Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Μεγάλο θέμα αυτό. Ίσως δεν έπρεπε  να πάνε οι αρμοδιότητες στην Π.Υ., αλλά πλεόν,δεν ξέρω αν είναι εφικτό να ξαναπάμε στα παλαιό σύστημα.

Τεράστιο λάθος του πατρος η μεταβεί Άρη της αρμοδιότητας στην πυροσβεστική υπηρεσια

εκτοτε τα δάση καίγονται ήσυχα χωρίς ανθρώπινη αντιδραση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, airfathaaaaa said:

τωρα λεει αποφασισε η πυροσβεστικη να στειλει τους δασοπυροσβεστες στην παρνηθα

Βλέπω κι εγώ πυροσβεστικά στις φουρκέτες του καζίνο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Τα λεφτά στην Πανεπιστημίου, τα έδωσε ο Δήμος Αθηναίων και είναι πρόβλημα δικό του, αν τα χάλασε για αηδίες. Σε κάθε περίπτωση τα χρήματα αυτά είναι άσχετα με τα λεφτά που εχουν δοθεί στους Δήμους για την Πυροπροστασία τα οποία μάλιστα, ήταν πολύ περισσότερα από πέρισυ:  https://www.myota.gr/2023/03/30/2314-εκατ-για-την-πυροπροστασία-στους-δήμ/

Φαντάσου δλδ και να μην έδιναν περισσότερα χρήματα ρε συ 🤣 

Θα είχαμε μετατραπεί σε Ερμή....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η έκρηξη της δασικής πυρκαγιάς στην Πάρνηθα την Τετάρτη 23 Αυγούστου 2023 - Δημιουργία πυρονέφους

                                                         https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2891

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Φαντάσου δλδ και να μην έδιναν περισσότερα χρήματα ρε συ 🤣 

Θα είχαμε μετατραπεί σε Ερμή....

Αστα να πάνε... 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Orinos είπε:

Τεράστιο λάθος του πατρος η μεταβεί Άρη της αρμοδιότητας στην πυροσβεστική υπηρεσια

εκτοτε τα δάση καίγονται ήσυχα χωρίς ανθρώπινη αντιδραση

Το 1998 έγινε η αλλαγή 😎 
image.png.68d5dd2645be74f109f3008654b56b45.png

https://el.wikipedia.org/wiki/Πυροσβεστικό_Σώμα_Ελλάδας

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ στη Χαλκιδα εβρεξε. Χαθηκε να βγαλει μια καταιγιδα στην Παρνηθα; Θλιψη και μονο θλιψη, δεν εχω διαθεση να κανω τιποτα….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης βλέπω πυροσβεστικό στην κορυφή, προς Αγ. Γεώργιο αλλά και στο δασικό που κατεβαίνει από εκεί. Επίσης 4 air tractors πάνε για προσγείωση στο Τατόι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Εντωμεταξυ στη Χαλκιδα εβρεξε. Χαθηκε να βγαλει μια καταιγιδα στην Παρνηθα; Θλιψη και μονο θλιψη, δεν εχω διαθεση να κανω τιποτα….

Ας βρεξει και στη βοιωτια..ισως εκει το εχουν και περισσοτερη αναγκη αυτη τη στιγμη με τα διαφορα μετωπα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερή εικόνα απο Συκορράχη Έβρου ,δεν εχει τέλος εκεί. Όλος ο ημιορεινός-ορεινος όγκος από τα σύνορα μέχρι τον κάμπο της Κομοτηνής κάηκε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε εικόνα απ τον ελικωνα?

Η καταστροφή  στον Έβρο δεν έχει προηγούμενο ☹️

Επεξεργάστηκε από Yianpep
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεχρι να αρχισει το ποδοσφαιρο βλεπω σκηνες απο τον Εβρο...Αλλα και απο αλλα μετωπα της χωρας..

Ειναι λιγο οξυμωρο...Στον καιρο της πανδημιας στελναμε μηνυμα για να  βγουμε απο το σπιτι μας..Τωρα το κρατος μας στελνει μηνυμα για να το αφησουμε..Πως αλλαζουν οι καιροι ε??

Παντως οι εκκενωσεις μεσω του 112 ειναι αντικειμενικα σωστες αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις υπερβολικες ισως και ασκοπες..Χρειαζεται μετρο..Πολυ ευκολα στελνεται...Και καλο θα ηταν οταν παιρνεις την αποφαση ως κρατος να εκκενωσεις ενα χωριο,ως κρατος οφειλεις και να το υπερασπιστεις...Αλλιως.....

Καλη συνεχεια απο μενα..

Καλο κουραγιο σε Βοιωτους και Θρακιωτες!!!

