Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Αυτό κρατάω μόνο από τα πρωινα… γιατί το κύριο του GFS είναι κόλαση! 

447342F4-952B-48F7-A6DC-44D13FE0984D.png

AED49B1E-9DE2-4D2D-80A7-1327B82F1A64.png

Ας μείνουμε σ αυτό χαχαχα...το προτιμάμε όλοι εκτός από 1,2 χαχαχαχα...πάντως πιο πιθανό βλέπω να βγαίνει το κύριο με τέτοια άνοιξη που είχαμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Το ξαναγράφω για να μην ακούγονται υπερβολές. Εκτός από το 47άρι των Τρικάλων στο τέρας του 1958, ο θεσσαλικός κάμπος δεν έχει καταγράψει ποτέ 46αρια και 47αρια που βλέπει ο κόσμος με το τσουβάλι στα μοντέλα, ούτε καν το 2007. Μπροστά στα νότια ηπειρωτικά είναι γατάκι σε απόλυτες μέγιστες. Ο επερχόμενος καύσωνας είναι τυπικός για την περιοχή, ισχυρός βέβαια λόγω διάρκειας.

Ναι, από τους δημόσιους αξιόπιστους σταθμούς πχ η Λάρισα δεν έχει καταφέρει ποτέ πάνω από 45.4 (το 45.5 του ΕΑΑ είναι από την περίοδο που ο σταθμός έγραφε ότι να ναι και το είχε αμφισβητήσει και ο Ζιακο). 

Ο Θεσσαλικός κάμπος δίνει τυπική εικόνα μιας μέτριας φλάτ πεδιάδας όπου έχει συγκεκριμένο ταβάνι λόγω φτωχής ορογραφίας/γεωμορφολογίας. Είναι ακριβώς το ίδιο που βλέπουμε σε πραγματικά μεγάλες πεδιάδες  όπως στην Ιβηρική όπου δεν μπορούν να πάνε με τίποτα πάνω από συγκεκριμένο ταβάνι καθώς δεν υπάρχουν δυναμικά αίτια καταβατών κτλ. Πιστεύω όμως οτι αν ήταν 2-3 παράλληλους νοτιότερα με ορογραφία όπως πχ η κοιλάδα του Ευρώτα στη Σπάρτη θα είχε δυνατότητες για πολύ ισχυρά πράγματα.

Αντικειμενικά όμως σε απόλυτα μέγιστες θερμοκρασίες είναι πολύ αδύναμος ο Θεσσαλικός κάμπος σε σχέση με τυπικά καταβατικές περιοχές της Αττικής, Φθιώτιδας, Αργολίδας, Σπάρτης, Κρήτης κτλ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αν βγει ο τζιφος προτείνω ομαδική αποχώρηση από τη χώρα..δεν εχω ξαναδεί τέτοιο καυσωνικο ραν ποτέ ...

Φρικη.Δεν εχει ξανασυμβει ποτε παρομοιο ραν.49 βαθμους βγαζει σε θεσσαλια,Μακεδονια.Λογικα ειναι εντελως ακυρο,αλλα μια τρομαρα την εχω παρει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Φρικη.Δεν εχει ξανασυμβει ποτε παρομοιο ραν.49 βαθμους βγαζει σε θεσσαλια,Μακεδονια.Λογικα ειναι εντελως ακυρο,αλλα μια τρομαρα την εχω παρει

Εγώ να δεις....κόντεψε να μου βγει το ματι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Φρικη.Δεν εχει ξανασυμβει ποτε παρομοιο ραν.49 βαθμους βγαζει σε θεσσαλια,Μακεδονια.Λογικα ειναι εντελως ακυρο,αλλα μια τρομαρα την εχω παρει

Και να φανταστείς πόσο σιωπηλός παραμένω που το έχω δει από τη πρώτη στιγμή και σας άφησα εσείς να ποστάρετε πρώτα.

Όντως εγώ τόσα χρόνια δεν έχω δει ποτέ τέτοιο ραν στη καυσωνική μοντελική ιστορία της Ελλάδας.

