Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γυρισε σε ΒΔ στο οακα και τσιμπησε, αντιθετα η νεα φιλαδελφεια επεσε 1β γυρνοντας σε ΝΑ! 

Με αυτα και με αυτα το 44ρι αυριο στον αστικο ιστο ειναι εφικτο. Αντιθετα αν βγαλει και αυριο τετοια αυρα η Ελευσινα θα αρκεστει σε 40-41 στην καλυτερη.

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Ενας αναξιοπιστος ιδιωτικος μη ντειβις σταθμος διπλα στο ΟΑΚΑ κατεγραψε 41 και ο αλλος 40 λιγο πιο διπλα του.

Εγώ ξέρω ότι έφυγα από το σπίτι μου με 36 βαθμούς .....στην Κηφισίας στο Ψυχικό έφτασε 38.5 και στο ύψος του ΟΑΚΑ 38 ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Ειναι στρογγυλη η τιμη και μαλιστα εχουν λανθασμενο αλγοριθμο. Μπορει να κατεγραψε 39.4 και να το δειχνει ως 40 στο σαιτ της ΕΜΥ. Τα κανει κατι τετοια.
Παντως ο ντειβις διπλα απο το ΟΑΚΑ στο δημοτικο του αμαρουσιου εχει 39.3 Μεγιστη

Άλλο 39.3 και άλλο 41 όμως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα!

Πρώτη φωτογραφία το Στεφάνι τρίτη πρωί μέσα από τη σκηνή, στη δεύτερη η χιονουρα σε ψιλοτραγική για την εποχή κατάσταση. Θερμοκρασία τη Δευτέρα το βράδυ γύρω στις 10 με 10:30 στους 8,1 βάση σταθμού. Ο οποίος σταθμός δουλεύει κανονικά αλλά για κάποιο λόγο δεν είναι online.

IMG20230711084532.jpg

IMG20230710192640.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ΧΕΛΜΟΣ said:

Εγώ ξέρω ότι έφυγα από το σπίτι μου με 36 βαθμούς .....στην Κηφισίας στο Ψυχικό έφτασε 38.5 και στο ύψος του ΟΑΚΑ 38 ....

Ε εξαρταται απο πολλα. Πρεπει να εχεις το αμαξι σε ακινησια. Βαλε και οτι ο ανεμος αλλαζει απο στιγμη σε στιγμη
Πρεπει και να εισαι σε εκτεθειμενο σημειο. Γενικα με αμαξι το μονο που μπορεις να αντλησεις ειναι κυριολεκτικα η στιγμη και μονο. Και η μεταβολη απο την μια περιοχη στην Αλλη. 
Αλλα εξαρταται κι ολας τι εννοει ο καθενας με το "πηγα πχ εκει". Αλλος μπορει να εννοει 1χλμ διπλα αλλος 2 κλπ. Παιζουν ολα τον ρολο τους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40.7 ο Davis στον Αυλώνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Άλλο 39.3 και άλλο 41 όμως 

Ε προφανως
Αφου εχουν συστηματα του 1980 στην ΕΜΥ με τις απεικονισεις των σταθμων. 
Και πλεον ο καθε ιδιωτης βαζει εναν σταθμο της πλακας και βλεπουμε υπερκαταγραφες. Αστα να πανε...
Ακομα και οι ντειβις που βαζουν ευτυχως που εχω επικοινωνησει με πολλους ιδιωτες για την συντηρηση και την τοποθετηση τους για να ειμαστε σιγουροι του τι να εμπιστευομαστε. Προχθες ειχα συζητηση με 2 απο αυτους και ολα καλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23-38 η Τ στη Σαλόνικα σήμερα. Πολλή ζέστη με τον ήλιο να σε καίει. Ευτυχώς το ΣΚ θα πέσουμε στα 35-36αρια αν κι από Δευτέρα/Τρίτη πάμε πάλι στα 37-38αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Ε εξαρταται απο πολλα. Πρεπει να εχεις το αμαξι σε ακινησια. Βαλε και οτι ο ανεμος αλλαζει απο στιγμη σε στιγμη
Πρεπει και να εισαι σε εκτεθειμενο σημειο. Γενικα με αμαξι το μονο που μπορεις να αντλησεις ειναι κυριολεκτικα η στιγμη και μονο. Και η μεταβολη απο την μια περιοχη στην Αλλη. 
Αλλα εξαρταται κι ολας τι εννοει ο καθενας με το "πηγα πχ εκει". Αλλος μπορει να εννοει 1χλμ διπλα αλλος 2 κλπ. Παιζουν ολα τον ρολο τους

