Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Σίγουρα πρέπει να βρίσκεται σε επαγρύπνηση το κράτος και να ενημερωθεί εγκαίρως ο κόσμος, αλλά το 2002 ήταν δυο κλάσεις ανώτερο θερμοκρασιακά. Δεν νομίζω να παίζει ούτε μοντελικά κάπου τέτοιο ακραίο σενάριο. 

Δεν χρειάζονται τα -12. Ένα -8 με πολύ υετό και χιονοκαταιγίδες αρκεί για να γράψουμε εκατοστά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@nikolas 2365 Αν η συγκλιση ειναι κεντροβορεια ευβοια φοβαμαι οτι ειμαστε οριακα για Αττικη γενικοτερα. Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο που λεω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Δεν χρειάζονται τα -12. Ένα -8 με πολύ υετό και χιονοκαταιγίδες αρκεί για να γράψουμε εκατοστά. 

Εύβοια - ΒΠ πράγματι αρκεί η Τ και η διάρκεια για μεγάλο χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά η σύγκλιση δεν κάθεται σε ένα σημείο, μετακινείται ανατολικότερα και δυτικότερα ανάλογα με την κίνηση του συστήματος. Όλοι θα έχουμε καλό πέρασμα, είναι από τις κακοκαιρίες που στην Αττική δεν πρέπει να μας απασχολεί ο υετός.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

@nikolas 2365 Αν η συγκλιση ειναι κεντροβορεια ευβοια φοβαμαι οτι ειμαστε οριακα για Αττικη γενικοτερα. Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο που λεω.

Στο ναουκαστ θα μάθουμε. Ας λένε ότι θέλουν όλα τα μοντέλα. Ουρανός μόνο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Και στην δεύτερη. Τα κίτρινα και πορτοκαλί γίνονται πιο έντονα από Δευτέρα βράδυ. 

Εγώ λέω αύριο να δούμε τι θα παιχτεί Δευτέρα βράδυ, σε τέτοιο χαοτικό σύστημα λίγο να αλλάξει ο άνεμος και θα μετράμε 1 εκατοστό στις 5 ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν υπάρχει κάτι να σχολιαστεί πέρα από τα επίπεδα παγοποίησης είναι ότι πήγε κοντά στο GFS υετικά και στο κύριο για νύχτα προς Δευτέρα με αρχή δυτικού τόξου και μετά στα ανατολικά. Για Δευτέρα απόγευμα δίνει την υποτροπή με έντονες χιονοπτώσεις και όσο... κρατήσει. Σε γενικές γραμμές ένα καλό τρέξιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

Αν υπάρχει κάτι να σχολιαστεί πέρα από τα επίπεδα παγοποίησης είναι ότι πήγε κοντά στο GFS υετικά και στο κύριο για νύχτα προς Δευτέρα με αρχή δυτικού τόξου και μετά στα ανατολικά. Για Δευτέρα απόγευμα δίνει την υποτροπή με έντονες χιονοπτώσεις και όσο... κρατήσει. Σε γενικές γραμμές ένα καλό τρέξιμο.

Φαίνεται ένας χιονιάς από δύση προς ανατολή. Δεν θα μας απασχολήσει μια γραμμή από Κύμη δηλαδή. Αν βγει ο παιος εδώ θα γραφτεί ιστορία. Αλλά φοβάμαι ακόμη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Φαίνεται ένας χιονιάς από δύση προς ανατολή. Δεν θα μας απασχολήσει μια γραμμή από Κύμη δηλαδή. Αν βγει ο παιος εδώ θα γραφτεί ιστορία. Αλλά φοβάμαι ακόμη. 

Νομίζω η Κυριακή(ως προς τον υετο)για εδώ δεν χάνεται,τα άλλα με μια μετατόπιση της πλάκας βγαίνουμε εκτός καλών φαινομένων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, nikolas 2365 said:

Φαίνεται ένας χιονιάς από δύση προς ανατολή. Δεν θα μας απασχολήσει μια γραμμή από Κύμη δηλαδή. Αν βγει ο παιος εδώ θα γραφτεί ιστορία. Αλλά φοβάμαι ακόμη. 

