Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψιχαλιζει τωρα εδω. 

Το θετικο της αναφορας για να γραφω και κατι θετικο μεσα στο ελληνικο καλοκαιρι ειναι οι 15 βαθμοι ελαχιστη σημερα με ανθρωπινες βραδινες συνθηκες.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, olaficent said:

Υπαρχει αναζωπυρωση κοντα στο φρουριο της φυλής????!!!!

Κι χθες το βράδυ το είχα γράψει, υπήρχε αρκετός καπνός από εκείνη την κατεύθυνση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κουτσα κουτσα το φαγαμε..Με μεγαλες αντικειμενικα απωλειες...Κουραστηκαμε και καιρικα και ψυχολογικα λογω πυρκαγιων!!!Ενας Μπαλος θα μας σωσει αλλα και σε διαρκεια...Μερα μεσημερι σκοτος...Καλλιθεα..

20211014_135619.thumb.jpg.9d5c60de38097c75b6e57a3088c80bdb.jpg

Βαλια Καλντα τα πρωτα χιονια..Ετσι πρεπει να ναι τα βουνα μας!!!!

245441590_2077813105699616_2582660167455792351_n.jpg.68fd9ad7cfd6030c12147fb34f8ebb20.jpg

Ελα φθινοπωρακι μην αργεις!!!

Αιντε..Βαρεθηκαμε!!!!Μακαρι να κατσει οσο το δυνατον καλυτερα και η λιμνη του σκ..Να πεσει νερο σε οσο το δυνατον περισσοτερες περιοχες..Δεν ειναι θεμα γουστου απλα ζωτικης σημασιας!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Κουτσα κουτσα το φαγαμε..Με μεγαλες αντικειμενικα απωλειες...Κουραστηκαμε και καιρικα και ψυχολογικα λογω πυρκαγιων!!!Ενας Μπαλος θα μας σωσει αλλα και σε διαρκεια...Μερα μεσημερι σκοτος...Καλλιθεα..

20211014_135619.thumb.jpg.9d5c60de38097c75b6e57a3088c80bdb.jpg

Βαλια Καλντα τα πρωτα χιονια..Ετσι πρεπει να ναι τα βουνα μας!!!!

245441590_2077813105699616_2582660167455792351_n.jpg.68fd9ad7cfd6030c12147fb34f8ebb20.jpg

Ελα φθιονοπωρακι μην αργεις!!!

Αιντε..Βαρεθηκαμε!!!!Μακαρι να κατσει οσο το δυνατον καλυτερα και η λιμνη του σκ..Να πεσει νερο σε οσο το δυνατον περισσοτερες περιοχες..Δεν ειναι θεμα γουστου απλα ζωτικης σημασιας!!

Τώρα δεν θέλουμε πολύ νερό στην Πάρνηθα. Ούτε στον Έβρο και τη Βοιωτία . Ειδικά εδώ στο Μενίδι θα γίνει χαμός. Πλημμύρες εδώ, είχαμε ακόμη και με όλο αυτό το δάσος ακριβώς από πάνω μας. Φαντάσου τώρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Τώρα δεν θέλουμε πολύ νερό στην Πάρνηθα. Ούτε στον Έβρο και τη Βοιωτία . Ειδικά εδώ στο Μενίδι θα γίνει χαμός. Πλημμύρες εδώ, είχαμε ακόμη και με όλο αυτό το δάσος ακριβώς από πάνω μας. Φαντάσου τώρα....

Νερο θελουμε οχι πλυμμηρες..Εννοειται...Να βρεξει...Να ξεβρωμισουμε θανασακο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παλι φωτια στη μακρακωμη μολις τωρα....δεν γινεται αυτο δεν προλαβαινουμε να κοιμηθουμε.....στα οπλααααα παλι με ψεκαστικα και υδροφορες....

Screenshot_20230825_144124_Facebook.jpg

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, menidi είπε:

Τώρα δεν θέλουμε πολύ νερό στην Πάρνηθα. Ούτε στον Έβρο και τη Βοιωτία . Ειδικά εδώ στο Μενίδι θα γίνει χαμός. Πλημμύρες εδώ, είχαμε ακόμη και με όλο αυτό το δάσος ακριβώς από πάνω μας. Φαντάσου τώρα....

