Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλες προοπτικες,μη δινετε σημασια στα ανσαμπλς δεν έχουν καμια αξια πλεον. Μέχρι 10/3 θα παίζουμε μπαλίτσα ανεξαρτήτως αν κατσει κάτι ή οχι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

υπάρχει κινητικότητα με τα προσυνεμα να είναι το φαβορί. 

Το πιο πιθανο.

Στα βορεια εξαλλου τον χειμωνα εχει αρχιζει και συνηθιζεται η αχιονια οπωs και το ξεροβορι και ο ηλιοs με δοντια στιs ψυχρεs εισβολεs.

Πανε ισωs και ανεπιστρεπτι οι εποχεs του κεντροβορειου χιονια..Tουλαχιστον να βρεχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι κατέβει,κ ΑΝ κατέβει πρέπει να συνοδεύεται από 500 - 32 κ κάτω κ από ένα καθαρό -9 στα 850,για μας στα προσυνεμα 

Επεξεργάστηκε από fufutos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, PetranPireotis είπε:

Για βαρβάρα κάτι ή πιο light πράγματα δειχνει?

Γιατί; Η Βαρβάρα ήταν heavy για τον Πειραιά ρε συ; 😂 (Και όχι μόνο για εκεί) 

Για κάτι πιο βαρύ ψάχνουμε τώρα. Θερμοκρασιακά τουλάχιστον. Αυλωνας με ψύχος χοντρό δλδ. 

Θετικό το ότι μαζεύεται ψύχος στα ΒΑ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, menidi said:

Γιατί; Η Βαρβάρα ήταν heavy για τον Πειραιά ρε συ; 😂 (Και όχι μόνο για εκεί) 

Για κάτι πιο βαρύ ψάχνουμε τώρα. Θερμοκρασιακά τουλάχιστον. Αυλωνας με ψύχος χοντρό δλδ. 

Θετικό το ότι μαζεύεται ψύχος στα ΒΑ

 

Βαριά και ασήκωτη Θανάση !😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει κανένα φαβορί...

Ακόμα αλλάζουν εκατοντάδες χιλιόμετρα τις θέσεις τους οι διατάξεις...

Μετά τις 25 αρχίζει και φαίνεται ελπίδα για τα ΚΒ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Όλα βαίνουν κατά το προβλεπόμενο. 

εμείς καταλαβαινόμαστε Σωτήρη. Έρχεται αβίαστα το επόμενο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είχα δει διάγραμμα καθόλου. Μόνο τους χάρτες που ανέβασαν εδώ τα παιδιά από το 6αρι και κάτι Μ.Ο που δείχνουν ψύχος στα ΒΑ.

Αλλά τώρα μπήκα στο meteociel και πάτησα κάπου στην ανατολική Στερεά. Σόρρυ...αλλά με αυτά τα ensembles εγώ δεν βλέπω τίποτα "πεδινό" εδώ πέρα. Ούτε σαν υποψία μέχρι τις 22-23/2. 

 

image.png.d31770903139083f70f5d81fcd9d731f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, menidi είπε:

Γιατί; Η Βαρβάρα ήταν heavy για τον Πειραιά ρε συ; 😂 (Και όχι μόνο για εκεί) 

Για κάτι πιο βαρύ ψάχνουμε τώρα. Θερμοκρασιακά τουλάχιστον. Αυλωνας με ψύχος χοντρό δλδ. 

Θετικό το ότι μαζεύεται ψύχος στα ΒΑ

 

πούπουλο ηταν 😁

απλά για να έχω στο νου μου  ,γιατι στους κεντρικους χάρτες βλέπω κάτι -8 στα 850 και οχι καλα 500άρια...δεν εχω δει τα αλλα σενάρια για αυτο και αναρωτιέμαι.

Εγω αν δε δώ ξανα μια μηδεια η ενα 2008, δεν με ενδιαφέρει 😛😛😛  🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, menidi said:

Δεν είχα δει διάγραμμα καθόλου. Μόνο τους χάρτες που ανέβασαν εδώ τα παιδιά από το 6αρι και κάτι Μ.Ο που δείχνουν ψύχος στα ΒΑ.

