Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπανάκι το 3ημερο Πρωτομαγιάς, να δούμε αν θα διατηρηθεί αυτή η τάση. Πάντως μέχρι τις 26 σχετικά σταθερός θα είναι ο καιρός με τις μέγιστες γύρω στους 20. Η θερμοβαθμίδα αλλάζει και το έδαφος ζεσταίνεται εύκολα. Σε 2 εβδομάδες βλέπω να ξεκινάμε τα πρώτα κοντομάνικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασικά θα πάμε σε ζεστο Μάιο, εεε τι πιο σύνηθες θα πει κανείς μετά απ' αυτούς 2018,2020,2021,2022...1 μήνας κάτω ή στα φυσιολογικά και 3 πάνω είναι το νέο μοτίβο, απλά μάλλον θεωρούμε ότι αυτό είναι το νορμάλ πλέον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεφτυλίστηκαν γαλλικό και τζεμ με τους δείκτες αστάθειας σήμερα... Αν και το έχω ξαναπεί, θα το ξαναπώ. Δείκτες αστάθειας μόνο από τζίφο, αποδεικνύεται κάθε φορά αυτό..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Κλασικά θα πάμε σε ζεστο Μάιο, εεε τι πιο σύνηθες θα πει κανείς μετά απ' αυτούς 2018,2020,2021,2022...1 μήνας κάτω ή στα φυσιολογικά και 3 πάνω είναι το νέο μοτίβο, απλά μάλλον θεωρούμε ότι αυτό είναι το νορμάλ πλέον 

Και μερικοί ήτανε στην κλάψα  για κάποια ψευτοκρυα του Απρίλη. 

Μία χαρα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και δεν θελω να το γκαντεμιάσω, φαίνεται να μπαίνει ο Μάιος αγριεμένος με ζέστες έντνες για την εποχή ακόμα. Θα δείξει. Να στηθεί το έδαφος για κάτι καλύτερο ρε παιδί μου.. Εξάλλου, αν πετύχει το Cfs τον υετο του επόμενου τετραμήνου, θα μιλάμε για πολύ υετοφόρο διάστημα, και οι ενδιάμεσες ζέστες μόνο καλό κάνουν στους καταιγιδάκηδες. 

Εξαιρετικό 12αρι τζίφου, με ζέστη, τρελή αστάθεια, και πυροδότηση αυτής αμέσως μετά από λίμνη! Αυτά θέλουμε[μάλλον θέλω 😕 ]

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsgfs-0-366.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει ο ευρωπαίος θα βρίζω κάθε μέρα όλη μέρα. Και θα μας χαλάσει τις ζέστες και τις τρελές αστάθειες, και φέρνει διάταξη χειμωνιάτικου τύπου που θα ήταν ακόμα ένας χιονιάς.. τραγικό...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φέτος πιστεύω θα πάμε σε άνοιξη-καλοκαίρι τύπου 2020.

Όπως και τότε, έτσι και φέτος μετά από τα ψυχρά διαστήματα Μάρτη-Απρίλη θα ακολουθήσει ένα διάστημα έντονης ζέστης-καύσωνα το Μάιο και αργότερα ένα ήπιο καταιγιδάτο καλοκαίρι χωρίς μεγάλες ζέστες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Φέτος πιστεύω θα πάμε σε άνοιξη-καλοκαίρι τύπου 2020.

Όπως και τότε, έτσι και φέτος μετά από τα ψυχρά διαστήματα Μάρτη-Απρίλη θα ακολουθήσει ένα διάστημα έντονης ζέστης-καύσωνα το Μάιο και αργότερα ένα ήπιο καταιγιδάτο καλοκαίρι χωρίς μεγάλες ζέστες.

ΜΑΚΑΡΙ φιλε μου....εγω βλεπω οτι καρα-καρα-κακομαθαμε στις δροσουλες και βροχουλες και αμα βαρεσει μεσα Μαη κανα 35αρι ξεγυρισμενο θα παθουμε εγκεφαλικα....

Αλλα ειναι κερδος οπωσδηποτε αυτη η ψυχρη, βροχερη και κρυα, χιονοβολα Ανοιξη κατα τα 2/3 της και εχουμε ακομα δρομο, να δουμε και το Μαιο πως θα παει....

ΠΑΣΧΟΥΓΕΝΝΑ για αλλη μια χρονια στις περισσοτερες περιοχες της χωρας, και μαγιο-πετσετες-μπανακια-παραλιες προς το παρον μακρια και αγαπημενοι (μονο για χειμερινους κολυμβητες, οκ, εκει παω πασο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, kouvanos είπε:

ΜΑΚΑΡΙ φιλε μου....εγω βλεπω οτι καρα-καρα-κακομαθαμε στις δροσουλες και βροχουλες και αμα βαρεσει μεσα Μαη κανα 35αρι ξεγυρισμενο θα παθουμε εγκεφαλικα....

Αλλα ειναι κερδος οπωσδηποτε αυτη η ψυχρη, βροχερη και κρυα, χιονοβολα Ανοιξη κατα τα 2/3 της και εχουμε ακομα δρομο, να δουμε και το Μαιο πως θα παει....

ΠΑΣΧΟΥΓΕΝΝΑ για αλλη μια χρονια στις περισσοτερες περιοχες της χωρας, και μαγιο-πετσετες-μπανακια-παραλιες προς το παρον μακρια και αγαπημενοι (μονο για χειμερινους κολυμβητες, οκ, εκει παω πασο)

Η άνοιξη μέχρι τώρα ήταν γενικά ήπια αλλά σε καμία περίπτωση ψυχρή και δεν θεωρώ ότι γλιτώσαμε κάτι, οι ζέστες έως 16-17 Απριλίου είναι γενικά εξαιρετικά σπάνιες και όχι ιδιαίτερα δυνατές. Τώρα αρχίζει το διάστημα που μπορεί να κάνει ζέστες ουσιαστικά.

