Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεσα στο παιχνιδι ειμαστε ακομα, λιιγο πιο δυτικα αρκει.

δεν ειναι τοσο μεγαλη διαφορα και εδω και μερες το παει δεξια αριστερα με μεγαλυτερες αποκλισεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

 ψυχος υπαρχει τα μοντελα σχεδον παντα κανουν 1000 αλλαγες οταν ειναι να χιονισει στην χωρα μας..θα δουμε στα 12αρια-18 αρια αργοτερα..

850t_anom.eu.png

Χωρίς υποστήριξη που μας έχει χαιρετήσει και εχει πάει στις στεπες αυτό το κρύο δεν θα μεταφραζόταν σε κάτι φοβερό από πλευράς θερμοκρασία  και χιονοπτώσεων,όχι ότι θα βγει,Τζιφός είναι άλλωστε θα αλλάξει τα πάντα σε 6 ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπέρα σε όλους, 

σαφώς και δεν κρίθηκε ακόμα κάτι ιδίως για τις προσήνεμες περιοχές ως προς την δεύτερη φάση (μετά τις 5 ΦΕΒ) ,,, ίσως ούτε και για τα ΚΒ της χώρας βλέποντας το 6z run του ICON ,,,

Εστιάζουμε περισσότερο στα χαμηλά του Ατλαντικού για το τι ridge θα κάνει ο αντικυκλώνας, αλλά κατ'εμέ την ύπουλη δουλειά την κάνει αυτή η ψυχρή λίμνη στη ΒΔ αφρική που δεν αφήνει τον αντικυκλώνα να αποκτήσει γερή βάση για δυνατό ridge

όσο πιο δυτικά πάει αυτή η λίμνη και εξασθενίσει τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα θα είναι για την χώρα μας

Επεξεργάστηκε από SNOW ADDICTION
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Απλα σχολιαζουμε το σκιτσο που ανεβασε...εε μα λογικο ειναι με -5 μεσο ορο οτι ερχεται χειμωνας και ο πρωτος σοβαρος αυλωνας της σεζον.δεν μας λεει κατι που δεν ξερουμε😅😅ισα ισα απαντες στο φορουμ αυτο που ειμαστε καραερασιτεχνες το εχουμε καταλαβει εδω και 2-3μερες😅😅

Ναι μωρέ εμείς οι ξύπνιοι ερασιτέχνες τα παίζουμε στα δάχτυλα κάτι τέτοια...τι να μας πει και ο Ζιακόπουλος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να βάλω κι εγώ λοιπόν κάποια πράγματα στην θέση τους από την δική μου Σκόπια αν και θα απέχω μέχρι και αν ποτέ γίνει να μου δείχνουν καθολικά όλα τα μοντέλα μικρά και μεγάλα κάτω από τις 96 ώρες χιόνι.Λοιπον όταν έχεις απέναντι σου μόνο το γιουκμο και το γαλλικό φυσικά τα αναφέρεις σαν προβλήματα αλλά ακόμη και αυτά έμοιαζαν στα υπόλοιπα μοντελα,και τα υπόλοιπα μοντέλα σου δείχνουν ότι τα πάντα σε σχέση με τον Αυλώνα θα σκάσουν Αδριατική εννοείτε ότι θα χαρεις και εννοείτε ότι δεν υπήρχε ανατολή πουθενά.Οποτε φαντάσματα όσον αφορά εμένα δεν κυνηγούσα και όσον αφορά τον τρόπο έκφρασης όποιος θέλει να κάνει μια αναδρομή στον σχολιασμό χαρτών της ελπίδας να διαβάσει για τρόπο έκφρασης.φαντασματα πολλές φορές μπορεί να δει κάποιος που νομίζει ότι τον κυνηγάνε...αυτά και ελπίζω να επανέλθω σύντομα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-204.png.b2e661dfeec1778b06bb975216707272.png

 

gfs-2008020918-0-204.png.8c347a4f7aa068e6b0a5c66e615ed87b.png

Και για να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα... Δείτε τι έδειχνε τις ίδιες ώρες το 2008... 🙃

Όχι ότι σίγουρα θα έρθει, αλλά για να ενισχύσουμε αυτό το ριμαδοχόμπι που διαλέξαμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εκει που οι συνδαιτημονες τα παρατανε,υπαρχουν καποιοι που ακομα πιστευουν...Και εξακολουθουν να κατεβαινουν..Σιγουροι,αταραχοι και πιστοι!!!Οποιος θελει συστρατευεται!!!

giphy.gif

Με πόνεσαν τα γόνατα μου!