Το δέχομαι γιατί ξέρω ότι είσαι δυνατός  γνώστης σε ότι αφορά τους σταθμούς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

37.1 Καλλιθεα.Ασπροπυργος 37.4..Εσωτερικη στο κτιριο της δουλειας μου..40.4!!!

Υπεροχα,καταπληκτικα..Ποτε να μην τελειωσει...Η εταιρεια μου φρονιζει για δωρεαν σαουνα....Μερα ονειρο....🤣Μεχρι και τα εσωρουχα πλενονται αυτοματα...Σταζουν τα παντα...Ημερες δοξας!!!Ζητω ο Κλεων...

pas-kala.gif

Προσαρμοζομαι στη νεα πραγματικοτητα..Θα τρομαξει η Βιβη αλλα στο τελος θα με αγαπησει...

licensed-image.jpeg

Πάλι καλά που είστε κι εσείς εδώ και μου φτιάχνετε τη διάθεση!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

35.9 μέγιστη ....κανένας καύσωνας φυσικά ....απλά λίγη ζέστη φυσιολογική για την εποχή .....ούτε σταγόνα ιδρώτα δεν έβγαλα έξω που είχα δουλειές αφού η ατμόσφαιρα είναι τελείως στεγνή 

Περίμενες όντως καύσωνα σήμερα εκεί? Με επικράτηση αύρας και μόλις 2-3 σταθμοί στην Αττική να έχουν 40ρίσει, οι πιο ηπειρωτικοί για την ακρίβεια.

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι οι δυτικές και νοτιοδυτικές πλαγιές του Υμηττού, επειδή βλέπουν Σαρωνικό, σε ημέρες με αύρα, κρατιούνται σε επίπεδα κοντά στο Γκάζι. Η αύρα κάνει ανοδική κίνηση εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικα εμπιστευομαι ολους τους σταθμους ανεξαρτητως ειδους απο επισημους φορεις και μονο. Ολα τα αλλα μποριε να εχουν καθε ειδους σφαλματα, με σηματικοτερο αυτο της τοποθετησης ισως οχι απο αγνοια, αλλα απο αδυναμια ευρεσης καταλληλου σημειου (ταρατσες πολυκατοικιων κλπ).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40.6 Φιλοθέη γκαζώνει φουλ με το Ν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Ζερίκιος είπε:

Περίμενες όντως καύσωνα σήμερα εκεί? Με επικράτηση αύρας και μόλις 2-3 σταθμοί στην Αττική να έχουν 40ρίσει, οι πιο ηπειρωτικοί για την ακρίβεια.

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι οι δυτικές και νοτιοδυτικές πλαγιές του Υμηττού, επειδή βλέπουν Σαρωνικό, σε ημέρες με αύρα, κρατιούνται σε επίπεδα κοντά στο Γκάζι. Η αύρα κάνει ανοδική κίνηση εκεί.

Όχι δεν περίμενα καύσωνα ....σαφώς και με ΝΝΑ ρεύμα επιρρεαζομαι από τη θαλάσσια αύρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

No description available.
Αυτος ειναι ο πιο τυπικος χαρτης για το που εντοπιζονται οι μεγαλυτερες μεγιστες οσον αφορα το λεκανοπεδιο με επικρατηση αυρας.
Οποιος ξερει θα παρατηρησει πως η τοπογραφια της περιοχης σε εκεινα τα σημεια γινεται λακουβα σε σχεση με τα δυτικοτερα και ανατολικοτερα.
Οπως επισης και η σχεδον μηδαμινη υπαρξη πρασινου.
Η αυρα συνηθως κοβει λιγο και πολλες φορες κανει συνθηκες απνοιας σε εκεινον τον κυκλο εξου και η στιγμιαιες εκτοξευσεις των θερμοκρασιων στους σταθμους με σχεδον ταυτοχρονο τροπο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Προσωπικα εμπιστευομαι ολους τους σταθμους ανεξαρτητως ειδους απο επισημους φορεις και μονο. Ολα τα αλλα μποριε να εχουν καθε ειδους σφαλματα, με σηματικοτερο αυτο της τοποθετησης ισως οχι απο αγνοια, αλλα απο αδυναμια ευρεσης καταλληλου σημειου (ταρατσες πολυκατοικιων κλπ).

