Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, menidi said:

ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή ήμαστε φόρουμ και όχι συνέδριο μετεωρολογίας, επιτρέπονται και θα πρέπει να επιτρέπονται όλες οι απόψεις, ακόμα και αυτές που μιλούν για μάτι, ενέργειες κτλ. Με την ίδια λογική να απαγορεύσουμε και τη θρησκεία απο το δημόσιο διάλογο (εγώ προσωπικά δεν πιστεύω εδώ και δεκαετίες αλλά ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει και να το εκφράζει). Και αυτό που λές με τη φράση "αντιεπιστημονικές μλκιες" είναι κάπως απαξιωτικό . Εδώ μέσα δεν διεκδικούμε τα σκήπτρα της σοφίας και της ορθότητας φιλε santa. Εδώ ήμαστε μια παρέα που ανταλλάσσουμε απόψεις και μοιραζόμαστε το πάθος μα τα καιρικά φαινόμενα. Καλημέρα!

Το τι θεωρείται άποψη είναι σχετικό. Θα επιτρέπαμε σε έναν άνθρωπο να μπαίνει και να ισχυρίζεται ότι η Γη είναι επίπεδη ; Ότι η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική ; 

Δεν έχω φτιάξει το φόρουμ - ούτε τους κανόνες του, όμως πρόταση μου είναι να μην επιτρέπεται από τους κανόνες να λέγονται τέτοια πράγματα. Δε χωράει χώρος για τσάκρα, ενέργειες και ξεματιάσματα. Ή τουλάχιστον να γίνονται στο κατάλληλο σημείο και όχι στους σχολιασμούς χαρτών.

Τα "καλύτερα" μέλη του φόρουμ είναι αυτά που με λογική και χωρίς συναισθηματισμούς παραθέτουν επιχειρήματα (πχ. kapelosgr κλπ.). Μαζί βάζω και αυτούς που κάνουν χιούμορ και δίνουν μία άλλη νότα στο φόρουμ, αλλά πρέπει να υπάρχει ένα όριο. 

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει και γω δε πιστεύω σε ενεργειες κλπ αλλά δεν θα κατηγορήσω κιολας όποιον πιστεύει ...

Υ.γ ωραίος  τζίφος δίνει θάψιμο εδώ μετά τις 11 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Το τι θεωρείται άποψη είναι σχετικό. Θα επιτρέπαμε σε έναν άνθρωπο να μπαίνει και να ισχυρίζεται ότι η Γη είναι επίπεδη ; Ότι η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική ; 

Δεν έχω φτιάξει το φόρουμ - ούτε τους κανόνες του, όμως πρόταση μου είναι να μην επιτρέπεται από τους κανόνες να λέγονται τέτοια πράγματα. Δε χωράει χώρος για τσάκρα, ενέργειες και ξεματιάσματα. Ή τουλάχιστον να γίνονται στο κατάλληλο σημείο και όχι στους σχολιασμούς χαρτών. Ο

Η γη δεν δεν είναι επίπεδη προφανος αλλά πιανεις κάτι υπερβολικό για να έκφρασεις όλα τα υπόλοιπα.Ο σχολιασμός χαρτών είναι και αυτό ένας ζωντανός οργανισμός και κάθε κανόνας έχει και εξαίρεση κατά καιρούς όπως γίνεται από χτες πχ...αν δεν σ αρέσουν τα γραφόμενα κάποιου κανείς ότι ιγκνορ αλλά πρόσεχε πως μιλάς γιατί μαλ##ιες εγώ δεν λέω όπως έγραψες σε προηγούμενο μήνυμα.ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, vorios_polos said:

Η γη δεν δεν είναι επίπεδη προφανος αλλά πιανεις κάτι υπερβολικό για να έκφρασεις όλα τα υπόλοιπα.Ο σχολιασμός χαρτών είναι και αυτό ένας ζωντανός οργανισμός και κάθε κανόνας έχει και εξαίρεση κατά καιρούς όπως γίνεται από χτες πχ...αν δεν σ αρέσουν τα γραφόμενα κάποιου κανείς ότι ιγκνορ αλλά πρόσεχε πως μιλάς γιατί μαλ##ιες εγώ δεν λέω όπως έγραψες σε προηγούμενο μήνυμα.ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?

Δεν αλλάζω τον ισχυρισμό μου, ούτε πρόκεται να δεχθώ αυτό που λες. Άλλο το χιούμορ και τα συναισθήματα χαράς - λύπης και άλλο οι ... ξέρεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Santa snow είπε:

Δεν αλλάζω τον ισχυρισμό μου, ούτε πρόκεται να δεχθώ αυτό που λες. Άλλο το χιούμορ και τα συναισθήματα χαράς - λύπης και άλλο οι ... ξέρεις...

