Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 28/2/2023 at 10:54 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

Του έλειψαν τα πεδινά χιόνια δυστυχώς για εδώ μιλώντας πάντα. Βασικά για όλα τα ηπειρωτικά που χρειάζονται χαμηλό για χιόνι...

Ήταν βαρύς βάσει θερμοκρασιών, αέρα και υγρασίας. Τέτοιο κρύο δεν ένιωσα ποτέ άλλοτε. Ο 18-19 μπορεί να είχε πιο χαμηλές Τ κατά περιόδους αλλά δεν είχε τόση υγρασία (εκτός του Δεκέμβρη βέβαια που μας τσάκισε η υγρασία και των βροχερών περιόδων στα τέλη Γενάρη - αρχές Φλεβάρη).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε βλέπω καλά μαντάτα διστυχώς! Βλέπω ζεστές την άλλη βδομάδα ευτυχώς εδώ βόρεια δε μας πιάνουν και με τη συννεφιά θα έχουμε έως 19-20 το πολύ αλλά κάτω βλέπω να γίνεται το έλα να δεις! Πάει η αδελφή μου Ναύπλιο 4ημερη την άλλη βδομάδα με το σχολείο και θα γίνεται της ΠΌΠΗΣ από 23αρια κάτω! Θυμάμαι όταν πήγα εγώ είχε 27-28αρια αλλά ήταν η θερμότερη και η καλύτερη άνοιξη όλων των εποχών κι επίσης ήταν 31/3-3/4 όχι 9-12/3 (που ουσιαστικά είναι στο μεταίχμιο χειμώνα - άνοιξης). Ο μόνος λόγος που θέλω καλό και ζεστό καιρό είναι η αδελφή μου που πάει Ναύπλιο με το σχολείο (είναι Β λυκείου). Αλλιώς θα ήθελα βροχές και ψυχρούλα (γύρω στους 10-12). Έτσι θέλω εγώ το Μάρτιο (ειδικά όταν πέφτει μέσα στη σαρακοστή).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, Severe_Lover είπε:

ΥΠΟΜΟΝΉ Ο ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΌΣ ΔΕΚΈΜΒΡΙΟΣ ΠΛΗΣΙΆΖΕΙ.....⏳➡️🥶❄️

Βάσει λογικής ο Δεκέμβρης 2023 θα είναι δυνατός! Αφού δυνατό Δεκέμβρη είχε και τα έτη 2012,2001,1990,1979,1968 κλπ κλπ κλπ. Κάθε 11 χρόνια είναι η επαναληψιμότητα στον καιρό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 3/3/2023 at 10:33 ΠΜ, geornik είπε:

πάντως είναι η πρώτη φορά που θυμάμαι από τη δεκαετία του '80 που 3 συνεχόμενους χειμώνες βλέπω χιόνι να στρώνεται στη γειτονιά μου...νομίζω τα προσήνεμα τα τελευταία χρόνια τα πάνε ως προς τα χιόνια καλά(έστω και ως φωτοβολίδες)

Ίσως λόγω του γεγονότος ότι οι κακοκαιρίες είναι 15/1 και μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 3/3/2023 at 8:14 ΠΜ, Galanto είπε:

Λήξη ενός χειμώνα που δεν ήρθε ποτέ,,,ο δεύτερος χειρότερος χειμώνας για δω μετά το 06-07

Ο χειμώνας τελειώνει 21/3 αλλά κατά τα άλλα πράγματι φέτος χειμώνα ΔΕΝ έκανε...

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οτι και να κανει ο χειμωνας πλεον…η αποτίμηση βγηκε…Τραγικός,ζεστος,ξηρος και αδιαφορος.Μπαινει σίγουρα  στο τοπ-5 των χειρότερων τα τελευταια 30 χρονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα φιλαρακια...Ειχα αρκετες μερες να δω χαρτες...Νομιζω οτι ολοι παραμενουμε σοκαρισμενοι απο το συμβαν της μοιραιας συγκρουσης...Η παγωμαρα που επικρατει στη κοινωνια λογικο και επομενο να επικρατει και εδω μεσα...