επρεπε απο χτες κιολας να ηταν εκει πανω το δασαρχειο και να κανει τα απαραιτητα αλλα τους πηρε 7 χρονια απο το 2007 για να δεσουν την πισω πλευρα της παρνηθας......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, Frostfang8 said:

δεν συνεχιζω πιστευε οτι θες. ψαξε αν θες κανε οτι θες. δεν θα με ενοχλουσε η ειρωνια προς εμενα. με ενοχλει η πληρης απαξιωση καποιον πραγματων που γινονται σωστα. θα εχεις τους λογους σου υποθετω. 
αν θελουν να εχουν παρατημενα τα παντα ας τα εχουν σε παρνηθα κτλ. 

Παρακολουθώ τα του ΣΠΑΥ αρκετά χρόνια καθώς μ'ενδιέφερε το θέμα με το δίκτυο μονοπατιών. Σίγουρα κάθε λιθαράκι που βάζει κανείς καλό κάνει.

Όταν έρθει η ώρα της φωτιάς όμως, όλες αυτές οι δράσεις ενδέχεται να μην επαρκούν, όπως δεν ήταν επαρκείς και στην Πάρνηθα. Η Πάρνηθα δεν είχε σκουπίδια και μπάζα όπως αυτά που μαζεύουν στον Υμηττό, είχε νερό στις δεξαμενές και έχει και εκτενές οδικό δίκτυο. Εγώ απλά τα επισημαίνω για να μη νομίζει κανείς ότι ο Υμηττός είναι άτρωτος επειδή γίνονται εθελοντικές δράσεις.

Μετά υπάρχουν άλλα θέματα. Γιατί χρειάζονται εθελοντικές δράσεις (δηλαδή στο τσάμπα) για κάτι που είναι υποχρεωμένοι να κάνουν οι δήμοι (ειδικά αυτοί που συνεργάζονται με το ΣΠΑΥ) και το κράτος;

Γιατί ο ΣΠΑΥ σαν το Σίσυφο μαζεύει σκουπίδια και μετά από 1 μήνα κάποιος έχει πετάξει για 1000στή φορά μπάζα και σκουπίδια σε κάποιο άλλο σημείο (έλλειψη νομοθετικού πλαισίου και ελέγχου);

Τέλος να μην παραβλέπουμε ότι ο ΣΠΑΥ είναι και τρόπος ανάδειξης τοπικών πολιτικών και γιατί όχι, ροκανίσματος χρημάτων. Ναι, κάθε βοήθεια δεκτή αλλά στην Ελλάδα είμαστε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

επρεπε απο χτες κιολας να ηταν εκει πανω το δασαρχειο και να κανει τα απαραιτητα αλλα τους πηρε 7 χρονια απο το 2007 για να δεσουν την πισω πλευρα της παρνηθας......

Μην περιμένεις κάτι σοβαρό. Υπάρχει γενικότερη εγκατάλειψη στα βουνά. 

Πριν 2 χρόνια, συνάντησα έναν δασοφύλακα στη Μόλα (οροπέδιο με ελατα στην πίσω μεριά). 7 έχει όλους κι όλους η Πάρνηθα και ΜΗΔΕΝ δασεργατες (άλλο οι εποχικοί των 2-3 μηνών με τους εργολάβους).

Που λες..... κατεβαίνει από ένα όχημα ο δασοφύλακας. Ίσα που περπατούσε. Δεν θέλω να πω κάτι για τους ανθρώπους που έχουν κάποια κιλά παραπάνω, αλλά αυτός ο άνθρωπος ζύγιζε ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ 150 κιλά και παράλληλα κουτσαινε. Μόνιμος....έτσι;

Του λέω...αααα βλέπω ότι είσαι τραυματισμένος (κάτι τέτοιο του είπα, από ευγένεια). Και μου λέει "παντού με πήγαινε ο οδηγός του αγροτικού και εγώ περπατώ ΜΟΝΟ σε κατηφόρα. 

Τα συμπεράσματα δικά σας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37.7 μέγιστη Αττικής ως τώρα Χαροκόπειο και Σαλαμίνα ΕΑΑ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, menidi said:

Μην περιμένεις κάτι σοβαρό. Υπάρχει γενικότερη εγκατάλειψη στα βουνά. 

Πριν 2 χρόνια, συνάντησα έναν δασοφύλακα στη Μόλα (οροπέδιο με ελατα στην πίσω μεριά). 7 έχει όλους κι όλους η Πάρνηθα και ΜΗΔΕΝ δασεργατες (άλλο οι εποχικοί των 2-3 μηνών με τους εργολάβους).

