός πραγματικότητας αλλά τεράστιας απόκλισης, είχε επί μια βδομάδα 25-27αρια μέγιστες για να σου δώσω να καταλάβεις όταν ο επίσημος δεν έδωσε ποτέ μέγιστη πάνω από 25 όλο τον μήνα. Αυτό συνέβη και το συζητήσαμε και με άλλα παιδιά που το είδαν όπως ο @Χιώνπου ήταν και ο πρώτος που το παρατήρησε γιατί εγώ δε τον πολυκοιταω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, KapelosG said:

Σάουθ στις αναφορές Απριλίου που έλειπες επειδή δεν έκανε ζέστη στο διάστημα 15-30 Απριλίου ο σταθμός στο Θησείο έγραφε ύποπτες μέγιστες κατά τις 11 το πρωί του τύπου Γκάζι 20 και Θησείο 25, δυστυχώς δεν έχω φωτό αλλά έχει αναλυθεί πολύ εκείνες τις μέρες. Μιλάμε όχι απλά εκτός πραγματικότητας αλλά τεράστιας απόκλισης, είχε επί μια βδομάδα 25-27αρια μέγιστες για να σου δώσω να καταλάβεις όταν ο επίσημος δεν έδωσε ποτέ μέγιστη πάνω από 25 όλο τον μήνα. Αυτό συνέβη και το συζητήσαμε και με άλλα παιδιά που το είδαν όπως ο @Χιώνπου ήταν και ο πρώτος που το παρατήρησε γιατί εγώ δε τον πολυκοιταω

Nαι βρε παιδιά αλλά που ξέρουμε τι έγραφε ο επίσημος? Που ξέρουμε τις ημερήσιες καταγραφές του? Από τα γραφήματα? Αφού μόνο οι μέσες Τ δίνονται στα κλιματικά δελτία ή μόνο αν κάνει το ΕΑΑ update το climpact. Ειδικά γνωρίζοντας οτι διαχρονικά δεν υπάρχουν σοβαρές αποκλίσεις μεταξύ του αυτόματου και ιστορικού στο Θησείο. 

Σε κάθε περίπτωση ας κρατήσουμε υποθέσεις τύπου πάει χάλια ή όχι διότι μιλάμε για διαφορετικούς σταθμούς. Άλλο ο Davis στο Γκάζι που συστηματικά έχουμε δει έχει αρνητικό bias με όλους του γύρω, άλλο ο αυτόματος του Θησείου και άλλο ο ιστορικός. Τι να βγάλεις άκρη αν συγκρίνεις διαφορετικού τύπου σταθμούς. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Nαι βρε παιδιά αλλά που ξέρουμε τι έγραφε ο επίσημος? Που ξέρουμε τις ημερήσιες καταγραφές του? Από τα γραφήματα? Αφού μόνο οι μέσες Τ δίνονται στα κλιματικά δελτία ή μόνο αν κάνει το ΕΑΑ update το climpact. Ειδικά γνωρίζοντας οτι διαχρονικά δεν υπάρχουν σοβαρές αποκλίσεις μεταξύ του αυτόματου και ιστορικού στο Θησείο. 

Σε κάθε περίπτωση ας κρατήσουμε υποθέσεις τύπου πάει χάλια ή όχι διότι μιλάμε για διαφορετικούς σταθμούς. Άλλο ο Davis στο Γκάζι που συστηματικά έχουμε δει έχει αρνητικό bias με όλους του γύρω, άλλο ο αυτόματος του Θησείου και άλλο ο ιστορικός. Τι να βγάλεις άκρη αν συγκρίνεις διαφορετικού τύπου σταθμούς. 

