Jump to content
sakis13

Αναφορες Ιουνιου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη μέρα φέτος που θυμίζει καλοκαιράκι, μέγιστη 28 βαθμούς. Την ίδια στιγμή στη Μύκονο φίλος μου λέει είναι ακόμα και το μεσημέρι με μακρυμάνικο, μέγιστη 21 βαθμούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι απίστευτο που ούτε σήμερα φτάσαμε 30αρι εδώ. Παρόλα αυτά έκανε το πρώτο 30αρι προχθές με 31.3 βαθμούς Κελσίου. Εντωμεταξύ το 19, είχαμε 31 βασθμούς πρώτη φορά 27 Απρίλιου, και ως εκ τούτου με μέτωπο από βδ, σοβαρότατη καταιγίδα στην ανατολική Θεσσαλία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτη και η σημερινή μέρα.....Καφεδάρα σε καφέ-παρκο στο Mαρούσι καταμεσήμερο με δροσούλα καταπληκτική.....

Mελίσσια 17,8-25,8οC με ήλιο και συννεφάκια περιφερόμενα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, heavy snow είπε:

Της κακομοιρας σε εμενα τωρα βορεια της λιμνης με 1 - 2 λεπτα μικρης εντασης χαλαζι

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

 

Μπράβο Μίλτο!! Τα Γιάννενα δίνουν πόνο.. Μακάρι να υπάρξει τέτοια γκίνια και τον χειμώνα...

 

Και η Ήπειρος στην προκειμένη ευνοήθηκε καθώς ο ψυχρός ξηρός αέρας αναολικά της Πίνδου δεν έφτασε ποτέ στην Ήπειρο, με αποτέλεσμα να παίζει σχεδόν μόνη της στις αστάθειες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Κι αλλη δυνατη βροχοκουρτινα στα Γιαννενα..Μεχρι οσο παει το ματι η Ηπειρος και ειδικα τα Γιαννενα θα βγαζουν σχεδον καθηνερινα,μπορες και καταιγιδες!!

ligiades.png

Παει να γενικευτει εστω και προσκαιρα.

ligiades (1).png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μπράβο Μίλτο!! Τα Γιάννενα δίνουν πόνο.. Μακάρι να υπάρξει τέτοια γκίνια και τον χειμώνα...

 

Και η Ήπειρος στην προκειμένη ευνοήθηκε καθώς ο ψυχρός ξηρός αέρας αναολικά της Πίνδου δεν έφτασε ποτέ στην Ήπειρο, με αποτέλεσμα να παίζει σχεδόν μόνη της στις αστάθειες

Ονειρικες καταστασεις για μας Μιχαηλ στα Γιαννενα με επικες στιγμες.

Αντε επιτελους  να επιστρεψουν και οι χειμωνες που ευνοουν την παπλαμουδαρα στα Γιαννενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Μιλτοοοοο..Δωσε αναφορες αγορι μου...Εχεις δευτερο γυρο..Δες εδω πως επεκτεινεται...Κοιτα βροχοκουρτιναρα...

ligiades (2).png

Η μονη κουρτινα που βλεπω εγω εδω κατω ειναι της πεθερας μου το δωρο..🤣

20230605_180408.jpg

Δινει πονο παλι...

ligiades (3).png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μιλτοοοοο..Δωσε αναφορες αγορι μου...Εχεις δευτερο γυρο..Δες εδω πως επεκεινεται...Κοιτα βροχοκουρτιναρα...

ligiades (2).png

Η μονη κουρτινα που βλεπω εγω εδω κατω ειναι της πεθερας μου το δωρο..🤣

20230605_180408.jpg

Χαχαχαχαχα α ρε Σακη σε παω με 1000 

Εισαι η καρδια του weather club gr

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ονειρικες καταστασεις για μας Μιχαηλ στα Γιαννενα με επικες στιγμες.

Αντε επιτελους  να επιστρεψουν και οι χειμωνες που ευνοουν την παπλαμουδαρα στα Γιαννενα.

