Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η άνοιξη μέχρι στιγμής κινείται σε απολύτως φυσιολογικά επίπεδα.

Μόνον κάποιες μέρες του Μαρτίου είχαν λίγο πιο αυξημένη θερμοκρασία από το φυσιολογικό.

Όλοι αυτοί που βγαίνουν μέρες τώρα και γράφουν για "χειμώνες" και "ντυσίματα με κασκόλ και μπουφάν" μάλλον ζουν σε άλλη διάσταση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Τελικά τι καιρό περιμένουμε την πρωτομαγιά; Μιλάω για κεντρική Εύβοια...

Φαίνεται ζεστός καιρός (9-10 στα 850hpa) αλλά ενδέχεται να έχει και υψισυννεφια. Πάντως βροχές κλπ δεν φαίνονται στα ανατολικά ηπειρωτικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει να αγνοείται το cape άρα και το καιρικό ενδιαφέρον. Κάτι χαμηλά με τρομακτικά χάλια θερμοβαθμιδα έχουν ως αποτέλεσμα δείκτες αστάθειας καθαρά χειμερινούς...

Εδώ και μια σύγκριση δύο διαφορετικών μερών, με τελείως διαφορετικά 500αρια και 850 άρια, μια το πόσο πιο αυξημένη είναι η αστάθεια όταν τα 850 είναι πολύ ψηλότερα με περίπου τα ίδια 500αρια.

.περίπτωση 1 με ευστάθεια.

 

02-29-42-186-7GR.GIF

02-29-50-186-505GR.GIF

02-30-54-gfs-13-186.png

 

Περίπτωση 2 με αστάθεια. Προφανώς υπάρχει και ο παράγοντας της σχετικής υγρασίας που παίζει ρόλο στις τιμές.

02-29-32-306-7GR.GIF

02-29-59-306-505GR.GIF

02-31-03-gfs-13-306.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε ρεεεεεεε....6 Μάιου όπως λέμε 6 Φλεβάρη χα χα....α και για να τη πουμε στους καυσωνακηδες,  πολύ κρύο στις 157 Δεκέμβρη χαχαχαχαχ

Ε ρε κάψιμο που θα φάμε το καλοκαίρι ..για  σας στα ανατολικά και τα δυτικα γιατι εγω εχω το πρωι και με καύσωνα το μεσημέρι 15 βαθμούς 🤣

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πάμε ρεεεεεεε....6 Μάιου όπως λέμε 6 Φλεβάρη χα χα....α και για να τη πουμε στους καυσωνακηδες,  πολύ κρύο στις 157 Δεκέμβρη χαχαχαχαχ

Ε ρε κάψιμο που θα φάμε το καλοκαίρι ..για  σας στα ανατολικά και τα δυτικα γιατι εγω εχω το πρωι και με καύσωνα το μεσημέρι 15 βαθμούς 🤣

Μελτέμι φίλος 

Όσο θα φυσάει θα την παλεύουμε εδώ πέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

'Ασχημα τα πρωινά. Πολύ νότια η διαταραχή με αποτνύπαρκτους δείκτες αστάθειαw κρύο εκτός επόχής... Πάλι καλά είχαμε καιρικό ενδιαφέρον εχθές

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι δινει ρεεεεεεεεεεεεε το 00 για 3-4-5-6 μαιου.....παει το χασαμε το μυαλο μας....μακαρι να ερθει, αν και ακομα ειναι πολυ μακρια...

Δεν θα εχω αλλα κουτσουρα, σπανιο πραγμα, αλλα με παπλωματα και σομπιτσα, θα την παλεψουμε χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελείως μόνος του ο τζιφος στο 0σρι τελικά, μόλις τουμπιαζει ευτυχώς τώρα στο 6αρι για κάτι άθλια 00αρια στα 850. Ωστόσο η διαταραχή παραμένει φθινοπωρινή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες σιγά σιγά όποιος ενδιαφέρεται ας ανοίξει τον Μάιο.Αν είναι πάνω από ένας θα βάλουμε το δεινοσαυρακι του Τεό να κάνει κλήρωση...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα το 19 είχαμε 2500j/kg cape και λίγο ανατολικότερα χαλάζι σε μέγεθυς αυγού από φοβερό supercell το οποίο ήταν εξαιρετικά ταχύτατο στην ανάπτυξή του!