Στο κλιματικό δελτίο η μέγιστη στο Θησείο ήταν κοντά στο 24.6-24.8 για όλο τον μήνα, τώρα αν δεν το βλέπεις επειδή δεν συμφέρει εντάξει πάω πάσο και δεν μου πέφτει και λόγος να πιστεύεις ότι θες. Ο σταθμός στο Γκάζι στις μέγιστες δεν έχει αρνητικό bias στις ελάχιστες έχει, όλα τα χρόνια σταθερός είναι. Ο αυτόματος που κοιτάς στο Θησείο έχει 10 μερες με μέγιστη πάνω από 30 τον Ιουνιο και πριν λίγες μερες έπιασε 32, μαλλον είναι σε άλλο νομό ή συγκρίνεται μόνο με εκείνον στην Φιλοθέη!! Προσπαθώ να μιλήσω με νούμερα προσπαθείς να πεις το δικό σου, πάμε παρακάτω και δεν πειράζει μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, KapelosG said:

Στο κλιματικό δελτίο η μέγιστη στο Θησείο ήταν κοντά στο 24.6-24.8 για όλο τον μήνα, τώρα αν δεν το βλέπεις επειδή δεν συμφέρει εντάξει πάω πάσο και δεν μου πέφτει και λόγος να πιστεύεις ότι θες. Ο σταθμός στο Γκάζι στις μέγιστες δεν έχει αρνητικό bias στις ελάχιστες έχει, όλα τα χρόνια σταθερός είναι. Ο αυτόματος που κοιτάς στο Θησείο έχει 10 μερες με μέγιστη πάνω από 30 τον Ιουνιο και πριν λίγες μερες έπιασε 32, μαλλον είναι σε άλλο νομό ή συγκρίνεται μόνο με εκείνον στην Φιλοθέη!! Προσπαθώ να μιλήσω με νούμερα προσπαθείς να πεις το δικό σου, πάμε παρακάτω και δεν πειράζει μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους 

Όπα βρε συ. Τι δεν βλέπω? Τι ''δε με συμφέρει''? Μια χαρά βλέπω τα γραφήματα. Αυτό που δεν βλέπω είναι back up οτι o αυτόματος του Θησείου είχε συνεχόμενα 27άρια. Παιδιά έχουμε ξαναπεί κάντε χρήση του wayback machine για οτιδήποτε κουλό.

https://web.archive.org/web/20230323213947/https://www.iersd.noa.gr/WeatherOnLine/s_Thiseio/meteo_tableGR.html

Έτσι θα μπορέσουμε να κάνουμε cross check οτιδήποτε ύποπτο σε σχέση με τον ιστορικό. 

Επίσης βρε συ ειδικά τον Απρίλιο ένα βαθμό διαφορά είχε το Γκάζι με τον ιστορικό στο Θησείο στις μέγιστες. 20. 1 Γκάζι vs 21.0 ο ιστορικός Θησείο. Τι λέμε τώρα οτι δεν υπάρχει αρνητικό bias. Δες μόνο τις καλοκαιρινές μέγιστες μεταξύ Γκάζι και ιστορικό Θησείου. Διαχρονικά αρκετά μεγάλες διαφορές.

http://stratus.meteo.noa.gr/data/bulletins/deltio_noa042023.pdf?CFID=86aed091-4c17-432d-bc92-3ccb607b1829&CFTOKEN=0

https://penteli.meteo.gr/stations/athens/NOAAYR.TXT

Δεν υπάρχει λόγος να αντιδράς απότομα με εμένα. Επειδή και εγώ μιλάω με νούμερα trust me οτι εφόσον κάνω πραγματικό cross check αν κάτι δεν στέκει θα είμαι ο πρώτος που θα κάνω concede. Εντάξει μπορεί να βγάλω το λάδι στον άλλο με τις ερωτήσεις μου μέχρι να σιγουρέψω κάτι αλλά δεν είμαι ο τύπος που θα έχω αποδείξεις και θα τις αγνοήσω. Far from it. 

