Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, Spyros Snowstorm said:

Στεπα ξε στεπα, μια χαρα σφοδρα χιονιζεται παντως .

 

Καλά, αν μένεις Πειραιά και Δυτικά πιο συχνά χιονίζει στο Λος Άντζελες παρά στο λιμάνι του Πειραιά 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Καλά, αν μένεις Πειραιά και Δυτικά πιο συχνά χιονίζει στο Λος Άντζελες παρά στο λιμάνι του Πειραιά 🤣

Πιο σπάνια από Πειραιά πλέον χιονίζει Γιάννενα και Λάρισα. χαχαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο φετινός Απρίλης πολύ μουντός! Πιο μουντός κι από τον Απρίλη 2019 ακόμη που ήταν όντως βροχερός! Καλύτερα απείρως βέβαια απ'το να κάνει από τώρα 30αρια όπως τον Απρίλη - έκτρωμα του 2018.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η εκτρωματικη προοπτικη για το 3ο δεκαημερο συνεχιζει ... για κωλοκρυο ανευ λογου. ουτε ασταθειες της προκοπης θα δουμε ουτε θα μπορουμε να βγαινουμε εξω σα νανθρωποι . δεν λεω να κανει καυσωνες αλλα ειναι μια αηδια να βγαινεις και να μην ξερεις τι θα φορας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Frostfang8 είπε:

η εκτρωματικη προοπτικη για το 3ο δεκαημερο συνεχιζει ... για κωλοκρυο ανευ λογου. ουτε ασταθειες της προκοπης θα δουμε ουτε θα μπορουμε να βγαινουμε εξω σα νανθρωποι . δεν λεω να κανει καυσωνες αλλα ειναι μια αηδια να βγαινεις και να μην ξερεις τι θα φορας

Κανονικές θερμοκρασίες θα έχει ακριβώς στα κλιματικά της εποχής,ούτε ξεροκρυα ούτε τίποτα.

 

ecmwf-chalkda-gr-384n-23 (1).png

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωχ.. τι τρομακτικά πράγματα πάει να βγάλει το κύριο του ευρώπαιου? 6 μήνες θερμανση🤐

https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2023041212/ECM1-240.GIF?12-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, snow_evia είπε:

Κανονικές θερμοκρασίες θα έχει ακριβώς στα κλιματικά της εποχής,ούτε ξεροκρυα ούτε τίποτα.

 

ecmwf-chalkda-gr-384n-23 (1).png

κλιματικα; κατσε λιγακι. η κοκκιν η γραμμουλα στις 22 του μηνα πχ δεν ειναι περιπου +8; ο μεσος ορος ( ασπρη γραμμουλα) δεν ειναι στο 4-3; δηλαδη 4-5 βαθμους κατω απο τα κλιματικα...
ελα τωρα μην λεμε οτι θελουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Ωχ.. τι τρομακτικά πράγματα πάει να βγάλει το κύριο του ευρώπαιου? 6 μήνες θερμανση🤐

https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2023041212/ECM1-240.GIF?12-0

να παει στον αγυριστο πραγματικα κουραστηκα. να τα εκανε οταν επρεπε. τωρα απλα κουραζει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Frostfang8 είπε:

κλιματικα; κατσε λιγακι. η κοκκιν η γραμμουλα στις 22 του μηνα πχ δεν ειναι περιπου +8; ο μεσος ορος ( ασπρη γραμμουλα) δεν ειναι στο 4-3; δηλαδη 4-5 βαθμους κατω απο τα κλιματικα...
ελα τωρα μην λεμε οτι θελουμε.

