Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ψάχνουμε χιλιοστά...

Το σπίτι μου που απέχει 5 χιλιόμετρα από τα Ψαχνά είχε τεράστια διαφορά στα ποσοστά υετού.

Καταρχάς σε μένα άρχισε η βροχή σε σχέση με τα Ψαχνά σχεδόν δύο ώρες νωρίτερα! 

Είναι απρόβλεπτο το πόσο νερό θα ρίξει σε κάποια σημεία.

Είναι απρόβλεπτο.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Μένω μέσα στα χωράφια, να βρέχει μέρες και δεν έχουν πλημμυρίσει ποτέ ούτε ρυάκι να μην έχει κατεβάσει, για αυτό που έγινε στις 8 προς 9 Αυγούστου το 2020 ήταν απερίγραπτο! Σε ευθεία πάνω από μένα για ενάμιση με δύο χιλιόμετρα έχω ανεπαίσθητη ανηφόρα με σχεδόν μηδενική κλήση. Μετά είναι ένας λοφίσκος που είναι ζήτημα να ανεβαίνει 50 m με επιφάνεια πλαγιάς ένα χιλιόμετρο περίπου.

Και όλα αυτά σας ξαναλέω σε χωράφια και χώμα! Καθόλου τσιμέντο!

Και μου κατέβαζε για ώρες ένα μέτρο χείμαρρο!!!

Στα δυτικά μου και σε απόσταση περίπου ενός χιλιομέτρου υπάρχει ένα ποταμάκι που έχει τους μισούς μήνες νερό, το οποίο φυσικά και αυτό το ρέμα δεν έφτανε ούτε για πλάκα και εκεί κοντά το νερό στα χωράφια έφτανε τα τρία μέτρα! Και μιλάμε για χείμαρρο όχι στάσιμο!

Ξερίζωσε μέχρι και τεράστια δέντρα ελιές Πλατάνια Πεύκα... 

Ένας γνωστός μου σε σημείο που ήταν πιο "χαλαρό", τρακτέρ συνολικού βάρους 8,5 τόνων το γύριζε για πλάκα... Κατά πάσα πιθανότητα δυστυχώς θα τα δούμε σε δυο-τρεις μέρες το θεωρώ απίθανο να μην έχουμε θύματα....

Μακάρι στο τέλος να φανώ υπερβολικός...

Πρέπει τότε να είχε φτάσει αν θυμάμαι καλά τα 1000 χιλιοστά στην Σέττα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Πρέπει τότε να είχε φτάσει αν θυμάμαι καλά τα 1000 χιλιοστά στην Σέττα.

Τι να σου πω!

Και υποτίθεται στη Σέττα έριξε λιγότερο σε σχέση με το επίκεντρο που ήμουν εγώ. Δεν μπορώ να διαψεύσω το γείτονά μου ότι δεξαμενή του είχε γεμίσει τόσο διότι αλλιώς δεν εξηγείται αυτό που έγινε!

Όσο κι αν μου αρέσουν και εμένα οι υπερβολές, τα ακραία καιρικά φαινόμενα και ιδίως το χιόνι αλλά και η βροχή, αυτό δεν θέλω να το ξαναζήσω και δεν το εύχομαι σε κανέναν!

Ήμασταν πολύ τυχεροί που έγινε βράδυ και θρηνήσαμε μόνο 8 θύματα.

Ένας γνωστός μου ήταν πόση ώρα είναι σπασμένα πλευρά πιασμένος σε μία κολώνα και τη γλίτωσε....
Μόλις πήγε να βγει έξω από το σπίτι του να δει τι γίνεται

Επεξεργάστηκε από Μεσσαπός
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωθηκε το ούκμο αν και θα ήθελα μεγαλύτερη βελτίωση δεδομένου ότι έχει το χειρότερο σενάριο. Λογικά στα 12αρια θα ξέρουμε το ακριβές μέγεθος της αποκοπής  

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον χαρτη φαινονται περιοχες αναμεσα στην Οθρυ και την Οιτη,οπου αναμεσα τους περναει και ο Σπερχειος.Ειναι οι περιοχες με αυξημενη επικυνδινοτητα καθως οι συγκλισεις οδηγουν το πολυ νερο εκει. Επισης στις παρυφες του Καλλιδρομου απο Αγ.Κωνσταντινο και βορειοτερα.

image.png.2eed373667c44cab9905b81f748d5d6d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Παιδιά μια διευκρίνιση.τις ζώνες σύγκλισης τις βλέπουμε απ' τους ανέμους?και αν ναι σε πιο ύψος κοιτάτε?

Ναι,κυριως κατω απο τα 1500μ.Την Τριτη τα νεφη που θα κυριαρχησουν θα ειναι Nimbostratus (μελανοστρωματα) και οι Σωρειτομελανιες οπου θα ριξουν τις καταρρακτωδης βροχες,και το πιθανο χαλαζι,Συνηθως πανε πακετο με αμετρητα αστραποβροντα.

