Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SRH με τιμη πρωτογνωρη (κοντα στα 700) που αν επαληθευθει,θα δουμε τεραστια supercell στη περιοχη της Αν Θεσσαλιας την Τριτη το πρωι.

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Δεν μας ενδιαφέρει τι λέει  μια μικρή μερίδα του κόσμου που προσπαθεί πάντα να γελοιοποιεί σοβαρες καταστάσεις  όπως αυτή που έρχεται.

Αλλά αν ο καιρός σε πιάσει αδιάβαστο και όχι προετοιμάσμενο

Εκεί θα αρχίζουν ξανά τα γνωστά  προβλήματα που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν  είχαν παρθεί τα κατάλληλα μέτρα από όλους μας 

Αυτή την στιγμή φαίνεται ότι έρχεται κάτι σοβαρο, που σε κάποιες περιοχές θα δημιουργήσει έντονα κατά τόπους προβλήματα. 

Αυτό βλέπουμε στους χάρτες και για αυτά φωνάζουν τα παιδιά τόσες μέρες εδώ μέσα 

Τωρα αν δεν γίνει τίποτα από όλα αυτά, και πέσουν έξω παντελώς τα προγνωστικά μοντέλα? ε αυτό είναι άλλο θέμα  προς συζήτηση 

 

Συμφωνώ ότι για κάποιες περιοχές η κακοκαιρία είναι επικίνδυνη και θα πρέπει να ληφθούν τα ανάλογα προληπτικά μέτρα. Ως εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Λεπταίνει αρκετά την λίμνη το αικον.. κρίμα.. ήθελα να δω πως είναι η αίσθηση του ιστορικού.. εδώ λογικά πάμε για 60-80 mm με τζιφο με την σύγκλιση που έβγαζε άνετα φτάναμε τα 250. Απλά αναμένω την τούμπα του στο 12αρι..

Πίστεψε με καλύτερα Μιχαήλ.Ναι ξέρω είναι εντυπωσιακα τα 250χ αλλά φέρνουν και προβλήματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Πίστεψε με καλύτερα Μιχαήλ.Ναι ξέρω είναι εντυπωσιακα τα 250χ αλλά φέρνουν και προβλήματα 

Άσε με εμένα είμαι τρελός. Για να συμμορφωθώ πρέπει απλά να αποκτήσω αυτά τα προβλήματα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαιρετώ την παρέα μετά από μεγάλο διάστημα αποχής... Η κακοκαιρία που έρχεται δείχνει να είναι η μεγαλύτερη βροχόπτωση των τελευταίων ετών και απαιτεί την μέγιστη προσοχή. Με τα σημερινά στοιχεία δεν αφορά ιδιαίτερα την Αττική χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν θα βρέξει (για όνομα) ούτε οτι δεν θα υπάρξουν έντονα διαστήματα. ΥΓ ο χάρτης του Μετεό δεν συμπεριλαμβάνει την Τρίτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καθίστε βρε παιδιά. Ο χάρτης του meteo δεν έχει την Τρίτη μέσα; Θα ρίξει αύριο 200mm εδώ; Δεν γίνεται αυτό. Από που προκύπτει;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ εφόσον ειδα τα μοντέλα περιμένουμε 30 με 40μμ καλα ει αι κι αυτα γιατι θα πέσουν σε σκόρπιες μερες και είναι τεράστια ευκαιρία να γεμίσει μανιτάρια....Ο τζιφος ειναι ο μονος που δίνει 180 αλλά ενταξει κλασσικά το μοντέλο για πέταμα,  αν και θα τα μαζέψει ολα στο επόμενο ραν 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ το μόνο που ξέρω εμπειρικά, είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις που τα μοντέλα έδιναν στην Αττική πορτοκαλοκόκκινα χρώματα, φάγαμε ιστορική φόλα.

Εξαίρεση ο Μπάλος, και πάλι όμως αν θυμάστε το ακραίο νερό έπεσε ώρες που τα μοντέλα δίναν ψίχουλα, ενώ το βράδυ που αναμενόταν κανονικά το πολύ νερό έριξε απλά 3-4 χιλιοστά.

Αντίθετα, σε πολλές περιπτώσεις τα μοντέλα έδιναν πολύ χαμηλό υετό και εν τέλει πνιγήκαμε.

Εν ολίγοις, η Αττική ως γνωστόν είναι εντελώς απρόβλεπτη και θεωρώ ίσα πιθανή την απόλυτη φόλα με την καταστροφική πλημμύρα. Ας έχουμε τον νου μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εδώ εφόσον ειδα τα μοντέλα περιμένουμε 30 με 40μμ καλα ει αι κι αυτα γιατι θα πέσουν σε σκόρπιες μερες και είναι τεράστια ευκαιρία να γεμίσει μανιτάρια....Ο τζιφος ειναι ο μονος που δίνει 180 αλλά ενταξει κλασσικά το μοντέλο για πέταμα,  αν και θα τα μαζέψει ολα στο επόμενο ραν 

Ναι.. ήδη τουμπιαζει στο 6ωρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

SRH με τιμη πρωτογνωρη (κοντα στα 700) που αν επαληθευθει,θα δουμε τεραστια supercell στη περιοχη της Αν Θεσσαλιας την Τριτη το πρωι.

Modele GFS - Carte prévisions

Τετοιες τιμες ( και παραπανω απο 700 ) ειχαμε και τον Ιουλη του 19 στον Θερμαϊκο αλλα τοτε ηταν διαφορετικη η περιπτωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαφως ποιο νοτια η μαυρη τρυπα στο 12αρι

Με επικεντρο θεσσαλια βορεια ευβοια  και τμηματα της μαγνησιας

Και ηπειρου τελικα σε αυτο το τρξιμο

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πετσοκομα αλλά θα μου πεις 500 χιλιοστά απλά δεν έπαιζαν στόχος για εμένα είναι η 100αρα πλέον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Πετσοκομα αλλά θα μου πεις 500 χιλιοστά απλά δεν έπαιζαν στόχος για εμένα είναι η 100αρα πλέον.

Τωρα την εφτασε ηπειρο την μαυρη τρυπα μιχαηλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Τωρα την εφτασε ηπειρο την μαυρη τρυπα μιχαηλ

Ένας θεός ξέρει που θα πάει και αυτή, απλά ελπίζω έστω και για λίγο να περάσει από πάνω μου χεχεχε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Μείωσε χιλιοστά αλλά μου αύξησε το vape. Srh παραμένει στον Θεό

 

Το srh τι δείχνει ακριβώς? και τι προσφέρει στις καταιγίδες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...