Jump to content
sakis13

Αναφορες Ιουνιου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αταλάντη 4.7 ρίχτερ

εδώ δεν κατάλαβα χριστό πάντως

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στην ερώτηση που είχε αναφερθεί ο @GEORGE SNOWMAN περί αριθμών καταιγίδων έβγαλε το αστεροσκοπείο έναν χάρτη από ο 2005-2020  τον Ιούνιο.

zeus_juneclim.png

 

 

Επίσης να πω ότι μου έστειλε φώτο ο καθηγητής για μέσο αριθμό καταιγίδων, άλλων ετών, για κάθε μήνα του καλοκαιριού. Που να τα βάλω αυτά?

0.6 mm από την ασθενή βροχή, 26.5 βαθμοί τώρα.

 

Ωραιος.Μακραν η χειροτερη ηπειρωτικη περιοχη η Κουλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ωραιος.Μακραν η χειροτερη ηπειρωτικη περιοχη η Κουλα.

Η θάλασσα φταίει για αυτό, και η μικρή έκταση της κυρίως σε συνδυασμό με την συχνη ύπαρξη μελτεμιού. Βέβαια αυτό το μεονεκτημα γίνεται πλεονέκτημα το φθινόπωρο.

Και οι εικόνες από μια παλιά εργασία, του 1972(δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει ενδελεχής έρευνα για κάθε μήνα) και μιλάμε για χρόνια με πολύ λίγους μετεωρολογικούς σταθμούς και παρατηρητές, οπότε και οι μέρες που μοιάζουν λίγες οφείλονται και στις λιγότερες παρατηρήσεις.

IMG-5fca45a8d8df33929394d8846ef7e4a9-V.jpg

IMG-5556cf546fa67145ce9058193392ff85-V.jpg

IMG-bbc86f67d8bb62733c951412461951da-V.jpg

IMG-f52e874521f02c39a7f202e65aec4ff5-V.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η θάλασσα φταίει για αυτό, και η μικρή έκταση της κυρίως σε συνδυασμό με την συχνη ύπαρξη μελτεμιού. Βέβαια αυτό το μεονεκτημα γίνεται πλεονέκτημα το φθινόπωρο.

Και οι εικόνες από μια παλιά εργασία, του 1972(δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει ενδελεχής έρευνα για κάθε μήνα) και μιλάμε για χρόνια με πολύ λίγους μετεωρολογικούς σταθμούς και παρατηρητές, οπότε και οι μέρες που μοιάζουν λίγες οφείλονται και στις λιγότερες παρατηρήσεις.

IMG-5fca45a8d8df33929394d8846ef7e4a9-V.jpg

IMG-5556cf546fa67145ce9058193392ff85-V.jpg

IMG-bbc86f67d8bb62733c951412461951da-V.jpg

IMG-f52e874521f02c39a7f202e65aec4ff5-V.jpg

Κατα 90% φταιει ο βοριας Μιχαλης.Στις σπανιες στιγμες που αυτος λειπει και υπαρχει cape βγαινουν καταιγιδαρες,αλλα οπως ειπα αυτο πλεον,ειδικα τα τελευταια χρονια ειναι πολυ σπανιο ειδικα στα βορεια του νομου που επηρεαζονται περισσοτερο απο τον βορια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλησπερα...Εγω τρεχω,ο αδερφος μου τρεχει,η μανα μου τρεχει...Ακομα και ο πατερας μου τρεχει..Δουλεια ολη μερα..Να τρεχω στις ασφαλειες,να τρεχω στις εφοριες,να τρεξω για παραβολα,να τρεξω για συμβολαιογραφους..Η μανα μου αλλου γραμμενη Οικονομου,αλλου Οικονομιδου αλλα με το δικο της επιθετο Παπαδακη...Εγω τσιρακι..Ο ηλιος να μου υψωνει το μεσαιο..Να σκαω.να σταζω ακρη να μην βγαζω...Ελλας ολε,δε σταματας να με γ@μ@ς ποτε...!!! 

