Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=18

Ακομα  θερμοκρασιακα τα ασναμπς αφηνουν περιθωρια για βελτιωσεις

Επιπλεον απιστευτο κορδονιασμα χαμηλων θερμοκρασιων για τοσες ημερες μπροστα στο διαγραμμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Καλά χιόνια στους ψηλότερους. Οι κάτω των 300μ ας εκτιμήσουμε τη χιονόπτωση μας αν και εφόσον έρθει. Ακόμα και έτσι ικανοποιημένος θα είμαι.

Καλα θαψιματα σαντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Santa snow είπε:

Καλά χιόνια στους ψηλότερους. Οι κάτω των 300μ ας εκτιμήσουμε τη χιονόπτωση μας αν και εφόσον έρθει. Ακόμα και έτσι ικανοποιημένος θα είμαι.

Η χιονοπτωση ειναι δεδομενη οπως και η χιονοστρωση πανω απο τα 150 τουλαχιστον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Spyros Snowstorm

Και στα ανσάμπλς του Ευρωπαϊκού που έβλεπα, το κύριο είναι το θερμότερο ή από τα θερμότερα σενάρια μέχρι και την Πέμπτη. Ίδωμεν...

Επεξεργάστηκε από Scythe
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Καλά χιόνια στους ψηλότερους. Οι κάτω των 300μ ας εκτιμήσουμε τη χιονόπτωση μας αν και εφόσον έρθει. Ακόμα και έτσι ικανοποιημένος θα είμαι.

Φίλε Σάντα, Κυριακή κάπου μεταξύ 11-3 το μεσημεράκι που θα χει ΒΒΔ θα χιονίζει Αγία και ίσως θα στρώνει και σε αμάξια και εύκολες επιφάνειες κάποιες στιγμές, δεν τίθεται θέμα μη ύπαρξης χιονόπτωσης σε εμάς εδώ γύρω θα το δεις

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Καλά χιόνια στους ψηλότερους. Οι κάτω των 300μ ας εκτιμήσουμε τη χιονόπτωση μας αν και εφόσον έρθει. Ακόμα και έτσι ικανοποιημένος θα είμαι.

Ρε συ εισαι σιγουρα Αγια Παρασκευη κ οχι Αγια Βαρβαρα;

 

 

 

 

υψομετρικα το συγκρινω, μη παρεξηγηθω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως μιλαμε για ενα 7ημερο επος θερμοκρασιακα,μην τρελαθουμε.Στην αθηνα χιονιζε και σε 2 μερες φταναμε στο +5 στα 850 με την καταρρευση του Α πανω μας.Τωρα αυτο δε συμβαινει και ειναι πραγματικα σπανιο και ιστορικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω φίλο από Αγία Βαρβάρα και με ρωτάει συνέχεια για το 3/3, μου λέει έχει και το όνομα της περιοχής η κακοκαιρία θα πάει καλά, του λέω λάθος όνομα σκέφτεσαι Αρχίδαμος ειναι...Σάντα πες ότι θα χιονίσει σε σένα να του δώσω ελπίδα και αυτού, αν και ξέρω ότι πλέον είναι το γούρι σου για να βάλει παραπάνω😂

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, Santa snow said:

Καλά χιόνια στους ψηλότερους. Οι κάτω των 300μ ας εκτιμήσουμε τη χιονόπτωση μας αν και εφόσον έρθει. Ακόμα και έτσι ικανοποιημένος θα είμαι.

Με 18άρι στρώνει και Αγία Παρασκευή κανονικά με τη σύγκλιση τα ξημερώματα της Δευτέρας. Έχουν πέσει τα υψόμετρα παγοποίησης σε σύγκριση με τα προηγούμενα τρεξίματα. Τα 400μ είναι στη Λούτσα και στο Θορικό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τελος παντων ολα θα κριθουν απο το πως θα κυλισει η κυριακη. οπου βαλει χιονι την κυριακη θα το διατηρησει λογικα θελω να πιστευω και θα βαζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα ειδα διαγραμμα τζιφου για υπερβορεια.Δεν εχει καμια σχεση με τα διαγραμματα ελπιδας και μηδειας υετικα.Επιπλεον αν κατσει το -34 για 2 μερες θα μιλαμε για εκπληξεις που δεν μπορουμε να φανταστουμε τωρα.

graphe3_00000___23.8679245283_38.3400809717_.png.e39191c1a628e467df95e38495e4601f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

@KapelosG πιστεύεις έχουμε δυνατότητα να βγει το ψυχρότερο α' μισό Φεβρουαρίου μετά το 2003; 

Και το 2005 είχε πολύ ψυχρό α μισο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Χιών είπε:

@KapelosG πιστεύεις έχουμε δυνατότητα να βγει το ψυχρότερο α' μισό Φεβρουαρίου μετά το 2003; 

Δεν ξέρω ακόμα πως θα εξελιχθεί το διάστημα 10-15, αλλά γενικά είναι δύσκολο να σπάσει ακόμα και το 2005 και 2006, ήταν πολύ κρύα τα ξεκινήματα των φλεβαριδων αυτών...έχει πιθανότητες πάντως 

