Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες παρατήρησα για 1η φορά στα χρονικά ο σταθμός ΕΑΑ Πατήσια να γράφει χαμηλότερη μέγιστη (έστω και κατα 0.1°C) απ το σιβηρικό Γκάζι με φουλ ήλιο. Αδυνατώ να πιστέψω ότι συνέβη.

Ή ο ένας φτιάχτηκε (Πατήσια) ή ο άλλος χάλασε (Γκάζι). Έχω στείλει μήπως αρπάξω καμια πληροφορία.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστη Αττικής ως τώρα 38 Ελληνικό ΕΜΥ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Χθες παρατήρησα για 1η φορά στα χρονικά ο σταθμός ΕΑΑ Πατήσια να γράφει χαμηλότερη μέγιστη (έστω και κατα 0.1°C) απ το σιβηρικό Γκάζι με φουλ ήλιο. Αδυνατώ να πιστέψω ότι συνέβη.

Ή ο ένας φτιάχτηκε (Πατήσια) ή ο άλλος χάλασε (Γκάζι). Έχω στείλει μήπως αρπάξω καμια πληροφορία.

 

Όντως απίστευτο, κάτι παίζει. Στις ελάχιστες, πάντως, δεν πρέπει να το έχουμε πλησιάσει ποτέ το Γκάζι καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Θανατωθηκα.....ευτυχώς το κλιματιστικό δουλεύει έστω και λίγο(εσωτερική 27.5) ......με φόβο βέβαια  να το κάψω τελείως.....  και δεν έχω πάρει το καράβι να φύγω. Φοβερή ζέστη λέμε ....41.5 η αίσθηση έξω με τη θερμοκρασία 36.5 ... Το αυτοκίνητο στην επιστροφή από το μπάνιο στο λιβάδι του Ρώπα έγραψε 39 και κοντά στο νοσοκομείο 38

Ζέστη και στα Καλάβρυτα με 32 βαθμούς στα 730μ αλλά και στου Ζωγράφου με 35 βαθμούς αλλά και ριπές ανέμου στα 60χλμ/ώρα 

 

Τι πρόβλημα έχει το κλιματιστικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Στις ελάχιστες, πάντως, δεν πρέπει να το έχουμε πλησιάσει ποτέ το Γκάζι καλοκαίρι.

Και ούτε πρόκειται καθώς, εκτός του οτι το Γκάζι είναι ελαφρώς πιο αναστροφική περιοχή, βοηθάει και το περιβάλλον γύρω απ απ το σταθμό αφού έχει πολλά πάρκα στα οποία μάλιστα εφαρμόζεται κατα τόπους και αυτόματος ποτισμός τις νυχτερινές ώρες.

Ενώ γύρω απ το σταθμό Πατησίων κυριαρχεί το τσιμέντο προς κάθε κατεύθυνση.

Το πιο δροσερό σημείο των Πατησίων είναι το Πάρκο Φιξ στα Άνω Πατήσια.  Περνάω συχνά απο κει βραδινές ώρες και νιώθω την όποια διαφορά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Τι πρόβλημα έχει το κλιματιστικό 

Χθες εκεί που δούλευε κανονικά και έβγαζε κρύο ξαφνικά άρχισε να βγάζει ζεστό αέρα .....σήμερα βγάζει κάτι σαν κρύο ....φαντάσου το έχω στους 18 και στον ίδιο χώρο δεν πέφτει κάτω από 27 η θερμοκρασία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38αρακια σε αρκετές περιοχές της Μακεδονίας σήμερα.. 39.1 ένας σταθμός στο Κιλκίς. Εδώ Λάρισα χαλαρά με 36.5. Αλλά πολύ βαρετοκαιρία για την εποχή παιδί μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36.8 μέγιστη εδώ με αίσθηση 42 σήμερα ....τωρα 33 και αισθηση 38 με αυτήν την εκνευριστικη  άπνοια που χαρακτηρίζει το νησί τις 9/10 μέρες όλο το καλοκαίρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Χθες εκεί που δούλευε κανονικά και έβγαζε κρύο ξαφνικά άρχισε να βγάζει ζεστό αέρα .....σήμερα βγάζει κάτι σαν κρύο ....φαντάσου το έχω στους 18 και στον ίδιο χώρο δεν πέφτει κάτω από 27 η θερμοκρασία 

Βαλτο  στους 16 βαθμούς. Βγες στο εξωτερικό μηχάνημα και δες αν κρυώνει η χοντρή σωληνα, εκεί που μπαίνει στο μηχάνημα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Χθες εκεί που δούλευε κανονικά και έβγαζε κρύο ξαφνικά άρχισε να βγάζει ζεστό αέρα .....σήμερα βγάζει κάτι σαν κρύο ....φαντάσου το έχω στους 18 και στον ίδιο χώρο δεν πέφτει κάτω από 27 η θερμοκρασία 

Μήπως τό έχεις αυτόματο??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, tendcol είπε:

Μήπως τό έχεις αυτόματο??