Ωπα,ωπα αδερφε...ενα χιονι μας εχει μεινει απο καιρικο φαινομενο εδω,δεν θα μας το παρετε κι αυτο.😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ωπα,ωπα αδερφε...ενα χιονι μας εχει μεινει απο καιρικο φαινομενο εδω,δεν θα μας το παρετε κι αυτο.😂

Ωρα να φωναξω τους συμμαχους

Μιχαηηηηηηηηηηηηλ σε χρειαζομαιιιιιιιιιιιιιι 😂

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ωρα να φωναξω τους για συμμαχους

Μιχαηηηηηηηηηηηηλ σε χρειαζομαιιιιιιιιιιιιιι 😂

xaxaxaxa. έδώ είμαι.. ε 3 μήνες έχουν αυτοί, 3 μήνες καιρικού ενδιαφέροντος εχουμε και εμείς, απλά σε αντίθετες εποχές. χαχαχα. Πάντως πέρα από την πλάκα πρέπει κάποια στιγμή να ρίξει ένα καλο χιόνι για να εξισσοροπήσει το απόλυτο τίποτα των τελευταίων 4 ετών

 

¨Ετσι και αλλιώς το χαλάζι που έκανε λίγες μέρες πριν, ήταν η καλύτερη "χιονόστρωση" μετά την Σοφία, καθώς στην μήδεια δεν είχαν στρωθεί δρόμοι, ενώ προχθές είχαν😎

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26,5 και σημερα ΤΑΒΑΝΙ εδω στη γειτονια μας.....δεν μπορει να παει παραπανω, σαν αρχες Απριλη, και κυλαει και προχωρα αναιμακτα ο Ιουνιος και το καλοκαιρι !!!!

26,1 τα πολυ ψηλα, 26,4 ο Γιωργης και 26,5 ακριβως και οι 2 αισθητηρες που εχω εγω στα ταπεινα 180 μετρα....

Καταπληκτικη διαυγεια ατμοσφαιρας με τις βροχουλες που προηγηθηκαν και το βοριαδακι συμμαχο σημερα....

Πρωιμο μελτεμι, αλλα Ανοιξη και Καλοκαιρι δεν ειδαμε ακομα ευτυχως....

Στους 24,5 ηδη και πεφτει, ενω εχει ακομα 2 ολοκληρες ωρες ημερα...νομιζω ειναι σημαντικο να ειπωθει, ορισμενοι απο τους χειροτερους καυσωνες εγιναν ΚΑΙ Ιουνιο, ακριβως εκμεταλλευομενοι την τεραστια διαρκεια της ημερας....μεχρι 23.6....ειμαι σιγουρος για τον 1ο καυσωνα του 2007, ειμαι επισης σιγουρος για το 2017, οταν ειχε βαρεσει 40αρια αρχες Ιουνιου και ψαχνω αλλες 2 χρονιες...

Ε, φετος ειμαστε σε ΑΛΛΟ ημισφαιριο κυριολεκτικα....περναει και δεν ακουμπαει, τελειωσαν 3 μηνες Ανοιξης και ζεσταθηκαμε 1,5 ημερα χωρις υπερβολη, εχει μπει Ιουνιος και δεν εχει τρεξει σταλα ιδρωτας....για αιρκοντισιον ουτε λογος....και δειτε και προοπτικη που συνεχιζει και επιμενει για τα μεσα προς τελη του μηνα....ΟΝΕΙΡΟ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

xaxaxaxa. έδώ είμαι.. ε 3 μήνες έχουν αυτοί, 3 μήνες καιρικού ενδιαφέροντος εχουμε και εμείς, απλά σε αντίθετες εποχές. χαχαχα. Πάντως πέρα από την πλάκα πρέπει κάποια στιγμή να ρίξει ένα καλο χιόνι για να εξισσοροπήσει το απόλυτο τίποτα των τελευταίων 4 ετών

 

¨Ετσι και αλλιώς το χαλάζι που έκανε λίγες μέρες πριν, ήταν η καλύτερη "χιονόστρωση" μετά την Σοφία, καθώς στην μήδεια δεν είχαν στρωθεί δρόμοι, ενώ προχθές είχαν😎

Ειχαμε ολικη χιονοστρωση με στρωμενους δρομους και τον μαρτιο του 2022 στα Γιαννενα με μαξ 5 -6 εκατοστα σε ευκολες επιφανειες.

