Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τολμήσω την εκτίμηση για την ιδιαίτερη πατρίδα μου, την Λάρισα. Θεωρώ δεδομένο ότι θα παίξει μπάλα γύρω στους 43 - 43,5 βαθμούς στο πικ του καύσωνα. Αξιόλογο νούμερο μεν, όχι κάτι πρωτοφανές για την περιοχή δε. Τα 44+ εξαρτώνται από ανέμους κλπ. και είναι δύσκολο να προβλεφθούν 100%. Αν σημειωθούν θερμοκρασίες 44-45+, το πιθανότερο είναι να απασχολήσουν τα νότια ηπειρωτικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Michael είπε:

Αν είναι να μας αποζημιώσει με κανέναν τέτοιο τον χειμώνα, εντάξει, θα την παλέψω...😁😁

cfs-0-4704.png

Μας έφερες μια ανάσα δροσιάς. Χαχαχα 

Από Πέμπτη μέχρι Κυριακή θερμοκρασίες άνω των 41 βαθμών με ελάχιστες 31. Θα ψηθεί η Χαλκίδα. Άνεμοι μέχρι 3 μποφόρ φαίνονται. Δεν το λες και άπνοια. Δεν ξέρω. Απαιτείται πολύ μεγάλη προσοχή. Και το θέμα είναι ότι φαίνεται να πηγαίνουμε όλο τον Ιούλιο έτσι. Φωνάζαμε για μπάνια στη θάλασσα το ξέρω, το θυμάμαι. Δεν ζητήσαμε όμως 40αρια. Ένα νορμάλ 32 έως 33 για κανένα μπανάκι θάλασσα. Αυτό είναι αρρώστια. Καλύτερα να έκανε μια μέρα 46 και μετά να έπεφτε δέκα βαθμούς από αυτή την παράνοια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η εμυ βλεπει μεγιστες 43,, μας δουλευουνε μαλλον. εκτος αν ειναι μαγοι ή εχουν κλεισει συμβολαιο με τον στρατηγο ανεμο 😄... Με το 6ρι δεν αλλαζουν πολλα, ας δουμε και τα δωδεκαρια και θα μπορουμε να εκτιμησουμε στον βαθμο τι θα βγει τελικα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Η εμυ βλεπει μεγιστες 43,, μας δουλευουνε μαλλον. εκτος αν ειναι μαγοι ή εχουν κλεισει συμβολαιο με τον στρατηγο ανεμο 😄... Με το 6ρι δεν αλλαζουν πολλα, ας δουμε και τα δωδεκαρια και θα μπορουμε να εκτιμησουμε στον βαθμο τι θα βγει τελικα!

Πάντως εγώ βλέπω εισβολή που την θερμοτερη μέρα έχει 2 βαθμούς κάτω στα 850 απ' την θερμοτερη του 2021 με το ζόρι και πολύ τοπικά τις μεσημβρινές ωρες δίνει 28 στην Αρκαδία, νομίζω λογικοί είναι οι 43 βαθμοί μέγιστη για Αττική, πιστεύω στο δίκτυο του ΕΑΑ μέγιστη γύρω στο 45 συνολικά στον ελλαδικό χώρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Η εμυ βλεπει μεγιστες 43,, μας δουλευουνε μαλλον. εκτος αν ειναι μαγοι ή εχουν κλεισει

Με 26 στα 850 ανετα βγαινει 43αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης δεν βλέπω καμιά μέρα σε καμία ραδιοβοληση το ελληνικό να δώσει πάνω από 26, μην πω θα ζοριστει ακόμα και 25.5 να δώσει στα 850 (κάπου μεταξύ 25.5-26 στα 850 βλέπω), οπότε κάπως θετικό σε σχέση με τα 27+ που έδινε

Το κακό είναι η διάρκεια 10 ημερών με 22+ στα 850

Τελικά ο καύσωνας του μαϊου 2020 είναι η μεγαλύτερη καιρική ανωμαλία που έχουμε δει ποτέ προς τα πάνω μάλλον (3 μέρες με 25+ στα 850 και 1 με 26!) και ευτυχώς να λέμε που έγινε Μάιο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιλιες φορες να ερχοντουσαν 47αρια για μια δυο μερες παρα αυτο το μαρτυριο για 10 μερες τουλαχιστον... !!!Εαν ερχοτανε κατι θερμοκρασιακα πιο ακραιο ισως μετα να ακολουθουσε πτωσαρα και καμια λιμνη...Υποθετικα παντα...Τωρα ομως θα φαμε για 10 μερες υψηλες μεγιστες και εξισου υψηλες ελαχιστες που θα κουρασουν παρα πολυ...!!Ας μην υποτιμαμε την ολη φαση.....Και ρεκορ να μην σπασουν,θα ναι δυσκολα τα πραγματα...Ελπιζω τουλαχιστον να μην εχουμε κατι αναλογο στη συνεχεια..Γιατι εχουμε ακομα Ιουλιο!!!

