Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39.7 Φιλοθέη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34,2 °C αυτή τη στιγμή στα νότια της Χαλκίδας με μία ασθενή αύρα αλλά δυστυχώς με υψηλή την υγρασία στο 45 με 50%! 
 

Η κατάσταση είναι επιεικώς τραγική, ο κόσμος που κυκλοφορεί στην πόλη είναι ελάχιστος και πραγματικά μοιάζει σα να επικρατεί ένα είδος κακοκαιρίας έξω και ο κόσμος προσπαθεί να προφυλαχτεί! 

Δεν ξέρω αν και σήμερα μείνουμε κάτω από τους 40 °C εξαιτίας της αύρας της ασθενούς που έρχεται από τα νότια αλλά αυτό που επικρατεί έξω είναι μία αηδία!
Δεν έχω όρεξη ούτε για μπάνιο να πάω, δεν έχω όρεξη ούτε έξω να βγω, μία ζαλάδα από το πρωί, μία βαριεστιμάρα να την πω!! 

82A0B86B-BC02-4319-8FF5-BEB85180A5B3.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Zisis said:

Όπως υποσχέθηκα εχθές ο σταθμός στην Αλίαρτο μόλις μπήκε....

Για να δούμε τι θα δούμε....περιμένω μεγάλες τιμές.....

https://temperature.gr/details/Αλίαρτος

Πάντως το κοιτούσα τώρα...αυτή τη στιγμή έχουν την ίδια θερμοκρασία με Λάρισα (32.2). Τυχαίο? Θα δείξει....αλλά περιμένω ανάλογες θερμοκρασίες 

Όπως περίμενα....πάνε χεράκι χεράκι μέχρι στιγμής Λάρισα και Αλίαρτος ....με την Αλίαρτο όμως να έχει μεγαλύτερη υγρασία...άρα και χειρότερη αίσθηση της θερμοκρασίας..

 

Edit

Δεν πρόλαβα να το πω..έκανε ένα πικ ένα βαθμό η Λάρισα....άντε να δούμε αν θα ακολουθήσει η Αλίαρτος στην επόμενη αποστολη

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

34,2 °C αυτή τη στιγμή στα νότια της Χαλκίδας με μία ασθενή αύρα αλλά δυστυχώς με υψηλή την υγρασία στο 45 με 50%! 
 

Η κατάσταση είναι επιεικώς τραγική, ο κόσμος που κυκλοφορεί στην πόλη είναι ελάχιστος και πραγματικά μοιάζει σα να επικρατεί ένα είδος κακοκαιρίας έξω και ο κόσμος προσπαθεί να προφυλαχτεί! 

Δεν ξέρω αν και σήμερα μείνουμε κάτω από τους 40 °C εξαιτίας της αύρας της ασθενούς που έρχεται από τα νότια αλλά αυτό που επικρατεί έξω είναι μία αηδία!
Δεν έχω όρεξη ούτε για μπάνιο να πάω, δεν έχω όρεξη ούτε έξω να βγω, μία ζαλάδα από το πρωί, μία βαριεστιμάρα να την πω!! 

82A0B86B-BC02-4319-8FF5-BEB85180A5B3.jpeg

Εμάς στην Λάρισα είναι κανόνας.. Ποτέ μην βγαίνεις μεσημέρι καλοκαίρι στην Λάρισα αλλιώς από αυτό: /\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

η καρδιά σου θα δείχνει αυτό: __________

 

Ωστόσο εδώ ήδη από το απόγευμα ειδικά νωρίς το βράδυ γίνεται χαμός στο κέντρο της πόλης, κυρίως αρχαίο θέατρο και περιξ στα μαγαζιά.. Τις προάλλες είχα περάσει 9 το βράδυ, έσταζες, και δεν έπεφτε καρφίτσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμάς στην Λάρισα είναι κανόνας.. Ποτέ μην βγαίνεις μεσημέρι καλοκαίρι στην Λάρισα αλλιώς από αυτό: /\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