Με το χαλαζι μεσα στην πολη προχθες ομως ειχαμε σε δρομους και 20 εκατοστα και βαλε.😂

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυστυχως για την Αττικη τα πρωιμα μελτεμια ειναι καταστροφη διοτι θα αποξερανουν την γη....καλυτερα ζεστη και μεσημεριανες ασταθειες.....δεν θα παθουμε κατι εαν ζεσταθουμε και λιγο.....εαν δεν αλλαξει το σκηνικο ειναι σιγουρο πως θα εχουμε σοβαρο θεμα με τις φωτιες απο αρχες Ιουλιου και μετα.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15-27 η θερμοκρασία στην Πολίχνη και καλοκαιρία. Περισσότερο σαν τέλη άνοιξης παρά αρχές καλοκαιριού. Πέρσι τέτοια ημέρα είχε 33-34. Πιστεύω από Παρασκευή και μετά τέρμα τα αστεία καθώς μέχρι 13-14/6 όλα δείχνουν ότι θα πάμε σε 30-32αρια και περιορισμένη αστάθεια με μεγάλη ηλιοφάνεια στα πεδινά, παραθαλάσσια κι όχι μόνο. Ίσως αξίζει το 1ο μπάνιο το προσεχές ΣΚ αν και οι θάλασσες είναι ακόμα αρκετά κρύες. Η φετινή άνοιξη που σε λίγες μέρες σφυρίζει λήξη ήταν μια από τις ψυχρότερες, μια από τις πιο βροχερές ειδικά μετά τις 20-25/4 (ήτοι στο 2ο μισό της).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φιλε μου Θωμα επετρεψε μου να διαφωνησω....ναι μεν το καθεαυτο λεκανοπεδιο εχει θεμα με τον υετο, αλλα στις γυρω περιοχες, ημιορεινα, Υμηττο-Πεντελο-Παρνηθες, οπου απομενουν και τα ελαχιστα δαση μας, εχει πεσει αρκετο νερακι, απο διαφορα συστηματα που ΓΙΑ ΛΙΓΟ δεν περνουσαν εντος λεκανοπεδιου....

Μοναδικη εξαιρεση π.χ. χθες που γραψαμε εντος 15-20 mm τοπικα, ενω η Βορεια Παρνηθα ειχε ψεκαδες....

Σε καθε περιπτωση με τοσο ψυχρη Ανοιξη (Απριλιος και ψυχροτερος Μαιος της 20ετιας δειτε διαγραμματα KapelosG) συν την προοπτικη Ιουνιου μεχρι τις 20-25, νομιζω οτι οχι απλα δεν εχουμε θεμα, αλλα τα πραγματα δεν θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα...

Αρκει οπως γραφω συνεχεια, να μην μας εκδικηθει αργοτερα, και γυρισει υποτροπικος και μας καπελωσει με 50-55αρια για να ισοφαρισει το ψυχρο 4μηνο που προηγηθηκε....εκει θα κλαιμε ολοι και θα πανηγυριζει ο φιλος μας ο Mesogeiakos για το πρωτο 55αρι στη Γλυφαδα (και 40-42 ελαχιστη θεωρω)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι πήγε λάθος σήμερα και βαρέσαμε σχεδόν 32άρι στην Πάτρα από κει που δεν το περιμέναμε. Πρώτη μέρα ac τελικά σήμερα 5/6 έστω και για λίγο (πέρσι άναψε μόλις πέρασε το Πάσχα).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, kouvanos said:

Φιλε μου Θωμα επετρεψε μου να διαφωνησω....ναι μεν το καθεαυτο λεκανοπεδιο εχει θεμα με τον υετο, αλλα στις γυρω περιοχες, ημιορεινα, Υμηττο-Πεντελο-Παρνηθες, οπου απομενουν και τα ελαχιστα δαση μας, εχει πεσει αρκετο νερακι, απο διαφορα συστηματα που ΓΙΑ ΛΙΓΟ δεν περνουσαν εντος λεκανοπεδιου....