Την έκφραση ...αυτός έχει θετικη αύρα...η αυτή έχει αρνητικη ενέργεια τα έχεις ακουστα?...δύο πολύ απλά παραδείγματα...η το τάδε σημείο είναι φορτισμένο ενεργειακά πχ Δελφοί Ιερουσαλήμ Αγία Σοφιά Παρθενώνας οι φυλακές στο γεντί κουλέ κτλ ...σου είναι άγνωστα όλα αυτά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Santa snow είπε:

Δε θα σταθώ στο τραγικό γεγονός. Θα σταθώ στο ότι είμαστε ένα φόρουμ καιρού/μετεωρολογίας και ότι δεν θα έπρεπε να επιτρέπονται απόψεις που βασίζουν γεγονότα σε ενέργειες,τύχη,κακό μάτι και άλλα πολλα.

Η έλλειψη επιστημονικότητας και λογικής δίνουν χώρο στο να συμβαίνουν γεγονότα σαν τα χθεσινά στη χώρα μας. Αυτό γιατί δε ρίχνουν φως στην πραγματική αιτία του προβλήματος, αλλά την αποκρύπτουν. 

Η Μάνδρα, το Μάτι, τα Τέμπη,  το χθεσινό δυστύχημα και άλλα πολλά οφείλονται στην ανικανότητά μας σα χώρα (ατομικά και συλλογικά) να βάλουμε ως προτεραιότητα την πρόληψη. Στη Μάνδρα είχαν μπαζώσει το ρέμα, στο Μάτι η άναρχη δόμηση, στα Τέμπη ο κακός δρόμος και χθες τα απαρχαιωμένα συστήματα. 

Όταν η πρόληψη έρχεται δεύτερη, τέτοια ατυχήματα θα συμβαίνουν και καλό είναι η αιτία του προβλήματος να μην αποκρύπτεται με αντιεπιστημονικές μ**ιες.

Εγω προτεινω κιολας οποιος δεν εχει αποδεδειγμενα μεταπτυχιακο σε καποια επιστημη να αποκλειστει απο το φορουμ.Φιλε μου σκεψου καλυτερα πριν γραψεις. 

Ασφαλως και δεν ειμαστε επιστημονικο φορουμ.Ενα "καφενειο" με χομπιστες ειμαστε και προσπαθουμε να ειμαστε οσο πιο δημοκρατικοι γινεται.Στη Μανδρα,το Ματι,τα Τεμπη κτλ αιτία του κακού δεν ήταν αυτοι που πιστευουν στο κακο ματι,στον Θεο,ή στον Αλλαχ και σιγουρα οι συγκεκριμενοι ουτε συγκαλυπτουν ουτε αποκρυπτουν την αιτια του προβληματος.Αν υπαρξει συγκαλυψη αυτη θα γινει απο "επιστημονες" που εξυπηρετουν συμφεροντα.

Καποιος που πιστευει στην επιστημη και την προοδο δεν κυνηγαει μαγισσες,αυτα τα εκαναν οι σκοταδιστες στο μεσαιωνα. 

Ολα αυτα στα γραφει καποιος που ειναι πραγματιστης,δεν πιστευει σε ματια και μαγια,αλλα στην επιστημη και την προοδο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικα δεν ηθελα να γραψω κατι για το συμβαν με τα τρενα....Αφενός γιατι δεν εχω κατι να πω.....βεπουμε καθημερινα σε τι χωρα ζουμε, πρεπει να ειμαστε η χωρα με τις περισσοτερες εθνικες τραγωδιες πανευρωπαικα, αν οχι παγκοσμια... Αφετερου δεν ειναι και το σωστο σημειο για να σχολιασω ενα τετοιο γεγονος......Δυστυχως ομως πιστευω οτι θα εχουμε και αλλα τα επομενα χρονια. Ζουμε  σε μια χωρα που αν δεν γινει ενα ματι,τεμπη (ακομα καιι το γεγονος στην αττικη οδο) και γενικα αν δεν υποφέρουν η πεθανουν ανθρωποι δεν θα ασχοληθουμε με τιποτα, αφου ακομα και οταν φτανουμε στο απροχωρητο ψαχνουμε εξιλαστηρια θυματα....Που ακομα και να αποδιδοταν σωστα η δικαιοσυνη, πως θα νιωσουν δικαιωμενες οι οικογενειες των θυματων?....Γενικα προσπαθω να αντιμετωπισω την κατασταση ψυχραιμα αν και ειναι δυσκολο....μεσα σε 5 χρονια ειχαμε ενα ματι, μια αττικη οδο, τα τεμπη κτλ, ενω αν δουμε μετα απο το 2010 πιθανο να μαζευονται πολλα ακομα

Ευχομαι να μην χρειαστει να θρηνησουμε σαν χωρα παλι θυματα απο τετοιου τυπου κρατικη ανευθυνοτητα και εγκληματικα λαθη.

