Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, menidi είπε:

Μπορείς να έχεις και τα 2 όμως. "Μέτωπο" απέναντι στους εμπρηστες και παράλληλα τη δημιουργία πρόληψης, μέρος της οποίας είναι οι αντιπυρικες ζώνες. Δεν αρκεί μόνο η αντιπυρικη, αλλά κάνει δουλειά! Αλλά οι εμπρηστες εξυπηρετούν συμφέροντα. Τα οποία φαίνονται ΜΕΤΑ τη φωτιά όπως: οικοδομικοί συνεταιρισμοι- καταπατητές, εταιρείες με ανεμογεννήτριες (αν και δεν είμαι σίγουρος για αυτές) κτλ. Επομένως ελέγχεις την εμπορευματοποίηση της γης και ουσιαστικά κόβεις το κίνητρο των εμπρηστων. Όταν όμως κι εσύ ως κράτος λειτουργείς πελατειακά (ψήφοι από αυτούς που χτίζουν αυθαίρετα, στήριξη οικονομική από εργολάβους προς τους πολιτικούς) κτλ, τότε....ΕΣΥ (το κράτος αλλά και εμείς οι ίδιοι) οπλιζουμε το χέρι των εμπρηστων. 

 

...και καλά κάνεις. Αν ασχοληθείς κάποια φορά σοβαρά, θα καταλάβεις ότι είναι κλασική συνωμοσιολογία, για να μην το πω διαφορετικά. Για να μην γράφω τα ίδια: https://weather-club.gr/main/index.php?/topic/549-αναφορές-αυγούστου-2023/&do=findComment&comment=407919

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, menidi είπε:

1 τετραγωνικο μέτρο δάσους με χορτάρι (έστω με καμένα δέντρα) είναι καλύτερο από το καλύτερο πεζοδρόμιο στη χαβούζα που λέγεται Αθήνα.

Από εδώ και πέρα, κάθε λουλούδι που φυτρώνει θα είναι ανηψακι μου, και κάθε δέντρο παιδί μου. 

Και φυσικά, θα βοηθήσω με όλη μου την ψυχή σε σοβαρές δράσεις αποκατάστασης (όχι για το θεαθηναι)

Αυτά.....

Φιλικα Θαναση μου μην το δεις σαν παιδι σου.Η αγαπη για τη φυση δεν σβηνει,εννοειται,αλλα εδω που ζουμε ειναι σαν να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι και να πασχιζεις να το μεγαλωσεις σε εναν τοπο γεματο Ηρωδηδες.Οι πιθανοτητες ειναι εναντιον σου.Τωρα στα λεω μαλλον για να τα ακουω εγω,αλλα τελοσπαντων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ποιός φταίει παιδιά που το βουνό λίγο πριν βραδιάσει παρουσιάζει αυτή την εικόνα και χάνεται ελατοδάσος που δεν θα ξαναβγεί ποτέ ; Αυτός που θα πιάσει η ΕΥΠ φαντάζομαι....

Στις 17:30 εκτός από το να δώ που είναι τα πυροσβεστικά αεροπλάνα μέσω της γνωστής εφαρμογής έψαχνα κάπου στην Ελλάδα έστω ένα Canadair. Δεν βρήκα ούτε ένα. Εκτός αν τα δικά μας δεν εκπέμπουν σήμα.

*Μην γράφουμε ότι να ΄ναι . Αν ήθελε κάποιος φωτιά στην κορυφογραμμή δεν θα έβαζε φωτιά με θυελλώδη βοριά στον Όσιο Λουκά. Εδώ μιλάμε για τραγικές επιλογές από την πυροσβεστική και από όπου δέχεται εντολές. Οι άνθρωποι δεν πρέπει να έχουν περπατήσει σε βουνό και να έχουν δει φωτιά ούτε σε Barbeque .

image.png.4da23ca7859768b1eb32a2600db1c6b1.png

 

