Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Πραγματικα εχω μεινει χαζος να κοιταω τα μοντελα....μπορει και 200-300 μμ τοπικα η ευρυτερη περιοχη Δημου Μακρακωμης απο Δευτερα απογευμα εως Παρασκευη ξημερωματα....μακαρι να μπορεσω να ειμαι εδω να το ζησω, ισως ειναι η πιο πολλη βροχη, η αλλιως, απτα καλυτερα βροχο-καταιγιδο-επεισοδια (μοντελικα παντα)

Εχω βεβαια την υποψια οτι ΥΠΕΡεκτιμουν τον υετο τα μοντελα....μου φαινεται μεγαλο το νουμερο αυτο, ισως ριξει μαι 100-120αρα, μεχρι εκει.....απο εκει μεχρι τα 200-250 ειναι τεραστια διαφορα, και δυστυχως, εαν επαληθευτει, θα μιλαμε για μεγαλες καταστροφες, κατολισθησεις, κλπ, δεν νομιζω οτι ακομα και τα βουνα αντεχουν στο ξαφνικο 200-300 mm αμεσως μετα το κατακαλοκαιρο

Πιστευω οτι τα 200 χιλιοστα σε 4μερες θα τα αντεξουμε χωρις προβληματα....οπως γνωριζω τον τοπο....

Αλλα.σε.μια η δυο μερες αν πεσουν θα χουμε σοβαρα θεματα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παχαινει εκ νέου τη λίμνη ο τζιφος..βορειότερα η σύγκλιση!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την τριτη εγω πηρα αδειουλα..Σπιτακι,μπαλκονατος καμερες ανοιχτες,φραπεδακι..Και στην τελικη παιρνω τ αμαξι και ανεβαινω βορεια..Εγω εχω δωσει τοσα λεφτα για χιονοβολτες..Για το φαινομενο μοθ δεν θα δωσω??Φουλαρω και εφυγα...Θα παω στο τριγωνο του Παραδεισου..Λαμια-Βολος-Ιστιαια..Αν δεν δινω αναφορες..Μην στανεχωρεθειτε...Θα εχω φυγει τρισευτυχισμενος!!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι δίνει ρε ο φουστης τι δινειιιιιιιιιιι.

400 χιλιοστά storm total στο σύνολο της Θεσσαλίας 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Τότε, 8 Αυγούστου, το meteo έδινε ασθενή βροχή!!!

Κ ευτυχώς έγινε βράδυ, διότι αν ήταν μέρα θα πετύχαινε κόσμο στο δρόμο, στις παραλίες, στις δουλειές κ θα είχαμε αμέτρητα θύματα!

Δεν υπερβάλλω! Δεν έχετε βιώσει τέτοια βροχή!!!

Κ βλέποντας αυτό που ανερτησε ο Δημήτρης, τώρα φαίνεται να είναι πιο δυνατή σε σχέση με τότε!....

Ετσι ακριβως φιλε.Εγω δεν περιμενω να πεσουν 300μμ στη Λαρισα,αλλα στις "ευπαθεις" στο ανατολικο ρευμα περιοχες οπου θα κατσουν οι συγκλισεις,μπορει να δουμε και 500μμ+.Οσο η λιμνη μενει σχεδον στασιμη θα αδειαζει σε συγκεκριμενες περιοχες τεραστιες ποσοτητες υετου. Επισης επειδη δεν ειναι 100% προβλεψιμη η ακριβης κινηση της πρεπει να εκδωθουν μηνυματα στο 112 σε ολη την ευρυτερη περιοχη της ανατολικης ηπειρωτικης χωρας,της ευβοιας και των σποραδων.Ολες οι περιοχες απο βορεια αττικη ως και ημαθια ακομα,ειναι δυνητικα υποψηφιες για ισχυρα φαινομενα,οπως και η ανατολικη β.α πελοποννησος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ πιθανο και ο Εβρος μας να δεχτει βροχες οχι τοσες πολλες αλλα ικανες να σβησουν επιτελους τη φωτια..!!

Η δευτερη μικροτερη μαυρη τρυπα μεταξυ Λημνου και Σαμκθρακης λιγο βορειοτερα να κινηθει...Και εσβησε η φωτια..Οριστικα..Δεν χρειαζεται να ταλαιπωρηθουν οι ακριτες μας..Απο τις φωτιςς στις πλυμμηρες στο καπακι..Αρκει να βρεξει αξιολογα!!!Αφου το κρατος δεν μπορει ας τη σβησει η βροχη!!

gfs-2-54 (1).png

Για τους Κουλιωτες που λεει και ο Γιωργαρος δεν αλλαζω γνωμη..Ξεκιναμε απο 25-30mm...

