Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Ρε παιδιααα απαντηστε καποιος σας παρακαλω....στον γκαρυ θα βρεξει?????

Μη το παρακάνεις αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει η τρυπιτσα του ούκμο, αλλά αύξησε παντού τα χιλιοστά σε σχέση με το πρωινό του λόγω πιο έντονης νότιας συνιστώσας. Δίνει 500 χιλιοστά νοτιοδυτική Θεσσαλία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Συνεχίζει η τρυπιτσα του ούκμο, αλλά αύξησε παντού τα χιλιοστά σε σχέση με το πρωινό του λόγω πιο έντονης νότιας συνιστώσας. Δίνει 500 χιλιοστά νοτιοδυτική Θεσσαλία...

Για δώσε χάρτη γιουκμο ρε συ μιχαηλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο 40-50 χιλιοστά πιο λίγα μέσα σε ένα ραν.. από το 00άρι στο 6άρι για εδώ ο Ευρωπαίος....από τα σχεδόν 110 χιλιοστά στπ πρωινό στα ούτε 60 στο 6άρι...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ας ρίξει έστω 15μμ σε όλο το λεκανοπέδιο Αττικής και πέριξ και βλέπουμε. 

Ήμαστε ικανοί για το χειρότερο εδώ πέρα. 15μμ ΠΑΝΤΟΥ, είναι μια χαρά και για την πόλη αλλά και για τα πληγωμένα βουνά μας

Ενταξει,αν ριξει μονο 15μμ εδω μια τετοια κακοκαιρια παντως,εγω ψυχολογικα ειμαι να σπαω διαφορα.Νισαφι,μας εχει πηξει στην δυσκοιλιοτητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ιδανικότερο και αποδοτικότερο είναι να πέσουν σε μια περιοχή στο επόμενο 3μερο 4μερο 40-50 χιλιοστά σκόρπια μέσα σ' αυτές τις μέρες.Ουτε προβλήματα θα δημιουργήσουν ούτε τίποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μόνο 40-50 χιλιοστά πιο λίγα μέσα σε ένα ραν.. από το 00άρι στο 6άρι για εδώ ο Ευρωπαίος....από τα σχεδόν 110 χιλιοστά στπ πρωινό στα ούτε 60 στο 6άρι...χαχαχα

Και λογικά θα μειώσει λίγο ακόμα, αφού το 12αρι είναι πιο νότια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Τι γίνεται με το 12αρι του παιου?

Εμφανώς μειωμένος υετός με το 00

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφου με τη Παναθα δε κουνησα σεντονι,με τον Σεπτεμβρη απ τα παλια στολιζω το μπαλκονι..

Φουριοζος μπηκε ο Σεπτεμβρης πολλες οι συγκινησεις τρελενομαι με τις βροχες και απο τις πολλες συγκλισεις..

Θα κοψω το τσιγαρο και στη Βιβη το ειπα,αρκει στη Καλλιθεα να κατσει μαυρη τρυπα...

Να φυγει η Καλλιθεα να παει Σαλαμινα κι ο Κολωνος να εξαφανιστει και να βρεθει Ραφηνα..

Βδομαδα φθινοπωρινη σε λιγο ξεκιναει,βροχες ηλεκτρικα το σιχαμα ψοφαει!!!

Λαρισα,Βολος,Ευβοια,Λαμια και Σποραδες χαμος θα γινει πανικος εισαστε βασιλιαδες!!!

Και γω στην Καλλιθεα μου ο συγγενης φτωχος μα θα γ...σω καποτε γυριζει ο τροχος...

Αντε να βαλω καμερες να τρελαθω στο ματι και αμα μου κατσει supercell ντουγρου για το κρεβατι!!!!

Καλη απολαυση στους φιλους μου και παμε χερι χερι για να φωναξουμε ξανα,ΠΕΘΑΝΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!

Ο Μιχαηλ θα τρελαθει απ τα πολλα ηλεκτρικα για παρτυ σου η λιμνη και για περαστικα!!!

