Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Sepolia7 είπε:

Συμφωνω απλα 9 στις 10 υπαρχει θερμοκρασιακο προβλημα για χαλκιδα ενω η θηβα παιζει μπαλα μονη της και κοντραρει πολλες φορες και 500μ αττικης παροτι ειναι 200μ

Ναι ρε συ! Συμφωνώ. Αλλα για τώρα λέμε. Θα έχει ΒΔ και καλές θερμοκρασίες. Γενικά ναι, είναι πολύ επικίνδυνη λόγω θέσης. Τρώει μούφες. Αλλα τώρα πιστέυω και ελπιζω οτι το έχει εξασφαλισμένο. Μακάρι δλδ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_evia είπε:

Τώρα λόγω της σφοδρότητας των φαινομένων δεν θα έχουμε μεγάλο θέμα..

Το ευχομαι ειλικρινα να δει τουλ 20ποντο η χαλκιδα και μπορει να το κανει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά εγώ εδώ που είμαι μακριά από την θαλλασα και έχω και 50μ υψόμετρο (πάντα έχω διαφορά 1.5 βαθμών από την Χαλκίδα)θα χιονιστω πουλ καλά,το δε Σχηματάρι άνετα θα κοντραρει την θηβα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μπορει καποιος να μου πει που μπορω να δω τα επιπεδα παγοποιησης και να ειναι κατανοητα γτ απο meteociel δεν βγαζω ακρη με τα χρωματα και τις γραμμες,καπου να τα εχει αριθμητικα ανα περιοχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Sepolia7 είπε:

Συμφωνω απλα 9 στις 10 υπαρχει θερμοκρασιακο προβλημα για χαλκιδα ενω η θηβα παιζει μπαλα μονη της και κοντραρει πολλες φορες και 500μ αττικης παροτι ειναι 200μ

Φίλε επειδή έχω ζήσει δεκάδες χιονιαδες από μικρό παιδί στη Θήβα και παρακολουθώ τι γίνεται σε όλη την Ελλάδα σου λέω ότι για το υψόμετρο της είναι η απόλυτη χιονουπολη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγαλος γρίφος η κακοκαιρία όπως είναι πάντα οι χιονιάδες. Το μόνο σίγουρο ότι επιστρέφουμε στην κανονικότητα για τα ΒΠ και τα υπερβορεια. Γιατί αυτό που έπαθα πέρυσι Αγ Στεφανο ακόμα να το χωνέψω:):):)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Snow sick said:

Μεγαλος γρίφος η κακοκαιρία όπως είναι πάντα οι χιονιάδες. Το μόνο σίγουρο ότι επιστρέφουμε στην κανονικότητα για τα ΒΠ και τα υπερβορεια. Γιατί αυτό που έπαθα πέρυσι Αγ Στεφανο ακόμα να το χωνέψω:):):)

Να το χαρείς φίλε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thivasnow είπε:

Φίλε επειδή έχω ζήσει δεκάδες χιονιαδες από μικρό παιδί στη Θήβα και παρακολουθώ τι γίνεται σε όλη την Ελλάδα σου λέω ότι για το υψόμετρο της είναι η απόλυτη χιονουπολη.

Το ξερω απο τα βαγια ειμαι!το 2002 ειμουν στο χωριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εν τω μεταξύ, αν δείτε Βόλο στη μισή μοίρα, θα δείτε ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ να είσαι δίπλα στη θάλασσα και να θάβεσαι για πλάκα!! Και είναι η μοναδική παραθαλάσσια πόλη που μπορεί πραγματικά να τα βγάλει ατά τα χιλιοστά. Ισως και παραπάνω. 

