Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Guru said:

Όχι κατά λαθος μετέφερα συνομιλία από το φβ με ένα φίλο μου Χρήστο.

Εγώ τον σταθμό θα τον έβαζα 30 μέτρα πιο δίπλα σε ανοιχτό χώρο. Στο σημερινό μερος έχει σκιά πολλές ώρες της ημέρας και έτσι υπερεκτιμά τις ελάχιστες και υποεκτιμα τις μέγιστες. 

Για οτιδήποτε άλλο ρώτησε το ΕΑΑ και συμβουλεψου το δελτίο βλαβών του σταθμού. 

Πάντως επι χρόνια συστηματικά υπερεκτιμούσε τις μέγιστες μέχρι που ο Ζιακό έκανε σχετική αναφορά και ύστερα από αυτό βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση. Σε κάθε περίπτωση φαντάζομαι δεν είναι εύκολο να ελέγχει το ΕΑΑ όλους του ιδιώτες συντηρητές των σταθμών.

Πέρα από αυτό πάντως η σιδεριά όπως είναι αν δεν έχει αλλάξει και γενικά η όλη τοποθέτηση του είναι πολύ άσχημη και πιστεύω ακόμα και σήμερα θα υπερεκτιμά κατα τι τις μέγιστες/ελάχιστες/μέσες 

https://web.archive.org/web/20200517182704/http:/ziakopoulos.blogspot.com/2020/05/blog-post_16.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 30/5/2023 at 7:49 ΜΜ, korfalonas είπε:

Πλεον  και μετα απο αυτο το σταθμο https://www.northmeteo.gr/weather_stations/rodos/  στο γηπεδο του Διαγορα ειναι ξεκαθαρο οτι του τουριστικου λιμανιου υπολειτουργει.

A...μπράβο αυτόν το σταθμό εννοούσα σε προηγούμενο post μου, απλά δεν θυμόμουν το link.  Ζώντας εδώ, και απαντώντας και στο post του south καυσωνάκιας, μπορώ να πω εμπειρικά ότι οι τοπικότητες εντός του βορείου τριγώνου της πόλης της Ρόδου δεν είναι τόσο τρομακτικές ώστε να δικαιολογούν τόση υετική διαφορά μεταξύ σταθμών τουριστικού λιμανιού και ΕΑΑ.  Χώρια που σε πολλές περιπτώσεις ο παράγοντας τοπικότητα θα λειτουργούσε υπέρ του σταθμού του λιμανιού.  Εχω ζήσει περιπτωση να περπατάω στην παλιά πόλη και να ρίχνει καρεκλοπόδαρα και στα σπίτι μου στην Ανάληψη (πιο κοντά στον ΕΑΑ) να έχει ρίξει απλά μια κανονική βροχή (φυσικά συμβαίνει και το ανάποδο).  Επομένως τείνω να πιστεύω ότι ο σταθμός του λιμανιού υποεκτιμά, ή ενδεχομένως χάνει (ίσως και λόγω ισχυρών ανέμων στο σημείο που βρίσκεται)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Guru said:

Αν αρχίζεις να αμφισβητείς και τους επιστήμονες του Αστεροσκοπείου που κάνουν τόσα χιλιόμετρα για να κάνουν συντήρηση τους σταθμούς του δικτύου τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Δεν αμφισβητώ τους επιστήμονες εφόσον κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Απεναντίας μόλις ο Ζιακο το έθεσε σχεδόν αμέσως η υπερεκτίμηση των μέγιστων σταμάτησε άρα το ΕΑΑ έδρασε σωστά. Αυτό που λέω είναι οτι πολλοί ιδιώτες συντηρούν τους σταθμούς του ΕΑΑ και δεν είναι τόσο εύκολο να τους ελέγχουν όλους για λάθη. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, brainstorm said:

A...μπράβο αυτόν το σταθμό εννοούσα σε προηγούμενο post μου, απλά δεν θυμόμουν το link.  Ζώντας εδώ, και απαντώντας και στο post του south καυσωνάκιας, μπορώ να πω εμπειρικά ότι οι τοπικότητες εντός του βορείου τριγώνου της πόλης της Ρόδου δεν είναι τόσο τρομακτικές ώστε να δικαιολογούν τόση υετική διαφορά μεταξύ σταθμών τουριστικού λιμανιού και ΕΑΑ.  Χώρια που σε πολλές περιπτώσεις ο παράγοντας τοπικότητα θα λειτουργούσε υπέρ του σταθμού του λιμανιού.  Εχω ζήσει περιπτωση να περπατάω στην παλιά πόλη και να ρίχνει καρεκλοπόδαρα και στα σπίτι μου στην Ανάληψη (πιο κοντά στον ΕΑΑ) να έχει ρίξει απλά μια κανονική βροχή (φυσικά συμβαίνει και το ανάποδο).  Επομένως τείνω να πιστεύω ότι ο σταθμός του λιμανιού υποεκτιμά, ή ενδεχομένως χάνει (ίσως και λόγω ισχυρών ανέμων στο σημείο που βρίσκεται)

Ωραία! Thanks brainstorm. Οπότε ας πάρουμε προς το παρόν ως δεδομένο οτι μάλλον έχει θέμα το βροχόμετρο στο σταθμό στο Λιμάνι. Κάποια στιγμή να στείλουμε ένα email στο Λιμενικό να το δουν και να μας πουν!Είναι κρίμα να μη λειτουργεί σωστά το βροχόμετρο γιατί είναι ο μόνος πάνω στο Λιμάνι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΜΑΪΟΥ 2023 ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΗΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ....

Ο φετινός μήνας Μάϊος ήταν απλά ένας 2ος κολλητά ονειρικός μήνας, ενώ η φετινή Άνοιξη 2023 τάσπασε κυριολεκτικά σε όλα. Γενικά πολύ ψυχρότερος ο Μάϊος από τους μέσους όρους σε όλη τη χώρα και υετικά αρκετά πάνω από τα κανονικά, όπως ακριβώς και ολόκληρη η εποχή!!

1. Στα ΜΕΛΙΣΣΙΑ είχαμε 17,1οC την μέση θερμοκρασία του μήνα, δλδ -2,5οC  κάτω από τους μέσους όρους...Υετικώς κινηθήκαμε πάνω από τα κανονικά, με 30,4mm σε 12 βροχερές ημέρες (+3 με ψιχαλίδια), δλδ +23%% στο ύψος υετού και +100% στις ημέρες....Συνολικός υετός έως και τον 5ο μήνα του 2023, στα 262,5mm (57 ημέρες)!! 

Απόλυτα ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία μηνός: (10,7 - 25,9οC)....

Η ΑΝΟΙΞΗ 2023 βγήκε -0,9οC ψυχρότερη, +31% πάνω στο ύψος υετού και 52% στις ημέρες υετού!!

=========================================================================

2. Στο ΑΓΡΙΝΙΟ είχαμε 17,5οC την μέση θερμοκρασιακή τιμή του μήνα, δλδ  ψυχρότερα κατά -1,8οC από τις μέσες τιμές....Υετικά φτάσαμε τα 82,8mm στο κέντρο της πόλης, σε 18 ημέρες βροχής (+100% και στα 2)....Ο συνολικός υετός έως και τον 5ο μήνα του 2023, έχει φτάσει στα 475,5mm (66 ημέρες)!!

Απόλυτα ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία μηνός: (12,2 - 28,7οC)....

Η ΑΝΟΙΞΗ 2023 βγήκε -0,8οC ψυχρότερη, +45% πάνω στο ύψος υετού και +31% στις ημέρες υετού!!

=========================================================================

3. Στην ΧΟΧΛΙΑ Ευρυτανίας, η μέση θερμοκρασία του μήνα, ήταν 12,3οC, δλδ  -2,3οC  κάτω από τις μέσες τιμές....Υετικά σημειώθηκαν 193,5mm υετού, σε 22 ημέρες με υετό (+125% στον υετό και +85% στις ημέρες)....Ο συνολικός υετός έως και τον 5ο μήνα του 2023, βρίσκεται στα 845mm (75 ημέρες)!!

Απόλυτα ελάχιστη και μέγιστη θερμοκρασία μηνός: (4-23οC)....

Η ΑΝΟΙΞΗ 2023 βγήκε -1,25οC ψυχρότερη, +78% πάνω στο ύψος υετού και +35% στις ημέρες υετού!!