Θα φανούν στο nowcast. Κατά τη γνώμη μου λόγω του αλγόριθμου τους τα τελευταία χρόνια συνηθίζουν να βλέπουν τη σύγκλιση δυτικότερα απ' ό,τι βγαίνει στη πράξη αλλά αυτό είναι δική μου θεώρηση/παρατήρηση και δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και τώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Αν υπάρχει κάτι να σχολιαστεί πέρα από τα επίπεδα παγοποίησης είναι ότι πήγε κοντά στο GFS υετικά και στο κύριο για νύχτα προς Δευτέρα με αρχή δυτικού τόξου και μετά στα ανατολικά. Για Δευτέρα απόγευμα δίνει την υποτροπή με έντονες χιονοπτώσεις και όσο... κρατήσει. Σε γενικές γραμμές ένα καλό τρέξιμο.

Ποιο θεωρείς καλύτερο διάστημα για τις περιοχές μας (Χολαργός-Αγία παρασκευή)? Κυριακή ή Δευτέρα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Σίγουρα πρέπει να βρίσκεται σε επαγρύπνηση το κράτος και να ενημερωθεί εγκαίρως ο κόσμος, αλλά το 2002 ήταν δυο κλάσεις ανώτερο θερμοκρασιακά. Δεν νομίζω να παίζει ούτε μοντελικά κάπου τέτοιο ακραίο σενάριο. 

Νομίζω ότι δεν έχει άδικο. Σίγουρα περιοχές άνω των 300μ θα έχουν αρκετό χιόνι και πιθανότατα και προβλήματα. Φαντάσου ότι σύμφωνα με το τελευταίο τρέξιμο του παίου (6αρι) σε μενα, για Δευτέρα στις 08:00, 22 σενάρια από τα 50 συμπεριλαμβανομενου και του κύριου τρεξίματος, είναι από -8 και κάτω (και φτάνει μέχρι και το -10), σενάρια που σημαίνουν καθαρό στρώσιμο σε μένα στα 200μ. Κι αμα βγει καποιο απο αυτα τα σεναρια και χιονιζει για 2 μέρες και μετα εχει όλη τη βδομαδα εως 5 βαθμους, ε δεν θες και τιποτα αλλο για να προκυψουν σοβαρα προβληματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, snowgiann said:

Ποιο θεωρείς καλύτερο διάστημα για τις περιοχές μας (Χολαργός-Αγία παρασκευή)? Κυριακή ή Δευτέρα?

Δευτέρα σαφώς, αν και με αυτό το τρέξιμο ξεκινάμε και εδώ με χιόνι. Θεωρώ όμως ότι περισσότερες αναφορές στρωσίματος θα δούμε από τα δυτικά που θα έχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες. Μιλάω για Κυριακή. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, voutzalou είπε:

Νομίζω ότι δεν έχει άδικο. Σίγουρα περιοχές άνω των 300μ θα έχουν αρκετό χιόνι και πιθανότατα και προβλήματα. Φαντάσου ότι σύμφωνα με το τελευταίο τρέξιμο του παίου (6αρι) σε μενα, για Δευτέρα στις 08:00, 22 σενάρια από τα 50 συμπεριλαμβανομενου και του κύριου τρεξίματος, είναι από -8 και κάτω (και φτάνει μέχρι και το -10), σενάρια που σημαίνουν καθαρό στρώσιμο σε μένα στα 200μ. Κι αμα βγει καποιο απο αυτα τα σεναρια και χιονιζει για 2 μέρες και μετα εχει όλη τη βδομαδα εως 5 βαθμους, ε δεν θες και τιποτα αλλο για να προκυψουν σοβαρα προβληματα.

Ναι, σίγουρα, οι άνω των 200 - 300 μ. θα δουν σοβαρό χιόνι, απλώς το 2002 ήταν ιστορικός για ολόκληρο τον νομό. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θερμοκρασία στο Ελ. Βενιζέλος στα 850 σήμερα -1,1... κύριο Τζίφου -2.5... όλα θα παιχτούν τελείως οριακά για χιονοστρώσεις κάτω από την Αττική οδό... εμείς είμαστε θεωρώ πιό ασφαλείς... οτιδήποτε κάτω από 10 ποντάκια θα είναι απογοήτευση για την Κηφισιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Εγώ μετά από όλα αυτά (έψαξα και είδα ότι ο καλός υετός πέφτει σε εμάς όταν έχουμε -8), αν δεν κάνει έστω τα περσινά, τότε τι να πω. Όλα δείχνουν την σύγκλιση βόρειο Ευβοϊκό και Κεντροβόρεια Εύβοια, εκτός από τζιφο που είναι λίγο πιο ανατολικά. 

