Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ανεβάζω εδώ μια πρόγνωση που εβγαλα εγώ που εμπεριέχει δύο σενάρια,μην με φάτε αν βγω λάθος χαχαχα,για την Αυλίδα αναφέρεται και την έχω στείλει σε φίλους μου

Το ένα σενάριο είναι χιόνι από το πρωί με σφροδρους ανέμους και ακολουθία χιονοκαταιγιδων (να σκάνε πάνω μας ακριβώς ρίχνοντας την θερμοκρασία ακόμα πιο πολύ γύρω στους 1 βαθμούς)το μεσημέρι ενώ τα φαινόμενα θα συνεχισουν ,θα παρατηρήθει μικρή άνοδος της θερμοκρασίας,κατά τις περιόδους που το χιόνι θα έχει μεγάλες ραγδαιοτητες η θερμοκρασία θα πέφτει.Το απόγευμα πρόσκαιρη ύφεση των φαινομένων

Το δεύτερο σενάριο δυνατό χιονόνερο απ' ότι πρωί που θα χάνουμε το χιόνι για ένα βαθμό η και λιγότερο καθόλη την διάρκεια της ημέρας μέχρι που το μεσημέρι θα το γυρίσει σε χιόνι,και εκεί ύφεση των φαινομένων το απόγευμα

Από εκεί και μετά συγκλίνουν:

Από το βράδυ θα υπάρχει έναρξη καθαρής χιονοπτώσεις ασθενής ομως.

Το σύστημα μέσα στο Αιγαίο θα αναδιοργανωθεί και θα προκαλέσει προς τα ξημερώματα της Δευτέρας με αρνητικές θερμοκρασίες πολύς σφοδρές χιονοπτώσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ε αν το δίνει μέχρι λίγες ώρες πριν, ΚΤΕΛ και πίσω. Εκτός αν δίνεις εξεταστική/δουλεύεις...

Εξεταστική δυστυχώς , δεν με παίρνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Frostfang8 said:

Ειλικρινη αποψη για τις Τ; 

Μονο εγω θεωρω οτι χαθηκε το στρωσιμο στο συνολο του λεκανοπεδίου; 

Ισως Κηφισιά μαρουσι κτλ να ειναι οκ δεν ξερω τις περιοχές αλλα οι υπόλοιποι νομιζω δεν εχουμε ελπιδες; 

Δεν μιλαει η μιρλα μου αλλα το -6 με -7 με το ζορι πλεον

συνελθε😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

Εξεταστική δυστυχώς , δεν με παίρνει 

Στην Μήδεια έδινα από τα τελευταία μου μαθήματα εξ αποστάσεως (καραντίνα γαρ). Έπεφτε τη μέρα του χιονιά...Εγώ να έχω ανεβάσει πίεση, λέω θα χάσω τον χιονιά για το κ@λομάθημα. Εν τέλει το ακύρωσαν λόγω...κακοκαιρίας 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Καλα εσυ τα ιδια ελεγες και περυσι, και σε ψαχνανε με τα ελικοπτερα μετα στην ηλιουπολη

Περυσι ειχαμε γεμάτο -8...  Και ημασταν μεταξυ -0.5 και 0.1

Τωρα με τα -6 ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Στην Μήδεια έδινα από τα τελευταία μου μαθήματα εξ αποστάσεως (καραντίνα γαρ). Έπεφτε τη μέρα του χιονιά...Εγώ να έχω ανεβάσει πίεση, λέω θα χάσω τον χιονιά για το κ@λομάθημα. Εν τέλει το ακύρωσαν λόγω...κακοκαιρίας 🤣

Το θέμα είναι ότι δίνω δύο μαθήματα 7-10 του μηνός και πλέον έχει 1 δρομολόγιο Γιάννενα Βόλο οπότε είναι πολύ δύσκολο να κατέβω αυθημερόν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

Περυσι ειχαμε γεμάτο -8...  Και ημασταν μεταξυ -0.5 και 0.1

Τωρα με τα -6 ....

Είχαμε όλοι βορειοανατολικο,τώρα έχουμε βορειοδυτικό και τώρα πιστεύω και σε πιο έντονα φαινόμενα από την ελπίδα λόγω βαθυνσης χαμηλού(1000μιλιμπαρ),πέρσι είχαμε 1015 χαμηλό...φυσικά θα χρειαστούμε και την ενεργοποίηση του Λέικ εφφεκτ καθώς και την δημιουργία καταιγίδων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Περυσι ειχαμε γεμάτο -8...  Και ημασταν μεταξυ -0.5 και 0.1

Τωρα με τα -6 ....