ΓΙΑ ΦΘΙΩΤΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΛΑΡΙΣΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ...🤣

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατά την διάρκεια της Τρίτης και Τετάρτης έχουμε πάρα πολύ srh. Λογικά κάποιες καταιγίδες θα είναι supecells,και οι υδροστροβιλοι θα είναι μεγάλης έντασης και όχι απλά ef0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Πολυ πιθανο και ο Εβρος μας να δεχτει βροχες οχι τοσες πολλες αλλα ικανες να σβησουν επιτελους τη φωτια..!!

Η δευτερη μικροτερη μαυρη τρυπα μεταξυ Λημνου και Σαμκθρακης λιγο βορειοτερα να κινηθει...Και εσβησε η φωτια..Οριστικα..Δεν χρειαζεται να ταλαιπωρηθουν οι ακριτες μας..Απο τις φωτιςς στις πλυμμηρες στο καπακι..Αρκει να βρεξει αξιολογα!!!Αφου το κρατος δεν μπορει ας τη σβησει η βροχη!!

gfs-2-54 (1).png

Για τους Κουλιωτες που λεει και ο Γιωργαρος δεν αλλαζω γνωμη..Ξεκιναμε απο 25-30mm...

ΓΙΑ ΦΘΙΩΤΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΛΑΡΙΣΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ...🤣

Στο Αιγαίο θα ανήκουν.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απορώ γιατί δεν έχει γίνει μεγάλος ντόρος για αυτό που έρχεται...αυτή την φορά δε νομίζω ότι υπερβάλλουν τα μοντέλα,όπως έχουν πει πολλά παιδιά οι θάλασσες βράζουν και στην ουσία είναι ακόμη καλοκαίρι.Σχεδον όλα τα μέρη έχουν φουλ τουρισμό ακόμη και ίσως αυτό είναι το ζήτημα.Κατ εμέ θα έπρεπε να βγει ένα γενικευμένο 112 και ο λόγος είναι ότι υπάρχουν πολλοί ξένοι που προφανος δεν βλέπουν καιρό και ειδήσεις και να είναι γενικευμένο αυτό το 112 γιατί το να έρθει αυτή την εποχή τέτοια λίμνη είναι σα να ρίχνεις βενζίνη στη φωτιά που σημαίνει ότι μπορεί να είναι και χειρότερα σε κάποιες περιοχές τα πράγματα απ' ότι τώρα φαίνεται.1112 ΧΤΕΣ!!ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σπανια τα τελευταια χρονια να επιρεαζεται ολοκληρη η χωρα απ το ιδιο συστημα , ετσι να μας ερχονται φετος στη σειρα !!!

ας λειψουν οσο δυνατον τα ακραια και ας απολαυσουμε την εντυπωσιακη εισοδο του φθινοπωρου!!! 

.και επειδη μαλλον το παει για βροχη...... οχι "παληκαριες" !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΝΕΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ..Αφορα τους κατοικους της Θεσσαλιας,της Βα Στερεας,της Βορειας Ευβοιας...Βρες το αυτοκινητο σου μεσα σε 30 λεπτα και κερδιζεις ενα καινουργιο ολοιδιο και διαμονη για 10 μερες τον χειμωνα στα προσηνεμα!!.😋

chto-takoe-polovode-i-chem-ono-opasno_3.jpg

Εκτακτο η ΕΜΥ.Επιπεδο 3 και κοκκινος συναγερμος!!!Απολυτα σωστο!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το θέμα είναι ότι συμφωνούν όλα τα μοντέλα σε πάρα πολλά χιλιοστά. Πιστεύω θα στείλουν 112. Εδώ έχουν στείλει όταν είχε απλά συννεφιά ή όταν εδώ η φωτιά ήταν 10 χιλιόμετρα μακριά απ' τους οικισμούς (παρόλο που τα κανάλια έλεγαν ψέμματα ότι η φωτιά "έχει μπει στις αυλές των σπιτιών").