 

Οσο αφορα τον καιρο τωρα...βλεπω και φετος να χειμωνιαζει μετα της 5 μαρτιου οπως συνηθιζει τα τελευταια χρονια 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μαγκες χαλαρωστε ολοι λιγο δεν ειναι θεμα αυτο για να μαλωσετε επισης να λειπουν τα ειρωνικα σχολια οι στιγμες δεν ειναι καταλληλες εγω θα ελεγα να ξαναρχισει ο σχ. χαρτων μια που φαινεται κ καποιο ενδιαφερον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ δεν πιστεύω σε τίποτα από όλα αυτά. Αύρα, ενέργεια, Θεός, μάτι, μοίρα, ζωή μετά το θάνατο, κτλ. Ότι συμβαίνει, συμβαίνει εδώ και είναι αποτέλεσμα μόνο των ανθρωπίνων επιλογών και δράσεων. Το ότι θα τρακάρουν δύο τρένα ή θα πέσει ένα αεροπλάνο συνέβει γιατί κάποιος δεν έκανε σωστά τι δουλειά του, δεν σχεδίασε σωστά ένα σύστημα (είτε εσκεμένα είτε από λάθος), κτλ. Δεν υπάρχει κάπου γραμμένο ότι ο yiannis_volos θα σκοτωθεί σε τροχαίο την τάδε μέρα, κτλ. Φυσικά όποιος θέλει να πιστεύει σε ενέργειες από εμένα είναι σεβαστό, αυτό έλλειπε, αρκεί να μην προσπαθεί να με πείσει με επιθετικό τρόπο. 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Εγω προτεινω κιολας οποιος δεν εχει αποδεδειγμενα μεταπτυχιακο σε καποια επιστημη να αποκλειστει απο το φορουμ.Φιλε μου σκεψου καλυτερα πριν γραψεις. 

Ασφαλως και δεν ειμαστε επιστημονικο φορουμ.Ενα "καφενειο" με χομπιστες ειμαστε και προσπαθουμε να ειμαστε οσο πιο δημοκρατικοι γινεται.Στη Μανδρα,το Ματι,τα Τεμπη κτλ αιτία του κακού δεν ήταν αυτοι που πιστευουν στο κακο ματι,στον Θεο,ή στον Αλλαχ και σιγουρα οι συγκεκριμενοι ουτε συγκαλυπτουν ουτε αποκρυπτουν την αιτια του προβληματος.Αν υπαρξει συγκαλυψη αυτη θα γινει απο "επιστημονες" που εξυπηρετουν συμφεροντα.

Καποιος που πιστευει στην επιστημη και την προοδο δεν κυνηγαει μαγισσες,αυτα τα εκαναν οι σκοταδιστες στο μεσαιωνα. 

Ολα αυτα στα γραφει καποιος που ειναι πραγματιστης,δεν πιστευει σε ματια και μαγια,αλλα στην επιστημη και την προοδο.

Τελευταίο μήνυμα για να επιστρέψουμε και στα καιρικά. Δεν είπα ποτέ ότι αιτία του προβλήματος είναι οι άνθρωποι που πιστεύουν στα μάγια και τον καφέ. Είπα ότι επισκιάζουν την πραγματικότητα και τη λύση του προβλήματος. Δεν υποστήριξα να τους κάνουμε ban από το φόρουμ, ούτε να αλλάξουμε την ελληνική πραγματικότητα. Θα μπορούσαμε ωστόσο να είμαστε λίγο πιο αυστηροί στα λίγο πιο επιστημονικά σημεία του φόρουμ πχ. σχολιασμός χαρτών/ κλιματολογία/ στατιστικά.

Αν θέλουμε να μιλάμε για πολιτική ή επικαιρότητα σε επίπεδο συζήτησης καφενείου ας γίνεται στο κατάλληλο σημείο και ας μιλάμε και για τα ζώδια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αποψη μου ειναι οτι ολα, οπως και ο καιρος ειναι πιθανοτητες και εξηγουνται η υπολογιζονται μαθηματικα.