Αλλά τώρα μπήκα στο meteociel και πάτησα κάπου στην ανατολική Στερεά. Σόρρυ...αλλά με αυτά τα ensembles εγώ δεν βλέπω τίποτα "πεδινό" εδώ πέρα. Ούτε σαν υποψία μέχρι τις 22-23/2. 

 

image.png.d31770903139083f70f5d81fcd9d731f.png

Με το που σχηματιστούν οι εμποδισμοί θα πάρουν την κατηφόρα. Μιλάω για τα ensembles του Ευρωπαϊκού, του Τζίφου αποδείχθηκαν παντελώς αναξιόπιστα και το μοντέλο θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν για τις συγκλίσεις εντός δύο ημερών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Με το που σχηματιστούν οι εμποδισμοί θα πάρουν την κατηφόρα. Μιλάω για τα ensembles του Ευρωπαϊκού, του Τζίφου αποδείχθηκαν παντελώς αναξιόπιστα και το μοντέλο θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν για τις συγκλίσεις εντός δύο ημερών. 

Ευχαριστώ για τις εξηγήσεις! Να ξέρεις....μόλις βλέπω "seth" στην Ανάλυση Χαρτών ξέρω ότι θα υπάρχει κάτι ενδιαφέρον που θα έχεις γράψει και το ανοίγω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, menidi said:

Ευχαριστώ για τις εξηγήσεις! Να ξέρεις....μόλις βλέπω "seth" στην Ανάλυση Χαρτών ξέρω ότι θα υπάρχει κάτι ενδιαφέρον που θα έχεις γράψει και το ανοίγω!

Σε ευχαριστώ αλλά την περισσότερη ώρα τρολάρω καθώς δεν έχω ειδικές γνώσεις αλλά μόνο εμπειρία. Περισσότερο προσπαθώ να συνεισφέρω στο κλίμα χαβαλέ. Για την ώρα είναι πιθανό ότι θα πάμε σε κάτι light στο διάστημα 21-22 και τέλος του μήνα-αρχές Μαρτίου να πάμε σε κάτι σοβαρότερο. Αυτό ψιθυρίζουν τα ensembles του Ευρωπαϊκού που αποδείχθηκαν μέχρι στιγμής πιο αξιόπιστα. Η κωλοτούμπα που έγινε από τον Τζίφο για τη Μπάρμπαρα δεν έχει προηγούμενο στα μοντελικά χρονικά και μιλάμε για τα ensembles του κάτω από τις 120 ώρες, όχι απλώς για το κύριο που έτρεχε μόνο του ακόμα και από αυτά επί σειρά τρεξιμάτων. Και στη προκειμένη περίπτωση θα πρέπει να αποφασιστούν οι εμποδισμοί. Δεν είναι τυχαίο ότι και το Ευρωπαϊκό για μέρες στο μέσο όρο έτρεχε στο -2 και μετά άρχισε να τρέχει -4 για να καταλήξουμε στο -7 και -8. Σίγουρα χρειάζονται πολλές βελτιώσεις για να δούμε κάτι καλό σε πεδινά και περισσότερο το παρακολουθούμε από απόσταση. Προς το παρόν δεν υπάρχουν βάσιμες ελπίδες αλλά εμπειρικά και μόνο είχα γράψει όπως είχαν γράψει και αρκετοί άλλοι ότι από την στιγμή που δεν φαίνεται να πηγαίνουμε σε άνοιξη με βάση την περιοδικότητα σε τέτοιες καταστάσεις με Αζορικό είναι πιθανή μια ακόμα ψυχρή εισβολή τουλάχιστον. Το που αυτή θα κάτσει και η έκταση της μένει να τα δούμε, είναι ακόμα πολύ νωρίς. Όσο βλέπουν Αζορικό ζωηρό θα δείχνουν και σενάρια με κατάβαση στην ανατολική Ευρώπη όπως έκαναν για αρκετό διάστημα και πριν την Μπάρμπαρα που την ''περιμέναμε'' κι ας μην έδειχναν κάτι απτό τα ensembles.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως το οτι το Gfs αστοχησε τραγικα στον Αρχιδαμο/Βαρβαρα αν και σημαντικο δεν ειναι πανακεια.  Καλλιστα μπορει να γινει το ιδιο με το Ευρωπαικο.