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Κλασική τροπή χιονοκαιριας ; 

Θα μας έσπαγε τα νεύρα, αλλά και πάλι ιστορικό θα ήταν αν ήταν σε χιόνι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από το 6αρι τελικά ο Ευρωπαίος μας αύξησε τα φαινόμενα, ωστόσο τα μείωσε στην δυτική χώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα μας έσπαγε τα νεύρα, αλλά και πάλι ιστορικό θα ήταν αν ήταν σε χιόνι 

Χαχα ε ναι είναι αδιανόητα χιλιοστά για χιόνι..εδω και με 20μμ χιονουετου και χαιρόμαστε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από το 6αρι τελικά ο Ευρωπαίος μας αύξησε τα φαινόμενα, ωστόσο τα μείωσε στην δυτική χώρα.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ενταξει,αν ριξει μονο 15μμ εδω μια τετοια κακοκαιρια παντως,εγω ψυχολογικα ειμαι να σπαω διαφορα.Νισαφι,μας εχει πηξει στην δυσκοιλιοτητα.

Ρε συ τη φοβάμαι την Αττική. Για αυτό το λέω. Δεν εύχομαι μόνο 15μμ.

Μακάρι να ρίξει παραπάνω.

Βασικά....ας ρίξει 15-30 στα καμένα τα φετινά και ας ξεσκιστει στις υπόλοιπες περιοχές χαχα

Να ποτιστει το δάσος που ξαναβγαίνει.

Πάντως εγώ πιστεύω ότι η πιο επικίνδυνη περιοχή μάλλον είναι η βόρεια Εύβοια. Απότομες κλίσεις εδάφους, λίγη βλάστηση λόγω φωτιάς του 21 και πολύς υετός. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μοντέλο υψηλής ανάλυσης να δίνει τέτοιο χάρτη δεν έχει ξαναγίνει . Υπερβολές έχει δώσει άπειρες φορές αλλά σε πολύ τοπικό επίπεδο. Προφανώς έχει χαθεί η μπάλα όσο αφορά την ανάλυση παραμέτρων αυτής της  διάταξης. Θα φανεί την Τρίτη νωρίς το πρωί αν υπερβάλουν τα μοντέλα ή όχι ,όταν θα έχουμε την πρώτη μπούκα.  Το Ευρωπαϊκό προς το παρόν φαίνεται το μόνο που κρατάει χαμηλά τον πήχη.

image.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

1200 χιλιοστά δεν παίζει. Τυφώνας είναι; Είναι λάθος το τρέξιμο.

Προφανώς κι εγώ δεν το πιστεύω σαν νούμερο αλλά το γενικευμένο που δείχνει στον χάρτη είναι ενδεικτικό του πόσο επικίνδυνη μπορεί αν είναι αυτή η κακοκαιρία .  Αν δούμε το Ευρωπαϊκό , μπορείς να την περάσεις στα ψιλά γράμματα.

Αν αύριο μεσημέρι έχει γράψει ήδη η Ζαγορά κανένα 100αρικο μετά όλα πιθανά είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

1200 χιλιοστά δεν παίζει. Τυφώνας είναι; Είναι λάθος το τρέξιμο.

Βγάζει ατελείωτη σύγκλιση ανέμων , αλλά και πάλι τόσο νερό δεν παίζει, ούτε το μισό . Αλλά σαν εικόνα ασύλληπτο. Δίνει ανά ώρα τοπικά 50-70 mm συνεχόμενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βγάζει ατελείωτη σύγκλιση ανέμων , αλλά και πάλι τόσο νερό δεν παίζει, ούτε το μισό . Αλλά σαν εικόνα ασύλληπτο. Δίνει ανά ώρα τοπικά 50-70 mm συνεχόμενα 

Μα είναι άκυρο απ τη στιγμή που δείχνει περισσότερο νερό στο εσωτερικό παρά στα παραλια. Δεν έχει συμβεί ποτέ, ποτέ όμως, ο Βολος να έχει περισσότερα mm από Ζαγορα.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μα είναι άκυρο απ τη στιγμή που δείχνει περισσότερο νερό στο εσωτερικό παρά στα παραλια. Δεν έχει συμβεί ποτέ, ποτέ όμως, ο Βολος να έχει περισσότερα mm από Ζαγορα.

Έχει ΝΑ steam στην συνέχεια για αυτό δίνει έτσι τον υετό . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τέλει με ποιο κριτήριο ονομάζουν τις και κακοκαιρίες; Γιατί πχ η επερχόμενη κακοκαιρία είναι ανώνυμη, ενώ η "Εύα" ονοματίστηκε κανονικά;

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...