Εγώ σου λέω βάση το κύριο(κατηφορίζει στο τέλος αλλά είναι μακριά έτσι και αλλιώς)ο μέσος όρος εμπεριέχει ένα σωρό σενάρια αλλα αυτό που συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες είναι το κύριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο τι κουραστηκατε ακριβως οι αθηναιοι ρε παιδες?Απο τα 100μμ στο λεκανοπεδιο?Απο την προοπτικη που ειναι εξισου ξηρη? Το μονο που εχει κανει ειναι καπως ψυχρο Απριλη,κατα τ'αλλα συνεχιζει να μη βρεχει σοβαρα και παμε σε μια ακομα αθλια χρονια υετικα.  

8-9μμ εχει το Γκαζι τον απριλιο και 97μμ ολη τη χρονια ως τωρα.Απλα εχει λιγη συννεφια και λιγη ψυχρα τα πρωινα. 

Οταν ξεραθουν τα παντα θα ειναι αργα.Κι εγω κουραστηκα με τοση γκρινια για λαθος λογους,λες και ειμαστε το summer club εδω περα και παρακαλατε μερικοι για ηλιο και τροπικο μαυρισμα. 

Αντε καλο Πασχα σε ολους και προσοχη στους δρομους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Απο τι κουραστηκατε ακριβως οι αθηναιοι ρε παιδες?Απο τα 100μμ στο λεκανοπεδιο?Απο την προοπτικη που ειναι εξισου ξηρη? Το μονο που εχει κανει ειναι καπως ψυχρο Απριλη,κατα τ'αλλα συνεχιζει να μη βρεχει σοβαρα και παμε σε μια ακομα αθλια χρονια υετικα.  

8-9μμ εχει το Γκαζι τον απριλιο και 97μμ ολη τη χρονια ως τωρα.Απλα εχει λιγη συννεφια και λιγη ψυχρα τα πρωινα. 

Οταν ξεραθουν τα παντα θα ειναι αργα.Κι εγω κουραστηκα με τοση γκρινια για λαθος λογους,λες και ειμαστε το summer club εδω περα και παρακαλατε μερικοι για ηλιο και τροπικο μαυρισμα. 

Αντε καλο Πασχα σε ολους και προσοχη στους δρομους.

Ακριβώς όπως τα γράφεις Γιώργη και το χειροτερο ότι ορισμενοι εκφραζονται με πολύ άσχημο τρόπο,καλό θα είναι να καταλαβουν ότι όλα έχουν τα οριά τους και ότι το φορούν δεν είναι ένας χώρος για να βγάζουν τα κόμπλεξ τους.....καλό ξημέρωμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες τα 850 δεν λένε τίποτα δυστυχώς πλέον ειδικά στις πόλεις που μένει το 95% του πληθυσμού, μην τα συγχέετε...αν μένει κάποιος στο χωριό μπορεί να χαρακτηριστεί ο Απρίλιος ως τώρα σχετικά ψυχρός αλλά στις πόλεις με τη θερμονησιδα ούτε καν κάτω απ' τα παλιά κλιματικά δεν είναι δυστυχώς...έχουμε αποκτήσει αυταπάτες απ' τα απανωτά +2+3 τόσα χρόνια και νομίζουμε ότι ο φετινός Απρίλιος είναι κρύος... δυστυχώς μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις σημαντικού μείον στα 850 σε σχέση με τα κανονικά θα δούμε μήνα από Απρίλιο ως Σεπτέμβριο κάτω απ' τα παλιά κλιματικά με την δόμηση που επικρατεί...το 19-11.5 που χει το γκάζι αν εσείς το λέτε κρύο τότε πάω πάσο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Ακριβώς όπως τα γράφεις Γιώργη και το χειροτερο ότι ορισμενοι εκφραζονται με πολύ άσχημο τρόπο,καλό θα είναι να καταλαβουν ότι όλα έχουν τα οριά τους και ότι το φορούν δεν είναι ένας χώρος για να βγάζουν τα κόμπλεξ τους.....καλό ξημέρωμα 

Ετσι ακριβώς. 

