Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Του τα ειπα κι εγω  χθες και επιμενει στην ψευδή εικόνα για μια επικη κακοκαιρια, αλλα η μονη δικαιολογια του ότι βρισκεται ψυχικα ακόμη στη Λετονία;;;

Παιδιά μη με τρελαίνεται. Προφανώς και ήταν μια υπέροχη κακοκαιρία. Αλλά Περιμεναμε όλοι δηλαδή ότι Κηφισια κέντρο δεν θα είχε ολική για 2 μέρες τουλάχιστον? Ότι Χαλάνδρι κέντρο Υα έκανε 5 πόντους για 3 ώρες? Αν ναι πάω πάσο. Αλλά αλλά θυμάμαι ότι περιμεναμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν μια εικόνα για να ξεκαθαρίσει τις ανακρίβειες, πάνω στο ίδιο αυτοκίνητο την ίδια ώρα το πρωί κατά τις 9:20 Αρχίδαμος αριστερά με 19 εκατοστά και Τηλέμαχος δεξιά με το τριπλάσιο βάση αναφορών στον Γέρακα;;;; 1 εκατοστο διαφορά υπέρ Αρχίδαμου είχαμε απλά στον Τηλέμαχο χιόνιζε με -1 και τώρα με -0.3...ο Τηλέμαχος το επόμενο πρωί σχεδόν δεν υπήρχε λόγω ηλιοφάνειας 

IMG_20230209_115154.jpg.70a3c0275af6d0aa8529fa87b926cd20.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπάρχει ερώτημα αν έγινε το 3x3.

Το μοναδικό ερώτημα είναι αν θα προλάβουμε και το 4x3 μέσα στον υπολειπόμενο χειμώνα. Προσωπικά, το θεωρώ εφικτό.

 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά γιατί βγαίνουν έτσι οι φωτος; Νόμιζα ότι εχρι κάποιο θέμα το κινητό μου! Έχω φωτος από Στενή να μένεις με το στόμα ανοιχτό! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Του τα ειπα κι εγω  χθες και επιμενει στην ψευδή εικόνα για μια επικη κακοκαιρια, αλλα η μονη δικαιολογια του ότι βρισκεται ψυχικα ακόμη στη Λετονία;;;

καλα εσυ μιλας εκ του ασφαλους, αν εστελνες ακομα αναφορες απο Ν. Σμυρνη μαλλον θα εστιαζες στο τι δειχνει ο Καναδος για 20 Φεβρουαριου, 😂😂😂😂😂

 

ΥΓ. δεν δειχνει κατι ο Καναδος για 20/02, μη μπειτε, απλα this is Kostas Beach-Snow,  χαχαχαχαχα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Λοιπόν μια εικόνα για να ξεκαθαρίσει τις ανακρίβειες, πάνω στο ίδιο αυτοκίνητο την ίδια ώρα το πρωί κατά τις 9:20 Αρχίδαμος αριστερά με 19 εκατοστά και Τηλέμαχος δεξιά με το τριπλάσιο βάση αναφορών στον Γέρακα;;;; 1 εκατοστο διαφορά υπέρ Αρχίδαμου είχαμε απλά στον Τηλέμαχο χιόνιζε με -1 και τώρα με -0.3...ο Τηλέμαχος το επόμενο πρωί σχεδόν δεν υπήρχε λόγω ηλιοφάνειας 

IMG_20230209_115154.jpg.70a3c0275af6d0aa8529fa87b926cd20.jpg

Οκ τώρα έγινα και ανακριβής. Τα ψηλά του Γερακα δεν έχουν καμία σχέση με τα χαμηλά. Και μετράω με μέτρο, όχι με το μάτι.Ας το λήξουμε εδώ. Όπως είπα ήταν μια υπέροχη κακοκαιρία. Αλλά πολύ  κατώτερη βάση όσων περιμεναμε. Εγω είχα 5 πόντους για 3 ώρες τώρα. Τι να κάνουμε, αυτό ήταν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Δεν υπάρχει ερώτημα αν έγινε το 3x3.