Άκυρο είναι προφανώς αλλά ιστορικά το υπογραμμίζω δεν έχω ξαναδεί τόσο θερμό ραν ποτέ για τη χώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, baristrs είπε:

Μια λιμνη στα 500αρια πρεπει να βγει με τετοιο καυσωνα να γινει της μουρλης

δες εβγαλε ο καυσωνας στην γαλλια..

https://twitter.com/WxNB_/status/1678869713781157888

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mετα το 00ζ του τζιφου..Οσο ακραιο και αν φαινεται η ακυρο...Φερνει τρομο και τρελα...

Καιροφιλος στην Ελλαδα τελη Ιουλη εαν βγει το πρωινο του τζιφου..

Apistevto-TEST-des-an-eisai-trelos-1-315x236.jpg

Καυσωνακια....Διπλα σου,στα δεξια σου  ειναι ο πρωινος τζιφος???🤣

kasa.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν γλιτώνουμε και την άλλη εβδομάδα ...το θέμα είναι να υπάρχει η προοπτική να φανεί ένα τέλος και φυσικά να αποφύγουμε σενάρια τύπου τζιφου που κάνουν εξτριμ την άλλη εβδομάδα και υπόσχονται και τρίτη εβδομάδα με 45+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι, από τους δημόσιους αξιόπιστους σταθμούς πχ η Λάρισα δεν έχει καταφέρει ποτέ πάνω από 45.4 (το 45.5 του ΕΑΑ είναι από την περίοδο που ο σταθμός έγραφε ότι να ναι και το είχε αμφισβητήσει και ο Ζιακο). 

Ο Θεσσαλικός κάμπος δίνει τυπική εικόνα μιας μέτριας φλάτ πεδιάδας όπου έχει συγκεκριμένο ταβάνι λόγω φτωχής ορογραφίας/γεωμορφολογίας. Είναι ακριβώς το ίδιο που βλέπουμε σε πραγματικά μεγάλες πεδιάδες  όπως στην Ιβηρική όπου δεν μπορούν να πάνε με τίποτα πάνω από συγκεκριμένο ταβάνι καθώς δεν υπάρχουν δυναμικά αίτια καταβατών κτλ. Πιστεύω όμως οτι αν ήταν 2-3 παράλληλους νοτιότερα με ορογραφία όπως πχ η κοιλάδα του Ευρώτα στη Σπάρτη θα είχε δυνατότητες για πολύ ισχυρά πράγματα.

Αντικειμενικά όμως σε απόλυτα μέγιστες θερμοκρασίες είναι πολύ αδύναμος ο Θεσσαλικός κάμπος σε σχέση με τυπικά καταβατικές περιοχές της Αττικής, Φθιώτιδας, Αργολίδας, Σπάρτης, Κρήτης κτλ. 

Δεν χρειάζεται ορεογραφια μέσα στην πεδιαδα, για καταβατικος ανέμους έχουμε κοτσαμ.πινδο που στο κάτω κάτω είναι και πολύ ψηλότερη από μικρά βουναλακια που έχεις αναφέρει ότι προκαλούν φοεν. Εδώ μιλάμε για φοεν που ξεκινάει από γενικευμενες περιοχές 1500-2000 μετρων και ανάλογου σχήματος φυσικά.

Για αυτό κιόλας έγινε το 50αρι του Καναδά, χωρίς τα rockies με τέτοιο υψόμετρο δεν θα γινόταν.

Θα εξηγήσω αναλυτικά αργότερα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι εμέ για να χαρακτηριστεί ένας καύσωνας μεγάλος και ιστορικός ρόλο παίζει πρώτα η διάρκεια και μετά η γενίκευση των υψηλών θερμοκρασιών και όχι τόσο αν μια συγκεκριμένη περιοχή λόγω μορφολογίας κάνει μια συγκεκριμένη μέρα κάποιο ρεκόρ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την ιστορία!Ακραιοοοο,Ίσως βαραγανε κανένα τοπικό 48-49 Άρι,βγάζει και καλούς ανέμους!

