Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανονικα θα μας αξιζε τον φετινο χειμωνα (μετα τους κακιστους μηνες Δεκεμβρης/Γεναρης)  να εχουμε συνεχομενες καταβασεις και ψυχος, παρολα αυτα ζωνικη μεχρι να τελειωσει ο φλεβαρης βλεπω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, Mountain είπε:

Ναι σωστα απο ψυχος εσκισε Απο τα αλλα εμεινε ομως πισω

 

Η αριαδνη δεν ηταν κβ χιονιας απλα ευνοηθηκαν καποιες περιοχες στο γυρισμα και βγηκε χαμηλο οτι παραλιγο να γινοταν και τωρα...αλλα για τις ηπειρωτικιες πολεις της θεσσαλιας πχ ηταν μεγας χιονιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Η αριαδνη δεν ηταν κβ χιονιας απλα ευνοηθηκαν καποιες περιοχες στο γυρισμα και βγηκε χαμηλο οτι παραλιγο να γινοταν και τωρα...αλλα για τις ηπειρωτικιες πολεις της θεσσαλιας πχ ηταν μεγας χιονιας

Ε ναι εδω το εσκισε .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ε ναι εδω το εσκισε .

Και τωρα αν εβγαινε χαμηλο κατα 90τις εκατο θεσσ και ανατολικοτερα δεν θα ειχαν τιποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η αριαδνη δεν ηταν κβ χιονιας απλα ευνοηθηκαν καποιες περιοχες στο γυρισμα και βγηκε χαμηλο οτι παραλιγο να γινοταν και τωρα...αλλα για τις ηπειρωτικιες πολεις της θεσσαλιας πχ ηταν μεγας χιονιας

Από ύψος χιονόστρωσης στην Μηδεία εδώ είχα παραπάνω. Στην Αριάδνη βέβαια χιόνιζε με σιβηρικές θερμοκρασίες. Ωραίοι χιονιάδες και οι δυο  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/2/2023 at 6:12 ΜΜ, Χιονοσκεπής είπε:

Αυτό έβλεπα μόλις τώρα. Πλάκα θα'χει να πάρει τα σκαλπ πολλών πεδινών - παραθαλάσσιων κανας Βόλος. Είναι να πάρει μπρος. 

Το'βλεπες, το'παιξες; χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Από ύψος χιονόστρωσης στην Μηδεία εδώ είχα παραπάνω. Στην Αριάδνη βέβαια χιόνιζε με σιβηρικές θερμοκρασίες. Ωραίοι χιονιάδες και οι δυο  

Καλα εσυ τοσο κοντά σχετικά πώς έχεις τοση διαφορά με την πόλη; Βέβαια ακόμη κι εγώ δυτικά προάστια ήμουν παραπάνω απο την αλλη πλευρά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Καλα εσυ τοσο κοντά σχετικά πώς έχεις τοση διαφορά με την πόλη; Βέβαια ακόμη κι εγώ δυτικά προάστια ήμουν παραπάνω απο την αλλη πλευρά..

Τα δυτικα παντα εχουν παραπανω απο εμενα εδω ανατολικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Καλα εσυ τοσο κοντά σχετικά πώς έχεις τοση διαφορά με την πόλη; Βέβαια ακόμη κι εγώ δυτικά προάστια ήμουν παραπάνω απο την αλλη πλευρά..

Είμαι δίπλα στους πρόποδες της οροσειρά της Μελούνας.

Εγώ βλέπω και στην Θεσσαλία η κάθε περιοχή έχει τις ιδιαιτερότητες της.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Οσο ευννουνται τα προσηνεμα τοσο θα ευννοειτε και ο βολος..

Ναι, απλά είδα ότι έχει βάλει πολύ περισσότερο χιόνι από αρκετές πεδινές προσήνεμες περιοχές, όπου παλεύουμε με τα χιονόνερα. Η Χαλκίδα π.χ., για την οποία έδιναν Αρμαγεδδώνα τα μοντέλα, δεν ευνοήθηκε ιδιαίτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ε ναι εδω το εσκισε .

Στα Γιαννενα και στην Λαρισα ειχαμε περιπου την ιδια χιονοστρωση στην Αριαδνη.

Εδω ειναι εξω απο το σπιτι μου το πρωι και μετα ωs το βραδυ ειχε βαλει και αλλα 3-4 εκατοστα περιπου

35 εκατοστα περιπου ειχα εγω στιs ευθειεs του χιονιου.Σε γωνιακα σημεια ειχε εννοειται παραπανω.

1.thumb.JPG.e7eb3f63e8be8b9269e209b023b8077d.JPG

2.thumb.JPG.b44506574b5b93137ee662d73774f8d2.JPG

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ναι, απλά είδα ότι έχει βάλει πολύ περισσότερο χιόνι από αρκετές πεδινές προσήνεμες περιοχές, όπου παλεύουμε με τα χιονόνερα. Η Χαλκίδα π.χ., για την οποία έδιναν Αρμαγεδδώνα τα μοντέλα, δεν ευνοήθηκε ιδιαίτερα.