Τα ίδια λέω από χθες.  Στην Πάρνηθα και στη Βοιωτία, με τόσες κάμερες κάπου θα τα είχαμε δει. Είναι θέμα ανέμων; Επιχειρούν αλλού; Παίζει πάντως αυτό με το σήμα που λες, αλλά από την άλλη γιατί να γίνεται αυτό; Γιατί να μην δίνουν σήμα; Για να μην υπάρχει γκρίνια για το που επιχειρούν; Τα άλλα μεσα όμως γιατί εκπέμπουν όμως; Μήπως επειδή είναι υποχρεωτικό  γιατί είναι ιδιωτικά τα οποία έχουμε ενοικιάσει ενώ τα canadair,  ανήκουν στην  Π.Α.  και επομένως υπάρχει άλλη νομοθεσία; Σκέψεις κάνω.  Το μόνο που εντόπισα βάσει σήματος και διαδρομής να επιχειρεί, ήταν έναν κροατικό cl-415 χθες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Φιλικα Θαναση μου μην το δεις σαν παιδι σου.Η αγαπη για τη φυση δεν σβηνει,εννοειται,αλλα εδω που ζουμε ειναι σαν να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι και να πασχιζεις να το μεγαλωσεις σε εναν τοπο γεματο Ηρωδηδες.Οι πιθανοτητες ειναι εναντιον σου.Τωρα στα λεω μαλλον για να τα ακουω εγω,αλλα τελοσπαντων.

Έχω παιδί με διαβήτη. Από 3.5 ετών. Στα δύσκολα εγώ πεισμωνω και δίνω αγάπη. Το ίδιο θα γίνει και τώρα Γιωργαρε 

Οι δυσκολίες είναι αφορμή για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι. Γνώμη μου 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Τα ίδια λέω από χθες.  Στην Πάρνηθα και στη Βοιωτία, με τόσες κάμερες κάπου θα τα είχαμε δει. Είναι θέμα ανέμων; Επιχειρούν αλλού; Παίζει πάντως αυτό με το σήμα που λες, αλλά από την άλλη γιατί να γίνεται αυτό; Γιατί να μην δίνουν σήμα; Για να μην υπάρχει γκρίνια για το που επιχειρούν; Τα άλλα μεσα όμως γιατί εκπέμπουν όμως; Μήπως επειδή είναι υποχρεωτικό  γιατί είναι ιδιωτικά τα οποία έχουμε ενοικιάσει ενώ τα canadair,  ανήκουν στην  Π.Α.  και επομένως υπάρχει άλλη νομοθεσία; Σκέψεις κάνω.  Το μόνο που εντόπισα βάσει σήματος και διαδρομής να επιχειρεί, ήταν έναν κροατικό cl-415 χθες. 

Δεν ξέρω ρε Γιώργο. Ίσως δεν εκπέμπουν .Μήπως όμως υπάρχει θέμα με τις ώρες πτήσης και την συντήρηση ; Ήμουν Ελευσίνα το πρωί ,σηκώθηκαν 2 πήγαν προς τα ψηλά της Πάρνηθας ( στο δυτικό κομμάτι ) και σε 1 ώρα επέστρεψαν ενώ υπήρχαν εστίες. Δεν ξέρω... Παλιά πώς κάνανε ρίψεις επί ώρες 5-6 στην σειρά όταν είχε μεγάλες πυρκαγιές ; 

Έτσι ή αλλιώς για εμένα το πρόβλημα που υπάρχει είναι αντίληψης , αξιών και λογικής .Όχι το εάν πετούσαν τελικά 2 ,5 ή 15 αεροπλάνα.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Που να φύσαγε και νοτιάς. Θα χε εκκενωθεί και η Λιβαδειά.

Άνετα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ένα γενικότερο σχόλιο. Κάποιοι έχουν κάνει delete από τον μυαλό τους, μέσα σε όλα τα άλλα, ακόμα και τον πόλεμο της Ουκρανίας και ας είναι σχεδόν στη γειτονιά μας. Πριν ξεκινήσει, οι περισσότεροι έλεγαν, σιγά μην γίνει πόλεμος στην Ευρώπη.

 Και καλά κάνουν βέβαια, αν νιώθουν καλύτερα,  Απλά θυμίζω ότι καμία φορά, όλα είναι μακριά, μέχρι να το "πάθεις". 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρεχει Λευκοπετρα και Σελερο..Θρακη..Αρχισε να βρεχει και Γρανιτη που ειχαμε φωτια..Αντε!!!!!Να τελειωνουμε με το σιχαμα....Αι στο διαολο πια!!!!Μπορει να μπει μετωπαρα στον Εβρο..Αφου δεν μπορουν οι αχρηστοι ας τη σβησει ο καιρος!!!