Απλά η διαδικασία του scrutiny που κάνω είναι εξαντλητική και η επιμονή μου παροιμιώδης. Δε νομίζω είναι απαραίτητα κακό ούτε χρειάζεται να το παίρνει κάποιος προσωπικά. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφήστε το παιδί.Τον έχει πιάσει απελπισία.45αρια ονειρευότανε για Ιουνιο και αναγκάζεται να κυνηγαει να βρει κανα ξέμπαρκο 30αρι.🤣 

Ξεπουλήθηκε στην κοπρογατα τον χειμώνα και τελικά πήγε κουβά.🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ξεπουλήθηκε στην κοπρογατα τον χειμώνα και τελικά πήγε κουβά.🤣🤣

Aν με αφήνατε να ανοίξω τα θρεντ των χαρτών για τους χειμερινούς μήνες όλοι θα είχατε χιόνια στην αυλή σας και εγώ τα 50άρια μου. Τώρα είναι αργά. Ελπίζω τον επόμενο χειμώνα να μου δώσετε εργολαβία τα θρέντ των χειμερινών μηνών και θα τρίβετε τα μάτια σας. 😜

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αφήστε το παιδί.Τον έχει πιάσει απελπισία.45αρια ονειρευότανε για Ιουνιο και αναγκάζεται να κυνηγαει να βρει κανα ξέμπαρκο 30αρι.🤣 

Ξεπουλήθηκε στην κοπρογατα τον χειμώνα και τελικά πήγε κουβά.🤣🤣

Μην αχολεισαι ρε Γιωργαρε...Υπαρχουν ντοκουμεντα απο τον Αθηναικο χιονια...Σε αλλους εταζε,με αλλους επαιξε..🤣

cats-snow.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε με έχετε ψυχολογίσει καλά παιδιά. Εγώ μαζί σας είμαι στα χιόνια (αρκεί να μη συμβαίνουν στο κέντρο της Γλυφάδας και ας πλακώνομαι συνέχεια με τον Άλκη χεχε). 

Αλλά για το 50άρι πρέπει να ρίξω τα βαριά όπλα. Θα κάνω διπλωματικές συμφωνίες μέχρι και με τον Πούτιν αν κάτσει. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το Ελληνικο γραφει υψηλες μεγιστες συγκριτικα με τους γυρω σταθμους του ΕΑΑ 1 ισως και απραπανω βαθμους πιο πανω... εχουμε καμια εξηγηση και για αυτο? Απ την αλλη γραφει ταυτοχρονα και απο τις χαμηλοτερες ελαχιστες στη γυρω περιοχη.

Εχει γραψει μπολικα οριακα 30ρια φετος τον Ιουνιο για παραδειγμα!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 6/15/2023 at 3:48 PM, alkis91_2.0 said:

Και το Ελληνικο γραφει υψηλες μεγιστες συγκριτικα με τους γυρω σταθμους του ΕΑΑ 1 ισως και απραπανω βαθμους πιο πανω... εχουμε καμια εξηγηση και για αυτο? Απ την αλλη γραφει ταυτοχρονα και απο τις χαμηλοτερες ελαχιστες στη γυρω περιοχη.

Εχει γραψει μπολικα οριακα 30ρια φετος τον Ιουνιο για παραδειγμα!

Προφανώς αναφέρεσαι στις μελτεμομέρες. Εκεί τα σπάει το Ελληνικό και οτιδήποτε πέριξ Υμηττού. Καμιά σχέση με την ακεραιότητα του σταθμού της ΕΜΥ στο Ελληνικό. 

Τώρα για τον Ιούνιο η Βάρη ΕΑΑ έχει γράψει πολύ υψηλότερη μέση μέγιστη από το Ελληνικό, ξανά λόγω της Β συνιστώσας και του γεγονός οτι τα νότια της Αττικής δεν έχουν επηρεαστεί από τις αστάθειες του Ιουνίου τόσο πολύ. Ακόμα πιο νότια η Ανάβυσσος 1.2 χιλιοστά μόλις έχει γράψει. Αν αυτό παραμείνει μέχρι Κυριακή τότε η Ανάβυσσος θα έχει πέσει κάτω από 310 mm μέσο ετήσιο υετό για όλη τη χρονοσειρά της.