Ορεξη για πλακες δεν υπαρχει ουτε για πειραγματα..Απλα ετυχε να δω το 12 αρι του τζιφου και βγαζει ωραιο χαμηλο για το αλλο σκ..Δευτερη καρτελα ουτε καν κοιταξα...Δεν υπαρχει λογος...Αν δεν ερθει κατι πραγματικα χειμερινο ας μην ξανακρυωσει ο καιρος...Ας εχουμε ανεκτες θερμοκρασιες κι ας ερθουν σιγα σιγα οι πρωτες ανοιξιατικες ασταθειες...

gfs-2-162.png

gfs-0-162.png

Καλο ταξιδι στους 57 νεκρους..Να ειναι ελαφρυ το χωμα...Αιωνια η μνημη τους!!!

Καλη συνεχεια παιδες!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο 23αρια φλεβαρη παμε για 20αρια + μαρτη....

Απο ανοιξη σε ανοιξη και απο ανοιξη σε καλοκαιρι...αυτες ειναι ολες οι εποχες πλεον...

Ευτυχως σταματησαν και οι γνωστοι αγνωστοι να ταζουν χειμωνες μεσα στο μαρτιο...

Τραγικα πραγματα για 4η χρονια στα κβ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χειμώνας φέτος στην Αθήνα ήταν ουσιαστικά ο Αρχίδαμος/Βαρβάρα, αυτές τις 7-8 ημέρες που κράτησε συνολικά το χειμωνιάτικο κρύο. Είμαστε υπερευγνώμωνες που σε ένα τέτοιο χειμώνα-έκτρωμα είδαμε 4-5 μέρες χιονόπτωσης και 3η συνεχόμενη χρονιά χιονόστρωση στην πόλη. 

Από εκεί και πέρα, αν δεν υπήρχε η Βαρβάρα θα μιλούσαμε για χειμώνα χειρότερο και από τον 2013-2014, τον χειρότερο ίσως χειμώνα στην ιστορία. Ευτυχώς αυτός ο χιονιάς που ξεφύτρωσε στις 100 ώρες μας άφησε κάποιες όμορφες αναμνήσεις στη φετινή άθλια χρονιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

 

Για να δούμε τι μπορεί να δώσει ο καιρός από αύριο και όλη τη βδομάδα εδώ πέρα. Το ευρωπαϊκό ήταν καλό το πρωί, τώρα όχι και τόσο γιατί έχει ανεβασμένες θερμοκρασίες, δίνει πάνω από 50 χιλιοστά το επόμενο 10μερο, η μεγάλη πλειοψηφία σε βροχές. To στοίχημα νομίζω είναι τρίτη-τετάρτη και πέμπτη να έχουμε σωστές θερμοκρασίες. Ο υετός εκείνες τις 3 μέρες θα είναι αρκετός μάλλον

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα είπαμε και πριν για τον χειμώνα φέτος. Ναι στην Β. Ελλάδα όντως βγήκε ακραία ξηρός και θερμός. Στο πρόγραμμα είναι αυτά. Στην Αθήνα δεν είναι σε καμία περίπτωση ακραίος ούτε ως προς τον υετό ούτε τις θερμοκρασίες, αλλά διατηρεί το μοτίβο του θερμού και ξηρού. 

Σχολιασμό χαρτών από Δευτέρα, καλή Κυριακή να έχουμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σε ολους..Θεωρω σιγουρα οτι θα χουμε κρυο διαστημα μεσα στο μαρτη και δεν θα βγει ο μηνας τοσο θερμος..οσο πιο πολλες ζεστες εχουμε μεχρι τις 10-12 τοσο πιο χειμωνιατικο θα ειναι το δευτερο μισο του μηνα..ειναι πολυ σημαντικα τα χιονια της ανοιξης στα βουνα και οι βροχουλες χαμηλοτερα..νταξει τα πεδινα εχουν τελειωσει και ισως καλυτερα να αποφυγουμε και παγετους αλλα ενα χιονακι ημιορεινων μεχρι τα 500-600 μετρα δεν ειναι ουτοπικο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χιών είπε:

Ο χειμώνας φέτος στην Αθήνα ήταν ουσιαστικά ο Αρχίδαμος/Βαρβάρα, αυτές τις 7-8 ημέρες που κράτησε συνολικά το χειμωνιάτικο κρύο. Είμαστε υπερευγνώμωνες που σε ένα τέτοιο χειμώνα-έκτρωμα είδαμε 4-5 μέρες χιονόπτωσης και 3η συνεχόμενη χρονιά χιονόστρωση στην πόλη. 