Που λες..... κατεβαίνει από ένα όχημα ο δασοφύλακας. Ίσα που περπατούσε. Δεν θέλω να πω κάτι για τους ανθρώπους που έχουν κάποια κιλά παραπάνω, αλλά αυτός ο άνθρωπος ζύγιζε ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ 150 κιλά και παράλληλα κουτσαινε. Μόνιμος....έτσι;

Του λέω...αααα βλέπω ότι είσαι τραυματισμένος (κάτι τέτοιο του είπα, από ευγένεια). Και μου λέει "παντού με πήγαινε ο οδηγός του αγροτικού και εγώ περπατώ ΜΟΝΟ σε κατηφόρα. 

Τα συμπεράσματα δικά σας. 

Πάντως στα Βασιλικά έγινε τεράστιο έργο στο δέσιμο. Είχα δει κάποιες διαφημίσεις ότι είχε γίνει από δωρεές (3Ε νομιζω;). Είχα πετύχει ιδιωτικά συνεργεία όταν το έκαναν, άγνωστο αν συμμετείχε και το κράτος σε κάποιο βαθμό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μην περιμένεις κάτι σοβαρό. Υπάρχει γενικότερη εγκατάλειψη στα βουνά. 

Πριν 2 χρόνια, συνάντησα έναν δασοφύλακα στη Μόλα (οροπέδιο με ελατα στην πίσω μεριά). 7 έχει όλους κι όλους η Πάρνηθα και ΜΗΔΕΝ δασεργατες (άλλο οι εποχικοί των 2-3 μηνών με τους εργολάβους).

Που λες..... κατεβαίνει από ένα όχημα ο δασοφύλακας. Ίσα που περπατούσε. Δεν θέλω να πω κάτι για τους ανθρώπους που έχουν κάποια κιλά παραπάνω, αλλά αυτός ο άνθρωπος ζύγιζε ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ 150 κιλά και παράλληλα κουτσαινε. Μόνιμος....έτσι;

Του λέω...αααα βλέπω ότι είσαι τραυματισμένος (κάτι τέτοιο του είπα, από ευγένεια). Και μου λέει "παντού με πήγαινε ο οδηγός του αγροτικού και εγώ περπατώ ΜΟΝΟ σε κατηφόρα. 

Τα συμπεράσματα δικά σας. 

Τετοια και χειροτερα..επιβεβαιωνω και γω για διαφορα περιστατικα που εχω ιδια γνωση..δυστυχως δεν φτανει μονο η θεληση η αντρεια και ο ηρωισμος..χρειαζετε γνωση και εμπειρια!!

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πανουργια προσεχουμε για να εχουμε..δεν φτανει μονο ενας κρουνος τον βαλαμε τελειωσε..χρειαζετε και τη σωστη συντηριση..τα ρακορ τις συστωλες κ.ο.κ

FB_IMG_1692964583191.jpg

 

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, majunior είπε:

Πάντως στα Βασιλικά έγινε τεράστιο έργο στο δέσιμο. Είχα δει κάποιες διαφημίσεις ότι είχε γίνει από δωρεές (3Ε νομιζω;). Είχα πετύχει ιδιωτικά συνεργεία όταν το έκαναν, άγνωστο αν συμμετείχε και το κράτος σε κάποιο βαθμό.

Πιστεύω ότι και στην Πάρνηθα, πέριξ της ασφάλτου θα γίνει δουλεια. Ίσως και αναδάσωση όταν έρθει η ώρα. Αλλά γενικά με τις αναδασώσεις του τύπου "όλοι μαζί μπορούμε" κτλ είμαι επιφυλακτικός. Πολύ επιφυλακτικός. 

Το έχουμε δει και στην Πεντέλη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη μπροστινη πλευρα της Παρνηθας τοβεδαφος ειναι βραχωδες...Πευκοδασος δεν θα ξαναγινει..Και αν βγουν πευκα θα καλυψουν το 1/3 της καμενης εκτασης το πολυ!!!

Και με τα ελατα τις ιδιες βλακειες ελεγαν πολλοι.-Ελα μωρε σε 15 χρονια θα μαστε κομπλε..Εχουν περασει 16 χρονια και ενα ελατο οχι μονο δεν εχει γινει ουτε καν εχει φυτρωσει..Το ελατοδασος θελει 50 χρονια για να ξαναγινει..Στη προηγουμενη καιρικη στεγη μας τα εγραψα αυτα,ως νεο μελος τοτε κι επεσαν πολυ ξερολες οικολογοι,σκιερ και βουνισιοι να με φανε..Το ποιος ειχε δικο το δειχνει το αποτελεσμα...Χαιρετηστε και ξεχαστε την Παρνηθα και αφηστε τα ευχολογια....