Θερμοκρασιες ψοφησαν οποτε οσο βορειοτερα τοσο καλυτερα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάπα τα ενσεμπλς. Ας περιμένουμε το καλοκαίρι καλύτερα, το ξενερωτο χιόνι ποτέ δεν ερχεται. Αυτό εδώ όμως.... δεν είναι ξενερωτο.

Εδώ χοροπηδούσα σαν μανιακός από την χαρά μου. Χειμώνα να χοροπηδάω σαν μανιακός τελευταία φορά το 17.

Από την επική 11-8-2021

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάπα τα ενσεμπλς. Ας περιμένουμε το καλοκαίρι καλύτερα, το ξενερωτο χιόνι ποτέ δεν ερχεται. Αυτό εδώ όμως.... δεν είναι ξενερωτο.

Εδώ χοροπηδούσα σαν μανιακός από την χαρά μου. Χειμώνα να χοροπηδάω σαν μανιακός τελευταία φορά το 17.

Από την επική 11-8-2021

 

 

εισαι τυχερος που σε συγκινουν οι καταιγιδες! Γιατι εχεις κατι να περιμενεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Άρε Μήδεια μας έλειψες 

Screenshot_20230207_124544_Gallery.jpg

Άμα αναπολούμε τη Μήδεια,έχουν πέσει πολύ χαμηλά τα στάνταρ μας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

εισαι τυχερος που σε συγκινουν οι καταιγιδες! Γιατι εχεις κατι να περιμενεις...

Αν είναι δυνατές περισσότερο από το χιόνι. Καλά αν έχει καταιγίδα με χαλάζι, ηλεκτρικα σαν πιο πριν, και κανένα μακρινό ανεμοστρόβιλο δεν την αλλάζω ούτε με 30ποντο! Βέβαια ανεμοστρόβιλο από κοντά έχω να δω πολλα χρόνια! Τελευταία φορά ήμουν Πέμπτη δημοτικου, με την πιο ισχυρή η ας το πούμε τρομακτική καταιγίδα της ζωής μου!

Η πρώτη και μοναδική φορά που ο ουρανός ήταν μαύρος. Τόσο σκοτεινός όσο το dark mode του φόρουμ! Προφανώς φωτός κτλ δεν υπάρχουν ούτε για αστεία. θυμάμαι ότι όσο πλησίαζε αυξανόταν δραματικά ο αέρας μέχρι που είδα την χοάνη!! Και όμως εκείνη την ημέρα πέρασε ανεμοστρόβιλος f0 ευτυχώς πάνω από το σπίτι μου, με αποτέλεσμα τον ξεριζωμό κάποιων από των δέντρων του κήπου μας!

Τρομερή τρομερή εμπειρία και θα την θυμάμαι για πάντα.

Ακόμα πιο μικρος, καλοκαιράκι στα Μεσάγκαλα ξυπνησα και στην θάλασσα είχε ένα σχετικά απομονωμένο καταιγιδονεφος με 3 υδροστροβιλους δίπλα δίπλα! Ήταν έπος!! Αλλά όλο το φαινόμενο δεν διήρκησε πάνω από 20 λεπτά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Delsnow είπε:

Ερχεταιιιιι μαγκες....παμε νηστεια προσευχη μετανοιαααα οσο τπτ αλλο.....

Screenshot_20230207_125801_Messenger.jpg

Screenshot_20230207_125811_Messenger.jpg

110 κιλα ξεκινησα τον Νοεμβρη 90 ειμαι τωρα! Να χιονισει πριν την καθαρα Δευτερα να προλαβουμε να φαμε λιγο τσιτσι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το επόμενο επίμαχο διάστημα θα είναι 18-22 Φεβρουαρίου με βάση τη 15νθήμερη περιοδικότητα. Έχει συμβεί αρκετές φορές, ειδικά όταν έχουμε κυκλοφορία με Αζορικό. Από αύριο θα γεμίσουμε κι εμείς μπαταρίες, ας ηρεμήσουν οι κεντροβόρειοι όσο μπορούν και αντέχουν και θα είμαστε πάλι εδώ να μιλάμε για αυλώνες και την κατάληξη τους. Ανεξάρτητα από την ημέρα που μεγαλώνει ή τον ήλιο κτλ το να στρώσει ένα 30ποντο και ας μην το κρατήσει για πάνω από 1-2 μέρες είναι απόλαυση όταν το βλέπεις να το ρίχνει. Προφανώς μιλάω με τα στάνταρντ μιας τσιμεντούπολης του μεσογειακού νότου.

Edit: Έγραψα τις ημερομηνιες χωρις να δω τα παραπανω ποστς. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

Άμα αναπολούμε τη Μήδεια,έχουν πέσει πολύ χαμηλά τα στάνταρ μας....

γιατί; καλή ήταν η Μήδεια εδώ έβαλε και 40 πόντους άνετα απο τι θυμάμαι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

γιατί; καλή ήταν η Μήδεια εδώ έβαλε και 40 πόντους άνετα απο τι θυμάμαι. 

Τόσο πολύ έβαλε σε εσάς? Τι παράξενος χιονιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...