η καρδιά σου θα δείχνει αυτό: __________

 

Ωστόσο εδώ ήδη από το απόγευμα ειδικά νωρίς το βράδυ γίνεται χαμός στο κέντρο της πόλης, κυρίως αρχαίο θέατρο και περιξ στα μαγαζιά.. Τις προάλλες είχα περάσει 9 το βράδυ, έσταζες, και δεν έπεφτε καρφίτσα

Πόλη φάντασμα θα ειναι το ΣΚ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι ώρες εδώ είναι utc να φανταστώ.

Νέα Φιλαδέλφεια και πέριξ θα είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές με τον νότια.Φαβορι και ο Αυλώνας βέβαια.

Screenshot_20230721_121711_Chrome.jpg.e4b6a36cbaaec1a0a1faa4851d49ce71.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, MeteoTirnavos είπε:

Επίσης έχουμε και μια πτώση στα 850 οπότε ίσως έχουμε 1 βαθμό πιο κάτω σε σχέση με χθες. Για να δούμε.

Ωραία μέρα η χθεσινή με την απροσδόκητη για μένα καταιγίδα, να μας έπιανε θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Βασικά μόνο το τζεμ την έδινε , τα υπόλοιπα δεν έδιναν τίποτα. Το αικον επίσης σε τρεξίματα έδινε αυτά τα αχνά μπλεδάκια που απλά σήμαινει ότι σε αυτό το πεδίο έβγαζε πιθανότητα για καταιγίδα. Αλλά σίγουρα τα πήγαμε καλά εχθές και με πολλούς κεραυνούς μάλιστα!

11 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Πόλη φάντασμα θα ειναι το ΣΚ

Ναι έτσι είναι. Εντωμεταξύ ανεβαίνω Θεσσαλονίκη Κυριακή, και Τετάρτη πάω Γιάννενα, έχω να δω 2 ορκωμοσίες μπακ του μπακ, μέσα στο καμίνι. Καλά θα πάει αυτό😝

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Zisis είπε:

Όπως περίμενα....πάνε χεράκι χεράκι μέχρι στιγμής Λάρισα και Αλίαρτος ....με την Αλίαρτο όμως να έχει μεγαλύτερη υγρασία...άρα και χειρότερη αίσθηση της θερμοκρασίας..

 

Edit

Δεν πρόλαβα να το πω..έκανε ένα πικ ένα βαθμό η Λάρισα....άντε να δούμε αν θα ακολουθήσει η Αλίαρτος στην επόμενη αποστολη

ΜΠΡΑΒΟ ρε φιλε για την τοποθετηση, ωραιο μερος, δυστυχως για καυσωνες, αλλα και το χειμωνα, μια ανεξερευνητη περιοχη της Βοιωτιας....

Στα δικα μας, μαλλον δεν θα παει πολυ ψηλα το λεκανοπεδιο σημερα, εχει βγαλει ηδη αυρα απο Σαρωνικο εστω και ασθενεστατη....

38,4 εντυπωσιακος ο Παπαγος νωρις νωρις αλλα ηδη μικρη πτωση

37αρι Βυρωνας

36 - 36,5 εδω στη γειτονια....καλα ζεστη καρα ζεστη ειναι, αλλα 42αρι ουτε σημερα θα δουμε