Screenshot_2023-07-13-10-51-21-822.jpg

Screenshot_2023-07-13-10-50-20-330.jpg

Screenshot_2023-07-13-10-50-09-985.jpg

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα, τι ειναι αυτα ωρε τζιφε!!! 😂

Περα απο τα 30ρια+ που δειχνει, δεν ξερω αν προσεξε κανεις σας και τον τροπικο κυκλωνα που βγαζει στο στενο της Μαγχης και ανεβαζει ολο αυτο το τερας προς την περιοχη μας! Λες και ειμαστε σε σιμιουλέισον για σεναριο +5β το 2100!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, [weathermaniac] said:

Δεν χρειάζεται ορεογραφια μέσα στην πεδιαδα, για καταβατικος ανέμους έχουμε κοτσαμ.πινδο που στο κάτω κάτω είναι και πολύ ψηλότερη από μικρά βουναλακια που έχεις αναφέρει ότι προκαλούν φοεν. Εδώ μιλάμε για φοεν που ξεκινάει από γενικευμενες περιοχές 1500-2000 μετρων και ανάλογου σχήματος φυσικά.

Για αυτό κιόλας έγινε το 50αρι του Καναδά, χωρίς τα rockies με τέτοιο υψόμετρο δεν θα γινόταν.

Θα εξηγήσω αναλυτικά αργότερα.

Ε εντάξει από την ιστορικότητα των επίσημων σταθμών στη Θεσσαλία το βλέπεις πόσο αδύναμη είναι στις πραγματικά ακραίες μέγιστες. Άλλο στη συχνότητα των υψηλών Τ, στις ακραίες Τ δεν έχει το δυναμικό της υπόλοιπης νότιας Ελλάδας που έχουν άμεσα πολύπλοκη ορογραφία και δεν επαφείονται σε ορογραφία τύπου Πίνδου πολλά χιλιόμετρα μακριά. 

Άλλο τώρα να σου κάτσει ένα heat dome φάση Καναδάς one in a million. Εκεί και η Φλώρινα άνετα θα μπορούσε να δώσει οριακά τιμές πάνω των 47 βαθμών με τέτοιες Τ στα 850. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 minutes ago, dimitris27 said:

Για την ιστορία!Ακραιοοοο,Ίσως βαραγανε κανένα τοπικό 48-49 Άρι,βγάζει και καλούς ανέμους!

Screenshot_2023-07-13-10-51-21-822.jpg

Screenshot_2023-07-13-10-50-20-330.jpg

Screenshot_2023-07-13-10-50-09-985.jpg

Σε τέτοια έκταση κάνω confirm οτι και μοντελικά δε το έχουμε δει ποτέ στην Ελλάδα. Έχουμε ξαναδεί φυσικά τοπικά μέχρι 48 αλλά σε τέτοια έκταση δε θυμάμαι. Ας με διορθώσει κάποιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Σε τέτοια έκταση κάνω confirm οτι και μοντελικά δε το έχουμε δει ποτέ στην Ελλάδα. Έχουμε ξαναδεί φυσικά τοπικά μέχρι 48 αλλά σε τέτοια έκταση δε θυμάμαι. Ας με διορθώσει κάποιος

Δεν υπαρχει πουθενα κανενας καυσωνας με πανω απο 29/850 για οσο εχουμε δεδομενα στη χωρα, με αυτους τους χαρτες και με το σημερινο δικτυο σταθμων το 48ρι της Ελευσινας θα εσπαγε απο τις 11 το πρωι σε καποιες περιοχες 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Εγώ να δεις....κόντεψε να μου βγει το ματι

Σοβαρα τωρα,αν εβγαινε κατι τετοιο θα μου γυρναγαν τα μυαλα.Δεν ξερω τι θα εκανα.Παντως κλειδωνει δυστυχως δευτερος καυσωνας στο τελος της αλλης εβδομαδας,ενω υπαρχει υπονοια και για τριτο.Δεν ξερω αν εχουμε δει 3 back to back καυσωνες στη χωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ήταν ενδιαφέρον να δω αν μπορείτε τις επομενες ημέρες να με κοντράρετε στις μέγιστες. Είμαι στην έρημο έξω από το Αμπού Ντάμπι. Τώρα έχει 40οC με 32% υγρασία. Στις 11/7 είχαμε μέγιστη 49οC αλλά με 15% υγρασία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Σοβαρα τωρα,αν εβγαινε κατι τετοιο θα μου γυρναγαν τα μυαλα.Δεν ξερω τι θα εκανα.Παντως κλειδωνει δυστυχως δευτερος καυσωνας στο τελος της αλλης εβδομαδας,ενω υπαρχει υπονοια και για τριτο.Δεν ξερω αν εχουμε δει 3 back to back καυσωνες στη χωρα.