Από εκεί και πέρα, αν δεν υπήρχε η Βαρβάρα θα μιλούσαμε για χειμώνα χειρότερο και από τον 2013-2014, τον χειρότερο ίσως χειμώνα στην ιστορία. Ευτυχώς αυτός ο χιονιάς που ξεφύτρωσε στις 100 ώρες μας άφησε κάποιες όμορφες αναμνήσεις στη φετινή άθλια χρονιά.

Αρχίδαμος καπαμα με λιγα λόγια ήταν ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, alkis91_2.0 είπε:

Τα είπαμε και πριν για τον χειμώνα φέτος. Ναι στην Β. Ελλάδα όντως βγήκε ακραία ξηρός και θερμός. Στο πρόγραμμα είναι αυτά. Στην Αθήνα δεν είναι σε καμία περίπτωση ακραίος ούτε ως προς τον υετό ούτε τις θερμοκρασίες, αλλά διατηρεί το μοτίβο του θερμού και ξηρού. 

Σχολιασμό χαρτών από Δευτέρα, καλή Κυριακή να έχουμε!

Κάνεις λάθος ως προς τις Τ είναι ο ορισμός το ακραίου...ο Δεκέμβριος βγήκε ο θερμότερος στην ιστορία και ο Ιανουάριος ο δεύτερος θερμότερος κοντά με 2007...ο Φεβρουάριος απλά έσωσε το γεγονός ότι δεν βγήκε ο χειμώνας ο θερμότερος εβερ και βγήκε απλά στο τοπ 5 εδώ και 170 ετη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς η κλιματική αλλαγή είναι εδώ. 4 ολικές χιονοστρώσεις στην Αγία Παρασκευή τους τελευταίους 5 χειμώνες. Μακάρι ο Αζορικός να συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο στην αιωνιότητα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ευτυχώς η κλιματική αλλαγή είναι εδώ. 4 ολικές χιονοστρώσεις στην Αγία Παρασκευή τους τελευταίους 5 χειμώνες. Μακάρι ο Αζορικός να συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο στην αιωνιότητα. 

Μακριά τέτοιοι μη φυσιολογικοί χειμώνες,η φύση βρίσκεται σε πλήρη αποσύνθεση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι μου λέει ότι το πρώτο μισό θα βγάλει 18.5+ μέση μέγιστη στην Αθήνα, μιλάμε για δράμα μετά το 1/12-27/1 και το 17/2-1/3 που είναι ακραία θερμα...το κανονικό κάποτε για πρώτο μισό ήταν 15 και τα τελευταία 20 χρόνια 16.5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Ευτυχώς η κλιματική αλλαγή είναι εδώ. 4 ολικές χιονοστρώσεις στην Αγία Παρασκευή τους τελευταίους 5 χειμώνες. Μακάρι ο Αζορικός να συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο στην αιωνιότητα. 

Σίγουρα εσείς θα κάνετε το 6/6 και το 10/10 και το υπόλοιπο φόρουμ θα χαίρεται με τη χαρά σας!!🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Ευτυχώς η κλιματική αλλαγή είναι εδώ. 4 ολικές χιονοστρώσεις στην Αγία Παρασκευή τους τελευταίους 5 χειμώνες. Μακάρι ο Αζορικός να συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο στην αιωνιότητα. 