Το μοναδικό ερώτημα είναι αν θα προλάβουμε και το 4x3 μέσα στον υπολειπόμενο χειμώνα. Προσωπικά, το θεωρώ εφικτό.

 

για το Πατημα λες μιστερ ή για το Πατωμα; (Πειραιας, Νικαια, Σαρωνιδα κτλ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Δεν υπάρχει ερώτημα αν έγινε το 3x3.

Το μοναδικό ερώτημα είναι αν θα προλάβουμε και το 4x3 μέσα στον υπολειπόμενο χειμώνα. Προσωπικά, το θεωρώ εφικτό.

 

Πάμε γερα για το 4/3. Προτείνω το αρχιντιακονο του μεγάλου κομάντο Νικόλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H Μπάρμπαρα απλά βρήκε τον δάσκαλό της ο οποίος είναι Το πεδίο της λεκάνης!

Αν και τα 250 μ. εδώ Γαλατσοκύψελο, δεν υπήρξε σχεδόν ποτέ η μεγάλη μπούκα.. γύρω γύρω Σάββατο και στη μέση Κυριακή.
Καθαρός καιρός , έξού και η συγκριτικά πάντα, η καλύτερη πρόβλεψή του.. καιρός από αρχαίων χρόνων όπου και ό λόγος  χτίσεως της πόλης μέσα στη λεκάνη!
Κάθε εμπόδιο για καλό τολμώ να ξεστομίσω, τονίζοντας πως με τόσο σπάνιο για την Αθήνα παρατεταμένο ψύχος, αν είχε μπει ο καιρός για τα καλά η πχ. ένα καλό αιγαίο, τότε ίσως να μην γράφαμε αναφορές από τα θύματα και κατ επέκταση χιλιάδες ατυχήματα!
Ευχαριστημένος? Σίγουρα!
Χορτασμένος? ποτέ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Stavkon είπε:

και στα νοτια παντως (Ηλιουπολη που ειμαι εγω , και παρακατω), αν εξαιρεσεις προφανως την διαρκεια, σαν χιονοστρωση δεν ηταν κ τπτ αξιολογο...και οταν το εστρωσε λιγο (κυριως Δευτερα πρωι, κ ακομα λιγοτερο χθες το πρωι), σε 2 ωρες το πολυ ειχε λιωσει, κ μετα παιζαμε με on-οff συντομες καταστασεις χιονοπτωσης ...απο Βυρωνα κ πιο πανω ηταν καλυτερα (εβαλα κ φωτο απο πατρικο), αλλα κ παλι μεχρι τις 11 ειχε λιωσει κ εκει...Γενικα στα νοτια, σε σχεση με περσυ, δεν ειχε απολυτως καμια επαφη το φαινομενο οσον αφορα την ενταση και την χιονοστρωση...Θα συμφωνησω λοιπον σε γενικες γραμμες με τον Χαρη (Blacktan)...

Η χιονοστρωση απο μονη της φιλε μου καλε στην Ηλιουπολη και οι 5 μερες σερι χιονοπτωσης,ειναι κατι πολυ δυνατο ως γεγονος,κατι εξαιρετικο.Πολλοι κακομαθατε πιστευω και νομιζετε οτι το λεκανοπεδιο της Αθηνας εγινε Μπαφαλο. 

Ειναι αδιανοητα αυτα που διαβαζω,νομιζετε καποιοι οτι η Κουλα εγινε ξαφνικα Ροβανιεμι και απαξιωνετε μια τετοια κακοκαιρια? 

Ας συνεχισουμε με αναφορες παιδες,οποιος ειναι απογοητευμενος που χιονιζεται για 5 μερες,ας παει να γραψει στο τοπικ "βγαλτε τα εσωψυχα σας".

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.astratv.gr/xania-piliou-live-cam2/

Τα Χάνια τον χαβά τους και ο Βόλος να ετοιμάζεται πάλι

 

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Δεν υπάρχει ερώτημα αν έγινε το 3x3.

Το μοναδικό ερώτημα είναι αν θα προλάβουμε και το 4x3 μέσα στον υπολειπόμενο χειμώνα. Προσωπικά, το θεωρώ εφικτό.