Μέση Τ στο Θησείο είχε 5.6 από 1-14/2 το 2005 και 7.1 το 2006

Το 2003 ειχε 6.6

Του 2005 είναι το πιο κρύο από 1929 που είχε 4.4

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά θα καταθέσω την εμπειρία μου το 2017 με Αριάδνη από Κρήτη, με τρελή σύγκληση ΝΝΔ με ΒΔ χιονιστηκαμε στα 170μ 20 πόντους χιόνι και ενώ είχαμε -6 στα 850hpa. Η κακοκαιρία φαινεται πως αντιδρά και στο nowcast 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαζω για την ιστορια συγκριτικα προβλεψη συνολικου υετου περυσι για την Ελπιδα και φετος για τον ΑΡΧΙΔΑΜΟ μετα το περας των κακοκαιριων.Αν βγει αναλογη αντιστοιχια προβλεψης-αποτελεσματος φετος οπως περυσι,θα μιλαμε για τρομερες εικονες.Αυτα,καληνυχτα και ολα να πανε καλα.  

Edit:προσθετω πανω και τη Μηδειαxx_model-en-318-0_modusa_2021021418_69_5017_157.thumb.png.6b6b1b5759dc0ece367fb0357ae60512.png

 

xx_model-en-318-0_modusa_2022012400_54_5017_157.png

xx_model-en-318-0_modusa_2023020318_156_5017_157.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλειστό γήπεδο μπάσκετ Νίκαιας. Παρακολουθώ την παιδική προπόνηση αλλά ... τα μάτια μου είναι στο κινητό, στο forum...

Ακούω μια φωνή πίσω μου: "κύριε, κύριε".

Γυρνάω, μου δείχνει στην οθόνη του κινητού του το weather club...

Έτσι λοιπόν γνωρίστηκα με το μέλος Michael...

Ελπίζω φίλε μου να χιονιστούμε αξιοπρεπώς και να πάρουμε το ... χιόνι μας πίσω!

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιστεύω πως με το -7 έως -8. Αν όλα πάνε καλά στο ναουκαστ από κατεχακη και πάνω θα έχουμε θετικές εκπλήξεις , ίσως βοηθήσει και ο Υμηττός από Ζωγράφου, Νέο ψυχικο, Χολαργό και πάνω. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Δεν ξέρω ακόμα πως θα εξελιχθεί το διάστημα 10-15, αλλά γενικά είναι δύσκολο να σπάσει ακόμα και το 2005 και 2006, ήταν πολύ κρύα τα ξεκινήματα των φλεβαριδων αυτών...έχει πιθανότητες πάντως 

Μέση Τ στο Θησείο είχε 5.6 από 1-14/2 το 2005 και 7.1 το 2006

Το 2003 ειχε 6.6

Του 2005 είναι το πιο κρύο από 1929 που είχε 4.4

Ο Φλεβάρης του 2012 ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρα με αυτά που διαβάζω κάποιοι πιστεύουν ότι θα έχουν ένα μέτρο τα υπερβόρεια , 10 πόντους η κηφισια στην καλύτερη , 2 πόντους η άνω των 200 απλή χιονόπτωση η άνω των 100 και χιονόνερο όλοι οι άλλοι . Δεν λέω ότι ξέρω αλλά εμένα μου φαίνεται ότι θα πάμε καλύτερα . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Ο Φλεβάρης του 2012 ?

Στο πρώτο μισό ήταν λίγο κρύος απλά, όχι κάτι ιδιαίτερο για Αθήνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Giannis.snow said:

Άρα με αυτά που διαβάζω κάποιοι πιστεύουν ότι θα έχουν ένα μέτρο τα υπερβόρεια , 10 πόντους η κηφισια στην καλύτερη , 2 πόντους η άνω των 200 απλή χιονόπτωση η άνω των 100 και χιονόνερο όλοι οι άλλοι . Δεν λέω ότι ξέρω αλλά εμένα μου φαίνεται ότι θα πάμε καλύτερα . 

Ανεξάρτητα από τις εκπλήξεις που θα υπάρξουν σίγουρα θα υπάρξει μεγάλη διαφορά σε ύψη χιονόστρωσης από τα βορειότερα προς τα νοτιότερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ανεξάρτητα από τις εκπλήξεις που θα υπάρξουν σίγουρα θα υπάρξει μεγάλη διαφορά σε ύψη χιονόστρωσης από τα βορειότερα προς τα νοτιότερα. 

Συμφωνώ ! Απλά λέω ότι θα τα πάμε καλύτερα . Εγώ θα θεωρήσω αποτυχία κάτι λιγότερο από 20 πόντους στους 300 πλας . Παρολαυτα και η απόλυτη μούφα να βγει ξέρω ότι θα πάρω το αμάξι και θα ανέβω μέχρι safe house θα το δω θα το χαρώ και Προχωραμε . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βγαίνει Ευρωπαϊκό 18άρι. 🤣

Τις θερμοκρασίες μια τις φέρνει πιο γρήγορα, μια τις καθυστερεί, φαίνεται πιο υετοφόρο, σαφώς καλύτερη υποστήριξη στα 500 μέχρι βράδυ Κυριακής που έχει βγει. Λίγο πιο ψυχρό για ξημερώματα Δευτέρας. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...