Εγω οχι χαχα. Οταν προκειται για ιδιωτικο σταθμο θα ενδιαφερθω μονο αν ειναι ντειβις και κατοπιν επικοινωνιας με τον ιδιοκτητη του σταθμου και ληψη φωτογραφιων για την τοποθετηση του θα τον λαμβανω υποψιν. Εννοειται συχνη συντηρηση οπως ταζει το εγχειριδιο εκτος απο περιπτωσεις βλαβων.
Τωρα και στους επισημους φορεις νταξει υπαρχει μια παραπανω εμπιστοσυνη κυριως γιατι εχουν ενα κυρος λογω WMO οποτε αναγκαστικα πρεπει να ειναι τελειοι η σχεδον τελειοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ChristosPapasoulis said:

No description available.
Αυτος ειναι ο πιο τυπικος χαρτης για το που εντοπιζονται οι μεγαλυτερες μεγιστες οσον αφορα το λεκανοπεδιο με επικρατηση αυρας.
Οποιος ξερει θα παρατηρησει πως η τοπογραφια της περιοχης σε εκεινα τα σημεια γινεται λακουβα σε σχεση με τα δυτικοτερα και ανατολικοτερα.
Οπως επισης και η σχεδον μηδαμινη υπαρξη πρασινου.
Η αυρα συνηθως κοβει λιγο και πολλες φορες κανει συνθηκες απνοιας σε εκεινον τον κυκλο εξου και η στιγμιαιες εκτοξευσεις των θερμοκρασιων στους σταθμους με σχεδον ταυτοχρονο τροπο.

Ε ναι η γνωστή γούβα που κάνει εκεί γύρω από τη Νέα Φιλαδέλφεια και βαράει τόσο γερά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38.2°C στη Χρυσούπολη Περιστερίου αυτή την ώρα... να δούμε αυτόν τον Ιούλη, εάν θα καταφέρει να σπάσει το ρεκόρ των 43.3°C του Αυγούστου 2021....

36 - 37°C αυτή την ώρα στο Πύργο, βάση των σταθμών.. αυτού του ΕΑΑ μέσα στη πόλη και του davis λίγο πιο έξω (Τραγανό)! Καλά τους πάει προς το παρόν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Όχι δεν περίμενα καύσωνα ....σαφώς και με ΝΝΑ ρεύμα επιρρεαζομαι από τη θαλάσσια αύρα 

Πάλι καλά γιατί αν μου λεγες οτι περίμενες, θα είχαμε αμφιβολίες για το πόσο γνωρίζεις θερμοκρασιακά την περιοχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Περίμενες όντως καύσωνα σήμερα εκεί? Με επικράτηση αύρας και μόλις 2-3 σταθμοί στην Αττική να έχουν 40ρίσει, οι πιο ηπειρωτικοί για την ακρίβεια.

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι οι δυτικές και νοτιοδυτικές πλαγιές του Υμηττού, επειδή βλέπουν Σαρωνικό, σε ημέρες με αύρα, κρατιούνται σε επίπεδα κοντά στο Γκάζι. Η αύρα κάνει ανοδική κίνηση εκεί.

Πλέον υπάρχουν διαθέσιμες  όλες οι πληροφορίες ,ακόμη και σε τοπικό επίπεδο ,οπότε εύκολα καταλαβαίνει κανείς τι θα συμβεί ή τι συμβαίνει.

us_model-en-319-9_modswissnow_2023071311_2_5017_156.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40αρίζει και το Θριάσιο στη Βλυχάδα ΕΑΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...