Μπορεις να ριξεις 1000 ανθρωπους απο τον 10 οροφο και η 999 θα πεθανουν η θα μεινουν φυτα, και ο ενας να μην παθει σχεδον τιποτα. Καποιος θα το πει θαυμα. Στην πραγματικοτητα ομως ειναι απλα μια αλυσιδα γεγονοτων που συνεβησαν κατα την πτωση του και εμεινε σχεδον αλοβητος.

Δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε και να χαρακτιριζουμε τους αλλους για οτιδηποτε ομως, ειδικα σε ενα χωρο που υπαρχουν κανονες και πρεπει να δρουμε πολιτισμενα. Προσωπικα μπορει να πιστευω οτι πχ η μουσουλμανικη θρησκεια ειναι μ***α, ομως δεν θα βγω να το φωναζω ουτε θα χλευασω αυτους που την πιστευουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα καιρικά, εννοείται εξαφανίστηκε ακόμα ένας δυτικός χιονιάς τα πρωινά ήταν ταφόπλακα μέρα τα υπέροχα 18αρια..

Στα μακρινά έβγαλε ι τζιφος ένα σενάριο βόμβα.

 

 

13-44-38-animcwv3.gif

13-45-26-animdha1.gif

 

13-51-08-animtsm3.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στα καιρικά, εννοείται εξαφανίστηκε ακόμα ένας δυτικός χιονιάς τα πρωινά ήταν ταφόπλακα μέρα τα υπέροχα 18αρια..

Στα μακρινά έβγαλε ι τζιφος ένα σενάριο βόμβα.

 

 

13-44-38-animcwv3.gif

13-45-26-animdha1.gif

 

13-51-08-animtsm3.gif

Μιχαηλ πως το βλεπεις θα εχουμε αναδο του αζορικου???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Μιχαηλ πως το βλεπεις θα εχουμε αναδο του αζορικου???

Έτσι φαίνεται, και λογικά μέρος του Ατλαντικού χαμηλού θα εισχωρήσει, και θα ενωθεί με τον Αυλώνα. Σε συνδυασμό με την οποία άνοδο του αζορικου μπορούμε να έχουμε χειμωνιάτικη κακοκαιρία η και χιόνια. Αλλά είναι σίγουρος πως η γκαντεμια μας θα βγάλει ένα αποκομμένο χαμηλακι νότια της Πελοποννήσου και τέλος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έτσι φαίνεται, και λογικά μέρος του Ατλαντικού χαμηλού θα εισχωρήσει, και θα ενωθεί με τον Αυλώνα. Σε συνδυασμό με την οποία άνοδο του αζορικου μπορούμε να έχουμε χειμωνιάτικη κακοκαιρία η και χιόνια. Αλλά είναι σίγουρος πως η γκαντεμια μας θα βγάλει ένα αποκομμένο χαμηλακι νότια της Πελοποννήσου και τέλος...

Αστα απο γκαντεμια ξερουμε εχουμε πρωτια....το μονο θετικο ειναι οτι εχουμε ψυχος βορεια μας...στα αλλα ομως ολο στις 200 και ωρες ειμαστε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικα υπαρχει η ταση να σηκωθει ο αζορ στα μακρινα απο χτες ομως δεν θα  υπαρχει το πολυ ψυχος απο πανω μας που θα εχει τις επομενες ημερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 οι νεκροί τώρα λέει η Ιατροδικαστής από Λάρισα στον Ευαγγελάτο...Τραγωδιαααα

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, [weathermaniac] said:

Έτσι φαίνεται, και λογικά μέρος του Ατλαντικού χαμηλού θα εισχωρήσει, και θα ενωθεί με τον Αυλώνα. Σε συνδυασμό με την οποία άνοδο του αζορικου μπορούμε να έχουμε χειμωνιάτικη κακοκαιρία η και χιόνια. Αλλά είναι σίγουρος πως η γκαντεμια μας θα βγάλει ένα αποκομμένο χαμηλακι νότια της Πελοποννήσου και τέλος...

Είναι πολύ μακριά Μιχαήλ και όπως βλέπεις ανά ραν διατηρεί το κρύο περισσότερο για εμάς εδώ Αγγλία κάτι που συμβαδίζει με την φάση του MJO σε συνάρτηση με την πρόσφατη ΑΣΘ. Έχω κριτικαρει κατά καιρούς το METO αλλά τελευταία είναι εξαιρετικοί στις αναλύσεις τους και πέφτουν μέσα μέχρι και στο long term outlook τους που πραγματικά είναι εντυπωσιακό. 