Εχω ακουσει ενα καρο αερολογιες.Το πευκο φτιαχνεται για να καιγεταιΗ μεγαλυτερη π@παρια!!!. Αμα ξαναβγει πευκο στη Παρνηθα εγω θα γινω ερυθρος Αστερας...Οπως βγηκαν και ελατα στα 1000 μετρα...Ακομα το βουνο μετα το σανατοριο εως την διασταυρωση του καζινο ειναι καταγυμνο..Ουτε καν εχουν φυτρωσει...Πολλοι ανεβαινουν σε βουνα..Αλλα αναθεμα κι αν ξερουν τι γραφουν και τι λενε..Ολοι γιναμε μεντορες..Δυστυχως...Δεν αναφερομαι για παιδια εδω μεσα,αλιμονο..Απλα ακουω και διαβαζω διαφορα και θα ξεχασω και αυτα που ξερω...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Στη μπροστινη πλευρα της Παρνηθας τοβεδαφος ειναι βραχωδες...Πευκοδασος δεν θα ξαναγινει..Και αν βγουν πευκα θα καλυψουν το 1/3 της καμενης εκτασης το πολυ!!!

Και με τα ελατα τις ιδιες βλακειες ελεγαν πολλοι.-Ελα μωρε σε 15 χρονια θα μαστε κομπλε..Εχουν περασει 16 χρονια και ενα ελατο οχι μονο δεν εχει γινει ουτε καν εχει φυτρωσει..Το ελατοδασος θελει 50 χρονια για να ξαναγινει..Στη προηγουμενη καιρικη στεγη μας τα εγραψα αυτα,ως νεο μελος τοτε κι επεσαν πολυ ξερολες οικολογοι,σκιερ και βουνισιοι να με φανε..Το ποιος ειχε δικο το δειχνει το αποτελεσμα...Χαιρετηστε και ξεχαστε την Παρνηθα και αφηστε τα ευχολογια....

Εχω ακουσει ενα καρο αερολογιες.Το πευκο φτιαχνεται για να καιγεταιΗ μεγαλυτερη π@παρια!!!. Αμα ξαναβγει πευκο στη Παρνηθα εγω θα γινω ερυθρος Αστερας...Οπως βγηκαν και ελατα στα 1000 μετρα...Ακομα το βουνο μετα το σανατοριο εως την διασταυρωση του καζινο ειναι καταγυμνο..Ουτε καν εχουν φυτρωσει...Πολλοι ανεβαινουν σε βουνα..Αλλα αναθεμα κι αν ξερουν τι γραφουν και τι λενε..Ολοι γιναμε μεντορες..Δυστυχως...Δεν αναφερομαι για παιδια εδω μεσα,αλιμονο..Απλα ακουω και διαβαζω διαφορα και θα ξεχασω και αυτα που ξερω...

Όχι. Κάνεις λάθος Σάκη μου. Με όλο το σεβασμό .

Έχουν φυτρώσει πολλά πεύκα στα καμένα, εκεί που ήταν έλατα. Μεταξύ Ξενία και Καζίνο. Στην Αγία Τριάδα δλδ. Ακόμα και στο Λούκι της κακής ράχης μεταξύ Αγίας Τριάδας και Μπάφι. Στις στροφές. Και στη Χούνη ψηλα. Στα 1000 υψόμετρο. ΤΙΓΚΑ στο πεύκο. Και εκεί ήταν ελατοδάσος. Το πεύκο θα ξαναβγεί. Το έλατο.....μετά από 100 χρόνια. Ίσως λέω και λίγα.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, sakis13 said:

Στη μπροστινη πλευρα της Παρνηθας τοβεδαφος ειναι βραχωδες...Πευκοδασος δεν θα ξαναγινει..Και αν βγουν πευκα θα καλυψουν το 1/3 της καμενης εκτασης το πολυ!!!