Περυσι δεν ειχαμε και ΒΒΔ επιφανειας μεσα

Περυσι δεν ειχαμε και τετοια διαρκεια ψυχους και κακοκαιριας

Περυσι δεν ειχαμε  υποτροπες μεσα στην νυχτα

Αλλη κακοκαιρια αυτη

Και  θερμοκρασιακα στην αρχη θα εισαι στο -6 οπως λες και σταδιακα θα πεσεις και ποιο χαμηλα στα 850

Και στην τελικη εσυ εισαι σε καλυτερη μοιρα απο οτι εγω εδω(ποσο υψομετρο εισαι)?

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ερώτηση προς γνώστες : Μοιάζουν καθόλου τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της επικείμενης κακοκαιρίας με εκείνα του περιβόητου "θερμού" χιονιά του 1983; Γενικώς ποια είναι η πιο θερμή κατάβαση που έστρωσε ολικώς το Κέντρο;

Δεν μοιαζει με καμια εκεινη ειναι ακραιο φαινομενο, εστρωνε το κεντρο με -3,3 στα 850!!!! μακραν η θερμοτερη Τ850 σε χιονοστρωση...εριχνε με ενταση που δεν εχουμε δει ποτε (ουτε ελπιδα επιασε τοση) και οι χαρτες δινουν περιπου 10mm/h και το χαμηλο περνουσε νοτια της Αττικης στα 100 χιλιομετρα, σκεφτειτε ραγδαιότητα...στα ηπειρωτικα πιο μεσα ειχε -6 στα 850 και με ΒΔ επιφανειας μεταφερθηκε ψυχος και επετρεωε αυτο το απιστευτο φαινομενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Δεν μοιαζει με καμια εκεινη ειναι ακραιο φαινομενο, εστρωνε το κεντρο με -3,3 στα 850!!!! μακραν η θερμοτερη Τ850 σε χιονοστρωση...εριχνε με ενταση που δεν εχουμε δει ποτε (ουτε ελπιδα επιασε τοση) και οι χαρτες δινουν περιπου 10mm/h και το χαμηλο περνουσε νοτια της Αττικης στα 100 χιλιομετρα, σκεφτειτε ραγδαιότητα...στα ηπειρωτικα πιο μεσα ειχε -6 στα 850 και με ΒΔ επιφανειας μεταφερθηκε ψυχος και επετρεωε αυτο το απιστευτο φαινομενο

Ευχαριστώ πολύ! Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν με παρόμοια διάταξη και κανένα ξεγυρισμένο -10.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Περυσι δεν ειχαμε και ΒΒΔ επιφανειας μεσα

Περυσι δεν ειχαμε και τετοια διαρκεια ψυχους και κακοκαιριας

Περυσι δεν ειχαμε  υποτροπες μεσα στην νυχτα

Αλλη κακοκαιρια αυτη

Και  θερμοκρασιακα στην αρχη θα εισαι στο -6 οπως λες και σταδιακα θα πεσεις και ποιο χαμηλα στα 850

Και στην τελικη εσυ εισαι σε καλυτερη μοιρα απο οτι εγω εδω(ποσο υψομετρο εισαι)?

~170μ. 

Δεν ξερω ποπυ ζορικη η κατάσταση και ειλικρινά θα φαω και κράξιμο γιατι με τα χτεσινα ηταν πολυ πιο βεβαιο το στρωσιμο. Τωρα το εχει παρακανει στη θέρμανση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, Frostfang8 said:

Περυσι ειχαμε γεμάτο -8...  Και ημασταν μεταξυ -0.5 και 0.1

Τωρα με τα -6 ....

Λοιπον, αγαπητέ φίλε, να σου πω κι εγω την αποψη μου ως παθουσα απο αυτο το αγχος; Δεν το δενουμε κόμπο ότι -6 θα ειναι στην πραγματικοτητα. Ναι, υπαρχει πιθανοτητα να μην μας κατσει, αλλα υπαρχουν και πιθανοτητες (λιγοτερες μεν) να μας κατσει μια χαρα! Ειμαστε οι τυχεροι που θα εχουμε σασπενς μεχρι και τη στιγμη του ναουκαστ και δεν θα ξερουμε απο τωρα οτι θα θαφτουμε, όπως οι φιλοι μας στη Χαλκιδα και στην Ευβοια!!! Εμεις εδω, γυρω απο το λεκανοπεδιο, παρακτιοι, παραθαλασσιοι, πεδινοι και ημιπεδινοι, θα ζησουμε το θρίλερ! Ετσι μας θελει ο καιρος, παθιασμενους και με τα συναισθηματα σε ρολερ-κοστερ μέχρι και την τελευταία πράξη της βάρβαρης Βαρβάρας! Καλό βράδυ!

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν με παρόμοια διάταξη και κανένα ξεγυρισμένο -10.

Δυσκολο το -10 σε τετοια διαταξη γιατι παντα το κεντρο του χαμηλου ειναι θερμο και οσο πιο κοντα εισαι τοσο πιο ψηλα και τα 850...αν ειχε 2 βαθμους κατω θα χε βαλει το κεντρο 30-40 σε 4-5 ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

~170μ. 