Φιλε μου ................. καληνυχτα  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ να μη χιονίζει αλλού ή στην υπόλοιπη Ελλάδα και στα κεντροβόρεια συγκεκριμένα. Αυτά γράφονταν από άλλους και σε άλλες εποχές που έχουν περάσει στο παρελθόν. Άλλωστε ο Αζορικός αναλόγως της θέσης του όλους μπορεί να τους ευνοήσει και η θέση του είναι ζήτημα συγκυριακό αφού είδαμε και το λεκανοπέδιο να χάνει ευκαιρίες που στο τέλος οι χιονιάδες γίνονταν καθαρού Αιγαίου. Η περιοχή μου συγκεκριμένα (βορειοανατολικό λεκανοπέδιο στα 200μ) διανύει μία από τις καλύτερες χιονοπεριόδους της, η καλύτερη που έχω βιώσει προσωπικά γεννημένος το 1987. Έχοντας περάσει ως παιδί την περίοδο 1993-2001 που θεωρητικά όλα ήταν όλα πιο... φυσιολογικά και δεν είχε στρωθεί άσφαλτος εδώ πέρα δεν μπορώ παρά να μην απολαμβάνω αυτό που ζω. Κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ βλέπω και διαφορετικό βίντεο από Μήδεια και Ελπίδα. Ακόμα και η Μπάρμπαρα μπορεί να μην έδωσε το μεγάλο χιόνι στον αστικό ιστό αλλά το πολυήμερο χαρακτηριστικό της ήταν σπάνιο ακόμα και για τις ''καλές'' εποχές. Άραγε ποιες είναι αυτές; 

Ζητώ συγγνώμη αν το παραπάνω μήνυμα μου παρερμηνεύτηκε. Από εκεί και πέρα όταν δεν χιονίζει, δεν με αφορά τι καιρό κάνει γιατί δεν είμαι καιρόφιλος. Αν έχει 10 ή 15 βαθμούς, αυτό είναι για τη στατιστική. Είδαμε και τον Φεβρουάριο του 2003 που ήταν ο πιο ψυχρός των τελευταίων 50 χρόνων και βάλε, ο οποίος μεσολάβησε μεταξύ του χιονιά του 2002 και του χιονιά του 2004. Και τότε υπήρχε κλάψα γιατί δεν χιονίζει λόγω και της περιόδου που προανέφερα.  Προφανώς δεν θέλω να συμβαίνουν γεγονότα που μπορεί να είναι καταστροφικά όπως πυρκαγιές, πλημμύρες κτλ, αυτά θεωρώ ότι είναι αυτονόητα για όλους. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, KapelosG said:

Κάνεις λάθος ως προς τις Τ είναι ο ορισμός το ακραίου...ο Δεκέμβριος βγήκε ο θερμότερος στην ιστορία και ο Ιανουάριος ο δεύτερος θερμότερος κοντά με 2007...ο Φεβρουάριος απλά έσωσε το γεγονός ότι δεν βγήκε ο χειμώνας ο θερμότερος εβερ και βγήκε απλά στο τοπ 5 εδώ και 170 ετη

Συμφωνώ αλλά το τοπ 5 δεν σημαίνει κάτι. Τα τελευταία 20 χρόνια σε πλανητικό επίπεδο είναι όλα τα θερμότερα το 1 μετά το άλλο..οπότε σύμφωνα με το πρόσφατο κλίμα αν θες μόνο ακραίος δεν ήταν 

Για Αθήνα πάντα 

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, alkis91_2.0 είπε:

Συμφωνώ αλλά το τοπ 5 δεν σημαίνει κάτι. Τα τελευταία 20 χρόνια σε πλανητικό επίπεδο είναι όλα τα θερμότερα το 1 μετά το άλλο..οπότε σύμφωνα με το πρόσφατο κλίμα αν θες μόνο ακραίος δεν ήταν 

Για Αθήνα πάντα 

Την τελευταία 20ετια μόνο 2 έχουμε δει στο επίπεδο του φετινού 2015-16 και 2020-21, ακόμα και για τα θερμά πρόσφατα δεδομένα είναι πολύ θερμός...πάντως είναι λάθος να μην βλέπουμε και παλιά γιατί αν πχ ήμασταν σε μια ανάποδη φάση και έσκαγαν κάθε δύο τρία χρόνια χειμώνες τύπου 1928-29 1941-42 κλπ δεν θα σήμαινε ότι δεν είναι εξαιρετικά ψυχροί, μην κανονικοποιησουμε το ανώμαλο...η τάση πάντως δείχνει ότι θα έχουμε σιγά σιγά κι άλλους τέτοιους χειμώνες συχνοτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...