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Απορώ γιατί δεν έχει γίνει μεγάλος ντόρος για αυτό που έρχεται...αυτή την φορά δε νομίζω ότι υπερβάλλουν τα μοντέλα,όπως έχουν πει πολλά παιδιά οι θάλασσες βράζουν και στην ουσία είναι ακόμη καλοκαίρι.Σχεδον όλα τα μέρη έχουν φουλ τουρισμό ακόμη και ίσως αυτό είναι το ζήτημα.Κατ εμέ θα έπρεπε να βγει ένα γενικευμένο 112 και ο λόγος είναι ότι υπάρχουν πολλοί ξένοι που προφανος δεν βλέπουν καιρό και ειδήσεις και να είναι γενικευμένο αυτό το 112 γιατί το να έρθει αυτή την εποχή τέτοια λίμνη είναι σα να ρίχνεις βενζίνη στη φωτιά που σημαίνει ότι μπορεί να είναι και χειρότερα σε κάποιες περιοχές τα πράγματα απ' ότι τώρα φαίνεται.1112 ΧΤΕΣ!!ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ

Από σήμερα δεν μπορούν να στείλουν, ωστόσο αύριο μπορούν να το κάνουν και πρέπει να το κάνουν. Και μάλιστα το 112 να αναλύει ακριβώς τι έρχεται και σε πόση ώρα περίπου έρχεται διότι πολλοί δεν θα το πάρουνε σοβαρά επειδή θα βλέπουνε σχετικά καλό καιρό εκείνη τη στιγμή.

Και στα κανάλια και παντού πρέπει να γίνει αυτό σοβαρό θέμα. Θα είναι απίστευτη η μανία της φύσης! Και είναι σίγουρο ότι πολύς κόσμος θα βρεθεί στο επίκεντρο των φαινομένων και δεν θα ξέρει ούτε θα μπορεί να κάνει κάτι.  

Με τέτοια φαινόμενα δεν είναι επικίνδυνο απλά το να είσαι κοντά σε ένα ρέμα. Επειδή θα είναι τεράστιες και απότομες ποσότητες νερού όπου θα κάνει σύγκλιση, θα αρκεί ένα χιλιόμετρο μικρής κατηφόρας για να πνίξει κόσμο.

Αν δεν το βίωνα δεν θα το πίστευα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα 150 με 180 μμ μας πηγε εδω ο τζιφος και χωρίς να δίνει αρκετό υετο τη Δευτέρα,,,,βέβαια σε κάθε 6 αρι και 18 αρι η λιμνη παει βορεια και γεμίζουν ε υετο και σε κάθε 12 απο και 0 αρι παει νοτια και αδειάζουμε χαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Μεσσαπός είπε:

Από σήμερα δεν μπορούν να στείλουν, ωστόσο αύριο μπορούν να το κάνουν και πρέπει να το κάνουν. Και μάλιστα το 112 να αναλύει ακριβώς τι έρχεται και σε πόση ώρα περίπου έρχεται διότι πολλοί δεν θα το πάρουνε σοβαρά επειδή θα βλέπουνε σχετικά καλό καιρό εκείνη τη στιγμή.

Και στα κανάλια και παντού πρέπει να γίνει αυτό σοβαρό θέμα. Θα είναι απίστευτη η μανία της φύσης! Και είναι σίγουρο ότι πολύς κόσμος θα βρεθεί στο επίκεντρο των φαινομένων και δεν θα ξέρει ούτε θα μπορεί να κάνει κάτι.  

Με τέτοια φαινόμενα δεν είναι επικίνδυνο απλά το να είσαι κοντά σε ένα ρέμα. Επειδή θα είναι τεράστιες και απότομες ποσότητες νερού όπου θα κάνει σύγκλιση, θα αρκεί ένα χιλιόμετρο μικρής κατηφόρας για να πνίξει κόσμο.

Αν δεν το βίωνα δεν θα το πίστευα!

Μια φορά στη ζωή μου το βίωσα αυτό που λες και φόρεσα παμπερς...το 2004 τον Σεπτέμβριο στην μεγαλύτερη κατ εμέ καταιγίδα που έχω ζήσει εντελώς λάιβ έπινα μπύρα στην Αριστοτέλους και μόλις ξεκινήσε αντί να Λουφαξω την είδα ΣΑΚΗΣ13 και διέσχισα όλη την Εγνατία...Το παιξα και μαγγας και με το νερό πάνω από το γόνατο πήγα να περάσω τον βαρδαρη την πλατεία που σκάει όλη η οδός Λαγκαδά εκεί σαν ποτάμι..Με πήρε σβαρνα ευτυχώς δεν έχασα ισσοροπια και αγκάλιασα ένα φανάρι για κάνα τέταρτο.. 80 χιλιοστά σε δύο ώρες είχε ριξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάντε τον απλό υπολογισμό: σε ένα τετραγωνικό μέτρο πόση ώρα θέλει για να πιάσει ένα χιλιοστό; Αυτό το ένα χιλιοστό νερού πόση ώρα θέλει για να μετακινηθεί και να πάει στο επόμενο τετραγωνικό μέτρο όπως θα κατηφοριζει; Έτσι σε 1000 μέτρα θα έχουν συσσωρευτεί 1000 χιλιοστά νερό δηλαδή ένα μέτρο νερό το οποίο θα κατηφορίζει σαν χείμαρρος.....