Το πεύκο δεν είναι έλατο. Μια επίσκεψη στα Βασιλικά θα σε πείσει για τη δύναμη αναγέννησης του πεύκου (και γιατί είναι μάταιο να προσπαθείς να το αντικαταστήσεις με άλλα είδη). Στα βραχώδη κομμάτια (γιατί δεν είναι όλη η μπροστινή μεριά βραχώδης) θα ξαναβγούν αυτά που υπήρχαν και πριν τη φωτιά, δηλαδή τα γνωστά θαμνώδη της Πάρνηθας. Μάλιστα θα βγούν πρώτα πρώτα γιατί πολλά από αυτά τα είδη δεν πεθαίνουν από τη φωτιά. Το ριζικό σύστημα παραμένει ζωντανό κάτω από το έδαφος και πετάνε αμέσως φύλλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Όχι. Κάνεις λάθος Σάκη μου. Με όλο το σεβασμό .

Έχουν φυτρώσει πολλά πεύκα στα καμένα, εκεί που ήταν έλατα. Μεταξύ Ξενία και Καζίνο. Στην Αγία Τριάδα δλδ. Ακόμα και στο Λούκι της κακής ράχης μεταξύ Αγίας Τριάδας και Μπάφι. Στις στροφές. Και εκεί ήταν ελατοδάσος. Το πεύκο θα ξαναβγεί. Το έλατο.....μετά από 100 χρόνια. Ίσως λέω και λίγα.

Θαναση μου μεταξυ μας ρε...Αλιμονο..Εσυ σκαμπαζεις...Αλλα ελατα δεν θα ξαναδουμε.Για το πευκο σαφως βγαινει πιο ευκολα αλλα εξαρταται..Η Παρνηθα δεν ειναι Πεντελη αλλα θα εχουμε θεμα...Παντως οπως ηταν το μπροστινο κομματι της δεν θα ξαναγινει...Δυστυχως..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Στη μπροστινη πλευρα της Παρνηθας τοβεδαφος ειναι βραχωδες...Πευκοδασος δεν θα ξαναγινει..Και αν βγουν πευκα θα καλυψουν το 1/3 της καμενης εκτασης το πολυ!!!

Και με τα ελατα τις ιδιες βλακειες ελεγαν πολλοι.-Ελα μωρε σε 15 χρονια θα μαστε κομπλε..Εχουν περασει 16 χρονια και ενα ελατο οχι μονο δεν εχει γινει ουτε καν εχει φυτρωσει..Το ελατοδασος θελει 50 χρονια για να ξαναγινει..Στη προηγουμενη καιρικη στεγη μας τα εγραψα αυτα,ως νεο μελος τοτε κι επεσαν πολυ ξερολες οικολογοι,σκιερ και βουνισιοι να με φανε..Το ποιος ειχε δικο το δειχνει το αποτελεσμα...Χαιρετηστε και ξεχαστε την Παρνηθα και αφηστε τα ευχολογια....

Εχω ακουσει ενα καρο αερολογιες.Το πευκο φτιαχνεται για να καιγεταιΗ μεγαλυτερη π@παρια!!!. Αμα ξαναβγει πευκο στη Παρνηθα εγω θα γινω ερυθρος Αστερας...Οπως βγηκαν και ελατα στα 1000 μετρα...Ακομα το βουνο μετα το σανατοριο εως την διασταυρωση του καζινο ειναι καταγυμνο..Ουτε καν εχουν φυτρωσει...Πολλοι ανεβαινουν σε βουνα..Αλλα αναθεμα κι αν ξερουν τι γραφουν και τι λενε..Ολοι γιναμε μεντορες..Δυστυχως...Δεν αναφερομαι για παιδια εδω μεσα,αλιμονο..Απλα ακουω και διαβαζω διαφορα και θα ξεχασω και αυτα που ξερω...

Σακη εχεις δει ποτε να φυτευτει μεσογειακο κυπαρρισι εκτος απ την τελευταια μας κατοικια?..ανθεκτικο ανθεκτικοτατο σε κρυο και ζεστη καταλληλο για ολα τα ειδη εδαφους..το λεγομενο και καμηλα των δεντρων γιατι αποθηκευει μεγαλες ποσοτητες νερου..

Συσταδα απο κυπαρισσια οπου περασε φωτια

FB_IMG_1690797113422.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, majunior είπε:

Το πεύκο δεν είναι έλατο. Μια επίσκεψη στα Βασιλικά θα σε πείσει για τη δύναμη αναγέννησης του πεύκου (και γιατί είναι μάταιο να προσπαθείς να το αντικαταστήσεις με άλλα είδη). Στα βραχώδη κομμάτια (γιατί δεν είναι όλη η μπροστινή μεριά βραχώδης) θα ξαναβγούν αυτά που υπήρχαν και πριν τη φωτιά, δηλαδή τα γνωστά θαμνώδη της Πάρνηθας. Μάλιστα θα βγούν πρώτα πρώτα γιατί πολλά από αυτά τα είδη δεν πεθαίνουν από τη φωτιά. Το ριζικό σύστημα παραμένει ζωντανό κάτω από το έδαφος και πετάνε αμέσως φύλλα.