Βέβαια είναι δεδομένο ότι θα μπει ο Ατλαντικός σε κάποια φάση και εκεί παίζετε με τις λεπτομέρειες ειδικά εσύ στο μέρος που είσαι και τα Κεντροβορεια της Ελλάδας. Όπως έχουν τα πράγματα εκτιμώ ότι υπάρχουν πιθανότητες ειδικά για Ιωάννινα και ΒΔ Ελλάδα. Το πρόβλημα σας όμως εξακολουθεί να είναι η φάση MJO και η ΑΣΘ, μπορεί να μπει ο Ατλαντικός αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το μερικό breakdown του ψύχους στο ΗΒ να δώσει την θέση του μετά από 2 μέρες σε καθαρό Easterly. Πολλά παίζουν ρόλο, μέχρι και ένα πιθανό polar low μπορεί να αλλάξει την κατάσταση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, south coast said:

Καταλήξαμε εν τέλη φταιει ο σταθμάρχης οπως και στις πυρκαγιές φταει το πεύκο.Ελλαδιστάν…

Έχω μια απορία πραγματικά. Υπάρχει νοήμων άνθρωπος που θα χρησιμοποιήσει τραίνο πάλι στην Ελλάδα; Από όσο κατάλαβα πλέον έχουν διακοπεί επ'αοριστον τα δρομολόγια; Τι θα κάνει τώρα το Κράτος; Θα αρχίσει τις αναθέσεις για να εγκατασταθεί το προβλεπόμενο σύστημα; Πότε θα γίνει αυτό; Τον Σεπτέμβριο του 2023; Μέχρι τότε τι θα κάνουν, θα βάλουν άλλους σταθμάρχες να στέλνουν σήματα καπνού και μορς με τεφτέρια όπως έκαναν μέχρι τώρα; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό πραγματικά. Εγώ πλέον δεν εμπιστεύομαι με τίποτα το τραίνο. Ακόμη και να ανακοινωθεί ότι όντως εγκαταστάθηκαν τα συστήματα δεν μου εμπνέει πλέον εμπιστοσύνη ότι έχουν τοποθετηθεί σωστά, ότι θα συντηρούνται σωστά, ότι θα υπάρχουν σωστά εκπαιδευμένοι άνθρωποι να τα χειριστούν, κτλ. Θα μου πεις και το αυτοκίνητο/ΚΤΕΛ/αεροπλάνο μπορεί να τρακάρει/πέσει. Αλλά πλέον δεν μου βγαίνει να πάω με τραίνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κυμα συμπαραστασης και απο την μαθητικη νεολαια....

agioi-anargiroi.jpg

Οσοι παραιτουνται δεν ειναι αμοιροι ευθυνων....Και το κλεινω εδω απο μερους μου...Να χαιρομαστε την δημοκρατια μας....!!Καλη συνεχεια...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Έχω μια απορία πραγματικά. Υπάρχει νοήμων άνθρωπος που θα χρησιμοποιήσει τραίνο πάλι στην Ελλάδα; Από όσο κατάλαβα πλέον έχουν διακοπεί επ'αοριστον τα δρομολόγια; Τι θα κάνει τώρα το Κράτος; Θα αρχίσει τις αναθέσεις για να εγκατασταθεί το προβλεπόμενο σύστημα; Πότε θα γίνει αυτό; Τον Σεπτέμβριο του 2023; Μέχρι τότε τι θα κάνουν, θα βάλουν άλλους σταθμάρχες να στέλνουν σήματα καπνού και μορς με τεφτέρια όπως έκαναν μέχρι τώρα; 

Υπάρχει η περίεργη λογική που λεει οτι το προσεχές διάστημα αφενός θα προσέχουν πιο πολύ οι σταθμαρχες καθώς απο αυτούς εξαρτωμαστε, αφετερου στατιστικά είναι δύσκολο να συμβεί.. βέβαια για όποιον μπει(κι εγώ ίσως το Πάσχα) ας καθήσουμε μεση και πίσω.../. επίσης μια βδομάδα πρίν χάρης σε εναν επιβάτη ΚΤΕΛ δεν θρηνήσαμε θύματα παλι πριν τις συραγγες μεταξύ Κατερίνης και Λαρίσης όταν αισθάνθηκε αδιαθεσία οδηγός ΚΤΕΛ αλλά ευτυχώς σώθηκαν απο έναν επιβάτη που πάτησε φρένο..

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...