Και μιλάμε για καθαρή επιφάνεια που υποτίθεται ξεκινάει η πορεία του νερού από το πιο ψηλό σημείο που είναι ένα χιλιόμετρο μακριά.

 

Ελπίζω σε γενικές γραμμές ναι είμαι κατανοητός πάνω σε αυτό που ήθελα να πω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Κάντε τον απλό υπολογισμό: σε ένα τετραγωνικό μέτρο πόση ώρα θέλει για να πιάσει ένα χιλιοστό; Αυτό το ένα χιλιοστό νερού πόση ώρα θέλει για να μετακινηθεί και να πάει στο επόμενο τετραγωνικό μέτρο όπως θα κατηφοριζει; Έτσι σε 1000 μέτρα θα έχουν συσσωρευτεί 1000 χιλιοστά νερό δηλαδή ένα μέτρο νερό το οποίο θα κατηφορίζει σαν χείμαρρος.....

Και μιλάμε για καθαρή επιφάνεια που υποτίθεται ξεκινάει η πορεία του νερού από το πιο ψηλό σημείο που είναι ένα χιλιόμετρο μακριά.

 

Ελπίζω σε γενικές γραμμές ναι είμαι κατανοητός πάνω σε αυτό που ήθελα να πω...

Και αυτα με απλες παραμετρους καθαρές,  βάλε και πόσες άλλες παράμετροι οπως τα φραξιματα τα βουλωμένα τα μπαζωμενα και όλα αυτά τα 1000μμ  η ενα μεγάλο ποσοστό τους θα πάει σε κάποιους ολο μαζι ξαφνικά 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Καρδίτσα δίνει πάνω κάτω συνολικά 250χιλιοστα.νομιζω κάπου τόσο πρέπει να είχαμε και στον Ιανό.Θα υπάρξουν πρόβλημα και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω καλό είναι να βγουν προειδοποιήσεις χθές.Βλεπω τον δήμαρχο Καρδίτσας να πνιγεται για δεύτερη φορά μέσα σε 4 χρόνια.μακαρι να μην γίνει αλλά τα πράγματα είναι σοβαρά κατά με.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και σαμπουάν και μαλακτικό ο τζιφος. Και λιμναρα, και medicane το οποίο όμως χτυπάει Αφρική αμέσως μετά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μένω μέσα στα χωράφια, να βρέχει μέρες και δεν έχουν πλημμυρίσει ποτέ ούτε ρυάκι να μην έχει κατεβάσει, για αυτό που έγινε στις 8 προς 9 Αυγούστου το 2020 ήταν απερίγραπτο! Σε ευθεία πάνω από μένα για ενάμιση με δύο χιλιόμετρα έχω ανεπαίσθητη ανηφόρα με σχεδόν μηδενική κλήση. Μετά είναι ένας λοφίσκος που είναι ζήτημα να ανεβαίνει 50 m με επιφάνεια πλαγιάς ένα χιλιόμετρο περίπου.

Και όλα αυτά σας ξαναλέω σε χωράφια και χώμα! Καθόλου τσιμέντο!

Και μου κατέβαζε για ώρες ένα μέτρο χείμαρρο!!!

Στα δυτικά μου και σε απόσταση περίπου ενός χιλιομέτρου υπάρχει ένα ποταμάκι που έχει τους μισούς μήνες νερό, το οποίο φυσικά και αυτό το ρέμα δεν έφτανε ούτε για πλάκα και εκεί κοντά το νερό στα χωράφια έφτανε τα τρία μέτρα! Και μιλάμε για χείμαρρο όχι στάσιμο!

Ξερίζωσε μέχρι και τεράστια δέντρα ελιές Πλατάνια Πεύκα... 

Ένας γνωστός μου σε σημείο που ήταν πιο "χαλαρό", τρακτέρ συνολικού βάρους 8,5 τόνων το γύριζε για πλάκα... Κατά πάσα πιθανότητα δυστυχώς θα τα δούμε σε δυο-τρεις μέρες το θεωρώ απίθανο να μην έχουμε θύματα....

Μακάρι στο τέλος να φανώ υπερβολικός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...