Βεβαι, προς το παρον 11αδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις οποτε προσωπικα ριχνω παραπανω βαρυτητα στο Ευρωπαικο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

Παντως το οτι το Gfs αστοχησε τραγικα στον Αρχιδαμο/Βαρβαρα αν και σημαντικο δεν ειναι πανακεια.  Καλλιστα μπορει να γινει το ιδιο με το Ευρωπαικο.

Βεβαι, προς το παρον 11αδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις οποτε προσωπικα ριχνω παραπανω βαρυτητα στο Ευρωπαικο. 

Ναι αλλά το ευρωπαϊκό έχει δείξει μια σχετική σταθερότητα συνέχεια,ο Τζιφός δεν έπεσε έξω μόνο στην Βαρβάρα αλλά και σε άλλες μικροδιαταραχές πιο πριν

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως αο και ναο του τζιφου εχουν πέσει και για το διατημα 21 με 23 οποτε μπορει ξεμπαρκα κατι να κάτσει 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Παντως αο και ναο του τζιφου εχουν πέσει και για το διατημα 21 με 23 οποτε μπορει ξεμπαρκα κατι να κάτσει 

τίποτα δεν έχει, μακάρι να ζεστάνει λίγο μην σου πω ότι πλέον θέλω και +20 , σιχάθηκα το ξεροκρυο λίγο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως ρε σεις, δεν ξέρω...ίσως να είναι εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα, αλλά τα ensembles του Ευρωπαϊκού θυμάμαι οτι έβγαζαν σιγουρότατο χιονιά - νυφίτσα για τα ΚΒ για την εβδομάδα μετά τον Αρχίδαμο (Τετάρτη και Πέμπτη) τελικά το χαμηλό δεν ήρθε ποτέ!!!! Εγώ προσωπικά θυμάμαι που έλεγα "μα πώς είναι δυνατόν να χαθεί αυτή η ευκαιρία" και ο Σωτήρης απο Βέροια μου έλεγε (και είχε δίκιο) "ααα καλά....μη το δένεις κόμπο" και κάτι τέτοια. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς ευρωπαικό ο τζίοφος στην Αμερική.

με το ούκμο απέχει πολύ, και εδω να πούμε πως από το χθεσινό 12αρι στο σημεερινό 00αρι το ούκμο είχε τα 2 άκρα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Πάντως ρε σεις, δεν ξέρω...ίσως να είναι εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα, αλλά τα ensembles του Ευρωπαϊκού θυμάμαι οτι έβγαζαν σιγουρότατο χιονιά - νυφίτσα για τα ΚΒ για την εβδομάδα μετά τον Αρχίδαμο (Τετάρτη και Πέμπτη) τελικά το χαμηλό δεν ήρθε ποτέ!!!! Εγώ προσωπικά θυμάμαι που έλεγα "μα πώς είναι δυνατόν να χαθεί αυτή η ευκαιρία" και ο Σωτήρης απο Βέροια μου έλεγε (και είχε δίκιο) "ααα καλά....μη το δένεις κόμπο" και κάτι τέτοια. 

Οχι ίσα ίσα πάλι ο τζιφος αφου άλλαξε το δινε ...τα ανσάμπλ του ευρωπαίου είχαν εξαλείψει 144 ώρες πριν τον αρχιδαμο οποιαδήποτε υποψία χαμηλού και για μετά γιατί είχαν πάει πολύ δυτικά πάνω μας τον Αυλώνα...το ουκμο μόνο κάποια στιγμή το έδειξε και τα ανσάμπλ τζεμ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...