Για να δούμε αν μέχρι το τέλους του έτους καταφέρει να είναι η πρώτη περιοχή της Αττικής να γράφει 2 μπροστά σε μέσο ετήσιο υετό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Προφανώς αναφέρεσαι στις μελτεμομέρες. Εκεί τα σπάει το Ελληνικό και οτιδήποτε πέριξ Υμηττού. Καμιά σχέση με την ακεραιότητα του σταθμού της ΕΜΥ στο Ελληνικό. 

Τώρα για τον Ιούνιο η Βάρη ΕΑΑ έχει γράψει πολύ υψηλότερη μέση μέγιστη από το Ελληνικό, ξανά λόγω της Β συνιστώσας και του γεγονός οτι τα νότια της Αττικής δεν έχουν επηρεαστεί από τις αστάθειες του Ιουνίου τόσο πολύ. Ακόμα πιο νότια η Ανάβυσσος 1.2 χιλιοστά μόλις έχει γράψει. Αν αυτό παραμείνει μέχρι Κυριακή τότε η Ανάβυσσος θα έχει πέσει κάτω από 310 mm μέσο ετήσιο υετό για όλη τη χρονοσειρά της.

Για να δούμε αν μέχρι το τέλους του έτους καταφέρει να είναι η πρώτη περιοχή της Αττικής να γράφει 2 μπροστά σε μέσο ετήσιο υετό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα!

Τσ μελτεμια είναι ανύπαρκτα ή της πλάκας ακόμα αλλά σε κάθε περίπτωση επίσημο σταθμό δε θα αμφισβητήσω εκτός αν πρόκειται για χοντρή πατάτα. Σίγουρα το Ελληνικό εκεί που είναι δεν είναι και το καλύτερο σημείο για να φτάσει η αύρα του Σαρωνικού, αλλά έχει φτάσει να κοντράρει το γκάζι! Παλιά πιστεύω 100% ήταν ποιο κοντά στη θάλασσα ο σταθμός λογικά για αυτό βλέπουμε τη διαφορά...

Όσο για τις αστάθειες νταξει, η Ανάβυσσος δεν φημίζεται για αυτές σίγουρα 😄..τα υπόλοιπα νπ λόγω Υμηττού κάτι κάνουν. Εγώ θα περίμενα μέχρι 31/12 για να έχω πλήρη εικόνα βροχοπτώσεων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Τσ μελτεμια είναι ανύπαρκτα ή της πλάκας ακόμα αλλά σε κάθε περίπτωση επίσημο σταθμό δε θα αμφισβητήσω εκτός αν πρόκειται για χοντρή πατάτα. Σίγουρα το Ελληνικό εκεί που είναι δεν είναι και το καλύτερο σημείο για να φτάσει η αύρα του Σαρωνικού, αλλά έχει φτάσει να κοντράρει το γκάζι! Παλιά πιστεύω 100% ήταν ποιο κοντά στη θάλασσα ο σταθμός λογικά για αυτό βλέπουμε τη διαφορά...

Όσο για τις αστάθειες νταξει, η Ανάβυσσος δεν φημίζεται για αυτές σίγουρα 😄..τα υπόλοιπα νπ λόγω Υμηττού κάτι κάνουν. Εγώ θα περίμενα μέχρι 31/12 για να έχω πλήρη εικόνα βροχοπτώσεων. 

Εγώ κάνω βουντού πάντως μέχρι τη Δευτέρα να μη βρέξει Ανάβυσσο ώστε αισίως να πέσει κάτω από 310 mm ο μέσος ετήσιος υετός χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Εγώ κάνω βουντού πάντως μέχρι τη Δευτέρα να μη βρέξει Ανάβυσσο ώστε αισίως να πέσει κάτω από 310 mm ο μέσος ετήσιος υετός χεχε

Δεν το αποκλείω 😄 αν και με αυτά που δείχνουν τα 12ρια κομματάκι δύσκολο να μη πέσει ούτε σταγόνα...είμαι περίεργος να δω τι θα βγει τελικά, πολύ σπάνιος χάρτης για Αττική τα πρωινά σημερινά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Προφανώς αναφέρεσαι στις μελτεμομέρες. Εκεί τα σπάει το Ελληνικό και οτιδήποτε πέριξ Υμηττού. Καμιά σχέση με την ακεραιότητα του σταθμού της ΕΜΥ στο Ελληνικό. 

