Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου αρέσει πολύ σαν λογική. Οκ..πήγε πιο ανατολικά σε σχέση με το 12αρι. Αλλα κατεβάζει βαρβάτο αυλώνα και πάλι. ΑΥΤΟ κρατάω ως βασικό στοιχείο. Επίσης, έχουμε και την   δυτική "καβάτζα" του ευρωπαικού. Το πιο σημαντικό ραν της ημέρας ήταν ΜΑΚΡΑΝ το 12 αρι του Ευρωπαικού που κρατά το τουρκικο χαλινάρι στον αυλώνα. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

για τσεκαρε μια αν θες στην ελπιδα πως κατεβηκε αρχικα ο αυλωνας... και πως κοπηκε μετα. με ακριβως ιδια κλιση και στοχο την κυπρο ηταν αρχικα.
ας περιμενουμε 2-3 μερες..

Ναι δεν αντιλεγω,αλλα σε αυτο το τρεξιμο κανει ζημια.

Τωρα αυριο λογικα μπορει να δουμε καλυτερα τρεξιματα οσο τα ανσαμπλς παραμενουν βελτιωμενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα την κάνει την αποκοπή. Γενικά έχουμε μια μεγάλη εβδομάδα των παθών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο περιεργεια λοιπον ειπα να δω την ελπιδα ξανα και 6 μερες πριν τι εδειχνε και 5 και 4 και 3 και 2 .
η αποκοπη φαινοταν απο πολυ πριν και ηταν το δεδομενο που εν τελει μας εσωσε απο το πολυ ανατολικο σεναριο.
και στο τωρινο αυτο πρεπει να μας καιει αν θελουμε να σκασει ελλαδα η φαση... πιθανοτατα η καθοδος θα γινει ανατολικη ελλαδα - τουρκια . η αποκοπη που θα το σκασει μετα ειναι το ζητουμενο... 
δυστυχως δεν ειμαι αισιοδοξος αφου το χαμηλο στο νατλαντικο εχει νοτια τροχια ετσι οι υψηλες πιεσεις πιεζουν πιο νοτια ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Santa snow said:

Γενικά τα τρεξίματα δεν είναι πολύ θετικά σήμερα. Για να δούμε όμως τα ensembles 

Τα σημερινά τρεξιματα ηταν τα καλυτερα των τελευταίων ημερών.Αυριο βλεπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω ότι παίρνουμε πολύ στα σοβαρά τα τρεξίματα του τζιφου πάντως. Συγνώμη κιόλας, αλλα αν έχω να διαλέξω να βασιστώ στα τρία σερί τρεξίματα του παιου και στο κάθε τρέξιμο του τζιφου που δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο, προφανώς θα διαλέξω το πρώτο. Και για λόγους λογικής, αλλά και για λόγους ψυχικής υγείας. Περιμένω πρωινό παιου και μόνο παιο από εδώ και στο εξής, όσο πλησιάζουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Santa snow said:

Γενικά τα τρεξίματα δεν είναι πολύ θετικά σήμερα. Για να δούμε όμως τα ensembles 

Συντοπίτη, ο Τζίφος έτρεχε -4 μέσο όρο και τώρα τρέχει -5 και ο Ευρωπαίος στο -2 και τώρα στο -5. Είναι πολύ θετικά τα σημερινά, έχουμε μέλλον ακόμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Γενικά τα τρεξίματα δεν είναι πολύ θετικά σήμερα. Για να δούμε όμως τα ensembles 

ο ΜΟ πήγε για Αθηνα απο το -2 στο -5 με -5.5 μέσα σε μια ημέρα. Αυτο απο μόνο του αρκέι για σήμερα . Γνώμη  μου βέβαια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε τώρα τι μπακντόρ θα κατεβάσει και ύπνο. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πότε δε θα βρείτε την πραγματικότητα στα 06z και 18 z των μοντέλων πάντα τα κύρια τρεξίματα τους ήταν τα 00z και12z ...αποκοπή θα δείξουν σίγουρα...πιο ανατολικά δε φεύγει απλά γερά νεύρα χρειάζεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και με αυτό το τρέξιμο πάντως η Αττική και μεγάλο μέρος ίσως του λεκανοπεδίου ξυπνάει στα λευκά την Κυριακή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε τον διαολο. μετα πως να μην σκεφτεσαι "μηπως ζησουμε επικο φλεβαρη με συνεχομενα έπη ".
λογικα θα δουμε και το cfsv2 με μπλεδακια πρωτη φορα φετος στην περιοχη μας. ηδη αποχρωματισε τα κοκκινα!
 

euT2mMonInd1.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επικρατεστερο σεναριο αυτη τη στιγμη συμφωνα με τα ensembles του ευρωπαιου ειναι σκασιμο αυλωνα μας δυτικα μας,δημιουργια χαμηλου στη ν.ιταλια-σικελια με ανατολικη πορεια και μερικη αποκοπη του αυλωνα.Απο κει και περα τα σεναρια πληθαινουν.Κατα 60-70% θα βγει χιονοκαιρια.

Μοιρασμενες θα ελεγα οι πιθανοτητες μεταξυ κ.β και προσηνεμων ως ευρυτερες περιοχες με τα κ.β ΠΕΔΙΝΑ και ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΣΙΑ να υπερτερουν λογω "κλειδωμενων" θερμοκρασιων εναντι των αντιστοιχων αν.προσηνεμων.

Φαβορι για μεγαλυτερο χιονι-χιονοστρωση οι πεδινες περιοχες της θεσσαλιας και οι ανω των 300-350 των αν.προσηνεμων.

Αυτα,απο.εμενα,δεν εχει νοημα προσωπικα να κρεμομαι πανω απο καθε ραν,μακαρι να βγει κατι πολυ δυνατο.Υπαρχει ενα σημαντικο 30-40% να μη βγει σοβαρη κακοκαιρια.

Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να παρω στα σοβαρα τον τζιφο.Εννοειται οτι τον κοιταω αλλα δεν μπορω να τον λαβω σοβαρα υποψη μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...