 

Ακριβώς.....ο πήχυς ανεβαίνει λίγο ακόμη και για φέτος....Πλέον και προλαβαίνουμε και μπορούμε....

ΥΓ Μελίσσια με Βαρβαρα 7-8cn πιο πάνω από Τηλέμαχο και 5-1 στις ημέρες του χιονιά....σαν τα φιλικα των μεγαλων ομαδων για ξεμουδιασμα μεσοβδόμαδα!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήρθε η ώρα του απολογισμού λοιπόν , με τις τελευταίες νιφάδες να πέφτουν αυτή την ώρα. Πολύ δυνατή κακοκαιρία για κλασικές δυνατές περιοχές που έχουν υετό με προσήνεμο καιρό.  Δεν έχει σχέση η κακοκαιρία αυτή με την Μήδεια ,ούτε με την Ελπίδα για τις πεδινές περιοχές. Δεν σημειώθηκαν μεγάλα ύψη χιονιού ούτε στον κάμπο της Θήβας. Χθες άντε να είχε 20-30 πόντους. Αν κάποιος βγει στην Εθνική και πάει μέχρι την Λαμία θα καταλάβει τι εννοώ . Ιστορική κακοκαιρία για κεντροβόρεια Εύβοια ( κρίμα που δεν έχουμε κάποιο μέλος από π.χ Κοκκινομηλιά ) , και κυρίως Ανατολικό Πήλιο.

Κρυονέρι πήγε καταπληκτικά 45 πόντοι το μέγιστο , περίμενα λιγότερο αλλά ξημερώματα Δευτέρας πραγματικά έκανε το κάτι παραπάνω. Συνέχεια χιόνιζε αλλά το χιόνι δεν αθροίζεται ακριβώς.  Μετά την Μήδεια ,ότι καλύτερο έχω δει από το 2015 που βρίσκομαι στην περιοχή και ότι καλύτερο έχει συμβεί από το 2008 και μετά. 

Χωριό , 3ος χειμώνας σερί.   70εκ ,70εκ και 85εκ περίπου. Γελάνε και τα μουστάκια μου. Αν είχε πέσει μαζεμένος ο υετός θα ξεπερνούσαμε άνετα το 1μ ,πράγμα ακραίο αφού μιλάμε για πραγματικό 1μ και όχι τηλεοπτικό ή φωτογραφικό.  Αυτό που κυρίως χάρηκα στο φετινό ήταν το νερό που είχε το χιόνι και το ότι επιτέλους ξεδίψασε ο τόπος που είχε δεχτεί  300mm από πέρσι τον Φεβρουάριο.

Γενικά ,πάρα πολύ δυνατή κακοκαιρία ,  5 μέρες χιονόπτωση , νομίζω το είδαν σχεδόν όλοι να πέφτει ( εννοώ στις περιοχές που επηρέαζε η κακοκαιρία ) , όμορφες χιονισμένες εικόνες και τοπία . Δεν είναι τόσο εύκολο να κάνεις π.χ 100-200 km στην χώρα μας και να τα βλέπεις όλα καλυμμένα με χιόνι οπότε παρά τις τοπικότητες ήταν μια ιστορική κακοκαιρία. Μακάρι να είχαμε την άνεση να πούμε ότι δεν μας άρεσε. Ελπίζω να χιονίσει σύντομα όπου δεν το χάρηκαν ακόμη .

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ακριβώς.....ο πήχυς ανεβαίνει λίγο ακόμη και για φέτος....Πλέον και προλαβαίνουμε και μπορούμε....

ΥΓ Μελίσσια με Βαρβαρα 7-8cn πιο πάνω από Τηλέμαχο και 5-1 στις ημέρες του χιονιά....σαν τα φιλικα των μεγαλων οναδων για ξεμουδιασμα μεσοβδόμαδα!!!!