Με λίγα λόγια μιλάμε για ένα εκπληκτικό καιρικά ανοιξιάτικο χρονικό διάστημα!!!

 

plateia-panagopoulou-anoixi2_768x500.jpg

AgTriada28May1.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@alkis91_2.0

Γείτονα!!! Νομίζω βρήκαμε την περιοχή που κατέχει τον Παγκόσμιο Ρεκόρ θερμοκρασίας. 

Σύμφωνα με το υδροσκόπειο της ΕΜΥ στις 11 Αυγούστου 1948 εμείς εδώ τα γειτονάκια πιάσαμε στο Ελληνικό 104.4 βαθμούς!!

Θα στείλεις εσύ ή να στείλω εγώ στον Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό? 🤣

777734154_Screenshot2023-06-01at9_42_10PM.png.a2748a94a8e37da31ad2cfab7d209259.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

@alkis91_2.0

Γείτονα!!! Νομίζω βρήκαμε την περιοχή που κατέχει τον Παγκόσμιο Ρεκόρ θερμοκρασίας. 

Σύμφωνα με το υδροσκόπειο της ΕΜΥ στις 11 Αυγούστου 1948 εμείς εδώ τα γειτονάκια πιάσαμε στο Ελληνικό 104.4 βαθμούς!!

Θα στείλεις εσύ ή να στείλω εγώ στον Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό? 🤣

777734154_Screenshot2023-06-01at9_42_10PM.png.a2748a94a8e37da31ad2cfab7d209259.png

Η μονη λογικη εξηγηση θα ταν να περνουσε τις τιμες για ενα διαστημα σε φαρεναιτ, αλλα 40 βαθμοι 7 το απογευμα ειναι τρελο νουμερο για ελληνικο οποτε μαλλον ειναι απλα λαθος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε μεγιστες Τ ο Μαιος 2023 ηταν μακραν ο πιο κρυος απο 2010 και μετα για Βορεια Ελλαδα, Στερεα Ελλαδα και Θεσσαλια για 1+ βαθμο απο τον δεύτερο!! Συνολικα σε μεγιστες Τ ο πιο κρυος σε πανελλαδικο επιπεδο της 15ετιας (και πιθανων της 20ετιας με τελευταιο συγκρισιμο εκεινον του 2004)

tmax_may_2023_rank.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 minutes ago, KapelosG said:

Η μονη λογικη εξηγηση θα ταν να περνουσε τις τιμες για ενα διαστημα σε φαρεναιτ, αλλα 40 βαθμοι 7 το απογευμα ειναι τρελο νουμερο για ελληνικο οποτε μαλλον ειναι απλα λαθος

Μήπως πέρναγαν κατα λάθος μετρήσεις από τον Ερμή 😜

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.metoffice.gov.uk/binaries/content/assets/metofficegovuk/pdf/research/library-and-archive/library/publications/historical-weather-factsheets/junesnowfall2june1975.pdf

Σαν σήμερα, το 1975, η πιο...κουφή και όψιμη ψυχρή εισβολή στα πρόσφατα μετεωρολογικά χρονικά της Αγγλίας. Χιονόπτωση σημειώθηκε έως κεντρικά και νότια αστικά κέντρα του νησιού με πολύ χαμηλό υψόμετρο, όπως το Μπέρμιγχαμ, και στα προάστια του Λονδίνου (!), ενώ αναβλήθηκε ματς κρίκετ λόγω χιονιού στο ημιπεδινό Buxton (300 μ.)

Υ.Γ. Ας χιονίζονται κάθε καλοκαίρι, χαλάλι τους, αρκεί τον χειμώνα να τους ψήνει ο Αζόρ! 

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 6/1/2023 at 9:45 PM, South καυσωνάκιας said:

@alkis91_2.0

Γείτονα!!! Νομίζω βρήκαμε την περιοχή που κατέχει τον Παγκόσμιο Ρεκόρ θερμοκρασίας. 

Σύμφωνα με το υδροσκόπειο της ΕΜΥ στις 11 Αυγούστου 1948 εμείς εδώ τα γειτονάκια πιάσαμε στο Ελληνικό 104.4 βαθμούς!!