Κλειστό καί νερό στην εξωτερική μονάδα!!

Από μέσα δες πού είναι ο αισθητήρας καί καθάρισε τόν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, tendcol είπε:

Κλειστό καί νερό στην εξωτερική μονάδα!!

Από μέσα δες πού είναι ο αισθητήρας καί καθάρισε τόν 

Δεν έχει κόψει από υψηλή  πίεση το μηχάνημα για να ρίξει νερό στο κοντεσερ του.

Αυτό το παθαίνουν  τα παλιά και επαγγελματικά κλιματιστικά που δουλεύουν όλη μέρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυσκόλεψε και στην Αθήνα το πράγμα απ' ότι βλέπω και ειδικά το βράδυ.... εδώ στο Πύργο τουλάχιστον άμα δε κάνει καύσωνα κανονικό κοιμάσε ωραία το βράδυ και το ξημέρωμα ένα σεντονακι το σηκωνει!

27.5 - 34.8°C η Χρυσούπολη Περιστερίου σήμερα ... το μελτεμάκι όπως αναμενόταν, συνεχίζεται παρά την άνοδο της Τ .

35αρισε σήμερα ο Πύργος... 35.1°C μέγιστη έγγραψε ο σταθμός στη πόλη. Σήμερα έκανε ζέστη το μεσημέρι και πάλι καλά που εξακολουθεί να φυσά ένα δροσερό αεράκι, δυτικό που και που ....

 

Όσο για τη φωτιά, η πυροσβεστική κινήθηκε εδώ ταχύτατα και τη προλάβανε, γι' αυτό και δεν έγινε θέμα. Απ' ότι φαίνεται προήλθε από βραχυκύκλωμα και πτώση καλωδίου της ΔΕΗ στο παραδιπλανό οικόπεδο.. δύο τρία οικόπεδα επηρρεαστηκαν στην ουσία, μιας και η φωτιά πέρασε και το δρόμο, ευτυχώς χωρίς να κινδυνευσει κανένα σπίτι. Ίσως να μη χρειαζόταν καν να το αναφέρω αλλά στα 25 μου, δεν έχει τύχει να ξαναδώ από τόσο κοντά φωτιά και τα χρειάστηκα. Ανεξάρτητα της οποίας αιτίας (οι περισσότερες είναι από εμπρησμό και με αποδείξεις), κάποια στιγμή όλοι μπορεί να βρεθούμε απέναντι σε αυτό το θηρίο (άλλοι πιο τυχεροί κι άλλοι δυστυχώς πιο άτυχοι). Γι' αυτό πρέπει να έχουμε το νου μας όλοι και να προσέχουμε !!!

Αυτά και συγγνώμη αν κούρασα λίγο με αυτό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Βαλτο  στους 16 βαθμούς. Βγες στο εξωτερικό μηχάνημα και δες αν κρυώνει η χοντρή σωληνα, εκεί που μπαίνει στο μηχάνημα. 

Θα το κάνω και θα σου πω ....σ ευχαριστω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΕΜΥ (Αυτόματοι και επανδρωμένοι σταθμοί) - Μέγιστες θερμοκρασίες (°C) 18/08/2023
FM 12–XI Ext. SYNOP - Maximum temperature in 24h 18/08/2023

1 Serrai 39.6
2 Athens (Closed) Airport 38.0
3 Argos 37.8
4 Thessaloniki Airport 37.2
5 Kerkyra Airport 37.0
6 Zakinthos 37.0
7 Doxato 36.9
8 Alexandroupoli Airport 36.8
9 Konitsa 36.3
10 Edessa 35.8
11 Chrysoupoli Airport 35.6
12 Elefsis Airport 35.6
13 Ioannina Airport 35.4
14 Larissa (Airport) 35.4
15 Desfina 34.5
16 Tatoi 34.5
17 Florina 34.0
18 Kozani Airport 33.8
19 Kastoria Airport 33.7
20 Tripolis Airport 33.6
21 Mytilini Airport 33.2
22 Kalamata Airport 32.9
23 Andravida Airport 32.8
24 Kefalhnia Airport 32.8
25 Limnos Airport 32.2
26 Samos Airport 31.8
27 Skiathos (Airport) 31.8
28 Athens Eleftherios Venizelos 31.5
29 El Venizelos 31.5
30 Kastelorizo 30.9
31 Kythira 30.9
32 Aktion (Airport) 30.8
33 Heraklion Airport 30.8
34 Souda (Airport) 30.8
35 Kasteli Airport 30.4
36 Chios Airport 30.2
37 Kos Airport 30.2
38 Karpathos (Airport) 30.0
39 Syros 29.9
40 Milos 29.8
41 Skyros Airport 29.8
42 Paros (Airport) 29.6
43 Rhodes Airport 29.6
44 Naxos 28.4
45 Mykonos (Airport) 28.2
46 Ikaria (Airport) 28.0
47 Astypalaia (Airport) 27.7