Όχι τόσο ισχυρούς back to back 3 σίγουρα όχι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Δεν υπαρχει πουθενα κανενας καυσωνας με πανω απο 29/850 για οσο εχουμε δεδομενα στη χωρα, με αυτους τους χαρτες και με το σημερινο δικτυο σταθμων το 48ρι της Ελευσινας θα εσπαγε απο τις 11 το πρωι σε καποιες περιοχες 😄

Με αυτούς τους χάρτες και δεδομένου οτι θα είχε καταβάτες στο Θριάσιο θα στοιχημάτιζα οτι θα κλείναμε οριακά στο 50 κόμα κάτι κάπου στο Θριάσιο. Αλλά οκ αυτά δε παίζει να βγούν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Με αυτούς τους χάρτες και δεδομένου οτι θα είχε καταβάτες στο Θριάσιο θα στοιχημάτιζα οτι θα κλείναμε οριακά στο 50 κόμα κάτι κάπου στο Θριάσιο. Αλλά οκ αυτά δε παίζει να βγούν.

Και η Λαμια με ΒΒΔ και οριακο 33/850 παιζει να πηγαινε για 50ρι! Νταξει λογικα δεν θα κατσει αλλα στο εγγυς μελλον λογικα θα το δουμε κι αυτο 😄🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι, από τους δημόσιους αξιόπιστους σταθμούς πχ η Λάρισα δεν έχει καταφέρει ποτέ πάνω από 45.4 (το 45.5 του ΕΑΑ είναι από την περίοδο που ο σταθμός έγραφε ότι να ναι και το είχε αμφισβητήσει και ο Ζιακο). 

Ο Θεσσαλικός κάμπος δίνει τυπική εικόνα μιας μέτριας φλάτ πεδιάδας όπου έχει συγκεκριμένο ταβάνι λόγω φτωχής ορογραφίας/γεωμορφολογίας. Είναι ακριβώς το ίδιο που βλέπουμε σε πραγματικά μεγάλες πεδιάδες  όπως στην Ιβηρική όπου δεν μπορούν να πάνε με τίποτα πάνω από συγκεκριμένο ταβάνι καθώς δεν υπάρχουν δυναμικά αίτια καταβατών κτλ. Πιστεύω όμως οτι αν ήταν 2-3 παράλληλους νοτιότερα με ορογραφία όπως πχ η κοιλάδα του Ευρώτα στη Σπάρτη θα είχε δυνατότητες για πολύ ισχυρά πράγματα.

Αντικειμενικά όμως σε απόλυτα μέγιστες θερμοκρασίες είναι πολύ αδύναμος ο Θεσσαλικός κάμπος σε σχέση με τυπικά καταβατικές περιοχές της Αττικής, Φθιώτιδας, Αργολίδας, Σπάρτης, Κρήτης κτλ. 

Εντωμεταξυ για να έχει πιάσει της ΕΜΥ 45.4, ο σταθμός του ΕΑΑ θα έπαιζε σίγουρα στο 46.5+ αν υπήρχε τότε, αφού είναι γνωστό ότι ο σταθμός της ΕΜΥ είναι ο δροσεροτερος όλων στην πόλη της Λάρισας σχεδόν πάντα. Είναι σαν να μου λες ότι το ταβάνι της Αθήνας είναι τάδε βάζοντας σαν κριτήριο τον σταθμό στο Γκάζι που πάνω από 43 δεν θα δει ποτέ. Εννοείται το φοεν στον Θεσσαλικό κάμπο είναι πολύ ισχυρότερο απ' ότι στην Αττική με συγκεκριμένου τύπου άνεμο αφού αυτή δεν έχει βουνό ανω των 1400 μέτρων, τυγχάνει απλά να μην είναι τόσο αστικοποιημενος. Αν είχε την ίδια αστικοποίηση με Αττική δεν θα υπήρχε καν σύγκριση. Τώρα να μιλάμε για τρομερά φοεν με λόφους 300 μέτρων είναι λίγο αστείο όταν η Θεσσαλία έχει Όλυμπο και Πίνδο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...