Για την Παρνηθα δεν εχω καλο προαισθημα...Ελπιζω να διαψευστω..Αλλα τη νυχτα τη ρημαδα την φοβαμαι αρκετα..Καιει ακομα...Απο την καμερα του αστεροσκοπειου ειναι ορατη!!Και σημερα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε νέα για τη μόνη του Οσίου Λουκά;;

Πείτε μου ότι δεν κάηκε το καθολικό της μονής! Απ'οτι κατάλαβα κάποια κτήριο εντός του περιβόλου έπιασε φωτιά;;;

Πραγματικά αν διαβάσω ότι κάηκε το καθολικό (η κυρία εκκλησία) θα τρελαθώ.

Μιλάμε για το σπουδαιότερο βυζαντινό μοναστήρι της Ελλάδας, ο,τι είναι ο Παρθενώνας για την κλασική εποχή είναι ο Όσιος Λουκάς για τη βυζαντινή 

Δεν μπορούμε να προστατεύσουμε ούτε τη φύση, ούτε τους ανθρώπους ούτε τα μνημεία μας. Αηδία και οργή 😡😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μ

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Έχουμε νέα για τη μόνη του Οσίου Λουκά;;

Πείτε μου ότι δεν κάηκε το καθολικό της μονής! Απ'οτι κατάλαβα κάποια κτήριο εντός του περιβόλου έπιασε φωτιά;;;

Πραγματικά αν διαβάσω ότι κάηκε το καθολικό (η κυρία εκκλησία) θα τρελαθώ.

Μιλάμε για το σπουδαιότερο βυζαντινό μοναστήρι της Ελλάδας, ο,τι είναι ο Παρθενώνας για την κλασική εποχή είναι ο Όσιος Λουκάς για τη βυζαντινή 

Δεν μπορούμε να προστατεύσουμε ούτε τη φύση, ούτε τους ανθρώπους ούτε τα μνημεία μας. Αηδία και οργή 😡😡

μονο ενα παλιο κτιριο το καθολικο απειραχτο 

δες τωρα και οπεν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό με τις εκκενώσεις ισχύει. Το είδα και εδώ, εκκενώσεις σε οικισμούς λίγο έξω απ' το Βόλο ενώ η φωτιά ήταν χιλιόμετρα μακριά (ασχέτως που τα μέσα έλεγαν ψέμματα ότι η φωτιά μπήκε στο Σέσκλο π.χ. Σε κανένα χωριό δεν μπήκε η φωτιά και κανένα εργοστάσιο δεν κάηκε "ολοσχερώς"). Εντάξει σωστό είναι σαν μέτρο αλλά σε κάποιες περιπτώσεις δεν υπήρχε σχέδιο. Μποτιλιαρίσματα στον δρόμο με κίνδυνο σε περίπτωση που πλησιάσει η φωτιά να δημιουργηθεί μεγάλο θέμα. Γενικά πέρα απ' τους πιλότους, μια ζωή στις φωτιές βλέπω ανοργανωσιά και έλλειψη σωστής εκπαίδευσης δυστυχώς. Ειδικά που μένουν κάτοικοι με παντόφλες και χωρίς μπλούζες μέσα στη φωτιά είναι λάθος. Δεν γνωρίζουν. Καταλαβαίνω την αγωνία για τις περιουσίες αλλά αν δεν έχεις εμπειρία σε τέτοιες καταστάσεις μπορεί να σε βρει η φωτιά και να μην μπορέσεις να ξεφύγεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Yianpep είπε:

Έχουμε εικόνα απ τον ελικωνα?

Η καταστροφή  στον Έβρο δεν έχει προηγούμενο ☹️

Γιάννη η φωτιά ειναι λίγο κάτω απο έλατα και ανεβαίνει την νότια απότομη πλαγιά. Αν κόψει ο αέρας η φωτιά θα βγει εύκολα στην κορυφή των 1300μ που ειναι Δυτικότερα της Λιβαδειάς( Όχι σε αυτη που ειναι το Ζερίκι,πιο δυτικά ). Υπάρχουν κάποιοι δρομοι στην πλαγιά αλλά εφόσον απειλείται το χωριό Στείρι δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς.

SmartSelect_20230823_205012_Facebook.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

αλλά εφόσον απειλείται το χωριό Στείρι δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς.

Αυτό ακριβώς. Αν όμως αντί για Στείρι απειλούνταν καμια Εκάλη, θα σου λεγα εγώ πως θα χαν πέσει παν κατα πάνω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Αυτό ακριβώς. Αν όμως αντί για Στείρι απειλούνταν καμια Εκάλη, θα σου λεγα εγώ πως θα χαν πέσει παν κατα πάνω. 

Ενοούσα δεν θα ασχοληθεί κανένας με τον Ελικώνα Σπύρο. Εντάξει, η πυροσβεστική θα προσπαθήσει να σώσει το χωριό,με οσες δυνάμεις εχει στην διάθεση της βέβαια. Σίγουρα δεν περιμένουμε 30 οχήματα. 