36,8 σε ρηχα νερα μεχρι στιγμης και το Γκαζι....με ΝΝΔ ανεμο (???)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα, 22.6β ελάχιστη αν και το πρωί που ξύπνησα δεν κατάλαβα ότι ήταν τόσο χαμηλά η θερμοκρασία. Τωρα στους 37 και ήδη ψήνομαστε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χωρίς λίβα δεν έχει δυναμική εδώ ευτυχώς. Μέχρι τις 11 ανεβαίνει γραμμικά και μετά πιάνει αύρα και μένει εκεί ή πέφτει λίγο. 33.3 στον περιφερειακό, 32.2 κοντά στο λιμάνι και μόλις 29.4 στο μέσον της παραλίας με 71% υγρασία όμως!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει ΒΑ η Βαρη και παει στα υψη! Περιεργως σημερα το γουεδερλινκ της Γλυφαδας δεν εχει πιασει τρελες τιμες (ακομα), στους 35,5 τωρα με αυρα. Μηπως τον βαραει ο ηλιος τα απογευματα? Εντελως αψυχολογητος πραγματικα! Δυστυχως το Ελληνικο δεν εγραψε μεγιστη χθες να συγκρινουμε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάος Καλαβρύτων σήμερα το πρωί .....ένα μέρος με τρομερή ζέστη (αποτελεί ένα από τα πιο ηπειρωτικά μέρη της χώρας ) αλλά και τρελές αναστροφες (όλο το καλοκαίρι θέλεις ζακέτα μετά τις 10 το βράδυ )

FB_IMG_1689932659849.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36.8 αυτήν την ώρα ....μάλλον ούτε σήμερα θα φτάσω το 38.9 που έχω μέγιστη έτους 

Ποταμος Κέρκυρας 34.2 βαθμοί και 64% υγρασία .....αίσθηση 45

Καλάβρυτα 36.5 και Πάος Καλαβρύτων 37.7

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάω τώρα πάντως την πρόβλεψη καιρού (από το δικό μας μοντέλο προγνωσης καιρού), και δυστυχώς λένε ότι κανένας σταθμός μας (Λαρισα ή Αλιάρτος) δεν θα πιάσει πάνω από 40 σήμερα.....θέλω όμως να πιστεύω ότι θα πιάσει γιατί συνήθως το απόγευμα ανεβάζει σε αυτές τις περιοχές.....

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, menidi είπε:

Στους 26.5 η ελάχιστη εδώ. Πάλι καλα που έφτασε τόσο, γιατί στις 11 τη νύχτα είχε 31. Εκλεισα κλιματισμό μέσα στη νύχτα μπας και κοιμηθώ σαν άνθρωπος έστω για μερικές ώρες. Πάντως με τέτοια ζέστη, δεν το χαίρεσαι το καλοκαίρι. Δλδ οκ...που να πας? Σε πάρκο? Σκας. Διήμερο σε παραλία? Πάλι σκας. Μέχρι να προσαρμοστείς στο νέο πλαίσιο, με τα ac , τα παράθυρα, τις διαδρομές μέχρι την παραλία κτλ...πάει...έσκασες. Μέσα στο νερό? Με 40+ έξω? Πάλι σκας και είναι και επικίνδυνο. 

Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου (και απο την εμπειρία μου) είναι σκιερά μέρη κάπου με δεντράκια και αραλίκι με καλή παρέα μέχρι αργά το βράδυ και μέχρι να περάσει το σίχαμα αυτό!

Καλημέρα!

Το διημερο σε βουνο ανω των 1700μ γιατι το εχεις εκτος επιλογων; Που το βραδυ θα θελεις και ενα φουτερακι μακρυμανικο; Αν μπορουσα να φυγω εστω και 2-3 μερες, βουνο θα επελεγα οπως το εχω κανει πολλακις….

Καλησπερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Zisis είπε:

Κοιτάω τώρα πάντως την πρόβλεψη καιρού (από το δικό μας μοντέλο προγνωσης καιρού), και δυστυχώς λένε ότι κανένας σταθμός μας (Λαρισα ή Αλιάρτος) δεν θα πιάσει πάνω από 40 σήμερα.....θέλω όμως να πιστεύω ότι θα πιάσει γιατί συνήθως το απόγευμα ανεβάζει σε αυτές τις περιοχές.....

Ειναι πολυ νωρις για Βοιωτια-Λαρισα ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...