Τα 43 αρια ειναι δεδομενα..Τοπικα σιγουρα και παραπανω...Μας φαινονται normal αλλα δεν ειναι.. Μιλαμε για κολαση..Ασχετα εαν πλεον τα εχουμε συνηθισει λογω της πιο συχνης παρουσιας τους στον Ελλαδικο χωρο. Και 40 μεγιστες να ειχαμε για 10 μερες,παλι κολαση θα ηταν....

Προσοχη παιδες.. Νερα πολλα,χαλαρα γευματα και οχι ασκοπη παρουσια μπροστα στον κιτρινιαρη...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και εγώ να πω με την σειρά μου, προσοχή έξω, και πιείτε πολλά νερά. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την θερμοπληξία που έπαθα πέρσι επειδή ήμουν ΧΑΖΟΣ κάνοντας ποδήλατο καταμεσήμερο με 35 βαθμούς, με έντονο ρυθμό και χωρίς να εχω πιει στάλα νερό.  Ζάλη, πυρετός 40+ σπασμοί, και 3 οροί να με ενυδατώσουν και να με επαναφέρουν στα λογικά μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πανω απο τα κλιματικα σχεδον ολος ο ιουλιος βαση διαγραμματων αλλα στα φολοπροθεσμα υποτιθεται οτι θα ηταν ποιο δροσερος 

Υπομονη,γερα νευρα.Διοτι το πραγματικο καλοκαιρι τωρα ξεκιναει

Νομιζω η φαση  αρχιζει να θυμιζει καλοκαιρι 2021

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξασθένισε ο καύσωνας ειδικά για τα ανατολικά στο αικον από Κυριακή .

Όμως για να έρθει ασταθειολιμνη η νέα άνοδος είναι αναπόφευκτη. Αν δεν ανέβει η Τ απλά αυτό σημαίνει ότι θα πέσει με μελτέμι άνευ αστάθειας...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειτε εχει 25, ειτε 30 στα 850 αυτο που κρινει τις μεγιστες θερμοκρασιες και οι ιδιαιτεροτητες καθε περιοχες. Προπερσι πχ στο 47αρι του λαγκαδα, δε νομιζω να περιμενει κανεις τετοιες Τ χωρις κατι ακραιο στα 850. Κι ομως λογω ανεμων το εκανε. Οποτε και τωρα διαφορες περιοχες οπως πχ στη φθιωτιδα μπορει να γραψουν πολυ υψηλες θερμοκρασιες ασχετα αν θα εχει +28 ή + 30 απο πανω της.

 

Εδω περα προχθες και σημερα εγραψε 36-37 βαθμους. Και λογικα το σαββατο παλι τοσο θα κανει, αλλα ενδιαμεσα και κυριως απο κυριακη και μετα θα πεσει αρκετα στα επιπεδα 27-29 μεγιστων που και παλι ειναι λιγο πανω απο το κανονικο. Μεγιστη ολων των εποχων στη φρανκφουρτη ειναι το 39, δεν φτασαμε τοσο κοντα, αλλα σιγουρα το 5μερο που τελειωνει σημερα ειναι απο τα θερμοτερα της ιστοριας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40αρια με μασκα και στολή μιας χρήσης που δεν αναπνέει το σώμα 

τα μιλιγγια Βαράνε κολασμένα

και ο ήλιος ασελγεί πάνω σου ενώ 

νομίζεις ότι τα μπαλάκια έχουν φτάσει στους αστραγάλους!!!

παρ όλα αυτά η εποχή του είναι τι να κάνουμε!!!

Παντως είναι μέρες που ούτε η παραλία παλεύεται 

Μονο κάνα χωριό μ αυλή και αφού έχεις λουστεί με γκριλέν!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Άραγε αν στη θέση της Αφρικής ήταν θάλασσα, τι μέγιστες θερμοκρασίες θα χαμε τα καλοκαίρια?