Μακαρι φιλαρακι..Αλλα βλεπω και το κομματι της Μ@λακασας απο τη φωτια του 90..Το μισο κομματι παραμενει γυμνο..Και πριν πευκοδασος ηταν..Δεν ξαναβγηκε..Πρασινοι λοφοι ειναι σημερα αλλα γυμνοι..Απεναντι απ τον Αυλωνα..Και το πευκο θελει συνθηκες συγκεκριμενες για να ξαναγινει...Σαφως φυτρωνει ευκολοτερα..Δεν ειναι ελατο..Αλλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Θαναση μου μεταξυ μας ρε...Αλιμονο..Εσυ σκαμπαζεις...Αλλα ελατα δεν θα ξαναδουμε.Για το πευκο σαφως βγαινει πιο ευκολα αλλα εξαρταται..Η Παρνηθα δεν ειναι Πεντελη αλλα θα εχουμε θεμα...Παντως οπως ηταν το μπροστινο κομματι της δεν θα ξαναγινει...Δυστυχως..

Συμφωνώ. Καλά....έλατο...του Αγίου π.... ανήμερα. Ούτε καν. 

Αααα να σου πω και κάτι ακόμα. Πάνω από την Αμυγδαλέζα, δλδ κάτω από το τελεφερίκ, είχε καεί πριν περίπου 15 χρόνια. Τώρα έχει πλούσιο δάσος. Δεν έχω πάει ακόμα πάνω να δω, αλλά υποψιάζομαι ότι η φωτιά σταμάτησε εκεί.. 

Ίσως λόγω φτωχής βιομάζας..

Δεν ξέρω. Θα δω και θα σας πω. Μπορεί να λέω και βλακείες όμως. Απλά να την σταμάτησαν εκεί. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Οι αντιπυρικές ζώνες μπορεί σε ισχυρούς ανέμους να μην κάνουν δουλειά αλλά σε οπισθοδρομουσες φωτιές όπως η προχθεσινή είναι πάρα πολύ αποτελεσματική.

Μπράβο ναι! Συμφωνώ απόλυτα. Επίσης, τρεμω στο ενδεχόμενο να είχε ξεκινήσει η φωτιά απο τη βόρεια πλευρά του βουνού. Το ελατοδάσος θα είχε καει 100%. Θα καεί όμως και αυτό , έτσι όπως πάει. Και στο τέλος, σε μερικά χρόνια,  θα ψάχνουμε για "σοβαρό" βουνό, απο Λαμία και πάνω. Γιατί και τη Βοιωτία...χλωμή την κόβω. Και τη Δίρφυ (δυστυχώς). 

Η Δίρφυς (εύχομαι να μην το ματιασω) δεν καίγεται, κάθε μέρα σχεδόν έχει υψηλή υγρασία και δεν έχει ούτε χαμηλή βλάστηση(πουρνάρια κλπ)ούτε είναι γεμάτη πεύκα(μόνο σε διάσπαρτα σημεία και στα πιο χαμηλά αλλά εκεί υπάρχουν και χωράφια γύρω γύρω οπότε πάντα την προλαβαίνουν αν πιάσει φωτιά)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, majunior είπε:

Το πεύκο δεν είναι έλατο. Μια επίσκεψη στα Βασιλικά θα σε πείσει για τη δύναμη αναγέννησης του πεύκου (και γιατί είναι μάταιο να προσπαθείς να το αντικαταστήσεις με άλλα είδη). Στα βραχώδη κομμάτια (γιατί δεν είναι όλη η μπροστινή μεριά βραχώδης) θα ξαναβγούν αυτά που υπήρχαν και πριν τη φωτιά, δηλαδή τα γνωστά θαμνώδη της Πάρνηθας. Μάλιστα θα βγούν πρώτα πρώτα γιατί πολλά από αυτά τα είδη δεν πεθαίνουν από τη φωτιά. Το ριζικό σύστημα παραμένει ζωντανό κάτω από το έδαφος και πετάνε αμέσως φύλλα.

Ωραίος!! Φίλε θα σου στείλω πμ μπας και ψήνεσαι για αναβάσεις. Σε βλέπω μαχητικό φυσιολάτρη!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...