Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχα άνοιξα τηλεόραση και κουφαθηκα,40c τώρα στη Λάρισα και 38 υπό σκιά....Λέω τι έγινε τώρα,και μπιανω σταθμό και βλέπω ωραιότατο 29 Άρι....

Λαμία 30c τώρα ,από μεσημέρι μπαίνει λίβας στη Φθιώτιδα,οπότε στα δυτικά τμήματα βλέπω να πιάνουμε 44-45 c...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Χαχαχα άνοιξα τηλεόραση και κουφαθηκα,40c τώρα στη Λάρισα και 38 υπό σκιά....Λέω τι έγινε τώρα,και μπιανω σταθμό και βλέπω ωραιότατο 29 Άρι....

Λαμία 30c τώρα ,από μεσημέρι μπαίνει λίβας στη Φθιώτιδα,οπότε στα δυτικά τμήματα βλέπω να πιάνουμε 44-45 c...

Γενικά τα μέσα με τα ψέματα και τις υπερβολές τους ενισχύουν την αίσθηση του κόσμου στον καύσωνα. Ναι σε κάποιες περιοχές όντως έχει πάρα πολύ ζέστη αλλά εδώ ακούω κόσμο να κάνει σαν να πεθαίνουν και έχουμε 36 ας πούμε, ενώ πριν τον καύσωνα είχαμε 33. Εεεε αυτοί οι 3 βαθμοί κάνουν όλη την διαφορά; Τα μέσα έχουν βάλει στο μυαλό μας ότι σε κάθε πόλη, 24 ώρες τη μέρα έχει 40αρια. Το οποίο φυσικά είναι ψέμα.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαγεια..Ειναι και ο δρομος περιεργος και αυτον τον κολπισκο δεν τον επιλεγουν ευκολα..Ησυχια,λιγος κοσμος και η ταβερνα μεσα στα δεντρα!!Και γυρω γυρω βουνα και πρασινο!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρεπει να συμπληρωνουμε 8 η 9 ημερες, πληρη 24ωρα, που η θερμοκρασια στα ευρυτερα μπετα του κεντρου δεν εχει πεσει κατω απο 28 - 28,5 βαθμους.....σαπιλα, φρικη, κλπ

Ζωγραφου ειδα ενα 28,7 στο μπαλκονι, και απορω και τοσο που επεσε, αφου απο τα ξημερωματα εχει αισθηση πνιξιματος εξω, υγρασια και δυσφορια....

33,5 - 34,0αρι νωρις νωρις, αιρκο στο φουλ, και αλλη μια ημερα σαν ζομπι

Υπομονη ως την Πεμπτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Παιδιά, δεν είναι τόσο οι υψηλές θερμοκρασίες. Έχουμε δει και χειρότερα. Η τεράστια διάρκεια είναι το θέμα. Αυτό είναι το άρρωστο, το αφύσικο της υπόθεσης. Δλδ μερικές φορές, πάνω στη "μανουρα" μας απέναντι στα συστημικά μέσα και φορείς (κανάλια, μεγάλα συμφέροντα κτλ) χάνουμε την επαφή με το ουσιώδες. Και ναι....το ουσιώδες είναι ότι εδώ μιλάμε για μια δεύτερη, τεράστια καιρική ανωμαλία μέσα σε μισό χρόνο. Πρώτα το χειμώνα με τις ζέστες και τώρα με τον ιστορικής διάρκειας καύσωνα. 

Δεν με ενδιαφέρει τι λένε τα κανάλια. Δεν με ενδιαφέρει αν οι Αμερικανοί ή οι Ρώσοι κτλ εκμεταλλεύονται την κατάσταση για να προωθήσουν τα συμφέροντα τους. Με ενδιαφέρει όμως ότι έχω να ανασανω σαν άνθρωπος, εδώ και 2 εβδομάδες και δυστυχώς έπεται συνέχεια. Και για αυτή την εμπειρία δεν χρειάζονται μπαλόνια στα 850. Ούτε "ειδικοί" επιστήμονες να μου το πουν. 

Καλημέρα. Φιλικά πάντα!

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, menidi είπε:

Καλημέρα! Παιδιά, δεν είναι τόσο οι υψηλές θερμοκρασίες. Έχουμε δει και χειρότερα. Η τεράστια διάρκεια είναι το θέμα. Αυτό είναι το άρρωστο, το αφύσικο της υπόθεσης. Δλδ μερικές φορές, πάνω στη "μανουρα" μας απέναντι στα συστημικά μέσα και φορείς (κανάλια, μεγάλα συμφέροντα κτλ) χάνουμε την επαφή με το ουσιώδες. Και ναι....το ουσιώδες είναι ότι εδώ μιλάμε για μια δεύτερη, τεράστια καιρική ανωμαλία μέσα σε μισό χρόνο. Πρώτα το χειμώνα με τις ζέστες και τώρα με τον ιστορικής διάρκειας καύσωνα. 