Τώρα για τον Ιούνιο η Βάρη ΕΑΑ έχει γράψει πολύ υψηλότερη μέση μέγιστη από το Ελληνικό, ξανά λόγω της Β συνιστώσας και του γεγονός οτι τα νότια της Αττικής δεν έχουν επηρεαστεί από τις αστάθειες του Ιουνίου τόσο πολύ. Ακόμα πιο νότια η Ανάβυσσος 1.2 χιλιοστά μόλις έχει γράψει. Αν αυτό παραμείνει μέχρι Κυριακή τότε η Ανάβυσσος θα έχει πέσει κάτω από 310 mm μέσο ετήσιο υετό για όλη τη χρονοσειρά της.

Για να δούμε αν μέχρι το τέλους του έτους καταφέρει να είναι η πρώτη περιοχή της Αττικής να γράφει 2 μπροστά σε μέσο ετήσιο υετό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα!

Εχουμε δεδομενα απο Θησειο για τα 2013-2022 που λειτουργει η Αναβυσσος(η καλυτερα Σρωνιδα τουλαχιστον με το στιγμα)?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, korfalonas said:

Εχουμε δεδομενα απο Θησειο για τα 2013-2022 που λειτουργει η Αναβυσσος(η καλυτερα Σρωνιδα τουλαχιστον με το στιγμα)?

Για τη δεκαετία Απρ 2013-Μαρ 2023 που τα είχα βγάλει το Θησείο έδινε 388  mm περίπου

484559572_Screenshot2023-06-17at8_20_25PM.png.5fcc6046a8c85bf5239fcdf335dfc925.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Για τη δεκαετία Απρ 2013-Μαρ 2023 που τα είχα βγάλει το Θησείο έδινε 388  mm περίπου

484559572_Screenshot2023-06-17at8_20_25PM.png.5fcc6046a8c85bf5239fcdf335dfc925.png

Aν κατάλαβα καλά Θησείο εννοεί το αστεροσκοπείο ο φίλος πάνω... έχουμε αντίστοιχο πινακακι Αναβύσσου?!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Aν κατάλαβα καλά Θησείο εννοεί το αστεροσκοπείο ο φίλος πάνω... έχουμε αντίστοιχο πινακακι Αναβύσσου?!

Ναι, οι μετρήσεις του ιστορικού στο Θησείο είναι παραπάνω στο πινακάκι.

Για Ανάβυσσο παρακάτω

1222860270_Screenshot2023-06-17at8_50_03PM.png.2478d2437408c2ade7c099ba893e5bd2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ναι, οι μετρήσεις του ιστορικού στο Θησείο είναι παραπάνω στο πινακάκι.

Για Ανάβυσσο παρακάτω

1222860270_Screenshot2023-06-17at8_50_03PM.png.2478d2437408c2ade7c099ba893e5bd2.png

Νταξει εκεί που το λεκανοπέδιο την τελευταία 10ετια έχει τον Ιούνιο 20 και 30μμ μ.ο. η Ανάβυσσος μόλις 8. Λογικά αυτά που έγιναν σήμερα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Για τη δεκαετία Απρ 2013-Μαρ 2023 που τα είχα βγάλει το Θησείο έδινε 388  mm περίπου

484559572_Screenshot2023-06-17at8_20_25PM.png.5fcc6046a8c85bf5239fcdf335dfc925.png

Οποτε αρκετα πιθανοτερο η Αναβυσσος να κλεισει σε βαθος χρονου καπου στα 320mm παρα να πεσει κατω απο 300mm, Με δεδομενο οτι εχει το 80% του υετου το θησειου( 399mm απο αρχη λειτουργιας). Βεβαια ισως υπαρχουν καποια σημεια εκει μεχρι και το Σουνιο που πιθανον να βλεπουν και <300.