 

εδώ όλες οι φώτος που είχα βγάλει, να μην τις ξαναβάλω μιας και την συγκεκριμένη καταιγίδα την έχω διαφημίσει πολύ

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν με νοιάζουν τα χιλιοστά που δίνει ο τζίφος. Με τέτοια άθλια διάταξη είναι ποτιστικούρες άνευ ενδιαφέροντος, και πολυ κρύο πάλι.. ΕΥτυχώς τα διαγράμματα παίρνουν οριστική ανιούσα μετά από αυτό...

Και εννοείται με +10 li δεν πέφτουν ούτε τα μισά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως δεν βλέπω κάποιο κρύο. Στο +5 είναι ο μέσος όρος που σημαίνει τουλάχιστον 15 στο έδαφος. Μια χαρά Τ. Και ναι σίγουρα οι καταιγίδες έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον αλλά έχουμε χρόνο για αυτές. Και οι απλές βροχές πάντα είναι χρήσιμες. Μην τρελαθούμε δηλαδή. Σε κανά 2 μήνες και για 3 μήνες δεν θα βρέχει ούτε με αίτηση στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας, εκτός όσοι είναι οι τυχεροί και τους πιάνουν καλοκαιρινές αστάθειες αν υπάρξουν. Ας ρίξει τώρα όσο περισσότερο και σε όσο περισσότερα μέρη γίνεται και ας είναι και ποτιστικές. Και μετά βλέπουμε. 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Snowstorm είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Για να δουμε θα κρατηθει η ταση για ασταθειες με τον ερχομο του καινουργιου μηνα?

δεν ειναι ασταθειες με τετοιες θερμοκρασιες. χαζομαρουλες με το ζορι ποτιστικες θα ειναι.
για θερμικη ασταθεια δεν ειναι αυτ οτο διαγραμμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει ο τζίφος πάμε σε ποτιστικές. Νομόζω όμως όοτι ο ευρωπαίος και το ούκμο έχουν μια υποτυπώδη αστάθεια. Πάντως ότι και αν γίνει δεν θα είναι κάτι τρελό. Έχουμε μπροστά μας. Λογικά από το επόμενο κύμα κακοκαιρίας σε μορφ΄λίμνης θα δούμε πιο ενδιαφέροντα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω κραταω την ανοδο θερμοκρασιας στα μεσα του μηνα παντως και οσο αντικαυσωνακιας και να ειμαι την χρειαζομαστε την ζεστουλα για τις καταιγιδες χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!Αρκετα εως πολυ ενδιαφερουσα και η πρωτη βδομαδα του Μαιου...Πολλα νερα και πανελλαδικα...Ισως πρωτη φορα μετα απο καιρο να γελασει και το πολυπαθο λεκανοπεδιο Αττικης...Τα πρωτα δειγματα ειναι ακρως αισιοδοξα αλλα μικρο καλαθι ακομα..Εαν εβγαιναν οι 100 ωρες των μοντελων η Καλλιθεα θα ειχε 1000mm ετησιο αλλα εχει μονο 440mm🤣Ελα μωρη Ρουλα...Απ το Σαχαρουλα...

gem-2-114.png

gfs-2-120.png

Ευτυχως αυριο το βραδυ στην μητερα των μαχων δεν θα εχουμε βροχη...Καλο αυτο για να γινει ενα ωραιο παιχνιδι κι ας κερδισει ο καλυτερος...Ζουμε γι αυτο το ματς...Και οι μεν και οι δε...Καλο σκ σε ολους αδερφια!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...