Και στην τελική. Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά να γκρινιάζουμε  επειδή δεν έχει αρκετή ζεστουλα, για βολτούλες σε ακρογιαλιές και παραλίες από τόσο νωρίς Ενώ κατά βάθος  ξέρουμε ότι με τέτοιου είδους καιρόυ, τα βουνά της χώρας μας κινδυνεύουν να  καουν πρόωρα. 

Εγω νομίζα οτι το παρόν φόρουμ αποτελείτε  μόνο από καιρόφιλους και καιρότρελαμένους. 

 

Τεσπα μακάρι, ο Απρίλιος, και ο Μάιος να καταφέρει να δώσει ότι περισσότερο μπορεί υετικα για όλους μας. 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, νομίζω ότι κανείς, η σχεδόν κανείς δεν παρακαλάει για μόνιμη ηλιοφάνεια, απλά δεν θέλουμε τόσο όψιμα κρύα. Οκ εγώ ποτέ δεν θέλω κρύα αν δεν έχουν υετό, αλλά εδώ νομίζω ότι λόγω άνοιξης συμμερίζονται περισσότεροι αυτή την άποψη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλημέρα, νομίζω ότι κανείς, η σχεδόν κανείς δεν παρακαλάει για μόνιμες ηλιοφάνεια, απλά δεν θέλουμε τόσο όψιμα κρύα. Οκ εγώ ποτέ δεν θέλω κρύα αν δεν έχουν υετό, αλλά εδώ νομίζω ότι λόγω άνοιξης συμμερίζονται περισσότεροι αυτή την άποψη.

Έκανε για λίγες ημέρες κάποια( κρύα) ο Απρίλιος, και  για κάποιο υπερβολικο λόγο πάρα έγινε θέμα εδώ μέσα,πιστεύω. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

υετός ευρωπαικού... Λίγο παραπάνω cape ρεεεε

ecmwfgr-25-216.png?0

ενίσχυση και δυτικίση του μετώπου της Κυριακής και από τζίφο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Δώστε ρε μάγκες μια καιρική πρόβλεψη από αύριο μέχρι Τρίτη για Κέρκυρα ....

Ένα πέρασμα ξωφαλτσο αύριο το πρωί καλό Σάββατο βροχερές Κυριακή(μετά το πρωί προς μεσημερη) Δευτέρα ...τρίτη άστατος με καμία μπόρα έτσι όπως φαινεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και το 6αριτου τζιφου έχει λιγότερα χιλιοστά, έχει αυξήσει περισσότερο την αστάθεια, ενώ προσπάθησε να ζεστάνει μετά.. μου αρέσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αθήνα φαίνεται τελικά να γλιτώνει τη βροχή το Πάσχα όπως και τα μετέπειτα κρύα που έδειχναν τα μοντέλα, δεν το βλέπω να πέφτει κάτω από +6 στα 850hpa. Νομίζω κάπως έτσι κλείνει η σεζόν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Ένα πέρασμα ξωφαλτσο αύριο το πρωί καλό Σάββατο βροχερές Κυριακή(μετά το πρωί προς μεσημερη) Δευτέρα ...τρίτη άστατος με καμία μπόρα έτσι όπως φαινεται

Να σαι καλά αγορίνα 

Καλή Ανάσταση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον τζίφο την Δευτέρα περισσότερο cape έχει η θάλασσα παρά η ξηρά, κάτι που δείχνει το πόσο εκτός εποχής είμαστε καιρικά. Με το ούκμο εδώ ίσως άλλαζε λίγο αυτό.

κατά τα άλλα ο γροιλανδικός, αν στηθεί σωστά [που τον χειμώνα είνα λάθος] θα δώσει ένα τέλος στις ψυχρές εισβολές της άνοιξης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαρείτε την πρωινή ψύχρα και τις όποιες βροχές μας επιφυλάσσει ο Απρίλιος γιατί τα δύσκολα είναι μπροστά στους μήνες που ακολουθούν. Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...