Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μα είναι άκυρο απ τη στιγμή που δείχνει περισσότερο νερό στο εσωτερικό παρά στα παραλια. Δεν έχει συμβεί ποτέ, ποτέ όμως, ο Βολος να έχει περισσότερα mm από Ζαγορα.

Δεν είναι. Καθώς  δίνει ανατολικό επιφανειακό μέχρι την ανατολική πλευρά της Λάρισας, αλλά δυτικό στο εσωτερικό της Θεσσαλίας έως τα δυτικά της Λάρισας τα ηπειρωτικά θα έχουν περισσότερο υετό.

Μόνο το ύψος του υετού είναι άκυρο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, [weathermaniac] said:

Αύξηση του υετού στο αικον σε όλη την Θεσσαλία και ειδικά στην νότια.

Νομίζω πως μόνο η κατανομή μας νοιάζει πλεον προγνωστικά τουλάχιστον . Η ποσότητα σαφώς και θα διαφέρει από αυτή των μοντέλων καθώς και η έκταση. Νομίζω πρώτο το Πήλιο ,δεύτερη δυτική Θεσσαλία ,Σποραδες-Ευβοια-Φθοιωτιδα μαζί . Δεν ξέρω και δεν έχω καμία εμπειρια από νότιο ανατολική Πελοπόνησσο που μοντελικα τουλάχιστον πάει για 200αρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Kibo είπε:

Νομίζω πως μόνο η κατανομή μας νοιάζει πλεον προγνωστικά τουλάχιστον . Η ποσότητα σαφώς και θα διαφέρει από αυτή των μοντέλων καθώς και η έκταση. Νομίζω πρώτο το Πήλιο ,δεύτερη δυτική Θεσσαλία ,Σποραδες-Ευβοια-Φθοιωτιδα μαζί . Δεν ξέρω και δεν έχω καμία εμπειρια από νότιο ανατολική Πελοπόνησσο που μοντελικα τουλάχιστον πάει για 200αρες.

Ναι έτσι είναι, και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια σύγκλιση και εκεί, η λόγω εγγύτητας του κέντρου της ψυχρής λίμνης έχουνε τόσα φαινόμενα.

Για να δούμε και τζιφο τώρα. Ήδη ηλεκτρικά έχουμε στα Βαλκάνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ακολουθεί το ελβετικό ο τζιφος...τι Στορμ τοταλ θα βγάλει θέλω να δω...

Ακριβώς! Πάλι καμία 500αρα θα βγάλει!

Τα διέλυσε όλα!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι από αύριο το πρωί θα πρέπει η Θεσσαλία να μπει ολόκληρη σε φάση υπερεκτακτου δελτίου...τα 112 θα πρέπει να σας χτυπάνε ανά μισή ώρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Νομίζω ότι από αύριο το πρωί θα πρέπει η Θεσσαλία να μπει ολόκληρη σε φάση υπερεκτακτου δελτίου...τα 112 θα πρέπει να σας χτυπάνε ανά μισή ώρα....

Βασικα θα επρεπε να εχει χτυπησει ηδη 112 αλλα βλεπω γενικα μια υποεκτιμηση της κακοκαιριας απο τα σαιτ κλπ δεν ξερω αν συμβαινει αυτο λογω οτι δεν αφορα αττικη η θεσσαλονικη η απλα γιατι ως προς την αποτυπωση το ευρωπαικο δινει πιο λιγα χιλιοστα γιατι αν δεις τα ποιοτικα χαρακτηριστικα και στο ευρωπαικο αναμενεις τεραστις ποσοτητες υετου σε καποιες περιοχες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, vorios_polos said:

Νομίζω ότι από αύριο το πρωί θα πρέπει η Θεσσαλία να μπει ολόκληρη σε φάση υπερεκτακτου δελτίου...τα 112 θα πρέπει να σας χτυπάνε ανά μισή ώρα....