Ο Μάρτιος βγήκε ελαφρώς θερμότερος των κλιματικών και ο Απρίλιος θα βγει λογικά κι αυτός κάπως έτσι, δεδομένων των ζεστών ημερών που φαίνονται να έρχονται σιγά σιγά με βάση τα ensembles. Σε κάθε περίπτωση θα βγει θερμότερος από πραγματικά ψυχρούς Απρίληδες όπως αυτούς των 2021, 2020, 2019, 2011. 

Τα χιόνια στα 1500 μέτρα τέτοια εποχή δεν είναι κάτι αξιοσημείωτο και δεν νομίζω ότι ειδικά περιοχές της Νότιας και Ανατολικής Ελλάδας έκαναν "Πασχούγεννα" με γεμάτα 20αρια + το μεσημέρι. Το Θησείο βαράει σταθερά 23-25αρια τις τελευταίες ημέρες, κι έπιασε μέχρι και 27αρι το Μεγάλο Σάββατο! Θυμίζω Μεγάλη Πέμπτη 2015 με χιόνι στρωμένο από τα 500 μέτρα στον Υμηττό και νιφάδες μέχρι Βριλήσσια και Μελίσσια, αλλά και Απρίλιο 2021 με σχεδόν μηδενικές ελάχιστες στο Λεκανοπέδιο αρχές και μέσα του μήνα.

Κάνει έναν απολύτως φυσιολογικό Απρίλιο, οι βροχές και οι ψύχρες είναι μέσα στο πρόγραμμα. Θυμίζω ότι η Αθήνα έχει μέσο όρο 28 χιλιοστά τον Απρίλιο και έχει ρίξει μόλις 13 μέχρι στιγμής.  Δεν είναι βέβαιο ότι θα καλυφθούν οι μέσες τιμές τις επόμενες ημέρες, ενδεχομένως να μείνουμε και σε αυτά. Δεν είναι κακό να ενθουσιαζόμαστε, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς η πραγματικότητα έρχεται να μας προσγειώσει συνήθως.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχαχαχαχα δειτε τι εβγαλε ο ΜΑΣΚΑΡΑΣ ο Τζιφος στο 12αρι του .....

Μετα απο μια προσκαιρη ανοδο τις επομενες ημερες, απο 26/4 αρχιζει η περιοδος των μουσωνων για Αττικη, με βροχες και καταιγιδες καθε μερα και πτωση της Τ....

Μαλλον αλλαξαμε ημισφαιριο κ παμε για Ωκεανικο καλοκαιρι δεν εξηγειται αλλιως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με κάτι κλεφτοματιες που ρίχνω στους χάρτες (αν βγουν) ο Απρίλης θα είναι με σιγουριά ο καλύτερος που θυμάμαι. Αύριο τι λέτε να γίνει Αθήνα; Πάμε για την πρώτη θερμική καταιγίδα της σαιζόν??!! Εεεε?????😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για ακόμα μια φορά ο Απρίλης πάει να βγει πιο υετοφόρος και σίγουρα ήδη με περισσότερη νεφοκάλυψη από τον Δεκέμβρη και τον Γενάρη..... με τις υγιές μας λοιπόν..... όλα πάνε φυσιολογικά.....😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνατή ασταθειομέρα φαίνεται το Σάββατο. Όχι ότι θα έχει καταιγίδες ακραίες, απλά θα είναι πιο γενικευμένες. Για την συνέχεια μάλλον πάμε σε μέση λύση, με μικροδιαταραχή στην αρχή της επόμενης εβδομάδος και μετά οριστική άνοδο της θερμοκρασίας.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Ιβηρική χερσόνησος πάει για πρώιμο καλοκαίρακι από ότι φαίνεται. 

Κατά τα άλλα παίζει μέχρι και τα τέλη του μηνός, να μας βγει ο καιρός με αστάθειες κατά τόπους και κατά διαστήματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δειτε εξελιξη ρε παιδια, οχι απλα πειτε μου αν τσιμπιεστε αν ειναι αληθεια....

το 12αρι του Τζιφου φερνει Δεκεμβριατικο σκηνικο τελη του μηνα - αρχες Μαιου....

Ειδικα Πρωτομαγια, οροσημο ως αργια, κανονικα ξεκινουσαμε τα μπανια τα θαλασσινα, ειχαν σκασει πολλα πολλα 25-27-28αρια ηδη απο Απριλιο και συνηθως εκανε το πρωτο ΜΠΑΜ με 30αρια καπου εκει κοντα

Και δινει 9-13 διακυμανση ημερησια με ολοημερη βροχα.....χιονια στα γυρω ορεινα, να πιασουμε αντι για το Μαη ΤΙΣ ΠΟΥΔΡΕΣ σε Παρνηθα, Πεντελη, κλπ

Εννοειται οτι την αλλη εβδομαδα μου τελειωνουν τα ξυλα, δεν ειχα υπολογισει για περισσοτερα, το 90% απο τον Αρχιδαμο και μετα, μεχρι τα Φωτα τα σπιτια ηταν καρα-ζεστα απο τις νταλες και τις λιακαδες του Δεκεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν σταματήσουν τα χιόνια σε όλα τα ορεινά τότε θα έρθει σοβαρή αστάθεια. Για την ώρα έχουμε να κάνουμε με μπουρδες.. Τουλάχιστον ας επεκταθεί το θερμό διάστημα μέχρι Οκτώβρη, για να κερδίσουμε πίσω τις αστάθειες που χάνουμε εδώ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...