Και τωρα μπαινω σπιτι και να μου λεει η συζυγος..Καλα περασες...??Τι να της πεις..Και πανω απο την Καλλιθεα τα paparatus νεφη δινουν ρεσιταλ...Καλη συνεχεια...ΟΘεος να μας δινει δυναμη γιατι πραγματικα ειμαστε ηρωες που ζουμε σ αυτο το πραγμα...Γιατι χωρα δεν το λες....

images.jpeg

489d7504f6657d5e10c3b4a02bd1d000-1.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Frostfang8 είπε:

@[weathermaniac] 

Πολυ πιο ΒΔ το σκαει... Παρνηθα. Καμια σχεση με Υμηττό που φαινοταν

IMG_20230608_170433.jpg

IMG_20230608_170225.jpg

Είδα την κάμερα όσο υπήρχε αυτή η αναπτυξη. Από ότι φαίνεται δεν κατάφερε να γίνει ούτε μπόρα, αλλά και πάλι αυτό που βγήκε ήταν κάτι αναμενόμενο με βάση τους δείκτες αστάθειας που έδειχναν ήπια ευστάθεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επεσε η πολυ μεγαλη ενταση που ειχε στην αρχη αλλα συνεχιζει και βρεχει δυνατα σε εμενα

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστη 28.3, αν και έχει κολλήσει ο σταθμός. Και μια φωτό από το ηλιοβασίλεμα τώρα στο Αλκαζάρ 

IMG_20230608_203643.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζεσταινει μερα με την ημερα το ατιμο....χαλαρα βεβαια ακομα, μολις σημερα πιασαμε τα πρωτα 28-28,5αρια εδω στη γειτονια, ενω εχουμε φαει σχεδον το 1/3 του Ιουνιου....δεν ειναι και μικρο πραγμα...τα δε βραδια και νωρις το πρωι παραμενει δροσερο και υπεροχο το καιρικο σκηνικο

19,8 με 28,7 παρακαλω για σημερα η διακυμανση εδω στα 180 μ του Ζωγραφου, με τη μεγιστη να σημειωνεται στις 16.25 και γενικα να ειναι η 1η ΖΕΣΤΗ ημερα, για το δικο μου γουστο, ο,τιδηποτε πανω απο 28 με ενοχλει και ιδρωνω και δεν αντεχω....

Ευτυχως δροσιζει με τη Δυση του Βρωμιαρη, βεβαια εχει νοτιαδακι και καπως τσιμπημενη υγρασια

23,9 ακομα με 57% υγρασια αρκετη για την περιοχη....

ΥΓ: Ας ερθει η πτωση και οι βροχες Κυριακο-Δευτερας και θα παρουμε περαιτερω βαθια ανασα....θα τον φαμε τον Ιουνιο για πλακα ρεεεεεεεεεεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια υπέροχο ξεκίνημα με 2mm βροχής το ξημέρωμα και τελείωμα με απίθανη όπως πάντα δροσιά....

Κύμανση 17,7-27,1οC σήμερα, αλλά νομίζω ήταν τσιμπημένη η υγρασία.....

ΥΓ Ο σεισμός του 4,8 δεν έχει καμία σχέση με την Αταλάντη, όπως τόνισε ο Τσελέντης....το επίκεντρο ήταν στη Βοιωτία (πέριξ της Μαλεσίνας)!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δε ξερω αν θα μας βγει σε καλο,το γεγονος οτι εχουμε παρατεταμενες βροχες και ασταθειες και χαμηλοτερες του κανονικου θερμοκρασιες..Ξερω ομως οτι για την ωρα γλυτωνουμε τα χειροτερα...Βλεπω τι γινεται στον Καναδα και πραγματικα απορω...Το καλοκαιρι του 2022 καιγοτανε η Σκανδιναβια και κυριως η Σουηδια,φετος ο Καναδας...

Φανταστειτε λοιπον ποσο πιο ευαλωτη ειναι η Ελλαδιτσα μας...Ας μην καλοκαιριασει ποτε...Ειδικα εδω κατω ουτε ενα δεντρο δεν μπορουμε να θυσιασουμε..Δε μας παιρνει απλα..Χιλιες φορες τροπικο καλοκαιρι...Αν και αυτοι που το αναφερουν δεν ξερουν καν τι σημαινει...

Οι βροχες βοηθανε και θα βοηθησουν...Τα χαλαζια ειναι αλλο θεμα...Οπως και να χει μακρυα απο μας οι καυσωνες και η ανομβρια...Και εχει ο θεος για τον χειμωνα...

Το τελευταιο τριημερο αλλου πατω και αλλου βρισκομαι...Το οτι μπαινω στη διαδιακασια να γραψω στο φορουμ δειχνει ποσο εκτιμω τοσο το παρεακι μου  εδω μεσα οσο και την αγαπη μου για τα καιρικα δρωμενα...

Καλο βραδυ φιλοι μου.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ωραιος.Μακραν η χειροτερη ηπειρωτικη περιοχη η Κουλα.

Ναι αλλά η Κουλα δίνει πόνο σε χιονιάδες και γράφει ιστορίες …. Βάζει κάτω σκανδιναβικές πρωτεύουσες …..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...