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ - Μέσες μηνιαίες θερμοκρασίες (°C) διαφόρων περιόδων αναφοράς και μέση 2023

Μίκρα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο Μακεδονία)

1959-1997: 26.0
1971-2000: 26.0
1959-2010: 26.4

Η μέση 01-18/08/2023 είναι 28.4

Λάρισα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο)

1955-1997: 26.2
1971-2000: 25.7
1955-2010: 26.5

Η μέση 01-18/08/2023 είναι 28.5

Κέρκυρα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο)

1955-1997: 26.3
1971-2000: 25.9
1955-2010: 26.6

Η μέση 01-18/08/2023 είναι 27.6

ΠΗΓΕΣ: ΕΜΥ και ημερήσια SYNOP σταθμών

Επεξεργάστηκε από Michael_SN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27αρι ακόμα και τώρα στην Λάρισα, βέβαια εδώ που είμαι λογικά θα είναι 2 βαθμούς πιο κάτω. Στην πεδιάδα έχουμε 22ρια τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/16/2023 at 3:52 AM, South καυσωνάκιας said:

@alkis91_2.0 για δες ένα κουλό

χθές 32.9 μέγιστη Γκόλφ Γλυφάδας vs 35.5 Ελληνικό ΕΜΥ.

Είπαμε πλέον και γω βάζω τις τιμές του Γκόλφ με έναν αστερίσκο αλλά κάνει κάτι πολύ αψυχολόγητα μέρες μέρες που με βάζουν σε σκέψεις. 

Μηπως ηταν η μερα που εβρεξε? Στο ελληνικο δεν εγραψε τπτ απο χιλιοστα... Τωρα γυρισα παο διακοπες δεν εχω δει τπτ αυτες τις μερες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθε βραδυ ριχνω μια ματια στους σταθμους λεκανοπεδιου κ με πιανει η καρδια μου....ρε τι θερμοκρασιες ειναι αυτες? Τι ΚΛΙΒΑΝΟΣ Αυγουστιατικα ειναι.αυτος?

27.5-28.0αρια αυτη την ωρα σε Μαρουσι Χαλανδρι Ζωγραφου Βυρωνα....με τσιμπημενη.υγρασια....εντελως ανακολουθες με.τις ημερησιες μεγιστες, ΟΚ κανει 36αρια οχι κατι το εξωφρενικο...

Ειπαμε.διακοπες διακοπες.αλλα καποια.στιγμη θα επιστρεψουμε...με πολυ βαρια καρδια κ πως θα την παλεψουμε.γενικα αλλα.κ καιρικα....

Στα 400 μ.της Δυτικης Φθιωτιδας γραψαμε.παλι.33.5αρι μεγιστη....35.5 ο καμπος (Μακρακωμη) κι επειδη βρεθηκα για δουλεια το μεσημερι η αισθηση ηταν ασχημη με υγρασια κ για περισσοτερο....

Ομως μετα τα μεσανυχτα ξεκιναει η κατρακυλα κ η ομορφη καλοκαιρινη δροσια ξεκουραζεται εται ο οργανισμος κ παιρνει χαμπαρι το υποσυνειδητο οτι ειναι 20 Αυγουστου πια κ τελειωσαν τα ψωμια του σιχαματος....

19.3 αυτη την ωρα δεν πεφτει πολυ χαρη σε ενα ελαφρυ ΒΒΑ αερακι....αλλα ενα 17-17.5αρι θα μας το κανει ως το πρωι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29,4 αυτήν την ώρα στα Πατήσια. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν γράψουμε γεμάτο 30αρι ελάχιστη Κυριακή - Δευτέρα. Φυσικά ο μήνας θα βγει πάνω από τα κλιματικά, εκτός αν αλλάξει θεαματικά κάτι μετά τις 25-26.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, alkis91_2.0 said:

Μηπως ηταν η μερα που εβρεξε? Στο ελληνικο δεν εγραψε τπτ απο χιλιοστα... Τωρα γυρισα παο διακοπες δεν εχω δει τπτ αυτες τις μερες!

Όχι δεν είχε βρέξει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...