Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Τυχαίνει εδώ και 1-2 χρόνια λόγω δουλειάς να βρίσκομαι πολύ συχνά Π.Ψυχικο και Φιλοθέη.....καμία επαφή οι θερμοκρασίες των σταθμών στις ταράτσες με αυτές του αυτοκινήτου μου .....τουλάχιστον 2 βαθμούς πάνω δείχνουν 

image.png.67665ff2edcac57476ed5314778d7aae.pngΟκ εξηγησε μας τοτε και αυτην την τρελη διαφορα. Που δεν ειναι ουτε καν 1 χλμ η διαφορα. Και ειναι διπλα στην θαλασσα και οι 2.
image.png.9f2d2c5a669caff3b3e74b91fc028bb2.png
Η αυτην εδω την διαφορα.
Αναμενω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37.9 λέει εδώ σε μένα στη σκιά. Στο πίσω μπαλκόνι. Έχει ένα πάρα πολύ ελαφρύ βοριαδακι. Ανεπαίσθητο. Καλά...η αύρα δε νομίζω να φτάνει εδώ. Απέχουμε 20χλμ στην ευθεία (όχι οδικώς ) από την κοντινότερη ακτή, δλδ το ΣΕΦ.

Πάντως κάτι μου λέει ότι κάτι Κρυονέρια, Αγ.Στεφανοι κτλ θα είναι καλά. Αν έχει εδώ βοριαδακι με 38, έχει θα έχει 35 τώρα. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, ChristosPapasoulis said:

image.png.67665ff2edcac57476ed5314778d7aae.pngΟκ εξηγησε μας τοτε και αυτην την τρελη διαφορα. Που δεν ειναι ουτε καν 1 χλμ η διαφορα. Και ειναι διπλα στην θαλασσα και οι 2.
image.png.9f2d2c5a669caff3b3e74b91fc028bb2.png
Η αυτην εδω την διαφορα.
Αναμενω...

Το από κάτω επειδή τηβ ξέρω την περιοχή ο σταθμός του νέου κόσμου είναι γούβα και πολύ περικλείεται από σπίτια χωρίς δένδρα ενώ ο άλλος είναι 100 μέτρα πιο πάνω σε υψόμετρο και πιο κοντά στο βουνό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

36.4 Καλλιθεα..37.6 Ασπροπυργο..ΜΟΝΟ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΡΕΕΕΕΕ...

Βαλτος εισαι Σακη; Να μας αποτελειωσεις θελεις;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, snowjohn said:

Το από κάτω επειδή τηβ ξέρω την περιοχή ο σταθμός του νέου κόσμου είναι γούβα και πολύ περικλείεται από σπίτια χωρίς δένδρα ενώ ο άλλος είναι 100 μέτρα πιο πάνω σε υψόμετρο και πιο κοντά στο βουνό 

Υψομετρικη διαφορα δεν εχουν. 110μ ειναι του νεου κοσμου και 125μ της δαφνης.
Τωρα για το αλλο της γουβας δεν ειναι λογος να βγει ακυρος ενας σταθμος. Καθε αλλο. Το θεμα της τοπογραφιας ειναι αυτο που ειναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εντούτοις, να σου πω ότι πλέον οι ντελιβεραδες πληρώνονται με βάση τα δρομολόγια - παραγγελία. Επομένως, αν δεν κάνουν δρομολόγια, δεν θα πληρωθούν. Και όταν 2 λίτρα γάλα έχουν 4 € σχεδόν, καταλαβαίνεις ότι το μεροκάματο είναι πολύ σημαντικό!!

Οχι ολοι Θαναση. Και η ζωη ειναι πανω απ ολα! Τεσπα, εγω αναρωτιεμαι….ειναι χειροτεροι οι μαγαζατορες που στο βωμο του κερδους-επιβιωσης δεχονται παραγγελιες μεσα στο καμινι ή ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι που την εχουμε δει ραγιαδες και ΔΕΝ ξεκουναμε να παμε να παρουμε απο εκει οτι χρειαζομαστε ,τουλαχιστον τις καυτες ωρες της ημερας; Ρεαλιστικα χειροτεροι ειμαστε εμεις….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Οχι ολοι Θαναση. Και η ζωη ειναι πανω απ ολα! Τεσπα, εγω αναρωτιεμαι….ειναι χειροτεροι οι μαγαζατορες που στο βωμο του κερδους-επιβιωσης δεχονται παραγγελιες μεσα στο καμινι ή ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι που την εχουμε δει ραγιαδες και ΔΕΝ ξεκουναμε να παμε να παρουμε απο εκει οτι χρειαζομαστε ,τουλαχιστον τις καυτες ωρες της ημερας; Ρεαλιστικα χειροτεροι ειμαστε εμεις….

Σόρρυ για το off topic.