Μοναδικη εξαιρεση π.χ. χθες που γραψαμε εντος 15-20 mm τοπικα, ενω η Βορεια Παρνηθα ειχε ψεκαδες....

Σε καθε περιπτωση με τοσο ψυχρη Ανοιξη (Απριλιος και ψυχροτερος Μαιος της 20ετιας δειτε διαγραμματα KapelosG) συν την προοπτικη Ιουνιου μεχρι τις 20-25, νομιζω οτι οχι απλα δεν εχουμε θεμα, αλλα τα πραγματα δεν θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα...

Αρκει οπως γραφω συνεχεια, να μην μας εκδικηθει αργοτερα, και γυρισει υποτροπικος και μας καπελωσει με 50-55αρια για να ισοφαρισει το ψυχρο 4μηνο που προηγηθηκε....εκει θα κλαιμε ολοι και θα πανηγυριζει ο φιλος μας ο Mesogeiakos για το πρωτο 55αρι στη Γλυφαδα (και 40-42 ελαχιστη θεωρω)

Το θέμα είναι να κάνει και καμία βροχή συντήρησης με αυτό το σκηνικό του καιρού Βόρειο ρεύμα θα βλέπουμε κέντρο βόρεια και Πελοπόννησο να γράφουν χιλιοστά και εμείς θα πετάμε χαρταετό αλλά οκ απόψεις είναι αυτές.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kouvanos είπε:

Φιλε μου Θωμα επετρεψε μου να διαφωνησω....ναι μεν το καθεαυτο λεκανοπεδιο εχει θεμα με τον υετο, αλλα στις γυρω περιοχες, ημιορεινα, Υμηττο-Πεντελο-Παρνηθες, οπου απομενουν και τα ελαχιστα δαση μας, εχει πεσει αρκετο νερακι, απο διαφορα συστηματα που ΓΙΑ ΛΙΓΟ δεν περνουσαν εντος λεκανοπεδιου....

Μοναδικη εξαιρεση π.χ. χθες που γραψαμε εντος 15-20 mm τοπικα, ενω η Βορεια Παρνηθα ειχε ψεκαδες....

Σε καθε περιπτωση με τοσο ψυχρη Ανοιξη (Απριλιος και ψυχροτερος Μαιος της 20ετιας δειτε διαγραμματα KapelosG) συν την προοπτικη Ιουνιου μεχρι τις 20-25, νομιζω οτι οχι απλα δεν εχουμε θεμα, αλλα τα πραγματα δεν θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα...

Αρκει οπως γραφω συνεχεια, να μην μας εκδικηθει αργοτερα, και γυρισει υποτροπικος και μας καπελωσει με 50-55αρια για να ισοφαρισει το ψυχρο 4μηνο που προηγηθηκε....εκει θα κλαιμε ολοι και θα πανηγυριζει ο φιλος μας ο Mesogeiakos για το πρωτο 55αρι στη Γλυφαδα (και 40-42 ελαχιστη θεωρω)

Ακριβώς....και μέχρι τώρα έχει κανει και αρκετές ημέρες με λίγο ή ελάχιστο υετό οκ, αλλά το παλεύει αξιοπρεπεστατα....κι όχι καταστροφή δεν είναι το πρώιμο μελτέμι, αλλά αγιοσύνη υγείας.....Δεν μπορείς να πεις τίποτε γι αυτόν τον καιρό που έχουμε από το 2ο ημίχρονο του χειμώνα ως τώρα.....Είναι απλά τρομερός!!!

ΥΓ Η ΑΝΟΙΞΗ συνολικά εδώ στην περιοχή μου, βγήκε +31% στο ύψος υετού και +52% στις μέρες υετού....Ο Μάϊος δε, +23% στο ύψος και +100% στις μέρες!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η θερμοκρασία τσίμπησε και ο ήλιος χτυπάει πολλές ώρες το σπίτι και ακόμα η εσωτερική στους 23.2. Στο εξοχικό στην Εύβοια δεν πήγε κανείς για μπάνιο σε θέριζε η δροσιά. Και μέχρι 16 του μήνα δε βλέπω να είναι αμάν αμάν για μπάνια. Φέτος οι εποχές παραήρθαν στα ίσια τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...