Μοντελικα όλοι βλέπουμε τι προβλέπεται. Όμως είναι μια από τις φορές που η εξήγηση γιατί το δείχνουν δεν είναι ξεκάθαρη. Δεν είναι ένα εύκολο προγνωστικά σύστημα. Παρόλα αυτά ήδη έπρεπε να είχε στείλει το 112. Το πατρικό μου στη βόρεια Εύβοια είναι δίπλα σε ποτάμι που το 1990 είχαν πνίγει 8 άτομα και εάν δεν τους ενημέρωνα εγώ δεν θα είχαν ιδέα από αύριο απόγευμα τι έρχεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Βασικα θα επρεπε να εχει χτυπησει ηδη 112 αλλα βλεπω γενικα μια υποεκτιμηση της κακοκαιριας απο τα σαιτ κλπ δεν ξερω αν συμβαινει αυτο λογω οτι δεν αφορα αττικη η θεσσαλονικη η απλα γιατι ως προς την αποτυπωση το ευρωπαικο δινει πιο λιγα χιλιοστα γιατι αν δεις τα ποιοτικα χαρακτηριστικα και στο ευρωπαικο αναμενεις τεραστις ποσοτητες υετου σε καποιες περιοχες

Ίσως λογο τουριστικής ακόμα περιόδου όπως επισήμαναν κάποιοι φίλοι νωρίτερα....

αλλά βέβαια είναι τεράστιο λάθος αυτό αν γίνεται γι αυτόν τον λόγο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sotos*snow said:

Ίσως λογο τουριστικής ακόμα περιόδου όπως επισήμαναν κάποιοι φίλοι νωρίτερα....

Τους βλέπω του τουρίστες εκεί προς Αγιόκαμπο και Κόκκινο νερό να κάνουν παρέα στις τσιπούρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρελα ποσα υετου και στο 18αρι

Δεν ξερω πραγματικα τι θα γινει αν  τελικα  βγουν αυτα τα τρομακτικα σεναρια στις παρακατω περιοχες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάρηκα που σας γνώρισα παιδιά.

 

01-04-02-90-777GR.GIF

Screenshot_2023-09-04-01-06-56-600_com.android.browser.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ θα ρίξει τίποτα άραγε; χαχαχ

IMG_0653.gif.bed1113891a7a65ef7e514a88ac2816a.gif

 

Εντωμεταξύ, κρίμα που για άλλη μια σοβαρότατη κακοκαιρία δεν θα έχουμε επίσημα δεδομένα από τον Αλμυρό και θα πρέπει να βασιστούμε πάλι σε καταγραφές ιδιωτικών σταθμών αμφίβολης εγκυρότητας… 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Δεν υπάρχει....πέρασε την κλίμακα!!!πάνω από 600 είναι η τρύπα η μαύρη?image.png.41ad0f89f7ae0d8c058f2ebac64e8232.png

740 χιλιοστά στο weather us!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση και ο καθένας ας απαντήσει για την περιοχή του...πχ αν πέσουν αυτά τα όχι 700 ούτε 500 ας πούμε 300 με 400 χιλιοστά σε μια πόλη όπως η Λάρισα τι μπορεί να αντέξει ποια είναι τα επικθνδθνα σημεία ?ας πούμε για Λάρισα Βόλο Τρίκαλα Καρδίτσα βόρεια Εύβοια Λαμία κτλ που φαίνεται ότι είναι στο μάτι.Για Θεσσαλονίκη ξέρω πολύ καλά τι θα γινόταν και που θα γινόταν ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ρε παιδιά μια ερώτηση και ο καθένας ας απαντήσει για την περιοχή του...πχ αν πέσουν αυτά τα όχι 700 ούτε 500 ας πούμε 300 με 400 χιλιοστά σε μια πόλη όπως η Λάρισα τι μπορεί να αντέξει ποια είναι τα επικθνδθνα σημεία ?ας πούμε για Λάρισα Βόλο Τρίκαλα Καρδίτσα βόρεια Εύβοια Λαμία κτλ που φαίνεται ότι είναι στο μάτι.Για Θεσσαλονίκη ξέρω πολύ καλά τι θα γινόταν και που θα γινόταν ...

Γενικά δεν θυμάμαι πότε θέμα με πλημμύρες εδώ παρά μόνο σε υπόγειες διαβάσεις. Η γειτονιά μου δε, λογικά δεν θα έχει πρόβλημα γιατί είμαστε σε υψωματακι. Ίσως να έχουν θέμα προς Αλκαζάρ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Βασικα θα επρεπε να εχει χτυπησει ηδη 112 αλλα βλεπω γενικα μια υποεκτιμηση της κακοκαιριας απο τα σαιτ κλπ δεν ξερω αν συμβαινει αυτο λογω οτι δεν αφορα αττικη η θεσσαλονικη η απλα γιατι ως προς την αποτυπωση το ευρωπαικο δινει πιο λιγα χιλιοστα γιατι αν δεις τα ποιοτικα χαρακτηριστικα και στο ευρωπαικο αναμενεις τεραστις ποσοτητες υετου σε καποιες περιοχες

Ειναι το ευρωπαϊκό σου που το έχουν Ευαγγέλιο μάλλον 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...