Υπάρχουν γείτονες που δεν τους έχω δει ποτέ να περπατούν!  Μόνο αμάξι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς έτσι είναι η πραγματικότητα για αυτές τις δουλειές. Δηλαδή όταν δεν έχει καύσωνα και έχει 34-36 βαθμούς που είναι κάτι πολύ τυπικό για καλοκαίρι είναι καλά για δουλεια αλλά με 3-4 βαθμούς παραπάνω δεν είναι; Προφανώς και στις δύο περιπτώσεις δεν είναι αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς. Προσωπικά σε τέτοιες μέρες ή σε μέρες με πολύ κρύο ή βροχή απλά δεν παραγγέλνω απ' έξω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

image.png.67665ff2edcac57476ed5314778d7aae.pngΟκ εξηγησε μας τοτε και αυτην την τρελη διαφορα. Που δεν ειναι ουτε καν 1 χλμ η διαφορα. Και ειναι διπλα στην θαλασσα και οι 2.
image.png.9f2d2c5a669caff3b3e74b91fc028bb2.png
Η αυτην εδω την διαφορα.
Αναμενω...

Φίλε μου πως ακριβώς θες να σου εξηγήσω τις διάφορες αν δεν δω πως είναι τοποθετημένοι οι σταθμοί ??????

Εδώ έχουμε φτάσει να λαμβάνουμε σοβαρά σταθμούς σε ταράτσες .....100% σωστά συντηρημένοι να είναι είναι αστείο να δεχόμαστε τέτοια  δεδομένα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, menidi είπε:

Σόρρυ για το off topic.

Υπάρχουν γείτονες που δεν τους έχω δει ποτέ να περπατούν!  Μόνο αμάξι!!!

Γιαυτο τα καρδιο-αγγειακα χτυπανε κοκκινο….δυστυχως. Συγχρονος τροπος ζωης λεγεται. Εδω στην επαρχια ειναι «μοδα» πολλοι 70++ να κυκλοφορουν με ενα μηχανακι για αποστασεις εστω και των 20 μετρων. Τους βλεπω και θελω να τους τα σπασω τα μηχανακια ωστε να αναγκαστουν να περπατησουν! Εγω για το καλο τους θα το εκανα, θα με πηγαιναν μεσα με ζουρλομανδυα ομως….😂

*Τελος τα οφφ τοπικ κι απο εμενα αν και οταν χανονται ζωες απο αυτο που βιωνουμε, οσο και να το κανεις μια σχεση την εχει.

Χαλκιδα 36 β με 43% και με υποψια εναρξης αυρας τα τελευταια λεπτα.

Επεξεργάστηκε από EVIA 1987!!
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Φίλε μου πως ακριβώς θες να σου εξηγήσω τις διάφορες αν δεν δω πως είναι τοποθετημένοι οι σταθμοί ??????

Εδώ έχουμε φτάσει να λαμβάνουμε σοβαρά σταθμούς σε ταράτσες .....100% σωστά συντηρημένοι να είναι είναι αστείο να δεχόμαστε τέτοια  δεδομένα 

Σε ταρατσα ειναι οι 9/10 σταθμοι στην Αττικη. Αρα ολοι ακυροι.... οκ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Ερχομαι και λεω εγω τωρα... με ποια κριτηρια γελανε; Συγκρισης; Οκ που ειναι λοιπον ενας αξιοπιστος σταθμος να δουμε γιατι γελανε; Υποτιθεται για να βγαλουμε ακυρο ενα νουμερο ΠΡΩΤΑ βλεπουμε αν υπαρχει σταθμος για συγκριση γειτονικος. Εαν οχι, τοτε περιμενουμε ανακοινωση απο τον ιδιωτη ή τον φορεα. Μου φαινεται βγαζουμε ακυρο οποιονδηποτε σταθμο οταν δεν συμφωνει με μια πλειοψηφια μονο και μονο για να εχουμε ενα ενιαιο συνολο. Να ελεγα πως η τοπογραφια και το ανεμολογικο της περιοχης μπορει να φτιαξει το ενιαιο συνολο να πω οκ. Η οτι ειναι εδαφος. Μιλαμε για φοβερα πυκνο αστικο ιστο και για περιεργη γεωμορφολογικη περιοχη...image.png.3e0e3df19dca81a106418a41c4be6b09.png

100 σελίδες να μου γράψεις και να προσπαθείς να με πείσεις το πράγμα είναι απλούστατο .......και ένας αδαής ξέρει ότι σταθμός τοποθετημένος  σε ταράτσα είναι ΑΚΥΡΟΣ !!!!!!!  

Αυτά από μένα και δεν επανέρχομαι γιατί καταντάει αστείο .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Σε ταρατσα ειναι οι 9/10 σταθμοι στην Αττικη. Αρα ολοι ακυροι.... οκ....

Φυσικά και είναι.

Να σε ρωτήσω .....ένας σταθμός σε ταράτσα πιάνει πιθανές αναστροφές ?????

