Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε καιρό να διαφωνήσουμε για το 3/3, προς το παρόν στα βορειοανατολικά προάστια με το πρόσκαιρο 10ποντο μπορούμε να πούμε ότι φτάσαμε 4/5 ολικές μαζί με τον Τηλέμαχο. Μεγάλη υπόθεση και αυτή. Έχω αρκετά πράγματα να γράψω για αυτή τη κακοκαιρία. Το 3/3 και επίσημα θα γίνει γύρω στις 20/2. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μας πιάνει το -10 έστω για τους τύπους το πρωί.

12-7GR.GIF?07-18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Seth13 said:

Έχουμε καιρό να διαφωνήσουμε για το 3/3, προς το παρόν στα βορειοανατολικά προάστια με το πρόσκαιρο 10ποντο μπορούμε να πούμε ότι φτάσαμε 4/5 ολικές μαζί με τον Τηλέμαχο. Μεγάλη υπόθεση και αυτή. Έχω αρκετά πράγματα να γράψω για αυτή τη κακοκαιρία. Το 3/3 και επίσημα θα γίνει γύρω στις 20/2. 🤣

Άμα όντως έρθει κάτι θα τρελαθώ. Πέρσι με αυτά που έγιναν και τον Μάρτιο είδαμε χιόνι σε 3 φάσεις ουσιαστικά. Άμα φέτος μας κάνει την χάρη παραπάνω από μία φορά θα είναι θαύμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Μας πιάνει το -10 έστω για τους τύπους το πρωί.

12-7GR.GIF?07-18

Στον Ευρωπαίο εντωμεταξύ ούτε το -9, δηλαδή ναουκαστ διάφορα 1.5 βαθμού, έχει ξεφύγει η κατάσταση πλέον στα μοντελα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Στον Ευρωπαίο εντωμεταξύ ούτε το -9, δηλαδή ναουκαστ διάφορα 1.5 βαθμού, έχει ξεφύγει η κατάσταση πλέον στα μοντελα

Και για το πρωί χθες την ίδια διαφορά είχαν νομίζω, ναι πραγματικά απίστευτο. Πάντως υετικά ο Τζίφος τα πήγε πολύ καλύτερα από το Ευρωπαϊκό νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1/2 βαθμούς ήθελε  να έχει όλη η πεδινή θεσσαλία >μισού μέτρου με 18αρι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

1/2 βαθύς ήθελε  να έχει όλη η πεδινή θεσσία >μισού μέτου με 18αρι

Ολα καλά; γρίφος; εγκεφαλικό; 

Επεξεργάστηκε από Seventower
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seventower είπε:

Ολα καλά; γρίφος; εγκεφαλικό; 

χαλασμένο πληκτρολόγιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, Alkis88 said:

Το 3/3 ποτέ ακριβώς εγινε;; 😋

δεν το έστρωσε καν εδώ Μεταμορφωση που είναι στα 200μ

Εγώ είχα περισσότερο χιόνι και από τις δυο προηγούμενες χρονιές οποτε για μένα ειναι 3 στα 3. Για όλα τα δυτικά βασικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Alkis88 είπε:

Το 3/3 ποτέ ακριβώς εγινε;; 😋

δεν το έστρωσε καν εδώ Μεταμορφωση που είναι στα 200μ

Δεν ήταν γενικευμένο το 3/3 για όλο το Λεκανοπέδιο, όπως δεν ήταν και πέρυσι το 2/2 για αρκετά νοτιοδυτικά προάστια. Φέτος ευνοήθηκαν τα πολύ δυτικά και πάλι τα ανατολικά (κυρίως βορειοανατολικά), όπου μας έκανε το 3/3. Έστρωσε ακόμη (έστω και μερικώς) το Γκάζι, την Ομόνοια και το Σύνταγμα, ενώ κάποιες γειτονιές του Κέντρου έπιασαν και ολική. Ανάλογα με την περιοχή λοιπόν κρίνεται κατά περίπτωση η επίτευξη ή μη αυτού του στόχου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

πιο δυτικα το καναδικο και παμε για νεα χιονια στα σχετικα μακρινα..αν και ζεσταινει το διαγραμμα του gfs..

gem-1-192.png

gfs-athens-gr-38n-235e (2).png

Τώρα θα έρθει ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Iluvatar είπε:

Εγώ είχα περισσότερο χιόνι και από τις δυο προηγούμενες χρονιές οποτε για μένα ειναι 3 στα 3. Για όλα τα δυτικά βασικά

Καλημερα. Για εμάς στη Νικαια είμαστε στο 1 στα 3. Ειδικά η Barbara ήταν μια χιονοκαιρια από τις πολλές που θυμάμαι πιτσιρικάς την δεκαετία του 80. Τίποτα περισσότερο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Michael said:

Καλημερα. Για εμάς στη Νικαια είμαστε στο 1 στα 3. Ειδικά η Barbara ήταν μια χιονοκαιρια από τις πολλές που θυμάμαι πιτσιρικάς την δεκαετία του 80. Τίποτα περισσότερο.. 