Η αληθεια ειναι οτι ο τζιφος βγαζει τον κλασικο χιονια που χιονιζει σχεδον μονο μαγνησια, και μαλιστα τον βγαζει και 3ημερο...Βεβαια προσωπικα δεν πιστευω οτι θα βαλει μισο μετρο ο βολος αυτη την φορα και μαλιστα δεν πιστευω καν να εχει αξιολογη χιονοστρωση (του τυπου >10 εκ) αλλα πιστευω οτι το πηλιο επιτελους θα θαφτει και οτι ο βολος θα δει καποια πασπαλα μεχρι την αλλη παρασκευη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Επιφυλακτικος φαινεται. Νομιζω πως εχει πολλα περιεργα χαρακτηριστικα η επερχομενη κακοκαιρια και τους εχει μπερδεψει λιγο γενικα. Ισως δεν υπαρχει εμπειρια η ιστορικο παρομοιας(;) κακοκαιριας; Δεν ξερω ποιος-οι κρατανε αρχεια κακοκαιριων να μας εδειχναν σε παρομοια κατασταση τι περιπου εγινε. Εχω την εντυπωση πως ιστορικα η διαταξη ειναι «μοναδικη». Δεν λεω οτι θα ειναι μοναδικη σε ενταση, μπορει να βγει και εντελως light κατασταση. Θεωρω οτι «lake effect» θα εχουμε απο Δευτερα βραδυ. Οι θερμοκρασιες ειναι οριακες βεβαια, αλλα δεν βλεπω απαγορευτικα επιπεδα παγοποιησης για ακομα και τα παραθαλλασια. Αλλο ενα πραγμα που αναφερεται οσον αφορα τις υποστηριξεις (δεν ειναι καθολου κακες αρχικα), εχω δει με τρελες υποστηριξεις συνεχομενα ον οφφ και αντιθετα με τραγικες, συνεχομενα κι εντονα φαινομενα! Δεν ειναι πανακεια λοιπον κατα τη γνωμη μου. Οι ανεμοι-συγκλισεις και το στριμ μεσα στο Αιγαιο, τα σημαντικοτερα συστατικα κατα την αποψη μου. 
Απλα εικαζουμε βεβαια, απο αυριο ολοι οριζοντες,τζαμια, λαμπες…

Η πρωινη μπουκα αυριο φαινεται να ειναι εντυπωσιακη…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Snow sick said:

Από την εμπειρία μου Θανάση όταν στο κέντρο χιονίζει απλά κεντρο Χαλάνδρι έχει απλά τις εύκολες στρωμένες. Κέντρο Χαλάνδρι ξαναλέω όχι ψηλά 

Το 2006 υπήρχε μεγάλη διαφορά μεταξύ βορειοανατολικού λεκανοπεδίου και κέντρου με το τελευταίο να στρώνεται πρόσκαιρα την Τετάρτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Frostfang8 said:

Αρα ριπ

Θα υπάρχουν ζόρια για τα χαμηλότερα υψόμετρα, ψιλοφαινόταν σε όλα τα ραν... Αλλά η διάρκεια του ψύχους, οι βραδινές υποτροπές, θα δώσουν κάτι που δεν θα το έχουμε ξαναζήσει. Θα υπάρχουν εκπλήξεις για όλους και ιδίως για τα δυτικά. Τους νοτιους μονο λυπαμαι, αλλα τι να κανουμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Sepolia7 είπε:

Το ξερω απο τα βαγια ειμαι!το 2002 ειμουν στο χωριο

 Καλά βάγια Θεσπιές Μαυρομάτι ακόμη πιο πολύ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Seth13 said:

Το 2006 υπήρχε μεγάλη διαφορά μεταξύ βορειοανατολικού λεκανοπεδίου και κέντρου με το τελευταίο να στρώνεται πρόσκαιρα την Τετάρτη.

Ακριβώς αυτό, με πρόλαβες. Όταν Μεταμόρφωση, στα 210 που είμαι εγώ, είχαμε ολική και μόνο με αλυσίδες πήγαινες, στο κέντρο είχε σπαστό καιρό με χιονοπτώσεις κατά περιόδους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

400μ παγοποιησης πρωί Κυριακής με αρνητικό σημείο σημείο Δρόσου.κυρισκη μεσημέρι 500μ παγοποιησης και αρνητικό σημείο Δρόσου στην Χαλκίδα βάση τζιφου.Ανετα χιονίζει αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα αδερφια...Σας αγαπω πολυ!!!Ολα καλαααααα ρεεεεεε...Σε λιγες ωρες θα ειμαι και μαζι σας....Σαν να ξαναγεννηθηκα μου φαινεται....

Μιλησα και με τον αρχηγο....Κατεφθασε.....Ο ζιακο μιλησε,ο Πιγκουινος ο Βασιλικος εφτασε,ο Σακης ειναι κομπλε...Οποτε δεν το χανουμε....Παμε ρεεεεεεεεεεεεε....

Και μη ξεχνατε τον θεο...Απο το πιο ασημαντο μεχρι το πιο σημαντικο....UEkPlq.gif

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thivasnow είπε:

Φίλε επειδή έχω ζήσει δεκάδες χιονιαδες από μικρό παιδί στη Θήβα και παρακολουθώ τι γίνεται σε όλη την Ελλάδα σου λέω ότι για το υψόμετρο της είναι η απόλυτη χιονουπολη.