369940294_954630935598236_1996279506807348352_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Δεν ξέρω ρε Γιώργο. Ίσως δεν εκπέμπουν .Μήπως όμως υπάρχει θέμα με τις ώρες πτήσης και την συντήρηση ; Ήμουν Ελευσίνα το πρωί ,σηκώθηκαν 2 πήγαν προς τα ψηλά της Πάρνηθας ( στο δυτικό κομμάτι ) και σε 1 ώρα επέστρεψαν ενώ υπήρχαν εστίες. Δεν ξέρω... Παλιά πώς κάνανε ρίψεις επί ώρες 5-6 στην σειρά όταν είχε μεγάλες πυρκαγιές ; 

Έτσι ή αλλιώς για εμένα το πρόβλημα που υπάρχει είναι αντίληψης , αξιών και λογικής .Όχι το εάν πετούσαν τελικά 2 ,5 ή 15 αεροπλάνα.

Βρήκα αυτό:

https://eleftherostypos.gr/ellada/foties-stin-ellada-synagermos-gia-allagi-sto-schediasmo-pyrosvesis

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Πως πάμε εδώ Μιχαηλ;

Δύσκολο να κάνει κάτι άλλο στην Θεσσαλονίκη, αφού η καταιγίδα το μεσημέρι κατανάλωσε την διαθέσιμη ενέργεια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δύσκολο να κάνει κάτι άλλο στην Θεσσαλονίκη, αφού η καταιγίδα το μεσημέρι κατανάλωσε την διαθέσιμη ενέργεια.

Όχι, εννοούσα για αυτό που έγραψες για τις αναπτύξεις στον Έβρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Εχει βρεξει ροδοπη αν κατάλαβα καλα. 

Και πλησιαζει και εβρο σωστα;

 

3 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Όχι, εννοούσα για αυτό που έγραψες για τις αναπτύξεις στον Έβρο. 

image.png.c86eca20ce0251d892b1e2a26354f6d4.png

Καλά φαίνεται να πηγαίνει, αν και μάλλον τα δυτικά τμήματα του Έβρου θα επηρεαστούν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά θα σβηστεί η πυρκαγιά στον Έβρο στην μια πλευρά

Τα καναντερ να ξέρετε ότι δεν βγάζουν σήμα στο flight radar, γενικά έχουν πολλά θέματα απότι έχω καταλάβει,δεν μπορούν να επιχειρήσουν σε υψηλές θερμοκρασίες, σε μεγάλο κυματισμό στην θάλασσα, όταν έχει πολύ καπνό και όταν έχει πολύ αέρα.

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 

image.png.c86eca20ce0251d892b1e2a26354f6d4.png

Καλά φαίνεται να πηγαίνει, αν και μάλλον τα δυτικά τμήματα του Έβρου θα επηρεαστούν

μεχρι να διαλυθουν ισως υετος βγει και πιο ανατολικα απο τους κεραυνους.
στη ντελευταια ανανεωση παντως ο τζιφος δειχνει αυτο που βλεπουμε . πολυ θετικη εκπληξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρεχει αξιολογα περιξ της Κομοτηνης..Βρεχει και σε τμηματα που υπαρχει φωτια....!!!!!Ριξε νεροοοοο..Κανε ρε καιρε αυτο που δεν εκαναν αυτοι που επρεπε..

364549176_829292138839726_3540054710911571309_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, geopithis said:

   Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι πολύ να αντιληφθώ τα λεγόμενά σου.

   Καταρχάς δεν είπα κάπου ότι τα λεγόμενά μου θα επιλύσουν το πρόβλημα των πυρκαγιών. Πουθενά όμως. Το σχόλιο μου για τον άνθρωπο κ την πατρίδα ήταν κοινωνικό. Επίσης ο φίλος μετά που παρέθεσε τα λεγόμενά σου αναφέρει για τα ζώα πάνω στα λόγια μου. Δεν έχει καμία σχέση κ αυτό. Η παράγραφος μου για τον άνθρωπο είχε να κάνει με ότι θα έπρεπε όλοι οι άνθρωποι να είμαστε  ίσοι, γιατί δεν συμβαίνει αυτό, κ όχι μισαλλοδοξοι. Ότι αυτό είναι το βασικότερο κ έπειτα οι πατρίδες. Ο άνθρωπος θα έπρεπε να είναι πάνω από τον χώρο .Η φύση και τα ζώα δεν εμπλέκονται πουθενά σε αυτά εννοείται κ δεν έχουν καμία σχέση με τα λεγόμενά μου.