Θα στείλεις εσύ ή να στείλω εγώ στον Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό? 🤣

777734154_Screenshot2023-06-01at9_42_10PM.png.a2748a94a8e37da31ad2cfab7d209259.png

Xαχαχα ειναι οντως κωμικοτραγικο να μην ειναι σε φαρεναιτ.. παντως απο περιεργεια εψαξα το χαρτη εκεινης της μερας και δινει περιπου 21/850 με επιφανειακους ΒΑ, δηλαδη φοενιασμα με 37-38 βαθμους συμφωνα με αυτα που ξερουμε για Ελληνικο!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πότε ήταν ο τελευταίος καλοκαιρινός μήνας (λογικά Ιούνιος) που έδωσε μέση μέγιστη κάτω των 30 βαθμών στο Θησείο; Το ξέρω ότι προτρέχω, αλλά η ελπίδα είναι τζάμπα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Πότε ήταν ο τελευταίος καλοκαιρινός μήνας (λογικά Ιούνιος) που έδωσε μέση μέγιστη κάτω των 30 βαθμών στο Θησείο; Το ξέρω ότι προτρέχω, αλλά η ελπίδα είναι τζάμπα.

1989...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

1989...

Ευχαριστώ! Το 1989 χιόνισε Μάιο στην Φλώρινα, ενώ είχε προηγηθεί ανύπαρκτος χειμώνας στα νότια, παρόμοιος με τον φετινό. 

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Πότε ήταν ο τελευταίος καλοκαιρινός μήνας (λογικά Ιούνιος) που έδωσε μέση μέγιστη κάτω των 30 βαθμών στο Θησείο; Το ξέρω ότι προτρέχω, αλλά η ελπίδα είναι τζάμπα.

Δεν εχει ιδιαιτερες πιθανοτητες βαση εξελιξης ο φετινος, αλλα ηδη εχουν υπαρξει δυο με γενικευμενα κατω απο 30 μεση μεγιστη Ιουνιου τα τελευταια ετη, το 2015 και 2020. Μονο το θησειο στο κεντρο σε αυτους τους δυο εβγαλε 30+ στο κεντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι το οποίο είχα ξεχάσει αλλά θυμήθηκα βλέποντες κάτι καυσωνικούς χάρτες:

Το 47.1 του Λαγκαδά πρόπερσι ισχύει; Θέλω να πω, έγινε κάποια έρευνα σχετικά με την κατάσταση/τοποθέτηση του σταθμού και γενικότερα τη λειτουργία του εκείνη τη μέρα; Το δέχεται το ΕΑΑ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 minutes ago, Χιών said:

Κάτι το οποίο είχα ξεχάσει αλλά θυμήθηκα βλέποντες κάτι καυσωνικούς χάρτες:

Το 47.1 του Λαγκαδά πρόπερσι ισχύει; Θέλω να πω, έγινε κάποια έρευνα σχετικά με την κατάσταση/τοποθέτηση του σταθμού και γενικότερα τη λειτουργία του εκείνη τη μέρα; Το δέχεται το ΕΑΑ;

Γιατί να μην το δεχτεί τα 850hpa είναι αμείλικτα για εκείνη την περίοδο, οπουδήποτε θα μπορούσε να βγάλει ρεκόρ, πόσο μάλλον εκεί!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, Χιών είπε:

Κάτι το οποίο είχα ξεχάσει αλλά θυμήθηκα βλέποντες κάτι καυσωνικούς χάρτες:

Το 47.1 του Λαγκαδά πρόπερσι ισχύει; Θέλω να πω, έγινε κάποια έρευνα σχετικά με την κατάσταση/τοποθέτηση του σταθμού και γενικότερα τη λειτουργία του εκείνη τη μέρα; Το δέχεται το ΕΑΑ;

Ήταν λάθος τιμή που σημειώθηκε 6+ το απόγευμα...γειτονικοί σταθμοί εκείνη την μέρα είχαν την ώρα της μέγιστης του Λαγκαδά κοντά στο 40, νομίζω η Μακρακώμη είχε μέγιστη επικρατείας αν θυμάμαι καλά 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν αρκεί απλά να έχει αφαιρεθεί η τιμή. Πρέπει να δωθεί επίσημη εξήγηση για ποιό λόγο δεν ισχύει αν ήταν όντως προβληματική καθώς εκείνη τη μέρα ο σταθμός του Λαγκαδά έδινε όλα τα ποιοτικά στοιχεία φοενιάσματος. Ενώ επίσης ο σταθμός τις αμέσως προηγούμενες ή επόμενες ημέρες δεν εμφάνιζε λάθος καταγραφές. 