Δεν με ενδιαφέρει τι λένε τα κανάλια. Δεν με ενδιαφέρει αν οι Αμερικανοί ή οι Ρώσοι κτλ εκμεταλλεύονται την κατάσταση για να προωθήσουν τα συμφέροντα τους. Με ενδιαφέρει όμως ότι έχω να ανασανω σαν άνθρωπος, εδώ και 2 εβδομάδες και δυστυχώς έπεται συνέχεια. Και για αυτή την εμπειρία δεν χρειάζονται μπαλόνια στα 850. Ούτε "ειδικοί" επιστήμονες να μου το πουν. 

Καλημέρα. Φιλικά πάντα!

 

Ν` αγιασει το στομα σου....πες τα ρε ανθρωπε....παρεξηγηθηκα κι εγω τις προαλλες οτι και καλα ειμαι υπερμαχος της υπερθερμανσης, λες και τα παιρνω απο ποιον δεν ξερω, για να προωθησω τι....

αυτο που ζουμε ειναι αφυσικο, δεν εχει σχεση με τα καλοκαιρια ΠΡΟ 2007....

Τεσπα, καταλαβαινω σαν φυσιολογικη ανθρωπινη αντιδραση τον αρνητισμο, να λεει ο αλλος, δεν πειραζει, παντα τετοια εκανε, τιποτα δεν αλλαξε....κι ομως....δεν νομιζω οτι ο μεσος Αθηναιος το 1950 βιωνε 2 εβδομαδες να μην πεφτει η ελαχιστη κατω απο 30-31....με τιποτα....κι ας μην κοιταξω κανενα στατιστικο

Ζωγραφου 35αρι νωρις νωρις και γκαζωνει δυνατα και γρηγορα....καλα κουραγια σε οσους εργαζονται υπ` αυτες τις συνθηκες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φίλε @menidi έχεις απόλυτο δίκιο.....η διάρκεια της ζέστης είναι το πρόβλημα ....σιγά τις θερμοκρασίες που έχουμε ...εδώ έχω μέγιστη  έτους 38.9 ....σιγά το πράγμα .....όταν όμως 2 εβδομάδες σερί είσαι 37-39 και τη νύχτα 28-29 τότε το πράγμα είναι πολύ δυσκολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40.0 νταν μόλις o Davis fan aspirated της Φιλοθέης από το WeatherLink.

Σύντομα θα ακολουθήσει και η Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ η οποία τώρα δίνει 39

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πετάχτηκα στη δουλειά μου στη Νεα Ιωνία (δίπλα στο άλσος της Φιλαδέλφειας) για να ανάψω το κλιματιστικό ενόψει της δουλειάς που έχω σήμερα απο το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. Για να δροσίσει ο χώρος.

Εντάξει....η περιοχή εκεί έχει πάρει φωτιά χαχαχα. Φιλαδέλφεια Ιωνία, σταθερές αξίες στη ζέστη!! Το Μενίδι στα "ψηλά" του κάνει νερά ορισμένες φορές, λόγω υψομέτρου και Πάρνηθας. Φιλαδέλφεια όμως δεν σε προδίδει ποτέ μα ποτέ στις μεγάλες ζέστες! Είναι σαν τον Αργος, το σκύλο του Οδυσσέα που τον περίμενε μέχρι τέλους!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, menidi said:

πετάχτηκα στη δουλειά μου στη Νεα Ιωνία (δίπλα στο άλσος της Φιλαδέλφειας) για να ανάψω το κλιματιστικό ενόψει της δουλειάς που έχω σήμερα απο το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. Για να δροσίσει ο χώρος.

Εντάξει....η περιοχή εκεί έχει πάρει φωτιά χαχαχα. Φιλαδέλφεια Ιωνία, σταθερές αξίες στη ζέστη!! Το Μενίδι στα "ψηλά" του κάνει νερά ορισμένες φορές, λόγω υψομέτρου και Πάρνηθας. Φιλαδέλφεια όμως δεν σε προδίδει ποτέ μα ποτέ στις μεγάλες ζέστες! Είναι σαν τον Αργος, το σκύλο του Οδυσσέα που τον περίμενε μέχρι τέλους!! 

Ειδικά τις μέρες με αδύναμη αύρα στο υπόλοιπο λεκανοπέδιο η Νέα Φιλαδέλφεια έχει διαχρονικά πολύ μεγάλο potential σε εθνικό επίπεδο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39.9 Αυλώνας Meteoclub

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 ΟΑΚΑ ΕΜΥ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο γιαμπανακιας κρυφοκοιτα προς την ακτη...greek  kamaki....🤣Ειναι ενας κολπισκος που διασωζονται ακομα σπανια ειδη απο γοργονες...

20230722_124249.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38.8 Θησείο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...