Δεν ξερω ποπυ ζορικη η κατάσταση και ειλικρινά θα φαω και κράξιμο γιατι με τα χτεσινα ηταν πολυ πιο βεβαιο το στρωσιμο. Τωρα το εχει παρακανει στη θέρμανση 

Κοιτα για να μην αγχωνεσαι και στεναχωριεσαι αδικα απο τοσο νωρις.

Επειδη με τα επισημα στοιχεια  μιλαμε για τριημερο(μπορει και τετραημερο χιονια)

Θα υπαρχουν πολλες εκπληξεις μεσα,αλλες θα ειναι θετικες και αλλες αρνητικες φυσικα

Οπωτε ολα αυτα θα τα δουμε στο ναουτκαστ

Μην ξεχναμε οτι η τριτη και η τεταρτη βαση μοντελων φαινεται να ειναι και η ποιο ψυχρη για αττικη.στα 850

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Frostfang8 said:

~170μ. 

Δεν ξερω ποπυ ζορικη η κατάσταση και ειλικρινά θα φαω και κράξιμο γιατι με τα χτεσινα ηταν πολυ πιο βεβαιο το στρωσιμο. Τωρα το εχει παρακανει στη θέρμανση 

θα εισαι στρωμένος μέχρι Κυριακη απογευμα,διατηρησε το μετα μεχρι ξημερώματα Δευτέρας.Καληνυχτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, isnow είπε:

Μας παίρνει δυτική θεσσαλία βασικα γενικότερα θεσσαλία για κάτι τέτοιο?? 

Μονο θεσσαλια αν δωσει κατι απο βορεια ελλαδα..οπως ειναι τωρα και εαν και πολλα αλλα μαζι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο αυλωνας αυτος ηταν εξαρχης του -7 με -9 (για Αττικη παντα)

Το γνωριζαμε, δεν εξεπλαγη κανεις μας εκτος απο οσους βαζουν μοιρογνωμονια και παχυμετρα σε χαρτες κλιμακας 1:1.000.000

 

το οτι τα 850 ηρθαν σταδιακα στα 1440, 1400, 1380 μ ομως δε το διακρινουμε.

οσοι επιθυμουσαν το μαξ του -9 αντε -9.5 στα 850 θα εβλεπαν τις κρισιμες ωρες τον αυλωνα καπου μεταξυ Ικονιου και Αφιον Καραχισαρ , το Χ στα Αδανα και Τ 500 πανω απο τις Σποραδες -26 max!

διαλεξτε λοιπον!

 

Οι Τ στα 850 τα ρημαδια μεγαλωνουν γιατι ερχεται το κεντρο του αυλωνα και το Χ καθε ραν και πιο κοντα μας, ξεκαθαρα!

διαλεγει και παιρνει ο καθεις τι θελει.

προφανως οσο πιο ψηλα τοσο πιο ευνοημένοι με αυτο το σεναριο γιατι κερδιζουν χιονουετο σε mm κ διαρκεια αλλα ετσι εχει το πραγμα!

και εγω κατα βαθος δεν ελπιζω, αλλα θα το δω και στη πραξη και την επομενη φορα θα παραγγειλω το Χ να ξεκινα απο την Μηλο και να καταληγει Καστελλοριζο αλλα ο αυλωνας να εχει ενα πυρηνα -30 σαν τους Καναδικους ωστε με τις εκπτωσεις να εξασφαλισει η Αττικη ενα -18 κ να νιωθω ασφαλης!

 

Λοιπον, καλες αναφορες απο ολους, αρχης γενομενης απο το μεσημεροαπογευμα!

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Ειλικρινη αποψη για τις Τ; 

Μονο εγω θεωρω οτι χαθηκε το στρωσιμο στο συνολο του λεκανοπεδίου; 

Ισως Κηφισιά μαρουσι κτλ να ειναι οκ δεν ξερω τις περιοχές αλλα οι υπόλοιποι νομιζω δεν εχουμε ελπιδες; 

Δεν μιλαει η μιρλα μου αλλα το -6 με -7 με το ζορι πλεον

Ειλικρινη αποψη,δεν εχω ιδεα.Σταματησα να κοιταω χαρτες.Κυριακη κυριως και μετα Δευτερα θα βγουν παροδικα μεγαλες ραγδαιοτητες και δε φαινεται να βγαινει "θερμος" βορειοανατολικος.Η κυριακη θα βγαλει μεγαλυτερες ραγδαιοτητες με χειροτερες Τ και η Δευτερα το αντιθετο.Χιονοστρωση δεδομενη θεωρω.Εκατοστα κανεις δεν ξερει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά χιόνια στους ψηλότερους. Οι κάτω των 300μ ας εκτιμήσουμε τη χιονόπτωση μας αν και εφόσον έρθει. Ακόμα και έτσι ικανοποιημένος θα είμαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...