    Ο αντίλογος μου λοιπόν, που λες ότι δεν υπάρχει (?) δεν κατάλαβα, έχει να κάνει με καθαρά κοινωνικά θέματα. Είμαι όσο πιο αντίθετος μπορώ στον ρατσισμό κ τον εθνικισμό. Και επειδή διάβασα διάφορα επικαλλυμενα ή όχι σχόλια έγραψα την δική μου οπτική. Δεν ανέφερα πουθενά πως έχω λύσεις για τις φωτιές,ανέφερα κάποιες απόψεις πάνω στον άνθρωπο, τη χώρα μας, τον πόλεμο, την αναγκαστική κ δικαιολογημένη φυγή εκατοντάδων χιλιάδων νέων ανθρώπων με γνώσεις από τη χώρα μας. Ευχαριστώ.

Με συγχωρείς αλλά θεωρώ το σχόλιο σου εκτός τόπου και χρόνου και για αυτό το παρερμήνευσα. Δε μπορούσα να φανταστώ ότι ενώ καίγεται η μισή χώρα ότι θα γινόταν post αποχώρησης/δυσαρέσκειας για το συγκεκριμένο (κοινωνικό) λόγο που ανέφερες. 

Δε θα αντικρούσω το κοινωνικό σου μήνυμα, εξάλλου σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ, αλλά το λιγότερο που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να προβληματίζει τέτοιες μέρες είναι πχ. ένα ατυχές ρατσιστικό σχόλιο προς τους ρομα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Λογικά θα σβηστεί η πυρκαγιά στον Έβρο στην και πλευρά

Τα καναντερ να ξέρετε ότι δεν βγάζουν σήμα στο flight radar, γενικά έχουν πολλά θέματα απότι έχω καταλάβει,δεν μπορούν να επιχειρήσουν σε υψηλές θερμοκρασίες, σε μεγάλο κυματισμό στην θάλασσα, όταν έχει πολύ καπνό και όταν έχει πολύ αέρα.

Δηλαδη δεν μπορούν να πετάξουν όταν εχουμε μεγάλες πυρκαγιές.  Ρε παιδιά, σε αυτη την χώρα ζούσαμε οταν καιγόταν η Πεντέλη με 8b και τα Canadair δεν σταματούσαν να πετούν. Αν εχει κυματισμό πάνε στον "απέναντι" κόλπο , αν εχει πάνω απο 38 βαθμους δεν μπορούν να απογειωθούν ,τα στέλνεις στην Σκύρο και τα σηκώνεις απο εκεί . Μανιτάρια εχεις όταν εχεις απνοια ή όταν εχει γινει το κακό .Εμείς δεν τα ειδαμε ποτέ. Τέλοσπαντων, τα αεροπλάνα ειναι για να πετάνε. Ας βρούμε τρόπο.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η λύση είναι απλή παιδιά σαν πρόταση το λέω εάν η λέξη από γ που παραπέμπει σε γνωστή μειονοτικη ομάδα πειράζει τόσο πολύ κάποια άτομα απλά βάλτε στον κώδικα κάπως να βγαίνει με αστεράκια*** όπως σε άλλες χυδαίες εκφράσεις. Τώρα το τι πιστεύει ο καθένας δεν πρόκειται να αλλάξει εδώ στο φόρουμ αλλά δεν είναι και το ζητούμενο όποτε τι σημασία έχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Δηλαδη δεν μπορούν να πετάξουν όταν εχουμε μεγάλες πυρκαγιές.  Ρε παιδιά, σε αυτη την χώρα ζούσαμε οταν καιγόταν η Πεντέλη με 8b και τα Canadair δεν σταματούσαν να πετούν. Αν εχει κυματισμό πάνε στον "απέναντι" κόλπο , αν εχει πάνω απο 38 βαθμους δεν μπορούν να απογειωθούν ,τα στέλνεις στην Σκύρο και τα σηκώνεις απο εκεί . Μανιτάρια εχεις όταν εχεις απνοια ή όταν εχει γινει το κακό .Εμείς δεν θα ειδαμε ποτέ. Τέλοσπαντων, τα αεροπλάνα ειναι για να πετάνε. Ας βρούμε τρόπο.

Συμφωνώ απόλυτα, έχουν χάσει την μπάλα, θυμάμαι παλιά πήγαιναν 4 και 4 στην σειρά και έκαναν ρίψεις, τώρα έχουμε κάτι αιρ τρακτορ που όσο και να ρίξουν δεν γίνεται τίποτα (και μέχρι να το γεμίσουν με επιβραδυντικό υγρό έχει ξεφύγει η φωτιά). Μόνο τα Έρικσον είναι καλά αλλά εκτός το ότι είναι λίγα πρέπει να υπάρχουν στα δάση μεγάλες δεξαμενές με νερό ώστε να παίρνουν γρήγορα νερό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...