Το λιμάνι του Πειραιά αν το παμε αυστηρά με ολική χιονόστρωση το λες και 0.5 στα 3 μιας και το 2021 δε το έπιασε στο δρόμο ολικά ολικά σε κάποια σημεία. Κάτι που με έχει τσαντίσει αφάνταστα αλλά θέλω να είμαι δίκαιος. Θα ανοίξω ένα στατιστικό νήμα μετά τη κακοκαιρία να δούμε στατιστικά ποιά είναι η πιο άχιονη περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας αλλά κάτι μου λέει πως αντικειμενικά πρέπει να είναι τα χαμηλά του Πειραιά (δυστυχώς φαίνεται να τρώει οριακά και τα χαμηλά της Γλυφάδας στην αχιονιά). Φαίνεται πως το 2008 για εσάς στα δυτικά πρέπει να ήταν κάτι το ανεπανάληπτο που δε ξέρω αν μπορεί να επαναληφθεί ξανά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, Michael said:

Καλημερα. Για εμάς στη Νικαια είμαστε στο 1 στα 3. Ειδικά η Barbara ήταν μια χιονοκαιρια από τις πολλές που θυμάμαι πιτσιρικάς την δεκαετία του 80. Τίποτα περισσότερο.. 

Ναι το ξερω. Ανω Νεάπολη είμαι δεν είμαστε μακρυά. Απλα σε αυτή την συγκεκριμένη τα 100 μέτρα πιο ψιλά που είμαι έκαναν τεράστεια διαφορά. Είμαι κοντά στο σχιστό και έβαλα 15-20 πόντους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

 κατεβασια ψυχους γυρω στις 20/2 απο σεναριο 5 gfs και 20 και 2-3 σεναρια ακομα,,θα δουμε στα επομενα μηπως αυξηθουν τα σεναρια..

gens-5-1-300.png

gens-20-1-312.png

Το πρώτο θα σκάσει Ιράν, αλλά στην δεύτερη προσπάθεια ο Αζορ θα σκοράρει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

Ωρα για ορθόδοξη μπακντορια με Σκανδιναβικο! φτανει τοσο που μας χιονισε ο αγαπητος αζορικος δεν θεμε αλλο!

Φαίνεται κάτι ή είναι ευχή? Για βάλε να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είναι να έρθει κρύο μόνο με χιόνια, αλλιώς να ζεστάνει. Η ψυχρή εισβολή που πέρασε στα κβ, ήταν το κερασάκι στην τούρτα των αχιονων ξεροεισβολων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Φαίνεται κάτι ή είναι ευχή? Για βάλε να δούμε...

ντρεπομαι που το γραφω αλλα πηρα θαρρος απο τον τζιφο στις 200+ ωρες αρα σαν ευχη ειναι!🙃

Επεξεργάστηκε από theodors3
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, Alkis88 είπε:

Το 3/3 ποτέ ακριβώς εγινε;; 😋

δεν το έστρωσε καν εδώ Μεταμορφωση που είναι στα 200μ

Ούτε Αρτέμιδα έκανε κάτι από χιόνια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το λιμάνι του Πειραιά αν το παμε αυστηρά με ολική χιονόστρωση το λες και 0.5 στα 3 μιας και το 2021 δε το έπιασε στο δρόμο ολικά ολικά σε κάποια σημεία. Κάτι που με έχει τσαντίσει αφάνταστα αλλά θέλω να είμαι δίκαιος. Θα ανοίξω ένα στατιστικό νήμα μετά τη κακοκαιρία να δούμε στατιστικά ποιά είναι η πιο άχιονη περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας αλλά κάτι μου λέει πως αντικειμενικά πρέπει να είναι τα χαμηλά του Πειραιά (δυστυχώς φαίνεται να τρώει οριακά και τα χαμηλά της Γλυφάδας στην αχιονιά). Φαίνεται πως το 2008 για εσάς στα δυτικά πρέπει να ήταν κάτι το ανεπανάληπτο που δε ξέρω αν μπορεί να επαναληφθεί ξανά.

To 2021 είχα 20 πόντους μετρημένους στη ταράστα, οποτε μια χαρά είναι. Ηταν το καλύτερο μετα το 2008

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ειναι κριμα να τελειωσει ο χειμωνας εδω ακομα δεν αρχισε... Ελπιζουμε σε επομενες κατεβασιες. Κατι φαινεται εκει στις 240 ωρες αλλα δεν το κοβω να κατεβαινει. Θα το μαθουμε συντομα οπως και να εχει.

Στοχος το 4/3!!! 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...