xx_model-en-318-0_modez_2023020312_90_17_157.png

xx_model-en-318-0_moddeuhd_2023020312_90_17_157.png

xx_model-en-318-0_modswissmrf_2023020306_100_17_157.png

xx_model-en-318-0_modgbr_2023020312_90_17_157.png

xx_model-en-318-0_modusa_2023020312_90_17_157.png

xx_model-en-318-0_moddeu_2023020312_90_17_157.png

xx_model-en-318-0_modcan_2023020312_90_17_157.png

xx_model-en-318-0_modfra_2023020312_90_17_157.png

xx_model-en-318-0_modcma_2023020312_90_17_157.png

Ρε Νικόλα, πραγματικά, το να πω....

ΑΝ γίνει αυτό........!!! 

 

Έχω ζητήσει το μισό νερό που έριξε στην πλημμύρα πρίν 2,5 χρόνια στα Πολιτικά σε χιόνι!

Κ το 1/5 να κάνει από 800mm.....

 

Χαιρόμαστε πολύ κ δεν ξέρω τι τελικά θα δούμε....

Δόξα τω Θεώ γλυτώσαμε την καλοκαιρινή ανομβρία, γιατί με τέτοιο χιονιά, έχεις καλό νερό για όλον τον χρόνο στις πηγές κ τον υδροφόρο ορίζοντα!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Ναι, σίγουρα, οι άνω των 200 - 300 μ. θα δουν σοβαρό χιόνι, απλώς το 2002 ήταν ιστορικός για ολόκληρο τον νομό. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Ναι, αλλά δεν είναι μόνο μερικές κατοικίσιμες περιοχές που έχουν υψόμετρο. Είναι και οδικά δίκτυα μέσα στον νομο, που αν εχουν προβλήματα αυτά, δεν μπορεί να λειτουργήσει μετά τίποτα στην πόλη σωστά.

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Seth13 said:

Αν υπάρχει κάτι να σχολιαστεί πέρα από τα επίπεδα παγοποίησης είναι ότι πήγε κοντά στο GFS υετικά και στο κύριο για νύχτα προς Δευτέρα με αρχή δυτικού τόξου και μετά στα ανατολικά. Για Δευτέρα απόγευμα δίνει την υποτροπή με έντονες χιονοπτώσεις και όσο... κρατήσει. Σε γενικές γραμμές ένα καλό τρέξιμο.

Αντίθετα δηλαδή προς τα προηγούμενα τρεξίματα και την πρόγνωση της ΕΜΥ;

γ) ειδικά για την αττική χιονοπτώσεις θα σημειωθούν από την κυριακή (05/02/2023) αρχικά στα ανατολικά και τα βόρεια, οι οποίες από τις προμεσημβρινές ώρες θα επεκταθούν στο μεγαλύτερο μέρος του νομού ενώ από το απόγευμα θα ενταθούν και θα χιονίσει και σε πεδινές περιοχές. οι χιονοπτώσεις θα παρουσιάσουν πρόσκαιρη ύφεση κατά τη διάρκεια της νύχτας. ωστόσο από τη δευτέρα το πρωί οι χιονοπτώσεις θα ενταθούν εκ νέου σε όλο το νομό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, voutzalou said:

Αντίθετα δηλαδή προς τα προηγούμενα τρεξίματα και την πρόγνωση της ΕΜΥ;

γ) ειδικά για την αττική χιονοπτώσεις θα σημειωθούν από την κυριακή (05/02/2023) αρχικά στα ανατολικά και τα βόρεια, οι οποίες από τις προμεσημβρινές ώρες θα επεκταθούν στο μεγαλύτερο μέρος του νομού ενώ από το απόγευμα θα ενταθούν και θα χιονίσει και σε πεδινές περιοχές. οι χιονοπτώσεις θα παρουσιάσουν πρόσκαιρη ύφεση κατά τη διάρκεια της νύχτας. ωστόσο από τη δευτέρα το πρωί οι χιονοπτώσεις θα ενταθούν εκ νέου σε όλο το νομό.

Όταν λέει ανατολικά εννοεί τον... Βαρνάβα. Θερμοκρασιακά και μόνο θεωρώ πιο πιθανό να διαβάζουμε στα βορειοδυτικά προάστια πιο νωρίς για χιονοστρώσεις. Ωστόσο όλα αυτά θα εξαρτηθούν από τις συγκλίσεις που θα βγουν στην πράξη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...