τυπου μαλτας το πολυ 40-41 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα και παλι..Το 26 αρι εχει κλειδωσει..Και παιζουμε να δουμε που και ποσο μπορει να φτασει στα 850...Οπως εγραψε ο Γιωργαρος νωριτερα και με 26 στα 850 ανετα χτυπαει 43αρι..Μπορει και παραπανω βεβαια...Τα ακραια σεναρια απομακρυνθηκαν αλλα και παλι μιλαμε για 10ημερο δυσκολο..Πολυ δυσκολο...Ο καθενας νομιζω ξερει τι πρεπει η τι δεν πρεπει να κανει...Και προσοχη με τα δαση μας...Δε μας παιρνει να χασουμε ουτε ενα δεντρο.. !!Παρασκευη και Σαββατο οι πιο δυσκολες μερες..Ισως ομως να εχουμε και δυσκολοτερες το αλλο σκ....Μακρυα..Θα το δουμε...

Για την ωρα να σας ενημερωσω σε αποκλειστικα πλανα..Ο καυσωνακιας με το επιτελειο του πηγαν στον Ελληνικο στην Ε.Μ.Υ πριν λιγο και ζητησαν τροποποιηση του εκτακτου δελτιου...Καθως και αλλαγη του ονοματος του καυσωνα απο ΚΛΕΩΝ σε ΔΙΟΝΥΣΟΣ...Για λογους ευνοητους..

Εδω κατα την εισοδο του καυσωνακια και των συνεργατων του, στο  δευτερο οροφο που συγκαλουνται οι παντες για την εκδοση εκτακτου δελτιου...

unnamed-3.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάπως μου άρεσε η τελική εικόνα του ευρωπαικού.. Τζίφος άθλιος.. Απλά παρατύνει το Α-καιρικό μαρτύριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιος με τζίφο πάλι διαφωνούν για τους ανέμους στην Αττική το Σάββατο... Παρασκευή πάντως φαίνεται ότι θα επικρατήσει η αύρα του Σαρωνικου. Ποντάρω για μέγιστη 45β κάπου στη Λάρισα την Παρασκευή και από Αττική δυνατά σίγουρα η νέα Φιλαδέλφεια κάπου στο 43-44 και η Ελευσίνα αναλόγως τη συνιστώσα και την ένταση της αύρας. 

Για Σάββατο τώρα εάν επικρατήσει ο τζίφος να νπ θα δούνε τις μέγιστες του επεισοδειου αλλά δύσκολα πάνω από 40-41 αφού δείχνει δυναμικό μελτέμι, αντίθετα ο ποιος βγάζει πάλι αύρα! Τι να πω είμαι περίεργος να δω τι θα βγει τελικά...

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, Ζερίκιος said:

Άραγε αν στη θέση της Αφρικής ήταν θάλασσα, τι μέγιστες θερμοκρασίες θα χαμε τα καλοκαίρια?

Με ωκεανό σε τέτοιο γ. πλάτος λογικά μουσώνες το καλοκαίρι σαν την Ινδία. Αυτό είναι για άλλο θρεντ όμως!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Δεν υπάρχει φως πουθενά... Θα μας πάει αίμα ως τέλη ιουλη😡😡

Ως τέλη Αυγούστου θα έλεγα εγώ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Επίσης δεν βλέπω καμιά μέρα σε καμία ραδιοβοληση το ελληνικό να δώσει πάνω από 26, μην πω θα ζοριστει ακόμα και 25.5 να δώσει στα 850 (κάπου μεταξύ 25.5-26 στα 850 βλέπω), οπότε κάπως θετικό σε σχέση με τα 27+ που έδινε

Το κακό είναι η διάρκεια 10 ημερών με 22+ στα 850

Τελικά ο καύσωνας του μαϊου 2020 είναι η μεγαλύτερη καιρική ανωμαλία που έχουμε δει ποτέ προς τα πάνω μάλλον (3 μέρες με 25+ στα 850 και 1 με 26!) και ευτυχώς να λέμε που έγινε Μάιο 

Καταρχάς το Μάιο 2020 δεν είχαμε καύσωνα. Είχαμε έως 32 εδώ που μένω. Μάιο ποτέ δεν έχει κάνει καύσωνα. Ούτε Ιούνιο 1-15 δεν έχει κάνει ποτέ καύσωνα. Καύσωνες μπορεί να κάνει 16/6-31/8 ενώ μίνι καύσωνας από 1/6-15/9.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...