Δεν υπάρχει ούτε μια επίσημη πηγή από ΕΑΑ που να μας ενημερώνει πως το 47.1 για κάποιο λόγο δεν ισχύει. Προφανώς δεν έχουν κάνει κάποια σοβαρή μελέτη και αφαιρέθηκε απλά με το μάτι και μεταγενεστερα. Οπότε εκκρεμεί verifiable πηγή που επίσημα να μας ενημερώνει τι και πως. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

archives-2021-8-3-18-1.png?

archives-2021-8-3-18-6.png

26/850 & NNA ρευμα το απογευμα της 3ης Αυγουστου στην περιοχη της Θεσσαλονικης. Η δυνατη "αυρα" υπο γωνια για την πολη σημαινει φοενιασμα στο Λαγκαδα απο το Χορτιατη. Το πανω απο 40 μεγιστη ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο, το θεμα ειναι μεχρι ποσο θα μπορουσε να φτασει, αν οχι 47.1?

Αφου και την επομενη μερα καταφερε 43,8 απ οσο βλεπω με 1β κατω στα 850 και λιγο πιο ΝΝΑ συνιστωσα. Οντως το 47.1 φαινεται λιγο υπερβολικο αλλα ισως η τιμη αν οντως ηταν λαθος μας "εσβησε" και το αληθινο ρεκορ που ηταν λιγο πιο κατω?!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Χιών said:

Θα το παλέψει σήμερα το Γκάζι να μην γράψει 30αρι. Αν δεν το πιάσει σήμερα, μετά το πρώτο 30αρι έτους αλλά και Ιουνίου θα πάει γύρω στις 20 του μήνα. Και θα είναι ένα ρεκόρ πολύ δύσκολο να σπάσει...

Ρεκόρ για τον συγκεκριμένο σταθμό που δέχεται massive επιρροή αύρας διότι το Θησείο έχει γράψει ήδη 30άρια.

 

1447970139_Screenshot2023-06-15at12_01_14PM.png.aa08f6c5710e3c8e4bc9a7a324f2d539.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ρεκόρ για τον συγκεκριμένο σταθμό που δέχεται massive επιρροή αύρας διότι το Θησείο έχει γράψει ήδη 30άρια.

 

1447970139_Screenshot2023-06-15at12_01_14PM.png.aa08f6c5710e3c8e4bc9a7a324f2d539.png

Για τον σταθμό στο Γκάζι μιλάμε, αυτός είχε ρεκόρ 14/6 αργότερο 30αρι που έσπασε χθες. Τώρα αυτός ο σταθμός επίσης δεν είναι καν ο επίσημος στο Θησείο είναι αυτός που έδινε μόνιμα 27αρια τον Απρίλιο χωρίς λόγο. Γενικά το κέντρο μέχρι στιγμής εκτεταμένο 30αρι δεν έχει δεί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ρεκόρ για τον συγκεκριμένο σταθμό που δέχεται massive επιρροή αύρας διότι το Θησείο έχει γράψει ήδη 30άρια.

 

1447970139_Screenshot2023-06-15at12_01_14PM.png.aa08f6c5710e3c8e4bc9a7a324f2d539.png

Μα για το Γκάζι λέω, ανέφερα πουθενά το Θησείο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει στο wunderground εντωμεταξυ σταθμός ακριβώς κάτω από τον λόφο Νυμφών στο Θησείο και μάλιστα στην υπηνεμη πλευρά στον ΝΔ άγνωστης μάρκας ο οποίος έχει πιάσει μόλις 1 30αρι όλο τον μήνα. Σκέψου για να γράφει ιδιωτικός που συνήθως ή ουδέτερο ή θετικό πρόσημο έχει μόλις 1 30αρι πόσο χάλια πάει ο αυτόματος στο Θησείο. Τελος πάντων δεν αξίζει περαιτέρω διερεύνησης γιατί δεν βγάζει νόημα αλλά ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει και πάμε παρακάτω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...