Εφόσον όμως δεν αποτελεί πρωτεύουσα νομού, θα είναι άδικο να συγκριθεί με οποιαδήποτε άλλη πόλη που να είναι πρωτεύουσα γιατί όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, οι πεδινές και παραθαλάσσιες πρωτεύουσες νομών είναι χτισμένες, όχι τυχαία, σε σημεία λιγότερο εκτεθειμένα σε μεγάλα χιόνια σε σχέση με άλλα πεδινά σημεία των ίδιων νομών.

Οπότε το να συγκριθεί η Θήβα με πόλεις όπως Βέροια, Τρίκαλα, Καρδίτσα, Λιβαδειά, Λαμία είναι μια άτοπη και άδικη σύγκριση. Το ότι είναι πόλη δεν σημαίνει ότι στέκει να την συγκρίνουμε με πρωτεύουσες νομών.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιστευω ότι το σκηνικό της ερχομενης βδομάδας θα είναι μοναδικό. Μπορεί να μην μιλάμε για αρμαγεδων ή για αποκλεισμους και τετοια (περα απο τα βορεια τα φαβορι και την Ευβοια), αλλα μιλαμε για κατι πολυ ομορφο με διαρκεια για τους υπολοιπους! ΠΑΜΕ ΠΑΙΔΕΣ! Την καλημέρα μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μένα η Κυριακή θα είναι καλή για Θριάσιο, Μενίδι-Θρακομακεδόνες και γενικά δυτικό τόξο θα χιονίσει χαμηλότερα απ'ο,τι στα αντίστοιχα ανατολικά. Το όλο στοίχημα για το ανατολικό τόξο είναι ξημερώματα-πρωί Δευτέρας και όσο κρατήσει η σύγκλιση όπου οι θερμοκρασίες θα επιτρέπουν χιονόστρωση στις περιοχές που πρόσκεινται στον Υμηττό με κάποιο υψόμετρο (~150μ) και ίσως πρόσκαιρα χαμηλότερα. Πάντα βέβαια δεν ξέρουμε τι δεν "βλέπουν" τα μοντέλα αλλά αν φτάσουμε τον Τηλέμαχο (10εκ γεμάτα ολική) σε Αγία Παρασκευή θα είναι μια χαρά. Όπως έγραψα περιμένω minimum 5 εκατοστά με μαξ 20 αν γίνει η έκπληξη και κολλήσουν οι συγκλίσεις μέχρι σχεδόν το μεσημέρι της Δευτέρας πριν ο καιρός ανοίξει και υποτροπιάσει αργότερα. Δεν γράφω και καμία σοφιστεία αλλά αυτή είναι η ανάγνωση των μοντέλων που μπορεί να γίνει. 

Η καλύτερη χιονόστρωση στα δυτικά μπορεί να γίνει λίγο πρίν ή λίγο μετά την αλλαγή προς Δευτέρα όπου οι θερμοκρασίες έχουν πέσει και φαίνεται ότι το δυτικό τόξο θα έχει αρχικά καλά φαινόμενα μέχρι η σύγκλιση να μεταφερθεί ανατολικότερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Η αληθεια ειναι οτι ο τζιφος βγαζει τον κλασικο χιονια που χιονιζει σχεδον μονο μαγνησια, και μαλιστα τον βγαζει και 3ημερο...Βεβαια προσωπικα δεν πιστευω οτι θα βαλει μισο μετρο ο βολος αυτη την φορα και μαλιστα δεν πιστευω καν να εχει αξιολογη χιονοστρωση (του τυπου >10 εκ) αλλα πιστευω οτι το πηλιο επιτελους θα θαφτει και οτι ο βολος θα δει καποια πασπαλα μεχρι την αλλη παρασκευη

Απολυτα συμφωνος. Και εδω που τα λέμε αν αναλογιστουμε το φετινο δραμα ενα 10ποντο θα είναι οαση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο περιέργεια, εχει τυχει ποτε η Τ στα 850hpa  να ειναι  χαμηλότερη των προβλέψεων; Ετσι να ξερω αν μπορω να ελπιζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Sepolia7 said:

μπορει καποιος να μου πει που μπορω να δω τα επιπεδα παγοποιησης και να ειναι κατανοητα γτ απο meteociel δεν βγαζω ακρη με τα χρωματα και τις γραμμες,καπου να τα εχει αριθμητικα ανα περιοχη

https://www.youweather.com/weather.php?cid=13

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...