Το πρόβλημα είναι οτι η φωτιά κατεβαίνει την πλαγιά.Αν δεν την χτυπήσεις ψηλα , δεν θα σταματήσει. Θα περιμένουν εξω απο τα σπίτια να σωσουν ότι σώζεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Γιάννη η φωτιά ειναι λίγο κάτω απο έλατα και ανεβαίνει την νότια απότομη πλαγιά. Αν κόψει ο αέρας η φωτιά θα βγει εύκολα στην κορυφή των 1300μ που ειναι Δυτικότερα της Λιβαδειάς( Όχι σε αυτη που ειναι το Ζερίκι,πιο δυτικά ). Υπάρχουν κάποιοι δρομοι στην πλαγιά αλλά εφόσον απειλείται το χωριό Στείρι δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς.

SmartSelect_20230823_205012_Facebook.jpg

Οκ Μήτσο ευχαριστώ 

Πάει κι ο ελικωνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μεχρι να αρχισει το ποδοσφαιρο βλεπω σκηνες απο τον Εβρο...Αλλα και απο αλλα μετωπα της χωρας..

Ειναι λιγο οξυμωρο...Στον καιρο της πανδημιας στελναμε μηνυμα για να  βγουμε απο το σπιτι μας..Τωρα το κρατος μας στελνει μηνυμα για να το αφησουμε..Πως αλλαζουν οι καιροι ε??

Παντως οι εκκενωσεις μεσω του 112 ειναι αντικειμενικα σωστες αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις υπερβολικες ισως και ασκοπες..Χρειαζεται μετρο..Πολυ ευκολα στελνεται...Και καλο θα ηταν οταν παιρνεις την αποφαση ως κρατος να εκκενωσεις ενα χωριο,ως κρατος οφειλεις και να το υπερασπιστεις...Αλλιως.....

Καλη συνεχεια απο μενα..

Καλο κουραγιο σε Βοιωτους και Θρακιωτες!!!

Οταν στέλνετε μήνυμα στο 112 για εκκένωση, στέλνονται και δυνάμεις για να επιτευχθεί, επομένως δεν είναι ότι στέλνουν ένα μηνυμα και είμαστε οκ. Απαιτεί και αυτό μία οργάνωση . Θα συμφωνήσω προφανώς ότι και η υπεράσπιση είναι επίσης  υποχρέωση, ίσως ακόμα πιο δύσκολη να επιτευχθεί,  αλλά από τη στιγμή που έχουν καταλάβει ότι δε μπορούν είτε λόγω αδυναμίας είτε λόγω ανικανότητας - δεν εχει σημασία-, καλύτερα να γλυτώνει ο κόσμος και ας γίνεται "υπερβολικά".

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, nikolas 2365 said:

Πάρνηθα έχουμε εικόνα;

Κόκκινα φωτάκια σε όλη την πλαγιά δλδ και μέσα στους δασικούς) αρά καλά είμαστε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Yianpep είπε:

Οκ Μήτσο ευχαριστώ 

Πάει κι ο ελικωνας

Λογικά ένα 30-40% κινδυνεύει άμεσα. Δεν ξερω αν εχει προχωρήσει η φωτιά και προς το Κυριάκι,αρά να κινδυνεύει και η κορυφη των 1500μ πάνω απο Λιβαδειά-Ζερίκι .Φαίνεται λάμψη πίσω απο το βουνό αλλα ας ελπίσουμε οτι ξεγελά η κάμερα. 

Πάντως σε 48 ωρες κάηκαν σχεδόν όλα τα παράλια της Βοιωτιάς προς Κορινθιακό και μάλιστα με βοριά. Απίστευτο  ! 

SmartSelect_20230823_210615_Chrome.jpg

SmartSelect_20230823_210548_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Αυτό ακριβώς. Αν όμως αντί για Στείρι απειλούνταν καμια Εκάλη, θα σου λεγα εγώ πως θα χαν πέσει παν κατα πάνω. 

Δηλαδή στο Μενίδι, που ασχολήθηκαν, μένουν εφοπλιστες; Απλά νομίζω ότι κάποια στιγμή απλώς δεν φτάνουν οι δυνάμεις και υπάρχει και η εξάντληση.  Επίσης αν σε μία περιοχή κινδύνεύουν 1000 απίτια και σε άλλη 30, δεν είναι λογικό η βαρυτητα να πέσει στην περιοχή με τα  περισσότερα;

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε καμία εκτίμηση για ποσά στρέμματα κάηκαν στην Πάρνηθα? Κοιταζοντας το χάρτη και αθροίζοντας τα καμένα του 21 με τα τωρινά πρέπει να χει μείνει κάτω από 50% του δάσους, ίσως και λιγότερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...