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 minutes ago, korfalonas said:

Οποτε αρκετα πιθανοτερο η Αναβυσσος να κλεισει σε βαθος χρονου καπου στα 320mm παρα να πεσει κατω απο 300mm, Με δεδομενο οτι εχει το 80% του υετου το θησειου( 399mm απο αρχη λειτουργιας). Βεβαια ισως υπαρχουν καποια σημεια εκει μεχρι και το Σουνιο που πιθανον να βλεπουν και <300.

Kai εγώ αυτο πιστεύω. Το συζητάγαμε με τον σαουθ πριν κάνα 2 μήνες στο ίδιο θρεντ. Φαίνεται και από τη βλάστηση άλλωστε λίγο νότια της Αναβύσσου ότι υπάρχουν περιοχές που θυμίζουν τοπία νότιας Ισπανίας η Κυκλάδων. Η Ανάβυσσος απ τη μεριά της Σαρωνίδας τουλάχιστον μέχρι και πευκοδάσος έχει, και για να διατηρείται δύσκολα να έχει κάτω από 300μμ ετησίως διαχρονικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παλαιότερα είχε συζητηθεί στο θέμα η μείωση ημερών υετού και η αύξηση ημερών με μεγάλα ύψη βροχής (10+ mm) στο Θησείο. Το τελευταίο δίμηνο θα το χαρακτήριζα "παλιακό", αφού έχουμε αρκετές ημέρες μετρήσιμου υετού στο Κέντρο της Αθήνας, χωρίς να ξεπερνάμε σχεδόν ποτέ τα 2-3, άντε 5 mm.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιονοσκεπής said:

Παλαιότερα είχε συζητηθεί στο θέμα η μείωση ημερών υετού και η αύξηση ημερών με μεγάλα ύψη βροχής (10+ mm) στο Θησείο. Το τελευταίο δίμηνο θα το χαρακτήριζα "παλιακό", αφού έχουμε αρκετές ημέρες μετρήσιμου υετού στο Κέντρο της Αθήνας, χωρίς να ξεπερνάμε σχεδόν ποτέ τα 2-3, άντε 5 mm.

ισχύει, καλά όσο και κλιματική αλλαγή να έχουμε κάποια πράγματα δεν αλλάζουν. Κάποιες μελέτες απλώς δείχνουν ότι λόγω θερμότερων θαλασσών παγκοσμίως έχουμε αύξηση έντονων επισοδειων βροχοπτώσεων, που το έχουμε δει και στον ελλαδικό χώρο πχ με αυτά τα τροπικά συστηματακια Ιανος Ξενοφώντας κλπ που στο παρελθόν ηταν σχεδόν ανύπαρκτα. Είναι λογικό ένα χαμηλό είτε χειμερινού τύπου είτε τροπικού να δίνει περισσότερο υετο όταν σχηματίζεται σε θερμότερες θάλασσες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, korfalonas said:

Οποτε αρκετα πιθανοτερο η Αναβυσσος να κλεισει σε βαθος χρονου καπου στα 320mm παρα να πεσει κατω απο 300mm, Με δεδομενο οτι εχει το 80% του υετου το θησειου( 399mm απο αρχη λειτουργιας). Βεβαια ισως υπαρχουν καποια σημεια εκει μεχρι και το Σουνιο που πιθανον να βλεπουν και <300.

Σε γενικές γραμμές δεν έχει καμία σχέση το κλίμα στο λόφο Νυμφών στο κέντρο της Αθήνας με αυτό της Αναβύσσου στις νότιες παραλιακές εσχατιές της Αττικής. Είναι επισφαλές να γίνεται προβολή των δεδομένων του ενός στον άλλο, για οποιοδήποτε σταθμό βασικά σε τόσο μεγάλη απόσταση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...