Να μείνω εδώ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Για να βάλω κι εγώ λοιπόν κάποια πράγματα στην θέση τους από την δική μου Σκόπια αν και θα απέχω μέχρι και αν ποτέ γίνει να μου δείχνουν καθολικά όλα τα μοντέλα μικρά και μεγάλα κάτω από τις 96 ώρες χιόνι.Λοιπον όταν έχεις απέναντι σου μόνο το γιουκμο και το γαλλικό φυσικά τα αναφέρεις σαν προβλήματα αλλά ακόμη και αυτά έμοιαζαν στα υπόλοιπα μοντελα,και τα υπόλοιπα μοντέλα σου δείχνουν ότι τα πάντα σε σχέση με τον Αυλώνα θα σκάσουν Αδριατική εννοείτε ότι θα χαρεις και εννοείτε ότι δεν υπήρχε ανατολή πουθενά.Οποτε φαντάσματα όσον αφορά εμένα δεν κυνηγούσα και όσον αφορά τον τρόπο έκφρασης όποιος θέλει να κάνει μια αναδρομή στον σχολιασμό χαρτών της ελπίδας να διαβάσει για τρόπο έκφρασης.φαντασματα πολλές φορές μπορεί να δει κάποιος που νομίζει ότι τον κυνηγάνε...αυτά και ελπίζω να επανέλθω σύντομα 

Μην το παίρνεις κατάκαρδα βαγγο, φάγαμε γερή ήττα. Ποσό χειρότερα να ξεκινούσε η σημερινή μέρα. Υγεία και καλή καρδια, κι ας μη χιονίσει στην πόρτα μου ούτε φέτος. Ποιος μπορεί να τα βάλει με τον καιρό άλλωστε; Εμείς πάλι εδώ θα είμαστε να το περιμένουμε και να κοιτάμε μοντέλα στις 84636 ώρες γιατί αυτή είναι η αρρώστια μας κι ας έχουμε γεννηθεί σε λάθος μέρος. Αυτή είναι η δίκη μου άποψη κι ελπίζω ακόμα σε ένα θαύμα μέσα στον Φλεβάρη προφανώς!!! 😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φαίνεται και στο διάγραμμα από το 6αρι του τζουφιου η βελτιωση, στο -6.4 ο μ.ο. για Χαλκιδα την άλλη Κυριακή (-5,8 ο μ.ο. του ευρωπαιου με τα 50 μελη στις αντιστοιχες ώρες), εάν πριν 15 μέρες (μέσα στη μαυρίλα από τον ανυπαρκτο χειμωνα) ήξερα ότι σήμερα θα είχα αυτό το μ.ο. για 7 μέρες μπροστά θα είχα χeστει από τη χαρά μου, οπότε vamos!!!

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2023-01-29&model=gfs&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

φαίνεται και στο διάγραμμα από το 6αρι του τζουφιου η βελτιωση, στο -6.4 ο μ.ο. για Χαλκιδα την άλλη Κυριακή (-5,8 ο μ.ο. του ευρωπαιου με τα 50 μελη στις αντιστοιχες ώρες), εάν πριν 15 μέρες (μέσα στη μαυρίλα από τον ανυπαρκτο χειμωνα) ήξερα ότι σήμερα θα είχα αυτό το μ.ο. για 7 μέρες μπροστά θα είχα χeστει από τη χαρά μου, οπότε vamos!!!

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2023-01-29&model=gfs&member=ENS&bw=1

Όλα ή τίποτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επίσης στα ens φαίνεται πόσο άκυρα είναι το κύριο και το κοντρόλ που τρέχουν μόνα τους μετά τις 6/2 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο για κεντρική Ελλάδα το κοντρόλ..Πόσες φαπες έχουμε φάει από τον Τζιφο σε αυτές τις ώρες;;Έχουμε χασει το μέτρημα τα τελευταία χρόνια 

gens-0-1-132.png

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris27 είπε:

Ωραίο για κεντρική Ελλάδα το κοντρόλ..Πόσες φαπες έχουμε φάει από τον Τζιφο σε αυτές τις ώρες;;Έχουμε χασει το μέτρημα τα τελευταία χρόνια 

gens-0-1-132.png

Ένα γρήγορο πέρασμα βράδυ το μπορεί έως εκεί....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικά και τα μεσημεριανά τρεξίματα, οπότε με τα τωρινά δεδομένα πάμε σε μια κακοκαιρία που θα αφορά κυρίως ημιορεινά της στερεάς ελλάδας με κανένα απολύτως μοντέλο αυτή τη στιγμή να αφήνει πιθανότητες για κάτι διαφορετικό, αφού για τα βόρεια το χαμηλό βγαίνει σε κακή θέση, για τους υπόλοιπους οι θερμοκρασίες δεν αρκούν για χιόνια κάτω από τα 300 μέτρα. Αν αλλάξει κάτι στην πορεία εδώ θα είμαστε να το σχολιάσουμε. Μια κακοκαιρία (αν έρθει) που ταιριάζει απόλυτα με τον φετινό χειμώνα, δηλαδή τραγική

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παντως με τετοιους μεσους ορους μονο ταφοπλακα δεν θα εβαζα μια βδομαδα πριν...Μεταξυ μας..Δεν ειναι στραβος ο γυαλος,εμεις στραβα αρμενιζουμε...🤣

ens_image (2).png

ens_image.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επος διαρκείας θα προκύψει, δεν το γλιτώνουμε.....Μακάρι στην πορεία που συνήθως τα συστήματα δυτικίζουν όσο πλησιάζουμε να πάρουν μέρος όσο περισσοτεροι γίνεται. Οι ζωνικοί ανεβαίνουν λίγο ως το 25-30 στις ημέρες εκείνες, αλλά δεν είναι απαγορευτικοί.....Keep optimism και η Feta καραδοκεί, μην πω ότι είναι έτοιμη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Για να βάλω κι εγώ λοιπόν κάποια πράγματα στην θέση τους από την δική μου Σκόπια αν και θα απέχω μέχρι και αν ποτέ γίνει να μου δείχνουν καθολικά όλα τα μοντέλα μικρά και μεγάλα κάτω από τις 96 ώρες χιόνι.Λοιπον όταν έχεις απέναντι σου μόνο το γιουκμο και το γαλλικό φυσικά τα αναφέρεις σαν προβλήματα αλλά ακόμη και αυτά έμοιαζαν στα υπόλοιπα μοντελα,και τα υπόλοιπα μοντέλα σου δείχνουν ότι τα πάντα σε σχέση με τον Αυλώνα θα σκάσουν Αδριατική εννοείτε ότι θα χαρεις και εννοείτε ότι δεν υπήρχε ανατολή πουθενά.Οποτε φαντάσματα όσον αφορά εμένα δεν κυνηγούσα και όσον αφορά τον τρόπο έκφρασης όποιος θέλει να κάνει μια αναδρομή στον σχολιασμό χαρτών της ελπίδας να διαβάσει για τρόπο έκφρασης.φαντασματα πολλές φορές μπορεί να δει κάποιος που νομίζει ότι τον κυνηγάνε...αυτά και ελπίζω να επανέλθω σύντομα 

Βαγγελη,μην απολογεισαι,σε παρακαλω!! Εδω μεσα εχουμε διαβασει τα πιο απιθανα,εχουμε σκισει πτυχια και μελετες. Τουλαχιστον,εχεις μια λογικη σε αυτα που λες,το γουσταρεις κι εχεις τον τροπο σου χωρις να προσβαλλεις. Μην σταματησεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, SNOW ADDICTION είπε:

καλησπέρα σε όλους, 

σαφώς και δεν κρίθηκε ακόμα κάτι ιδίως για τις προσήνεμες περιοχές ως προς την δεύτερη φάση (μετά τις 5 ΦΕΒ) ,,, ίσως ούτε και για τα ΚΒ της χώρας βλέποντας το 6z run του ICON ,,,

Εστιάζουμε περισσότερο στα χαμηλά του Ατλαντικού για το τι ridge θα κάνει ο αντικυκλώνας, αλλά κατ'εμέ την ύπουλη δουλειά την κάνει αυτή η ψυχρή λίμνη στη ΒΔ αφρική που δεν αφήνει τον αντικυκλώνα να αποκτήσει γερή βάση για δυνατό ridge

όσο πιο δυτικά πάει αυτή η λίμνη και εξασθενίσει τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα θα είναι για την χώρα μας

Ετσι,για τον διαλογο και μονο. Εαν δεν ειχαμε τη λιμνιτσα στην ΒΔ Αφρικη,πιθανοτατα ο Αζορικος να μην ανεβαινε καν. Μαλλον,λειτουργει σαν σκαλοπατακι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...