Φυσικά και όχι .....αυτό από μόνο του δεν ανεβάζει τη μέση θερμοκρασία μιας περιοχής .....φυσικά και την ανεβάζει .....Για να μην πιάσουμε αντανακλάσεις θερμότητας από τα τσιμέντο της ταράτσας... πηγές θερμότητας κοντά από τοίχους κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Δυστυχώς έτσι είναι η πραγματικότητα για αυτές τις δουλειές. Δηλαδή όταν δεν έχει καύσωνα και έχει 34-36 βαθμούς που είναι κάτι πολύ τυπικό για καλοκαίρι είναι καλά για δουλεια αλλά με 3-4 βαθμούς παραπάνω δεν είναι; Προφανώς και στις δύο περιπτώσεις δεν είναι αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς. Προσωπικά σε τέτοιες μέρες ή σε μέρες με πολύ κρύο ή βροχή απλά δεν παραγγέλνω απ' έξω.

Αυτο ακριβως λεμε Γιαννο….οτι ΔΕΝ παραγγελνουμε. 100 ανθρωποι=100 δρομολογια ωστε να παραλαβουμε αυτο που χρειαζομαστε. 1 ανθρωπος=100 δρομολογια για να μας παρεχει τις υπηρεσιες του για κατ οικον παραδοση.

Επεξεργάστηκε από EVIA 1987!!
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Φυσικά και είναι 

Οκ αναμενω τον λογο που το δικτυο ειναι εντεταγμενο στον WMO
Περιμενω επιστημονικα τεκμηριωμενη απαντηση.
https://oscar.wmo.int/surface/#/search/station/stationReportDetails/0-300-1-athens

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ChristosPapasoulis είπε:

Οκ αναμενω τον λογο που το δικτυο ειναι εντεταγμενο στον WMO
Περιμενω επιστημονικα τεκμηριωμενη απαντηση.
https://oscar.wmo.int/surface/#/search/station/stationReportDetails/0-300-1-athens

Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει ....και μην περιμένεις να σου δώσω απάντηση συνομοσιολογικη γιατί δεν είμαι τέτοιος ....Πάντως αν ο σταθμός στη Φιλοθέη ανήκει στον WMO χάνω πάσα ιδέα και για τους επιστήμονες......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, geornik said:

Πρεπει να φτιαχτουν νεες πολεις στα 2100μ τελικα...

ναι για να καούν κι εκεί απο ''αμέλεια'' τα δάση😏😂

37.3 στην Αγία 37,6 το χαροκοπειο θα ζήσουμε και σήμερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

100 σελίδες να μου γράψεις και να προσπαθείς να με πείσεις το πράγμα είναι απλούστατο .......και ένας αδαής ξέρει ότι σταθμός τοποθετημένος  σε ταράτσα είναι ΑΚΥΡΟΣ !!!!!!!  

Αυτά από μένα και δεν επανέρχομαι γιατί καταντάει αστείο .....

Που προτεινεις να τοποθετηθει ενας σταθμος σε αυτην τη γειτονια για να δειχνει την πραγματικη θερμοκρασια?

 

athina_arxitektoniki.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Που προτεινεις να τοποθετηθει ενας σταθμος σε αυτην τη γειτονια για να δειχνει την πραγματικη θερμοκρασια?

 

athina_arxitektoniki.jpg

Θα μετραμε με τα αμαξια η των φαρμακιων...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Που προτεινεις να τοποθετηθει ενας σταθμος σε αυτην τη γειτονια για να δειχνει την πραγματικη θερμοκρασια?

 

athina_arxitektoniki.jpg

Δεν με απασχολεί ρε Γιώργο ....στο ξαναειπα ότι αν δεν υπάρχει χώρος για σωστή τοποθέτηση (πάρκο κτλ) ας μην μπει καθόλου .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Θα μετραμε με τα αμαξια η των φαρμακιων...

Δεν μου απάντησες όμως .....μετράνε σωστά οι σταθμοί στις ταράτσες ?????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Δεν με απασχολεί ρε Γιώργο ....στο ξαναειπα ότι αν δεν υπάρχει χώρος για σωστή τοποθέτηση (πάρκο κτλ) ας μην μπει καθόλου .....

Θα μείνει η Αττική χωρίς σταθμούς 😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Δεν με απασχολεί ρε Γιώργο ....στο ξαναειπα ότι αν δεν υπάρχει χώρος για σωστή τοποθέτηση (πάρκο κτλ) ας μην μπει καθόλου .....

Εγω άλλο ρωτησα.Που πρεπει να τοποθετηθει κατα τη γνωμη σου ο σταθμος στην παραπανω γειτονια για να προσεγγισει πιο σωστα την πραγματικη Τ που βιωνουν οι κατοικοι στα μπαλκονια τους?Στην ταρατσα ή στο πεζοδρομιο?Θα σου απαντησω εγω αν δε θες.Εκει που υπαρχει απροσκοπτη ροη αερα,στην ταρατσα δηλαδη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, quarantine είπε:

42,6°C Πολυτεχνείο Χανιά ΕΕΑ

Δεν πιστευω να είναι σε καμιά ταράτσα ο σταθμός,θα μας φαει ζωντανους ο Χελμος..αχαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...