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εικονα για αποθηκευση..Που μαλλον θα την μνημονευουμε για χρονια..Ελπιζω μονο για τα καιρικα δρωμενα της..Τρομερο χαμηλο και δυνατα 500αρια..Σε συνδυασμο με ζεστες θαλασσες και cape,παμε για ιστορικα πραγματα..Πρωτοφανη!!

gfs-13-48.png

gfs-0-48.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Snow Junky είπε:

Για Καρδίτσα δίνει πάνω κάτω συνολικά 250χιλιοστα.νομιζω κάπου τόσο πρέπει να είχαμε και στον Ιανό.Θα υπάρξουν πρόβλημα και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω καλό είναι να βγουν προειδοποιήσεις χθές.Βλεπω τον δήμαρχο Καρδίτσας να πνιγεται για δεύτερη φορά μέσα σε 4 χρόνια.μακαρι να μην γίνει αλλά τα πράγματα είναι σοβαρά κατά με.

Στην Καρδίτσα με τον Ιανό η ζημιά έγινε από τις τεράστιες ποσότητες νερού που έπεσαν στον ορεινό όγκο του νομού. Το σύστημα εκείνο έκανε μπάσιμο από το Ιόνιο και είχε βόρειοδυτική κίνηση. Τούτο το φετινό θα τροφοδοτηθεί από το Αιγαίο.

Επεξεργάστηκε από Μαμούθ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για ποιο λόγο κάποιοι κοιτάτε μόνο τα χιλιοστά σε τόση απρόβλεπτη και συνάμα επικίνδυνη κακοκαιρία? Θα υπάρχει και αρκετά μεγάλη ηλεκτρική δραστηριότητα , θα υπάρχουν χαλαζοπτωσεις, και μπουρινια, με κατά τόπους σφοδρους ανεμους μέσα. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

'Εχω να προτείνω και τρεις ταινίες στους σινεφίλ.

1} Μέγκα κακοκαιρία δίχως όνομα.

2} Ο νονός λείπει ταξίδι για δουλειές.

3} Όμορφα χωριά, όμορφα πνίγονται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snow_evia είπε:

Πρέπει τότε να είχε φτάσει αν θυμάμαι καλά τα 1000 χιλιοστά στην Σέττα.

Στην Σέττα είχε κολλήσει ο σταθμός ( βουλωσε μετά από 1 1/2 ώρα το βροχόμετρο, στις 12:30 ). Έγραψε  180mm ενω η βροχή σταμάτησε στις 9 το πρωί . Ο ιδιοκτήτης του σταθμού, που τον έχω κόψει για αξιόπιστο άνθρωπο στις αναφορές του , εγραψε ότι πρεπει να έπεσαν 500mm ενω πρώτη φορά ένιωσε την αίσθηση της ασφυξίας απο το νερό που έπεφτε και απο την υγρασία.Μιλάμε για άνθρωπο που προφανώς έχει  δει να αδειάζουν κουβάδες .

Νομίζω τα 400mm που είχε γράψει η Μακρυκάπα και η Στενή είναι αντιπροσωπευτικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Άσχετο, όνομα έχουμε;

Όχι ακομη...και ούτε έχει ανοίξει κάποιος ανάλογο θέμα στις αναφορές.Σακης?Μιχαήλ?θα ανοίξει κανείς?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Άσχετο, όνομα έχουμε;

Πλεον θα τις ονομαζουμε αφου περασουν για να τις δινουμε το καταλληλο ονομα , γιατι στο παρελθον την εχουμε πατησει 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περίεργο. Έχουν δώσει ονόματα σε κακοκαιρίες συννεφιών ή 2 ωρών βροχής και δεν έχουν δώσει τώρα που φαίνεται χαμός και είναι και η πρώτη της χρονιας..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Αφού δεν τις έδωσαν όνομα ας τις δώσουμε εμείς...προτάσεις?να την πούμε έρεβος?γιατί κάτι τέτοιο θα νε..

Ληθη 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Παιδιά μια διευκρίνιση.τις ζώνες σύγκλισης τις βλέπουμε απ' τους ανέμους?και αν ναι σε πιο ύψος κοιτάτε?

Κυρίως χαμηλά, ειδικά κοντά στο έδαφος. Οπότε συγκλίνουν οι άνεμοι στο έδαφος, δεν έχουν που να πάνε και ο αέρας ανηφορίζει.

Αντίθετα δεν θέλουμε να βλέπουμε σύγκλιση σε μεγάλα υψόμετρα, ειδικά τελείως ψηλά, αφού ο αέρας στην περιοχή κοντά στην τροποπατση ποτέ δεν πάει προς τα πάνω με την έναρξη της ανόδου από εκεί. Αυτό συμβαίνει καθώς η τροποπατση προς στρατόσφαιρα βρίσκονται υπό την επιρροή μόνιμης αναστροφής. Έτσι αν δεις σύγκλιση ανέμων στα ψηλά το μόνο μέρος που έχουν να πάνε είναι κάτω, άρα διαλύονται οι νεφώσεις.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Η Λίλιθ...

Να το κάνουμε έρεβος να τελειώνουμε? 

Νομιζω κολαει ποιο πολύ μετά και αυτές τις μαύρες τρύπες υετόυ, από όλα σχεδόν τα μοντέλα 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Να το κάνουμε έρεβος να τελειώνουμε? 

Νομιζω κολαει ποιο πολύ μετά και αυτές τις μαύρες τρύπες υετόυ, από όλα σχεδόν τα μοντέλα 

Ναι συμφωνώ...καμία άλλη πρόταση.Κσι κάποιος να ανοίξει το ανάλογο θέμα αναφορών.Κατα προτίμηση βροχολαγνος...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...