Τέτοια διάρκεια Κώστα είχαμε να δούμε από τον αυτοκράτορα 2002. Σε αυτό συμφωνούμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eγω για τη Γλυφαδα θεωρω 3/3 το αν στρωνεται η παραλια μεχρι το κυμα.. εστω και λιγο. Στον τηλεμαχο ασ πουμε στην παραλια δεν ειχε στρωθει καθολου. Ολικη χινοστρωση στη Γλυφαδα ειναι σπανια καταταση οπως το λεμε εδω ιστορικος χιονιας...

Η μηδεια αςπουμε ηταν οριακα ιστορικη αφου στρωθηκε ολικα για 2 ωριτσες μαξ. Η ελπιδα ηταν το κατι αλλο. Ο αρχιδαμος το προσπαθησε αλλα δεν τα καταφερε. Ισως αν χιονιζε 1 ωρα παραπανω η ειχε -8/850 καθαρο να τα καταφερνε. Παμε γι αλλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η χιονοστρωση απο μονη της φιλε μου καλε στην Ηλιουπολη και οι 5 μερες σερι χιονοπτωσης,ειναι κατι πολυ δυνατο ως γεγονος,κατι εξαιρετικο.Πολλοι κακομαθατε πιστευω και νομιζετε οτι το λεκανοπεδιο της Αθηνας εγινε Μπαφαλο. 

Ειναι αδιανοητα αυτα που διαβαζω,νομιζετε καποιοι οτι η Κουλα εγινε ξαφνικα Ροβανιεμι και απαξιωνετε μια τετοια κακοκαιρια? 

Ας συνεχισουμε με αναφορες παιδες,οποιος ειναι απογοητευμενος που χιονιζεται για 5 μερες,ας παει να γραψει στο τοπικ "βγαλτε τα εσωψυχα σας".

φιλε μου αν θες να εισαι των ακρων με γεια σου με χαρα σου....ησουν στα νοτια και ξερεις καλυτερα μηπως?? η ψυχρη πραγματικοτητα για εδω κατω, ειναι αυτη που ανεφερα (ανεβασα κ φωτο απο Βυρωνα εως και Βουλα αυτες τις μερες...το ειχα κανει κ περσυ, οπου τη διαδρομη Βουλα-Ηλιουπολη την εκανα 4 ωρες αντι για 20 λεπτα με το αυτοκινητο)...δεν μιλησα πουθενα για ιστορικοτητες, για ρεκορ και για εκατοστα...ουτε και ειπα οτι ειναι απογοητευση...αυτα ειναι δικες σου λεξεις, παρεα με ψηγματα ειρωνιας στα οποια δεν θα απαντησω για να μην το παμε αλλου...η μονη συγκριση που εκανα ειναι με περσυ, οπου σε χιονοστρωση κ ραγδαιοτητα υπολειπεται πολυ το φετινο στα νοτια...οπως αντιθετα υπολοιποταν πολυ το περσινο σε συνολικη διαρκεια σε σχεση με φετος....απλα κ ομορφα...οποιος θελει να φαντασιωνεται αλλες καταστασεις, ειναι ελευθερος να το κανει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέντε μέρες χιονόστρωση είχαν ορισμένες περιοχές. Στη Λούτσα τίποτα, ούτε ένα 2ωρο χιονόστρωσης δεν υπήρξε...

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

καλα εσυ μιλας εκ του ασφαλους, αν εστελνες ακομα αναφορες απο Ν. Σμυρνη μαλλον θα εστιαζες στο τι δειχνει ο Καναδος για 20 Φεβρουαριου, 😂😂😂😂😂

 

ΥΓ. δεν δειχνει κατι ο Καναδος για 20/02, μη μπειτε, απλα this is Kostas Beach-Snow,  χαχαχαχαχα

 

Τι κουφο παλι αυτο!!! Και λαθος οταν απευθυνεται για εναν ειδικα, που κοιταζω συνολικα κι οχι την αυλη μου.....

Δλδ οταν δεν υπαρχουν επιχειρηματα προσπαθειτε να την πειτε με ο,τι πιο περιεργο σε καποιον για να λοιδωρησετε συνδαιτυμονα με ασχετο σχόλιο;;; Εκτος αν καταλαβα λαθος κ ζητω συγγνωμην!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...